Zła krew

Okładka książki Zła krew Sally Green
Okładka książki Zła krew
Sally Green Wydawnictwo: Uroboros Cykl: Zła krew (tom 1) fantasy, science fiction
Zła krew (tom 1)
Half Bad
Uroboros
2022-10-12
2014-09-24
Dorota Konowrocka-Sawa
fantazy angiekslak fantazy magia mieszaniec przetrwanie

"Zła krew" okazała się być książką tak dobrą, że powstaje o niej serial, a mnie to zupełnie nie dziwi. Ta historia aż się prosi o to, aby przenieść ją na mały ekran, by więcej ludzi mogło poznać tą mroczną historię.

Książka ta ma w sobie nieodparty urok i mrok, który ja niesamowicie senię. Jest oryginalnie prowadzona narracja, niewiele dialogów, podzielony współczesny świat, oraz chłopiec, który niekomu nie zrobił nic złego. Sam Natan nie jest łatwym bohaterem, zanim po książkę sięgniecie powinniście mieć tego świadomość. Ten chłopak przechodzi piekło i co gorsza nie zna innego życia. Kiedy już myślimy, że dość dostał w kość, że wystarczy już tego zła i brutalnośći, książka momentalnie uświadamia nam jak bardzo się myliliśmy. Nie brakuje tutaj krawawych opisów znęcania się nad chłopcem. Nie brakuje scen prześladowań. Nie brakuje tutaj na szczęście kilku miłych chwil do ktorych będziemy wracać razem z Natanem kiedy wyda nam się, że już więcej nie udźwigniemy.

Natan jest wyjątkowy, w połowie czarownik w połowie czarodziej. W świecie gdzie jedyną akceptowalną magią jest ta biała, nie ma dla niego miejsca. Natan jest na tyle wyjątkowy, że każdy z magicznej rodziny zna jego, oraz jego ojca. Czarownika, który w dość brutalny sposób zapisuje się na kartach historii współczesnego świata.

Wszystko to co spotkało głównego bohatera, oraz domieszka czarnej kwrii pozostawia wielką rysę na jego charakterze oraz psychice. Ta książka z młodzieżową ma wspólne tylko młody wiek bohatera. To szalenie brutalne urban fantasy, które sprawiło że moje zgniłe serce momentami wyło z radości, ale był też chwile kiedy mówiłam "dość". To nie jest łatwa historia, ale zdecydowanie taka do zatracenia się. Okładkładałam książkę z ciężkim sercem i myślą w głowie "kurczaki to było naprawdę mocne". To kiedy drugi tom? 😈

Ta książka totalnie nie jest dla mnie

Na początku nawet mi się podobała i zaciekawiła, zaintrygował mnie główny bohater. Książka ma bardzo ciekawy zamysł na fabułę i świat i byłabym skłonna do wyższej oceny i przeczytanie dalszych części, gdyby nie mozolność z jaką książka była pisana. Mimo, że miała krótkie rozdziału, co na początku mnie zachęciło, to później zdałam sobie sprawę, że im dalej brnelam w tą historię, tym bardziej się nudzilam i przestawałam wiedzieć co się dzieje. Wprowadzanie nowych to wątków było takie spontaniczne, że czytając zdanie, drugie było już o zupełnie czymś innym. Typowa fantastyka gdzie w jednym zdaniu dzieje się milion rzeczy.
Motyw walki dwóch rodzai czarodziei - białej krwii i czarnej krwii na prawdę ma super potencjał..jednakże, nie tutaj.

Ogółem, serio nie było źle! Poprostu nie jest to mój typ książek i mój styl w którym jest napisana i to nie jest nic złego! Mi zwyczajnie nie przypadła do gustu

Ta książka totalnie nie jest dla mnie

Jest to pierwszy tom z serii "Zła krew". Książka tam to nowe wydanie powieści z 2014 roku.
Anglia jest podzielona:
🍁ludzie
🍁czarownice i czarownicy - źli czarni
🍁 czarodziejki i czarodzieje - dobrzy biali
Trwająca między nimi waśń trwa od wieków i nie widać możliwości na załagodzenie sporów.

W tym świecie przyszło żyć Nathanowi, piętnastoletni chłopak, który jest synem "białej" oraz synem czarnego najpotężniejszego czarownika. Tak jak sama kategoryzacja ludzi wydaje się zero jedynkowa (nazewnictwo biali i czarni),to historia już taka nie jest i chwała jej za to!

