Britfield. Utracona korona

Okładka książki Britfield. Utracona korona C.R. Stewart Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Britfield. Utracona korona
C.R. Stewart Wydawnictwo: Dwukropek Cykl: Britfield (tom 1) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Natalia Laprus

Wyróżniona opinia i

Britfield. Utracona korona

przeczytanych książek 1006 napisanych opinii 228

Przeciętna, moim zdaniem przygodówka, w której nie było nic specjalnego. Trochę mdła, powtarzająca się akcja, którą można było z góry przewidzieć, chociaż zakończenie niebanalne. Po Dwukropku spodziewałam się jednak czegoś lepszego.

To pierwsza książka z ekscytującej serii dla młodych czytelników. Oparta na rodzinie, przyjaźni, lojalności i odwadze "Britfield. Utracona korona" z @wydawnictwo_dwukropek, wraz z głównym bohaterem Tomem, zabierają czytelników w epicką przygodę w Anglii-od tlących się skał Yorkshire do serca Londynu i wreszcie do wspaniałych wybrzeży Dover. A wszystko to w siedemnastu pełnych akcji rozdziałach.

Z pomocą swojej najlepszej przyjaciółki, Sary i balonu na ogrzane powietrze, Tom ucieka z sierocińca Weatherly i szponów nieustępliwego detektywa, w pogoni za prawdą o sobie i swoim dziedzictwie.
Czy jego rodzice żyją? Czy jest prawdziwym następcą brytyjskiego tronu?
Zaczyna się zapierająca dech w piersiach podróż do zaskakującego zakończenia!

Autor tworzy prawdziwy świat, który czytelnicy bez problemu mogą ogarnąć. Powieść Stewarta dostarcza również bogactwa informacji o kulturze brytyjskiej oraz historii monarchii i Kościoła anglikańskiego. Znajdziemy tutaj nieprzerwaną akcję, z eskapadami zarówno niebezpiecznymi, jak i zabawnymi, oraz radosnymi ucieczkami. Spisek jest odważny i fascynujący!

Przeczytajcie koniecznie! Poczujecie się jak w dziecięcej wersji Mission Impossible! Ta książka wciąga w każdej sekundzie czytania i aż prosi się o filmową ekranizację!
Gorąco polecamy zarówno młodym czytelnikom, jak i ich rodzicom!

Kto powiedział, że będąc po 40 nie wolno albo nie przystoi czytać książek dla dzieci i młodzieży? Macie szczęście, bo jak tylko kogoś takiego spotkam, to kapcie po głowie (żarcik) Na poważnie za moich dziecięcych lat, czyli po 82 roku nie było takich książek, a jak były to za granicą trudno dostępne, więc moje serce skacze z radości, widząc, że moja córką ma ich od groma. Nieraz podkreślałam, że pierwsze wydawnictwo, jakie pokochałam, ale jakie polubiła moja Hela to wydawnictwo Dwukropek, które w swojej ofercie ma 100% fantastycznych książek dla dzieci i młodzieży, ale nie oszukujmy się przedział wiekowy to tylko liczba. Każda książka idealnie sprawdzi się jako przewodnik dla młodych kobietek tutaj mam na myśli tytuł „Czerwone chustki” które poruszają temat pierwszej miesiączki oraz przewodnik dla młodych chłopców, którzy poszukują niezłej przygody i mowa tutaj np. o „Przygodowcy. Przeklęty zamek” to tylko kropla w morzu oferty, jakie oferuje wydawnictwo.

Wracajmy do dzisiejszej recenzji, a mowa o książce „Britfield. Utracona korona” tom 1, która spowodowała, że zarwałam noc, nie orientując się, że dziecko dawno zasnęło, a ja z ogromnej chęci poznania zakończenia skończyłam po 24:00. Całe szczęście, że miałam drugi tom, bo bym niewytrzymała. Według wydawnictwa przedział wiekowy to 8-12 lat, ale wracając do początku to tylko liczby i uważam, że nawet dorośli znajdą coś dla siebie. Książka idealna jako prezent dla młodych pasjonatów przygód. Co mnie najbardziej poruszyło to to, że my dorośli często zapominamy, ile krzywdy potrafimy sprawić dziecku, izolując go od edukacji, atrakcji w edukacji i przynależenia do grupy rówieśników (oczywiście nie wszyscy). Tutaj poznasz pewien sierociniec Weatherly, który do idealnych nie należy. To, przez co przeszły te dzieciaki to głowa mała. Jak w każdej bajce tak i tutaj mamy młodych bohaterów, a są nimi Tom i jego najlepsza przyjaciółka Sara. W tak młodym wieku bardzo ważne jest mieć kogoś bliskiego, kto w trudnych chwilach złapie nas za rękę i poprowadzi przez drogę usłaną niesprawiedliwościami, jakie my dorośli robimy sami sobie.

