Miecz nieśmiertelnego #2

Okładka książki Miecz nieśmiertelnego #2 Hiroaki Samura
Okładka książki Miecz nieśmiertelnego #2
Hiroaki Samura Wydawnictwo: Kotori Cykl: Miecz nieśmiertelnego (Kotori) (tom 2) komiksy
komiksy
Miecz nieśmiertelnego (Kotori) (tom 2)
Mugen-no Juunin
Kotori
2022-09-20
2022-09-20
Tomasz Molski
miecz nieśmiertelnego kotori manga samuraj seinen siły nadprzyrodzone akcja historyczny

W POSZUKIWANIU WINNYCH

I drugi tomik – tom właściwie, bo solidne to to – „Miecza nieśmiertelnego” trafił w moje ręce i super, i znakomicie, bo bardzo dobra jest to manga. Szczególnie graficznie, bo jest w tej jej niechlujności, czasem szkicowej formie coś, co mnie kupuje, co urzeka i co buduje niesamowity klimat. I już dla samego patrzenia na to wszystko, warto byłoby po mangę sięgać. Ale jest jeszcze udana fabuła – typowa, dla takich samurajskich opowieści, ale o to przecież chodzi – więc w ostatecznym rozrachunku czytelnicy dostają coś naprawdę uwagi wartego, co fajnie rozwija się z tomu na tom, konsekwentnie podążając raz obraną ścieżką.

Nieśmiertelny Manji i szukająca zemsty Rin wspólnie wędrują, chcąc realizować swoje cele – a tymi jest zabijanie złych. I wkrótce natykają się na jednego z tych, których dziewczyna chciałaby się pozbyć, ale… Właśnie, czy to już właściwa pora? I czy istnieją okoliczności, mogące doprowadzić do zmiany zdania naszych mścicieli?

W POSZUKIWANIU WINNYCH

Drugi tom "Miecza nieśmiertelnego" trzyma poziom. Nadal mamy dużo scen walki i ładnych ilustracji.
Pierwsze rozdziały skupiają się na walce z Makie.
W kolejnych rozdziałach Rin spotyka przywódcę wrogiej szkoły. Przywódca, mimo że ma możliwość zabić bohaterkę, postanawia ją puścić wolno. Chce dać szansę dziewczynie na rozwój.
W dalszej część tomu skupia się na postaci Kawakiego - sprzedawcy i twórcy masek na festiwal oraz gwałciciela matki Rin. Mężczyzna ma syna, którego Rin ratuje z opresji. Dziewczyna jest świadoma kim jest chłopak, ale mimo to postanawia mu pomóc, przy czym ryzykując swoją czystością, a nawet życiem.
Autor pokazuje, jak człowiek potrafi się zmienić, wybrać inną drogę - Makie. Ale jest także postać Kawakiego, który dla syna zmienił się w zwykłego artystę, ale gdy tylko spotyka dziedziczkę wrogiej szkoły, budzi się w nim demon dawnych czasów...

Pierwsze rozdziały skupiają się na walce z Makie.
W dalszej część tomu skupia się na postaci...

2010

Nadal śledzimy losy młodej szesnastoletniej Rin Asano, która ciągle przeżywa śmierć swoich rodziców i poprzysięgła zemstę na ich zabójcach. Jej towarzyszem jest teraz bezpański samuraj Manji, którego zdolności posługiwania się mieczem są nie do przecenienia. Posiada on również kilka innych bardziej niezwykłych zdolności, dzięki którym potrafi sobie poradzić dosłownie z każdym oponentem. Ciąży na nim jednak pewna bardzo potężna klątwa. Zostanie ochroniarzem Rin i jednocześnie narzędziem jej zemsty, przybliży go do upragnionego odkupienia. Zanim to jednak nastąpi, ostrze jego miecza posmakuje jeszcze wiele krwi.

Jak na dobrą samurajską historię przystało, nie mogło tutaj zabraknąć sporej dawki widowiskowości. Szczególnie jest to widoczne w początkowych rozdziałach (Ballada marzeń, Konfrontacja),gdzie wyraziste ludzkie emocje mieszają się z krwią, potem i buzującą adrenaliną. Jest bardzo dynamicznie, ale również intrygująco i ciekawie (pod względem rozwoju fabuły).

Wraz z dłuższym rozdziałem (Złamane skrzydła) zmienia się trochę forma dzieła. Mniej jest akcji (przynajmniej z początku),a o wiele większą uwagę twórca skupia na pokazaniu czytelnikowi wielu oblicz szarości. Hiroaki Samura zaczyna coraz wyraźniej bawić się percepcją czytelnika i prezentując mu o wiele bardziej złożony obraz klasycznej historii zemsty. Z każdym kolejnym ciałem i każdą porcją przelanej krwi umysł nastolatki wcale nie zaczyna zaznawać ukojenia. Śmierć potworów, którzy dopuścili się krwawej zbrodni, nie daje jej tego co tak naprawdę oczekiwała. Jej sposób patrzenia na świat i swoją „misję” zmienia się jeszcze bardziej, kiedy na jej drodze pojawia się Kagehisa. Niegdyś pozbawiony emocji zwyrodnialec, teraz jednak inny człowiek. Czy aby jednak na pewno czas i pewne wydarzenia potrafią odmienić naturę człowieka? Nic nie jest tutaj oczywiste i na odbiorcę czeka kilka niezłych fabularnych zaskoczeń. Nie brakuje przy tym całej palety różnorakich emocji, przemieniających opowieść w samurajski dramat rodem z filmów Kurosawy.

Pomimo tego że książkę się czyta bardzo dobrze to jakoś mam mieszane uczucia. Nie wiem czy będę kontynuował tą historię, tym bardziej że zbieram wydanie w twardej oprawie a to tanie nie jest. Z jednej strony akcja fajnie się rozwija i nie dłuży, a z drugiej jakoś tak czegoś mi tutaj brakuje.

Dtugi tom trzyma poziom. Te historie czyta sie rewelacyjnie, kreska zachwyca, nie sposob oderwac sie od lektury.

• Manga
  • Komiksy