Nathan w swojej odmienności bycia mieszańce, narażony jest na wiele nieprzyjemności i stawanie w szranki z wieloma przeciwnościami losu. Główny bohater jest mocno łączony ze swoim ojcem. Wykluczony ze społeczeństwa pragnie czegoś innego, niż to, co zaoferowało mu życie.

Historia chłopca jest poruszająca i smutna. Już jako niczemu winne dziecko, został skazany na życie z uprzedzeniami i pogardą innych. To jedna z tych historii, która nie potrzebuje biegu przełajowego w akcji, ale właśnie takie przytrzymania dają przestrzeń tej historii. Chwila oddechu i zastanowienia.

W wieku siedemnastu lat wyrusza
w podróż, by zdobyć artefakty potrzebne do stania się pełnoprawnym czarownikiem lub czarodziejem. W związku z tym czego go nie lada niebezpieczna podróż..

"Złą krew" czytało mi się z przyjemnością i zaciekawieniem. Myślę, że to dobra pozycja na jesienne wieczory, czy podróż pociągiem. Jak już wspominałam, akcja nie rozwija się w niesamowitym tempie, więc nie wiem, czy mogłaby być to książka na jeden raz, ale w żadnym razie to niczego jej nie umniejsza.

Anglia jest podzielona:
🍁ludzie
🍁czarownice i czarownicy - źli czarni
🍁 czarodziejki i czarodzieje - dobrzy biali

Oglądacie ekranizacje książek jeśli jest taka możliwość ? Książka “Zła krew” została zekranizowana w formie serialu. Ale… Nie polecam oglądać przed poznaniem książki, a może nawet wcale… To szokujące jak mało wspólnego ma jedno z drugim, jak wiele pozmieniano. Wg mnie cała historia wiele straciła na tej ekranizacji…

Ale jak z książką ?Bo o nią tutaj chodzi.

Przyznam, że najpierw mnie niesamowicie zaciekawiła. Wciąż jestem zdania, że za mało książek jest z czarodziejami, taką klasyczną magią. Później dotarły do mnie dość słabe opinie. Jednak przecież najlepiej wyrobić sobie własną. I byłam zaskoczona tym jak bardzo ta dziwna i nietypowa historia, mnie wciągnęła.

“Międzynarodowy bestseller i początek genialnego cyklu ! Porywająca opowieść o alienacji i niezłomnej woli przetrwania.”

Natan Byrn jest półkodem. Co to znaczy ? Nie jest ani białym czarodziejem ani czarnym magiem. Jest mieszańcem. Niby jedyny w swoim rodzaju ale Rada Białej Magii, uważa go za zagrożenie albo kogoś kogo może w odpowiednim momencie, wykorzystać dla własnych celów. A ich celem jest pozbycie się jego ojca - Marcusa. Jest wg nich tym najczarniejszym z czarnych. Największym niebezpieczeństwem i tak samo traktują Natana. Pilnują, obserwują, poddają regularnym ocenom, w pewnym momencie zaczynają wręcz tresować. Ale on ma naturę buntownika, własne zdanie, cele i przekonania. Czy uda im się go złamać ?

Poznajemy go jako mieszkańca…klatki. Jak się w niej znalazł i w jakim celu ? Warto się dowiedzieć.

Akcja książki rozgrywa się głównie w Anglii. Wspomniana Rada Białej Magii jest z pozoru organizacją dbającą o prawo i porządek wśród czarodziejów. Czemu piszę, że z pozoru ? Przez całą książkę, nie zauważyłam nic pozytywnego w ich działaniach. Szukałam podobieństw między tą historią, a naszą klasyką - Harrym Potterem, ale mimo, że Ministerstwo Magii miało wzloty i upadki to w porównaniu z Radą było wręcz perfekcyjne. A zachowanie tzw białych wobec Natana było podobne do tego jak Draco traktował Hermionę i inne “szlamy”. Brudna krew, istota godna pogardy, gorsza. Tak też rówieśnicy, a nawet siostra Natana go traktowali.

Jednak miał też przy sobie dwójkę troskliwego, kochającego rodzeństwa i wspaniałą babcię. Wiedział kim był jego ojciec, że jego matka zdradziła z nim swojego męża i przez to, że go urodziła, popełniła samobójstwo. Z biegiem czasu zbiera więcej informacji na te tematy, odkrywa ile w tym prawdy. Czy uważa tak jak inni, swojego ojca za ucieleśnienie zła ?

