Sąpierz

Okładka książki Sąpierz Katarzyna Puzyńska Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Sąpierz
Katarzyna Puzyńska Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Grodzisko (tom 2) fantasy, science fiction
Grodzisko (tom 2)
Prószyński i S-ka
2022-11-08
2022-11-08

Wyróżniona opinia i

Sąpierz

przeczytanych książek 1247 napisanych opinii 1245

Katarzyna Puzyńska w odsłonie słowiańsko-fantastycznej jest równie dobra co w serii kryminałów o policjantach z Lipowa. Wartka akcja, niebanalne połączenie z pierwszym tomem, ciekawe wątki. Jedyne co mi się nie podobało to za dużo wulgaryzmów, trochę zbyt współczesny język bohaterów w Starym Świecie oraz wybiórcze zastosowanie słowiańskich bogów bez uwzględnienia jednego z najważniejszych bogów, a mianowicie Swarożyca. Ogólnie jednak odbiór lektury bardzo na plus.

Po roku od przeczytania dwóch części nie mogę pozbyć się wrażenia, że pierwsza część była jak pierwsza część w Sadze o Ludziach Lodu, a druga jak ostatnia część w Sadze o Ludziach Lodu - kto czytał ten się domyśli o co mi chodzi (Zły czający się w świecie współczesnym na klatce schodowej). Tylko, że w sadze było 45 tomów pomiędzy nimi. Tutaj w Grodzisku mamy od świata pradawnego przeskok już w drugiej części do świata można rzec z przyszłości. Dla mnie to jest za duży skok. Rozumiem, że autorka miała taki zamysł i tak chciała to zrobić (może sama czytała Sagę i stąd inspiracja),ale nie wyobrażam sobie trzeciej części - czegoś co by można wpisać pomiędzy te dwie części albo jako kontynuację. Zresztą autorka raz mi odpowiedziała, że bardzo by chciała napisać kolejną część, ale mi się zdaje, że już nie będzie kolejnych. Przeczytałam całą Sagę ponad 20 lat temu (więc trochę też już słabo pamiętam),ale chyba nie skończyłam jej i przerwałam właśnie w punkcie, któy opisałam wyżej),bo to już był dla mnie absurd i w "Sąpierzy" tak samo to odczuwałam. A szkoda, bo liczyłam na długą przygodę ze światem pradawnym Grodziska. W każdym razie to było moje pierwsze spotkanie z autorką i dobrze się bawiłam przy obu częściach, jako rozrywka było ok, ale chciałam czegoś "bardziej" :)

Bez sprawdzania opisów wzięłam obie części "Grodziska". "Chąśba" była osadzona w dawnym świecie słowiańskich wierzeń, magicznych pojedynków i po takie książki zazwyczaj sięgam, więc przechodząc do "Sąpierza" nie miałam pojęcia, że zamiast jako-takiej kontynuacji będzie to chaotyczna i postapokaliptyczna opowieść z nawiązaniem do poprzedniej części. Nie wciągnęła mnie ta historia zupełnie. Przeczytałam pół i ledwo zmusiłam się do dokończenia, nie podobało mi się połączenie dwóch tak różnych światów. Z dwojga złego, pierwsza część była ciekawsza i miała mniej rozciągnięte opisy. Wskazówki w tej części były też dużo gorsze niż w poprzedniej, kompletnie pokręcone, przestałam w ogóle zwracać na nie uwagę.

Nie było aż tak wyśmienicie jak przy 1 części. Troszkę chaosu nam się tu wkradło i chyba za mało przemyślana jest ta książka, jako całość. Czyta się bardzo przyjemnie, miło wrócić do bohaterów z Chąśby, ale coś zgrzyta... Bardziej ciekawi "Stary świat" i mam nadzieję, że kolejne części będą w klimacie Chąśby.

Po Chąśbie było naturalne, że przeczytam także kontynuację. Nie jestem co prawda fanką gatunku fantasy, ale pierwsza część spodobała mi się na tyle, że chciałam poznać dalsze losy bohaterów. Niestety Sąpierz nie skradł mojego serca tak bardzo, jakoś nie przekonał mnie wątek połączenia światów i postapokaliptyczny klimat, bo ja nadal zostałam w średniowiecznym grodzie. W zakończeniu także jeden wielki chaos, dzieje się dosłownie wszystko i mam poczucie, że aż za dużo.

