rozwińzwiń

Sprawa rodziny Tebbe. Kolacja z mumią

Okładka książki Sprawa rodziny Tebbe. Kolacja z mumią Monika Kassner
Okładka książki Sprawa rodziny Tebbe. Kolacja z mumią
Monika Kassner Wydawnictwo: Silesia Progress kryminał, sensacja, thriller
186 str. 3 godz. 6 min.
Kategoria:
kryminał, sensacja, thriller
Wydawnictwo:
Silesia Progress
Data wydania:
2022-10-01
Data 1. wyd. pol.:
2022-10-01
Liczba stron:
186
Czas czytania
3 godz. 6 min.
Język:
polski
ISBN:
9788365558589
Tagi:
Śląsk kryminał Zabrze
Średnia ocen

8,0 8,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,0 / 10
13 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
77
7

Na półkach:

Każdy kolejny tom jest lepszy. Dla miłośników gwary - świetne dialogi ( z tłumaczeniem); przeniosłam się znów na chwilę w świat moich dziadków, zwłaszcza, że akcja powieści dzieje się w moim rodzinnym mieście. Sama intryga kryminalna - retro, w stylu Agathy Christie. Dobrze się czyta.

Każdy kolejny tom jest lepszy. Dla miłośników gwary - świetne dialogi ( z tłumaczeniem); przeniosłam się znów na chwilę w świat moich dziadków, zwłaszcza, że akcja powieści dzieje się w moim rodzinnym mieście. Sama intryga kryminalna - retro, w stylu Agathy Christie. Dobrze się czyta.

Pokaż mimo to

avatar
188
184

Na półkach: ,

Sam wątek kryminalny i sposób jego rozwiązania mnie nie przekonał, ale duży plus za retro klimat, język i szczegółowe odwzorowanie ówczesnej topografii.

Sam wątek kryminalny i sposób jego rozwiązania mnie nie przekonał, ale duży plus za retro klimat, język i szczegółowe odwzorowanie ówczesnej topografii.

Pokaż mimo to

avatar
538
515

Na półkach: , , , , ,

„Sprawa rodziny Tebbe. Kolacja z mumią” to już trzecia (i mam nadzieję, że nie ostatnia) odsłona retro kryminałów z radcą Adolfem Jendryskiem w roli głównej.

Hindenburg (Zabrze) 1934. Adolf Jendrysek po uprzednim śledztwie stara się żyć spokojnym życiem. Jego przyjaciółka Lotti Dehner, angielska dziennikarka, prosi go, aby towarzyszył jej na kolacji z niespodzianką u inżyniera Tebbe, który niedawno przybył do Hindenburga z Berlina. Córka inżyniera Tebbe i jego żony Margarete, Gerti niedawno zginęła, a inżynier stara się za wszelką cenę poprawić żonie humor. „Gabinet osobliwości rodziny Tebbe znany jest w cały Berlinie (…) Dziś chciałem wzbogacić tę kolekcję o jeszcze jeden bezcenny artefakt z czasów odkryć wielkiej cywilizacji znad Nilu. (…) Będziecie dziś państwo świadkami odwijania mumii.” Krótko przed kulminacyjnym wydarzeniem wieczoru gaśnie światło, po jego ponownym włączeniu goście wracają do odwijania mumii, a niedługo później pada strzał. Ofiarą nieznanego sprawcy pada osobista pokojówka Margarete – Marie. Druga pokojówka Emilie zostaje znaleziona z dymiącym pistoletem i przyznaje się do zabicia Marie. Przybyły na miejsce zbrodni komisarz Juretzki prosi o nieopuszczanie domu inżyniera Tebbe. Sekcja zwłok nieszczęsnej pokojówki ujawnia, że Marie została otruta i zmarła, zanim Marie oddała strzał. Komisarz Juretzki prosi Jendryska o pomoc w rozwiązaniu sprawy. Kto zabił pokojówkę? Kto stoi za zniknięciem małej Gerti?