Książka jest pisana dość specyficznie, z początku, relacja z pobytu w klatce, opisywana jest w drugiej osobie liczby pojedynczej. Pewnie ma to na celu to by czytelnik bardziej wczuł się w przeżycia i doświadczenia Natana. Dla mnie było to takie dziwne, pierwszy raz się z tym spotkałam ale nie uważam tego za wadę. Mamy później opis wydarzeń zanim trafił do klatki i ciąg dalszy. Wszystko klarownie opisane, nie czułam się zagubiona, nie było niejasności.

Przerażało mnie ile w tej książce było brutalności. To jak Biała Rada się zachowywała, jak Łowcy traktowali Natana, wielokrotnie mnie szokowało i byłam wściekła na myśl o tym, że mimo takiego postępowania, uważają się za tych dobrych. Ale przecież Syriusz Black też był uznawany za okrutnego mordercę. Czy tak jak Natan, tak i jego ojciec, w rzeczywistości nie jest w tej historii postacią negatywną ?

Prócz Natana mamy inne, bardzo ciekawe postaci. Annalise - jego pierwsza miłość i dziewczyna, która mimo, że biała, traktowała go od początku normalnie. Co na to inni ? Ta bohaterka jest taka czysta, nieskazitelna, perfekcyjna, wręcz na swój sposób taka eteryczna. Aż razi w oczy jak zacznie się oglądać serial, jak zepsuli tam tę postać :( tak samo Gabriel - chłopak, który w pewnym momencie, będzie dla Natana pomocą, przyjacielem. Empatyczny, wrażliwy, lojalny, a w serialu przerobili go na takiego klowna. Przecież jak ktoś jest gejem to zaraz trzeba z niego zrobić dziwadło. A jak bohater jest czarnym czarodziejem to od razu musi być też dosłownie czarny …

Kochani, ja przed serialem Was ostrzegam ale książkę gorąco polecam bo nie sądziłam, że tak mi się spodoba i jestem pod wrażeniem. Aż chce się poznać ciąg dalszy i mam nadzieję, że nie będę na niego długo czekać.

Co prawda samej magii jest tu mało, więcej opowieści o niej ale sam świat wykreowany został bardzo ciekawie i łatwo go zrozumieć. Czasem w książkach fantastycznych trudno przyswoić zasady jakimi ten świat stworzony przez autora działa. Tu jest to proste i może nie do końca przyjemne, bo atmosfera jest ponura, ta brutalność i odrzucenie z jakim ciągle spotyka się Natan, nadaje całości takiej mrocznej otoczki. Ale warto dać się temu porwać. Jeśli tak jak ja lubicie ten gatunek, sądzę, że warto sięgnąć po historię Natana.

Dziękuję za egzemplarz do recenzji Wydawnictwu Uroboros.

Ale jak z książką ?Bo o nią tutaj chodzi.

Przyznam, że...

W związku z tą książką przeżyłam sinusoidalne odczucia. Na początku zapowiadało się super, zaczynała mnie wciągać zwłaszcza, że jeszcze nie zdarzyło mi się czytać książki typowo o czarodziejach i czarownikach. Gdzieś mniej więcej po setnej stronie zaczynałam się nudzić, ale że czytało się w miarę szybko i gładko to kontynuowałam. No i tak aż do końca były momenty ciekawe i takie, które czytałam tylko żeby przejść dalej.

Nie jest to na pewno lekka opowieść. Ksiażka wypchana jest po brzegi przemocą psychiczną i fizyczną. Nie brakuje w niej również rasizmu. Akcja osadzona jest we współczesnej Anglii, gdzie obok zwykłych ludzi, żyją również dwie wrogie frakcje - biali czarodzieje i czarni czarownicy. Biała kontra czarna magia. Biali znajdujący się u władzy za wszelką cenę i wszelkimi sposobami próbują "wyczyścić" świat z czarnych, a także mieszańców tak zwanych półkodów, którzy wykazują więcej czarnych cech.

Główny bohater - Natan - jest synem białej czarodziejki i czarnego czarownika, co przysparza mu w życiu samych problemów. Bicie, prześladowanie i poniżanie to dla niego codzienność. Przechodzi przez prawdziwe piekło w związku z byciem półkodem i synem Marcusa - najpotężniejszego, brutalnego czarownika, który jawi się jako wróg publiczny numer jeden. Natan staje się więźniem i ofiarą systemu, a żeby przeżyć musi uciec i odnaleźć swojego ojca jeszcze przed siedemnastymi urodzinami.

