Druga burza

Okładka książki Druga burza Marcin Mortka
Okładka książki Druga burza
Marcin Mortka Wydawnictwo: Sine Qua Non Cykl: Straceńcy Madsa Voortena (tom 0.7) Seria: SQN Originals fantasy, science fiction
Straceńcy Madsa Voortena (tom 0.7)
SQN Originals
Sine Qua Non
2022-09-02
2012-03-09

Druga część "Martwego Jeziora" i zarazem prequel do serii o straceńcach Madsa Voortena zwanego Ostrzem Burzy. Mads wraz ze swoją małą armią staje do walki naprzeciw wyznawcom Smoczycy i walecznym Truistanom. Jak zakończy się szaleńcza walka? Wojna, miłość i zemsta.

Mam bardzo mieszane uczucia jeśli chodzi o ten prequel do serii. Nie było to złe, jednak miałam jakieś inne oczekiwania. Nie wiem właściwie czego mi tu brakuje. Mam wrażenie, że jest w tej historii jakiś chaos. Dzieje się tu tak dużo, że nawet autor nie nadąża za akcją. Takie miałam momentami wrażenie. Jednak pomysł na fabułę, styl, postacie - wszystko jest super. No i smoki! Sięgnę po pierwszy tom cyklu, do tej głównej historii, by się przekonać jaki autor miał pomysł na przygodę z Madsem Voortenem.

16/2024 Druga Burza oferuje nam przygodę pełną parą, akcja jest dynamiczna, pełna zwrotów. Książka wciąga, czytelnik chce poznać dalsze losy bohaterów, utożsamia się z nimi. Z miłą chęcią sięgnę po tom następny.

Nie wiem czy jest sens powtarzać jeszcze raz, że seria z Madsem to kwintesencja Mortki, pełna akcji przeplatanej humorem. Tak po prostu jest, tak się ustaliło i tyle. Tutaj znowu bez zaskoczeń, akcja goni akcję, Mads jest w swoim żywiole, a kruk rzuca mięsem. Nic nowego, ale jakoś kolejna odsłona (co prawda prequel) sprawiła mi taką samą frajdę, jak każdy inny tom z serii.

Z bohaterami coraz bardziej zbliżamy się do wydarzeń z głównej serii, pojawia się ciekawy wątek z krasnoludami, a wstęp z "Mroźnego szlaku" nie jest już takim zaskoczeniem. Bliżej poznajemy również Orianę i czas, kiedy Mads był przez nią więziony. Ich relacje była dosyć ciekawa, a jeszcze ciekawsza była siła i zawziętość Madsa i to, jak przeciwstawiał się jej zabiegom i obrócił wszystko na swój zysk.

Klasycznie jak to z Mortką bywa, książkę polecam!

To już druga odsłona przygód Madsa Voortena i jego bandy straceńców. Odsłona przyjemna i w sam raz do zarwania jednej czy dwóch nocek. U Mortki jak zwykle dużo się dzieje, fabuła nie daje odpocząć a zakończenie zaskakuje. Plusy za retrospekcje z przeszłości Madsa, nieco więcej się o nim dowiedziałam i lepiej rozumiem niektóre jego decyzje.

genialnie się czyta genialnie słucha, trochę za szybko mi się kończy, akcji czasem jest tyle że muszę wolniej czytać!! po prostu przepadłam

Równie dobra część jak Martwe jezioro. Nadal pełna akcji i humoru, tym razem skupiająca się głównie na działaniach wojennych Drugiej Burzy i kolejnych potyczkach z Tuistanami. Tym razem dostajemy też więcej informacji na temat przeszłości Madsa – co się z nim działo, zanim poznaliśmy go na brzegu Martwego jeziora oraz co pcha go dalszej akcji.

Czytając tę książkę doświadcza się tego, że polscy pisarze nada "potrafią w fantasy". Sensownie stworzony świat, wewnętrznie spójny, barwni bohaterowie... aż prosiłoby się o jakąś ekranizację, gdyby nie to, jak te potrafią ostatnio pokaleczyć materiał źródłowy.

