Indie. Kraj miliarda marzeń

Szczeliny
2022-10-26
2022-10-26
Indie Hindusi subkontynent indyjski Azja Południowa reportaż literatura faktu

Świetna, solidna pozycja, Pokazująca jak zmieniają się Indie, jakie są teraz, jak dążą do przodu, jak ludzie walczą o lepsze życie. Doskonały dokument. Pozycja obowiązkowa dla każdego wielbiciela Indii.

Dużo informacji o Indiach a jednak pozycja słabsza od innych, przeczytanych przeze mnie książek z serii Szczeliny.

Dobra ale mogła by być lepsza. Trochę taki strumień myśli jak już ktoś napisał. Nierówne rozdziały.
Ale warta przeczytania. Duża porcja informacji istotnych przy rosnącym znaczeniu Indii.

Decyzja o przesunięciu w czasie lektury tego reportażu była w pełni przemyślana. Czytałem go nieśpiesznie, powoli chłonąłem każde zdanie. Wiele razy poczułem smagnięcie batem, gdy okazywało się, że moje wyobrażenie o Indiach nie przystaje do realiów, o których Weronika Rokicka rozpisuje się z niezwykłą skrupulatnością oraz dbałością o przejrzystość wywodu. Kontrasty najludniejszego państwa świata nie stoją na przeszkodzie istnieniu klasy średniej. To punkt wyjścia do dyskusji o współczesnym wizerunku tego kraju. Weronika Rokicka jest konsekwentną reportażystką, która nie odbiega od obranego tematu, a każdy rozdział swojej książki poświęca konkretnemu aspektowi życia powszechnego w Indiach. Zakończenie jednego rozdziału otwiera następny, ponieważ przedstawione w tekście zagadnienia stanowią system naczyń połączonych. Przeobrażenia w jednej dziedzinie wynikają ze zmian na innej płaszczyźnie. Indie w tym reportażu nie są krzykliwie kolorowe, do czego przywykliśmy za sprawą środków masowego przekazu, aczkolwiek nadal pozostają krajem żywym, przechodzącym dynamiczne zmiany. Mogłoby się wydawać, że industrializacja, komercjalizacja lub wzmożone procesy legislacyjne znamionują przeobrażenia większości państw z ostatniego stulecia, aczkolwiek w przypadku Indii kwestia przemian na wielu polach nie jest wcale oczywista. Ich zaludnienie, różnorodność kulturowa oraz spuścizna historyczna wyróżniają ten kraj na mapie całego świata. Weronika Rokicka wyjaśnia, czym jest kastowość, rozwiewa wątpliwości, co do szans przeskoku na drabinie społecznej, wskazuje różnice między miastem, a wsią, po czym przechodzi do wewnętrznej migracji wewnątrz Indii. W tym wszystkim stara się przedstawić sytuację kobiet oraz nieheteronormatywnych osób. Snuje rozważania o językowej różnorodności kraju jako szczególnym wyzwaniu na drodze ku lepszemu, bo w tym kierunku zmierza państwo obrosłe najróżniejszymi mitami, z jakimi autorce udało się skutecznie rozprawić.

Cóż to był za reportaż!
Weronika Rokicka przedstawia Indie takimi jakie są: prawdziwe, odarte z mitów i stereotypów, opisane statystykami, nie pogłoskami.

O Indiach wiele można powiedzieć, ale to co przedstawiła autorka mnie oczarowało. Nie wiem czy wynikło to z mojej potrzeby przeczytania dobrego reportażu, mojego uwielbienia do analizy liczb i statystyk, czy po prostu niesamowitych pisarskich zdolności autorki. O Indiach dużo słyszałam, z pierwszej ręki można by nawet powiedzieć, ale stereotypy zawsze gdzieś się tam po głowie tłukły i ciekawił mnie faktyczny stan rzeczy. Wydawnictwo Szczeliny umożliwiło mi poznanie Indii, tych prawdziwych, ludzkich.