„Sprawa rodziny Tebbe. Kolacja z mumią” swoją konwencją nawiązuje do dobrze znanych kryminałów Agaty Christie, w zamkniętym domu ginie jeden z domowników a Herkules Poirot musi odkryć, kto miał motyw i sposobność do zabicia. Monice Kassner odtworzyła klimat przedwojennego Zabrza, wtedy noszącego nazwę Hindenburg i odwzorować jego topografię. A jakby tego było mało, całą akcję osadziła w domu dwóch dyrektorów przy ulicy Hochgesandstrasse 2. Dom stoi tam do dziś, niestety niszczeje, ale w czasach Jendryska musiał być piękny. Wśród gości inżyniera Tebbe znajdziemy już zagorzałych zwolenników Adolfa Hitlera i będziemy mogli zaznajomić się z niezbyt sympatycznym Esesmanem Leo Abrahamczikiem i jego poglądami. Jako że akcja powieści dzieje się na Górnym Śląsku, mimo podziału granicami, czytelnicy znajdą tu opisy wspaniałej kuchni śląskiej i dialogi po śląsku. Bez paniki, śląskie dialogi tłumaczone są na język polski, więc czytelnicy z całej Polski będą mogli się zapoznać z naszym śląskim Poirot.

Jeśli lubicie klasyczne kryminały z ciekawą intrygą kryminalną i skomplikowaną historią rodzinną, to powinniście przeczytać „Sprawa rodziny Tebbe. Kolacja z mumią” Moniki Kassner. Jeśli nie czytaliście poprzednich tomów, nie musicie się martwić, każdy tom to zamknięta całość i znajomość wcześniejszych wydarzeń nie jest konieczna.

Serdecznie polecam.

„Sprawa rodziny Tebbe. Kolacja z mumią” to już trzecia (i mam nadzieję, że nie ostatnia) odsłona retro kryminałów z radcą Adolfem Jendryskiem w roli głównej.

Hindenburg (Zabrze) 1934. Adolf Jendrysek po uprzednim śledztwie stara się żyć spokojnym życiem. Jego przyjaciółka Lotti Dehner, angielska dziennikarka, prosi go, aby towarzyszył jej na kolacji z niespodzianką u...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1515
650

Na półkach: , ,

„Choć dziś jeździmy maszynami i latamy w przestworzach, są rzeczy, które nadal budzą w nas
zadziwienie i ekscytację”.

Gōrny Ślōnsk kojarzony jest z familokami, śląską kuchnią, przemysłem górniczym i hutniczym. I skomplikowaną historią granic. Jestem rada, że na rynku wydawniczym pojawia się coraz więcej powieści, których akcja dzieje się właśnie w regionie Silesii. Które nie pozwalają zapomnieć o przeszłości, kiedy Śląsk został podzielony między Niemcy i Polskę, a granica podzieliła miasta i osiedla, i nie raz familie. Gdzie autorzy zapuszczają się w może i nie do końca mało nieznane rejony, ale których historia jest tak bogata, że wydobywanie jej na światło dziennie, jest jak fedrowane naszego czŏrnygo złota, czyli węgla. Najważniejsze, by
móc to wykorzystać. Dokonała tego Monika Kassner po raz trzeci.
„Sprawa rodziny Tebbe. Kolacja z mumią” to kolejna część przygód kryminalnych radcy prawnego Adolfa Jendryska, osadzonych na wielojęzycznym Górnym Śląsku w latach 30. XX wieku. Ta regionalna powieść urzekła mnie śląskim i międzywojennym klimatem, historycznymi ciekawostkami, zagadką kryminalną (tym razem zamkniętego pokoju) i humorem, który nie ma co ukrywać, w szrankach z pozostałymi bohaterami wygrywa angielska dziennikarka Lotti Dehner.
Oh my dear! You stole my heart.

„To nie będzie zwykła kolacja. Na zaproszeniu dopisano, że czekają nas egzotyczne atrakcje”.

