Metro 2033 Bd 1: Wo die Welt Endet

Okładka książki Metro 2033 Bd 1: Wo die Welt Endet Dmitry Glukhovsky, Peter Nuyten
Okładka książki Metro 2033 Bd 1: Wo die Welt Endet
Dmitry GlukhovskyPeter Nuyten Wydawnictwo: Splitter Verlag Seria: Metro 2033 (Comic) fantasy, science fiction
Metro 2033 (Comic)
Splitter Verlag
2019-10-25
2023-05-31
2019-10-25
niemiecki
3962194126

Mroczny, złowieszczy, z ciekawym zakończeniem. Rysunki i treść idą w parze. Naprawdę solidna pozycja, która jest warta swojej ceny. Ps - Nie znam powieści i pewnie po nią nie sięgnę, ale komiks można powiedzieć, że wbił mnie w fotel.

Znajomość treści książki bardzo przydatna, wydaje mi się, że dla początkującego ta historia może trochę namieszać, bądź być trochę niejasna, ja wróciłem do Metra po latach i to była bardzo fajna przygoda, którą trochę inaczej z książek zapamiętałem.

Swietna adaptacja ksiazki. Jest tu wiele skrotow i nie wszystko zostalo nam przedstawione, ale najwazniejsze watki zostaly tu zawarte. Mi sie ksiazka nie do konca spodobala i uwazam, ze jest bardzo nierowno napisana, a komiks od poczatku do konca wciaga i dobrze sie go czyta. Kto nie czytal ksiazki to powinien siegnac po komiks, a kto ksiazke zna i mu malo z tego uniwersum, to koniecznie powienien siegnac po komiks.
Polecam.

Na początku powinienem się przyznać, nie znam tego świata kompletnie. Dawno temu zagrałem w Metro 2033, ale szybko się od niej odbiłem i już nigdy nie wróciłem. Może dlatego czytając pierwszy rozdział czułem się trochę zagubiony. Co chwilę przedstawiany jest nowy bohater. Każdy podobny do poprzedniego. Więc trochę nie wiedziałem kogo los właściwie śledzę. Na szczęście fabuła nie jest zbytnio skomplikowana. Taki typowy quest. Jeden z kumpli wyrusza na niebezpieczną misję i w przypadku jej niepowodzenia, prosi głównego bohatera o zrobienie czegoś. Oczywiście wiąże się to z niebezpieczną podróżą po moskiewskim metrze. W świecie po zagładzie, gdzie na powierzchni królują niebezpieczne potwory, a pod ziemią są ich ludzkie odmiany.

Niestety czym dalej tym gorzej. Fabuła jest tutaj bardzo pretekstowa, gdzie główny bohater niczym małe dziecko godzi się bez namysłu na każdą, nawet najniebezpieczniejszą misję. Wszystko tutaj nie ma większego sensu. Na przykład gdy główny bohater trafia na obcą stację metra, spotyka przypadkowego człowieka i ten z marszu zaprasza go na noc do swego mieszkania. W świecie, gdzie nikt nie ufa nikomu. W szczególności obcym. Następnie opowiada mu historię o legendarnej i tajemniczej książce z powierzchni, z która można wyczytać przyszłość. O poranku nasz bohater udaje się na spotkanie do miejscowej rady, aby opowiedzieć im swoją historię i prosić o pomoc w realizacji zadania. Oni niestety nie mogą mu pomóc, ale w zamian powierzają mu nowe. Niezwykle niebezpieczną misję udania się na powierzchnię, aby odnaleźć pewną książkę. Uzasadniają wszystko swoim wrażeniem, że on nie pojawił się u nich przypadkowo. Niestety wszystko dzieje się tutaj na podobnej zasadzie. Jest tutaj również sporo powtórzeń. Najpierw coś śni się głównemu bohaterowi, aby następnie zadziać się w rzeczywistości. Wszystko co tutaj się dzieje jest tylko pretekstem do popychania fabuły do przodu niekoniecznie z sensem.

Z początku podobała mi się strona graficzna tego komiksu. Przypominała mi prace Williama Vanca, znanego u nas chociażby z początkowych tomów serii XIII. Taka staro szkolna kreska. Bardzo czytelna i utrzymana w beżach, brązach i szarością dzięki czemu świetnie oddaje klimat zniszczonego świata po zagładzie. Niestety im dalej tym gorzej. Bardzo często jest tutaj problem z perspektywą. Co najlepiej widać na lufach karabinów. Żołnierz lub latarki w jednym kierunku, a lufy karabinów w inną stronę.

Niezwykle bawi mnie posłowie w tym komiksie. Wydawca oryginalnego niemieckiego wydania twierdzi, iż w przypadku podobnej zagłady będzie warto wyjść na powierzchnię po ten komiks, bo jest tak bardzo wartościowy. Natomiast sam twórca umiejscawia go na tej samej płaszczyźnie co "28 dni później", "Odyseji" Homera lub "Strażników" Moora i Gibbonsa. Niestety mam takie dziwne przeczucie, że już za rok nikt nie będzie pamiętał o tym komiksie poza najbardziej zatwardziałymi fanami tego świata. Dla mnie kompletnie zmarnowany potencjał i szkoda czasu. Piękne powiększone wydanie jest jedynym plusem tego komiksu.

Ciekawa adaptacja aczkolwiek momentami zrobiona po łebkach z nie do końca dobrą stroną graficzną. Mocno niewykorzystany potencjał.

Wierna adaptacja głośnej produkcji dziejącej się w moskiewskim metrze tuż po wojnie, gdzie zewnętrzny świat został skażony, a w tunelach kręcą się ,,czarni'', mutanci i szaleńcy szukający swojego miejsca na ziemi. Ogólnie oryginał nie uważałem za jakieś wielkie dzieło, dlatego odświeżenie sobie tytułu w formie komiksowej uznałem za ,,inspirujące''. Byłem ciekawy, jak przeniosą systemy polityczne na obraz. I muszę przyznać, że wyszło dobrze - podoba mi się kreska. Czuć ten gęsty klimat z powieści - klaustrofobiczne przejścia między stacjami metra, dziwne zarazy, surrealistyczne wstawki zmieszane z post-apokaliptycznym zacięciem. Jeśli ktoś nie chce tracić czasu na książkę, a nie oszukujmy się, do najkrótszych nie należy, i ma masę zbędnych opisów oraz filozofowania na poziomie wczesnego gimnazjum, no to niech sięgnie po komiks. Jest zwięzły, dynamiczniejszy niż materiał źródłowy, a do tego dobrze opowiada obrazem. Z tego, co widziałem - wyszły cztery tomy. Pierwsza część kończy się na stacji Polis, czyli w centrum nowej cywilizacji. Miło było zobaczyć Huntera, czyli, prawdopodobnie, mojej ulubionej postaci z całego cyklu od Dmitry'a. Szkoda, że nie wyszło po polsku - tylko w Niemczech, w Wielkich Brytanii czy w Stanach Zjednoczonych. Patrząc na popularność serii w naszym kraju - Polska niezwłocznie powinna wydać go w ojczystym języku!

• Komiksy
  • Komiks