Kraj, którego liczba ludności przekroczyła 1.4 miliarda musi borykać się z wieloma przeciwnościami, z wieloma podziałami, z wieloma stygmatami. Kraj, którego długość geograficzna jest porównywalna do odległości między Laponią a Atenami ciągle się rozwija - społecznie, gospodarczo, politycznie. Wiadomo, w tak zróżnicowanym geograficznie, językowo, czy ekonomicznie kraju postęp odbywa się w jednakowo zróżnicowanym tempie, ale jest, zauważalny. Indie udowodniły, że mimo wszystko i mimo wszystkim można wszystko, w każdej dziedzinie. A przynajmniej ja odniosłam takie wrażenie po przeczytaniu tej książki. Cudów nie ma, ale jest ciężka praca, z widocznymi owocami, raz małymi, raz dużymi.

Reportaż autorki naprawdę fascynuje. Nie ma tutaj subiektywizmu, jest za to ogrom przeanalizowanych danych - i tych dotyczących religii i języków, i tych dotyczących sytuacji kobiet czy osób LGBTQ+. Naprawdę serdecznie, gorąco i pod groźbą karalną polecam i zachęcam do lektury! Ogromna ilość ciekawych informacji czeka na poznanie.

Cóż to był za reportaż!

Język uwodzi.
Ociosany do prostych, klarownych, eleganckich zdań. Tak przezroczysty że ja-czytelniczka- czuję się ważna w tym przedsięwzięciu.
To pierwsza dziewczyna, która zdołała mnie przekonać do obejrzenia bollywoodzkiego filmu. A nawet kilku. Dwa trzy zdania i już.
No i uświadomiłam sobie jak trudno mi zapamiętać imiona braci Tagore. Czyli coś szalenie dalekiego jest tak mocbo przybliżone, że nagle zaczęło mi zależeć.

Język uwodzi.

Zapraszam na moją recenzje :)

Zapraszam na moją recenzje :)

Pokaż mimo tovideo - opinia

Kocham Indie i jej różnorodność... Lubie je za szacunek do starszych i za tolerancję religijna i płciową... Choć dużo się zmienia cały czas dążą do tradycji ale też zmieniają się poglądy większości te negatywne na bardziej ludzkie

Jest wiele książek o Indiach, które miałam w ręku, ale dopiero pozycja Weroniki Rokitnickiej dała mi w pełni satysfakcjonujący obraz tego trudnego do zrozumienia kraju. Nie jest to jakieś wyczerpujące uniwersyteckie kompendium wiedzy, ale, co przemawia na korzyść, bardzo rzetelne, pogłębione przemyślenie znawczyni orientalistyki i tematyki indyjskiej. Napisana rzecz bardzo prostym, wyczerpującym językiem, co nie oznacza, że upraszcza temat. Podejmuje zagadnienia związane z sytuacją kobiet, środowiskiem LGBT, religijności, kastowości i klasowości indusów, czyli tematy, co do których mamy najwięcej wątpliwości i pytań, jak jest naprawdę. Autorka, co ciekawe i co wzbogaca znacznie opracowanie, często sięga z jednej strony do przykładów z kina i literatury, a z drugiej do danych statystycznych. Te traktuje bardzo naukowo i interpretuje na wiele możliwych sposobów. Czekam z niecierpliwością na następne książki autorki. Czuję, że ma w zanadrzu jeszcze wiele nurtujących wątków na temat Indii, które są skomplikowane, ale ona w cudownie prosty sposób nam je wyłoży kawa na ławę. Książkę z całego serca polecam.

Liczyłem, na coś w rodzaju wcześniej wydanych przez Szczeliny książek Lubiny i Kochuta. Zamiast tego dostałem chaotyczny strumień świadomości. Większość książki jest o migracji mieszkańców Indii. Nic interesującego ponieważ migrują z tych samych powodów co mieszkańcy np. Polski :)

• Literatura faktu
  • Reportaże