Adolfowi Jendryskowi po rozwiązaniu zagadki śmierci syna naczelnika Zaborza, znanego rybnickiego lekarza, Ryszarda Rollnika, nie przyjdzie się długo nudzić. Ksiądz Benek, proboszcz zaborskiej parafii świętego Franciszka, przy grze w skata przekazuje radcy list od Lotti. Adolf domyśla się, że Angielka musi być gdzieś w pobliżu. Upewnia się o tym w czasie wizyty w Hotelu Admiralspalast w ówczesnym Hindenburgu (dziś m. Zabrze). Obydwoje skorzystają z zaproszenia na kolację w domu, którego właścicielem jest Wilmar Tebbe, główny inżynier huty Donnersmarcka i niemiecki nazista. Gośćmi są m.in.: doktor Otto Santarius i radny Leo Abrahamczik. A pikanterii gronu dodaje nieobliczalna i ponętna Lotti.
Czy smak miejscowych „maszketów” nie przyćmi czujności radcy Jendryska? Pożywką bowiem do rozmów, niekoniecznie towarzyskich, która zepsuje mało smaczną atmosferę, okaże się nie tylko tytułowa mumia…
Dla jednego bohatera przebywającego w domu to będzie ostatni sobotnio-jesienny wieczór 1934 roku.
Adolf Jendrysek, jak zawsze w gotowości, rozpocznie własne śledztwo pomiędzy pozostałymi osobami, umiejętnie zawężając krąg podejrzanych.
Kim jest ofiara, a kim sprawca? I czy da się uniknąć międzynarodowego skandalu, który wisi na włosku?

„Budynek był imponujący. Parter i pierwsze piętro okalały rzędy okien opatrzonych drewnianymi okiennicami, z których każda w górnej części miała wycięte fikuśne serduszko.
Ten maleńki detal, powtórzony wiele razy, do tego wysoki, spadzisty dach, tworzyły złudzenie domku z piernika, tylko nieco większych rozmiarów”.

Akcja książki dzieje się na zabytkowym już osiedlu Huty Donnersmarcka. Tam, z początkiem XX wieku, rozpoczęto budowę tzw. Zandki. Dziś, przy ul. Krakusa 2 (ówcześnie
Hochgesandstrasse),pozostał niszczejący budynek, w który tchnęła kryminalną historię Monika Kassner. Tym samym śląska architektura, autentyczne postacie ożywione i obleczone w retro kryminał to nie lada gratka niy ino dlŏ Ślōnzŏkōw.
Zaufajcie mi po raz kolejny and koniecznie read this book. Im sure, że you like it.

PS. 1. „Siednij sie lepij z tōm ksiōnżkōm, jak żeś chciała, a niy starej sie ô mje” - (tłum. Usiądź sobie lepiej z tą książką, jak chciałaś, a nie martw się o mnie). Nie starejcie sie, że nie
zrozumiecie tekstu :)
PS 2. Nakład z poprzednich części jest już prawie niedostępny, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, abyście sięgnęli do tego kryminału retro, nie znając poprzednich części. Za to użytkownicy platformy Legimi mają dostęp do dwóch pierwszych ebooków.

„Choć dziś jeździmy maszynami i latamy w przestworzach, są rzeczy, które nadal budzą w nas
zadziwienie i ekscytację”.

Gōrny Ślōnsk kojarzony jest z familokami, śląską kuchnią, przemysłem górniczym i hutniczym. I skomplikowaną historią granic. Jestem rada, że na rynku wydawniczym pojawia się coraz więcej powieści, których akcja dzieje się właśnie w regionie Silesii. Które...

więcej Pokaż mimo to

avatar
8
7

Na półkach:

szybko się czyta, super

szybko się czyta, super

Pokaż mimo to

avatar
66
13

Na półkach:

Świetna książka, gorąco polecam! Dobrze spędzone 3 godziny!

Świetna książka, gorąco polecam! Dobrze spędzone 3 godziny!

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    28
  • Przeczytane
    19
  • Posiadam
    3
  • 2022
    2
  • Ebook
    1
  • W planach ebook
    1
  • EmpikGO
    1
  • Chcę przeczytać - kryminał/thriller/sensacja
    1
  • Ewentualnie
    1
  • Brak Legimi A
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Sprawa rodziny Tebbe. Kolacja z mumią


Podobne książki

Przeczytaj także