Opisów książki jest pełno więc zachęcam do zapoznania się, tym bardziej że 29.03.2023 miał premierę drugi tom. Zachęcam do nadrobienia pierwszego tomu, zanim sięgniesz po drugi, bo to jak skończyło się w pierwszej części ciągnie się do drugiego. Cała akcja zaczyna się, kiedy Tom dowiaduje się, że prawdopodobnie jego rodzice żyją, a jedyna wskazówka i słowo klucz, jakie posiada to hasło BRIT FIELD, ale co oznacza tego już wam nie zdradzę.

No ok mogę napisać, że ciągnie za sobą mnóstwo przygód, podróży, ucieczki, podniesione ciśnienie przed tym, żeby nie zostali zdemaskowani. Wielki szacunek dla naszych bohaterów za ich determinacje w dążeniu do celu, za walkę nie tylko o swoje życie, ale życie całego sierocińca.
Biorę się za kolejny tom, a was zachęcam i czekam na wasze opinie.

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Czasami trafiam na jakiś tytuł i wiem, że to będzie coś dobrego. Nie inaczej było z pierwszym tomem serii Britfield. Utracona korona kusiła emocjami, niesamowitymi przygodami, tajemnicami oraz nagłymi zwrotami akcji. Czy faktycznie to dostałam?

Książka Stewarta jest zaskakująco świeża i wciągająca - coraz trudniej znaleźć te cechy w literaturze dziecięco-młodzieżowej. Szkoda, że interesująca fabuła jest okraszona bardzo kiepskimi dialogami. Do tego dochodzi dość niefrasobliwe podejście do powieści ze strony polskiego wydawcy - niedoskonałe tłumaczenie i jeszcze słabsza korekta tekstu psują odbiór. Miejmy nadzieję, że przy kolejnych tomach Dwukropek bardziej się postara.

"Gdy tylko dzieci z Weatherly miały wolną chwilę, uwielbiały czytać - to był ich jedyny sposób na ucieczkę do innego świata."
Toma i inne sieroty łączy jedno: nie mają rodziców. Kiedy Tom dowiaduje się, że być może jego rodzice żyją, za wszelką cenę pragnie ich znaleźć…. Wydostanie się z okrutnego sierocińca Weatherly nie będzie jednak łatwe. Nikt nigdy stąd nie uciekł. Dozorca, pan Speckle i jego pies stróż, Wind, są czujni i niezbyt przyjaźni. Tom i Sara potrzebują planu. Ryzyko jest duże. Czy uda im się przeżyć i osiągnąć upragniony cel?
Czytając tę pozycję z każdą kartką upewniłam się w przekonaniu, że jest naprawdę świetna. To coś więcej niż zwykła książka - to opowieść, która wciągnie dzieci, młodzież i ich rodziców na całym świecie. Słyszałam, że mają pojawić się również adaptacje filmowe tej serii - przyznam, że już nie mogę się ich doczekać. Britfield wciąga już od pierwszych stron. Czytelnik jest zaciekawiony historią sierot, przeżywa ich przygody, kibicuje im. Język książki jest bardzo uniwersalny, przez co jest to pozycja zarówno dla dzieci młodszych, starszych jak i dla dorosłych. Żałuję jedynie, że brakuje w niej ilustracji, które jedynie dopełniłyby całości tej niesamowitej opowieści. Bohaterowie książki są bardzo ciekawi i wyraziści. Młody czytelnik może się z nimi utożsamiać. Nie jest to zwykła pozycja o perypetiach młodych ludzi, to historia o czymś. Historia, która składania do refleksji, pokazuje cenne treści i wartości, uczy, jak postępować. Autor pokazuje czytelnikowi, że każdy z nas ma jakieś marzenia, ale też każdy ma swoją przeszłość. Ukazuje moc dziecięcej przyjaźni, oddania i radości ze wspólnie przeżywanych chwil. Determinacja to hasło, które przyświeca Tomowi i reszcie jego przyjaciół. Czy wystarczy, by stawić czoła prawdzie oraz tajemnicom, które w końcu, po latach mogą ujrzeć światło dzienne? Tego wszystkiego dowiecie się czytając tę książkę, którą objęłam swoim patronatem. Zapewniam, że przeczytacie ją jednym tchem i będzie to pozycja, którą z pewnością pokochacie.