Postacie podobnie jak w poprzednim tomie są wyraziste, ale tutaj możemy poznać wszystkich bliżej – między innymi Madsa, głównego bohatera; jego przeszłość i to, z czym się mierzy w swoim wnętrzu. Stopniowo odsłaniają się przed nami rzeczy i osoby, które mają znaczący wpływ na jego postępowanie, dzięki czemu możemy zrozumieć dlaczego podejmuje takie, a nie inne decyzje (co w tym tomie często się przydaje, bo Voortenowi powoli sytuacja zaczyna się wymykać z rąk, czasami nawet z samokontrolą i opanowaniem).

Akcja w tym tomie jest zdecydowanie bardziej naszpikowana walkami niż w poprzednim. Niemalże co rozdział coś się dzieje – jakaś bitwa, problemy, dogryzanie sobie Madsa i kruka… Ogółem nie ma większego wytchnienia od napięcia i z jednej strony jest to fajne, bo nie ma nudy, jednak szybko można się przyzwyczaić do tak wartko płynących wydarzeń, przez co później spokojniejsze wydarzenia są zwyczajnie nieciekawe. Pod koniec niestety odrobinę zniechęcały mnie kolejne bitwy – niektóre nie wnosiły niemalże nic do fabuły, a po prostu były i to bardzo szczegółowo opisane, stąd też moja najniższa ocena w tym podpunkcie.

W „Drugiej Burzy” nie poznajemy wiele więcej samego świata niż w „Martwym Jeziorze”, za to dostajemy nieco więcej informacji między innymi o elfach czy krasnoludach – w tej kwestii nie wieje tutaj nudą.

Co do zakończenia… Na pewno było niespodziewane (zaskoczyło mnie mimo tego, że przecież pierwszy tom mam już za sobą) i zostawiające po sobie pewien niedosyt oraz napięcie. Podoba mi się to, że w przeciwieństwie do zakończeń z „Drużyny do zadań specjalnych” tutaj nie zawsze jest powielany schemat wielkiego wydarzenia poprzedzającego koniec i ostatnich stron poświęconych na sielankę oraz powracanie wszystkiego do normy.

Ebook.Tomoje hobby fantasty.

Ebook.Tomoje hobby fantasty.

Smoki i ich słudzy nie mogą rządzić świtem. A przynajmniej tak uważa Mads Voorten i wspierający go walczący, pochodzący z różnych ras i społeczności. Garstka buntowników jednoczy siły w walce o lepszą przyszłość.

Mads wciąż stoi na czele małej rewolucji. Ale oprócz walki z wrogiem, musi mierzyć się z przeciwnościami, które wychodzą na jaw wśród sojuszników. Rozkrzyczane Krainy nie są jednak tak zainteresowane pozbyciem się Smoczycy, jak Voortenowi się na początku wydawało. Ludzie potrzebują stabilizacji, ciszy i spokojnego życia. Nie ważne, kto jest u władzy, ważne, by nikt nie zakłócał ludziom ich codziennych czynności.

Jednak oprócz znanego wroga, Madsowi przyjdzie się zmierzyć z kimś z jego przeszłości. Wkrótce okazuje się, że jest to ktoś przez niego poniżony, odrzucony, kto teraz pała żądzą zemsty.

Madsem znów targają sprzeczne emocje. Z jednej strony ma wątpliwości, czy powstanie jest konieczne, czy to on musi być jego przywódcą. Z drugiej jest byłym żołnierzem, pułkownikiem, który potrafi dowodzić ludźmi i osiągać cel. Na pewno byłoby mu łatwiej prowadzić całą kampanię, gdyby nie bruździła polityka. A do tego cały czas wracają do Voortena wspomnienia ukochanej i cudownych chwil z nią spędzanych.

"Druga burza" to ostatnia część prologu, który zapowiada główną serię o powstaniu przeciw Smoczycy. Teraz, gdy znam początki i to, co skłoniło Madsa do rozpętania Drugiej Burzy, z chęcią poznam właściwą historię.

Tę książkę posłuchałam w audiobooku czytanym przez Filipa Kosiora i to był strzał w dziesiątkę. Lektor znakomicie oddaje ducha walki. Czyta tak, że Mads wydaje się niezwykle realną postacią. Mimo iż posiadam papierowe wersje, z pewnością i kolejne części poznam z słuchanej formie.