Witajcie.
Co powiecie na odrobinę magii i mitologii słowiańskiej? Tak? No to zaczynamy.
Sąpierz to drugi tom Chąśby Katarzyny Puzynskiej.
Po zarazie i atakach nuklearnych ziemia już nie jest taka sama. Wszystko pokrywa duszący pył, braki wody i żywności, a prąd i internet są tylko w stolicy i w nielicznych miejscach. Nie jest lekko, ludzie żyją w strachu przed napromieniowanymi i zakażonymi. Żeby nie było za łatwo, po tych atakach zaczynają się mieszać światy "Stary świat" mocny i silny przesiąknięty magią i "Nowy świat" ten wyniszczony, słaby, pozbawiony większej ilości magii. Na straży starego świata stoją obrończynie, które likwidują istoty magiczne, ponieważ one wykorzystują magię zbliżając nowy świat do zagłady. Jesną w ostatnich obrończyń jest Szalona Wiera, która od swojej nauczycieli dostaje przepowiednie, że gdy jej dni zaczną się kończyć, nadejdzie sąpierz i wszystko się skończy.
Jak się okazuje nic nie jest takie oczywiste na jakie wygląda.

W książce znajdziecie magię, mitologię, zagładę ludzkości, politykę, kryzys nuklearny, pandemię

Witajcie.
Co powiecie na odrobinę magii i mitologii słowiańskiej? Tak? No to zaczynamy.
Sąpierz to drugi tom Chąśby Katarzyny Puzynskiej.

Bardzo duże rozczarowanie...

Bardzo duże rozczarowanie...

Pierwszy tom mi się podobał, dużo mitologi i ciekawi bohaterowie. Sąpierz mógł być taki też, ale mi się nie spodobał. Kiedy pojawiają się bohaterki, madki i ich cudowne moce na ratunek dzieciom to automatycznie robi się żałośnie i nudno. Nie podobają mi się też używane nazwy i imiona. Polski taki piękny bogaty język, tytuł taki wymyślny, a w środku jakieś Michałki, Aniki, syfy -Le'on powinien być Sebą..
Pomysł super, spisanie nie mój gust.

Aha i już przeczytane i fajne.

Aha i już przeczytane i fajne.

„Sąpierz” jest kontynuacją „Chąśby” i zaczyna się niemal dokładnie w momencie jej zakończenia. Tym razem jednak poza postaciami znanymi nam z pierwszej części serii dostajemy też cały nowy świat!

Stary świat, który już zdążyliśmy poznać ma swojego bliźniaka – Nowy Świat – zniszczony przez wybuchy nuklearne i umierający, gdzie od wieków magii niemal nie ma, a jej resztek strzegą obrończynie. Przez strzegą, mam na myśli eliminują istoty zużywajace magię. Oba światy znalazły się na kursie kolizyjnym, a do tego na całą historię cieniem kładzie się przepowiednia o Sąpierzu, którą mało kto zdaje się pamiętać.

„Sąpierz” fenomenalnie przeplata przeszłość z przyszłością – a’la średniowieczny świat wypełniony magią i bogami z postapokaliptycznym światem przyszłości, chylącym się ku upadkowi przez głupotę ludzi. Bohaterowie ze Starego próbują odnaleźć się w Nowym, a z kolei Ci ze zniszczonego Nowego starają się wykorzystać magię do swoich celów.

Jak i w „Chąśbie”, autorka daje czytelnikowi możliwość czytania/słuchania nie po kolei. Można wybrać z jaką częścią historii zapoznać się najpierw. Ja osobiście nie widzę w tym sensu. Kolejność w jakiej Katarzyna Puzyńska napisała książkę jest świetna, po co więc tak kombinować? A wtrącenia o drogowskazach, przy słuchaniu audiobooka, wprowadzają chaos.

Zakończenie nie zapadło mi w pamięć, było za szybkie i trochę nijakie. Ba! Dla pewności przesłuchałam ostatnie rozdziały jeszcze raz i niewiele mi to pomogło. Moim zdaniem w końcówce historia za bardzo pędzi w stosunku do reszty powieści. Niektóre wątki pozostają niedopowiedziane i pojawia się pytanie, czy to zapowiedź części 3 „Grodziska” czy szansa dla wyobraźni odbiorcy.

Słuchałam „Sąpierza” układając w domu panele i choć mile umiliła mi czas to mnie nie porwała, a za sam tytuł zabrałam sie, nie z ciekawości po „Chąśbie”, a z braku innego pomysłu. Tak jak „Chąśbę” „Sąpierza” oceniam na 5/10. Chyba po prostu „Grodzisko” nie trafia w moje gusta.

Po wiecej recenzji zapraszam na mojego bloga napolcerenaty.pl

• Audiobooki

Katarzyna Puzyńska Sąpierz Zobacz więcej