Przytłaczające, zimne i mroczne mury starego angielskiego zamczyska skrywają ogrom smutku i bólu, przepełniają je oddechy podszyte strachem, skrapiają łzy i przenikają szepty pełne obawy… To miejsce przesiąknięte jest na wskroś cierpieniem osadzonych nim osób. Pozbawieni wszelkich praw, z ograniczonym dostępem do dóbr zapewniających prawidłowe funkcjonowanie, lecz z odrobiną tlącej się w sercach nadziei, że być może zdarzy się kiedyś coś, co odmieni ciężki los… To nie są więźniowie, to dzieci, sieroty przebywające w sierocińcu Weartherly.

Ciężki los bohaterów powieści sprawia, że każdy przejaw ich buntu i dążenia do odzyskania wolności przeżywa się jeszcze silniej i jeszcze mocniej się im kibicuje. Brawurową akcję wyswobodzenia się z tego piekielnego miejsca podjął Tom i Sara. Dokonali tego, czego nie dokonało wcześniej żadne inne dziecko – przechytrzyli zachłannych państwa Snobów, wykiwali brutalnego wychowawcę Specklego i grali na nosie brytyjskiej policji i najsłynniejszemu detektywowi specjalizującemu się w odnajdywaniu zaginionych dzieci. Zawsze o krok przed nimi, zawsze wykorzystujący pojawiające się łuty szczęścia, niesieni chęcią uwolnienia się z kajdan przemocy, podświadomie trafiający na ludzi pełnych empatii. Z dwoma marzeniami w sercu – tym o wolności i tym o odnalezieniu informacji o rodzicach Toma.

„Britfield. Utracona korona” C.R. Stewarda to niesamowita powieść łącząca w sobie wiele gatunków: powieść detektywistyczną, przygodową, ale przede wszystkim powieść drogi, i to nie byle jakiej drogi, bo w większości przebytej balonem! To książka z gatunku tych, które wyznaczają rytm bicia czytelniczego serca, a w tym przypadku jest on bardzo dynamiczny i dyktowany licznymi zwrotami akcji. Przez 400 stron nie ma w niej miejsca nawet na krztę nudy. Trzyma w napięciu, zachwyca wyobraźnią autora i zwala z nóg nieoczekiwanym zwrotem akcji w finale.

Jednak najlepsze w niej jest to, że to wcale nie koniec historii Toma i Sary! Autor zapowiada kolejne pełne emocji spotkania, których ja osobiście nie mogę się doczekać.

Autor zaprasza nas do Wielkiej Brytanii, choć mam wrażenie iż nie koniecznie tej z obecnych czasów. Toma poznajemy w miejscu, gdzie przyszło mu żyć, czyli w Sierocińcu Weatherly. Wraz z innymi dziećmi trafił tam, ponieważ nie miał się kto nim zając po utracie rodziców. Niestety nie jest to dobre miejsce dla kogokolwiek, a szczególnie dla dzieci. Są one tam nieustannie karane, nieszanowane oraz zmuszane do bardzo ciężkiej pracy. Niestety dzieci nie mają nadziei na poprawę swojego złego losu. Pewnego dnia Tom otrzymuje informację, iż jego rodzina najprawdopodobniej żyje! Podejmuje on więc decyzję o ucieczce z sierocińca i próbie ich odnalezienia. Zabiera ze sobą swoją najlepszą przyjaciółkę Sarę. Jedynym drogowskazem, który mają jest słowo BRITFIELD. Niestety dzieci nie wiedzą co ono może oznaczać, czy jest to nazwisko, tytuł a może miejsce? A to dopiero początek tej przygody…

Muszę przyznać, iż obawiałam się powieści mającej 400 stron. Okazało się, że akcja książki tak bardzo zaintrygowała syna, iż nie narzekał na objętość. Z powodzeniem łączy ona w sobie elementy książki detektywistycznej, przygodowej i powieści drogi. Znaleźliśmy w niej wszystko co najlepsze, czyli zwroty akcji, walkę dobra ze złem, ogromne emocje. I najważniejsze jest to, że jest to tom 1, a my czekamy już na kolejne marząc o rozwinięciu poznanej w Utracie korony historii Toma i Sary. Dzięki powieści mamy też okazję na niezwykłą podróż po Wielkiej Brytanii odwiedzając z bohaterami realne miejsca.

Czyta się świetnie. Dla fanów Anglii - koniecznie! Akcja dynamiczna, na pewno zachwyci 8-latków wzwyż!

• Dla dzieci
  • Serie