Ciężko jest mi ocenić tę książkę. Nie porwała mnie, ale jednocześnie nie była też totalną klapą. Zdaję sobie też sprawę, że to dopiero wprowadzenie do historii Natana i mam nadzieję, że w następnej części będzie więcej konkretów, akcji zapierających dech w piersi. Czuję, że troszkę przywiązałam się do głównego bohatera i czekam, aż chłopak w pełni rozwinie skrzydła, stanie się świadomy tego jak niesamowita jest jego odmienność i jak silnym staje się czarownikiem.

Od drugiej części oczekuję, że da mu więcej pola do popisu i sprawiedliwości stanie się zadość. Wystarczy mi już opisów krzywd jakich doznawał pokornie zwieszając głowę. Nie ukrywam, że liczę na zemstę za wszystko co spotkało Natana z rąk białych. Jeśli to jednak zbyt drastyczne, to chciałabym chociaż, aby jako wielki czarownik zyskał należny mu szacunek i respekt. Gdzieś wewnętrznie jednak czuję, że Natan jest początkiem wielkiej rewolucji w świecie magów.

Ciężko jest mi ocenić tę książkę, jednak koniec końców jestem ciekawa co wydarzy się w kolejnej części. Być może jeszcze miło się zaskoczę, dlatego pierwszy tom oceniam na 6 gwiazdek..

„Sztuczka polega na tym, by się nie przejmować. Nie zwracać uwagi na to, że boli. Nie zwracać uwagi na nic”, czyli nastolatki i magia.

Zła krew to debiut Sally Green i jednocześnie pierwszy tom cyklu. Ostatnio zrobiło się o niej głośno za sprawą ekranizacji Netflixa. Sporo oczekiwałam od tej książki, sam opis przykuł moją uwagę, więc liczyłam na kilkaset stron dobrej powieści fantastycznej. Nie oglądałam jeszcze serialu Netflixa, więc nie będę porównywać obu dzieł. Sama książka znajduje się w Księdze Rekordów Guinnessa jako najczęściej tłumaczona przed premierą książka debiutującego autora.

Wola przetrwania, która pokonuje wszelkie przeciwności.
Współczesny świat, w którym obok ludzi żyją wiedźmy – dobre białe oraz złe czarne. Piętnastoletni Nathan jest mieszańcem obu zwaśnionych, ściganym i wyalienowanym, lecz zdecydowanym przetrwać za wszelką cenę. Pierwsza część trylogii, która zostanie przetłumaczona w kilkudziesięciu językach.

Autorka osadziła fabułę we współczesnym świecie, gdzie obok zwykłych ludzi żyją ci magiczni — biali i czarni. Nathan, nasz główny bohater ma mieszaną krew. Jego życie to pasmo cierpienia — żyje uwięziony w klatce, bity i poniżany przez białych czarodziejów. Dzieciństwo Nathana było pełne mroku. Jako syn białej matki i potężnego czarownika musi za wszelką ceną walczyć, by przeżyć. Od samego początku zostajemy wrzuceni w ciężki klimat tej historii. Można też łatwo zauważyć pewne podobieństwa do innych dzieł fantasy m.in. do Harry'ego Pottera.

Świat przedstawiony jest tutaj potraktowany nieco po macoszemu, może w kolejnych tomach autorka zdradzi nam trochę więcej. Bohaterowie również wydają się niedopracowani, niewiele możemy się o nich dowiedzieć. Jakoś nie pałam większą sympatią do nich. Brutalność i niesprawiedliwość wręcz wypływa z kart książki. Dla mnie była to opowieść bardzo nierówna — początek mi się dłużył, środek był ciekawy, a końcem nieco się zawiodłam. Momentami nudziłam się, a monotonna akcja ostudziła moje oczekiwania.

Sally Green miała naprawdę ciekawy pomysł na fabułę. Z wykonaniem jest już nieco gorzej, ale myślę, że jak na debiut to nie jest kiepska opowieść. Mam nadzieję, że kolejnych tomach doszlifuje pewne aspekty tej historii. Oby nie skupiła się tylko na emocjach, ale i na świecie, magii i swoich bohaterach. Książka zbiera wiele pozytywnych opinii, dlatego musicie sami przekonać się, czy jest to lektura dla was.

Przychodzę do was dziś z recenzją książki Sally Green "Zła krew".

Poznajemy historię Nataniela. Półkoda, co oznacza, że jest półkrwi białym i czarnym czarodziejem. To rodzi strach, gdyż tacy osobnicy są nieobliczalni. Mimo, że nasz bohater wychowuje się w swojej rodzinie, co jakiś czas udaje się na ocenę przed oblicze Rady, która co rusz wydaje nowe dekrety ograniczające swobodę półkodów. W momencie, gdy Nataniel zostaje uwięziony i oznaczony na zawsze, postanawia uciec i spróbować zmienić swoje przeznaczenie. Bo gdzieś istnieje wizja, że zabije swojego ojca, Marcusa, bardzo potężnego i okrutnego czarnoksiężnika. Czy tak się stanie?

Nie mogłam kompletnie się wkręcić w tę książkę. Autorka strasznie skacze po linii czasowej powieści. Ale w końcu udaje nam się dość dobrze poznać głównego bohatera. Końcówka już dość mocno mnie wciągnęła. Jednak nadal nie zdecydowałam, czy będę chciała sięgnąć po kontynuację. Z ciekawości również chcę obejrzeć serial. Jestem ciekawa jak ktoś zinterpretował tę książkę. Bardzo utrudniał mi czytanie styl autorki. Chyba do końca nie potrafiłam go przyswoić. Jest naprawdę dość specyficzny. Jednak przez krótkie rozdziały jakoś to szło. Brakowało mi emocji w odbiorze książki. Jakoś nie zżyłam się z bohaterem. Nie było też takiego momentu, który by mnie zachwycił czy zasmucił. Fajny pomysł na fabułę, ale wykonanie nie do końca do mnie trafiło. Po obejrzeniu serialu zdecyduje, czy będę kontynuować serię.

Przychodzę do was dziś z recenzją książki Sally Green "Zła krew".

W świecie wykreowanym przez Sally Green żyją magowie. Oczywiście zwykli ludzie, tacy jak my - czyli amagowie - nie mają pojęcia o ich istnieniu.

Magowie dzielą się na frakcje w zależności od magii jaką się posługują: czarni, biali i mieszani. Już brzmi rasistowsko.

Rada złożona z białych magów nakłada kolejne obostrzenia na czarnych i półmagów, zwanych półkodami.

Jednym z nich jest Natan, syn wielkiego czarownika, Marcusa. Tacy jak on są traktowani jak gorszy sort. Kiedy poznajemy Natana siedzi on w klatce. Nie żeby sobie zasłużył, po prostu z racji urodzenia.

W dniu siedemnastych urodzin każde dziecko z magicznego rodu ma otrzymać dary od krewnego, najlepiej jednego z rodziców. Jeśli ich nie otrzyma, szybko zachoruje i umrze.

Natan jest w kłopocie. Jego jedynym żyjącym rodzicem jest zły mag Marcus, który masowo morduje innych magicznych. Naraził się całemu fantastycznemu światu i każdy pragnie jego śmierci. Natan ma nadzieję, że potężny ojciec zjawi się, by go ocalić. Jednocześnie jest on jedyną osobą, która może zgładzić czarnoksiężnika. Czy Marcus się pojawi?

Styl autorki wciąga od początku. Nie wiedziałam kiedy mijają kolejne strony. Jednocześnie miałam jednak wrażenie, że świat przedstawiony opisany jest bardzo pobieżnie. Książka podobała mi się, ale wiele wątków możnaby jeszcze rozwinąć. Jest to debiut literacki Sally Green i sądząc po ocenach na Lubimy Czytać kolejne tomy są lepsze.

Jednym...

Jedna z nudniejszych książek. Nie tego się spodziewałam. Akcja toczyła się jak zdechła ryba, zero ciekawych momentów.

Odnoszę wrażenie nieco inne do widocznych opinii. Pierwszy tom czytało się słabo, był chaotycznie napisany, ciągle w czasie teraźniejszym, bez chwili przerwy, jakiegoś dłuższego opisu sytuacji. Wszystko zdawało się być takim raportowaniem czynności...

Drugi tom jest znacznie lepszy i udało mi się go zakupić na Google Play. Szkoda, że jest tak ciężko dostępny. Drugi tom pochłonęłam prawie w jeden dzień i szczerze polecam nie zniechęcać się tym pierwszym :)

A serial? Moim zdaniem nawet lepszy, wiele poprawiono, jeśli bazował na tomie pierwszym to wykrzesał z niego cały potencjał i nawet więcej. Bardzo żałuję, że Netflix go anulował. Pokochałam ten świat i relację Natan-Gabriel.