rozwińzwiń

Kościół a Republika

Okładka książki Kościół a Republika Anatole France
Okładka książki Kościół a Republika
Anatole France Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry publicystyka literacka, eseje
127 str. 2 godz. 7 min.
Kategoria:
publicystyka literacka, eseje
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Iskry
Data wydania:
1959-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1959-01-01
Liczba stron:
127
Czas czytania
2 godz. 7 min.
Język:
polski
Średnia ocen

8,0 8,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Opowieści niesamowite. Literatura francuska Guillaume Apollinaire, Honoré de Balzac, Jacques Cazotte, Anatole France, Théophile Gautier, Prosper Mérimée, Charles Nodier, Jules Barbey d'Aurevilly, Guy de Maupassant, Gérard de Nerval, Auguste de Villiers de L'Isle-Adam
Ocena 7,0
Opowieści nies... Guillaume Apollinai...
Okładka książki Bezprawna fantastyka. Antologia fantastycznych opowiadań klasyków literatury Guillaume Apollinaire, Anton Czechow, Arthur Conan Doyle, Anatole France, John Galsworthy, Jerome K. Jerome, Mór Jókai, Rudyard Kipling, Ignacy Krasicki, Jack London, Prosper Mérimée, Gustav Meyrink, Adam Mickiewicz, Bolesław Prus, Władysław Stanisław Reymont, Joseph Henri Rosny, Henryk Sienkiewicz, Lew Tołstoj, Mark Twain, Oscar Wilde, Konrad Zieliński
Ocena 7,0
Bezprawna fant... Guillaume Apollinai...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
287
287

Na półkach: ,

Wybitny i swojego czasu (druga połowa XIX w. i pierwsza XX) bardzo poczytny pisarz Anatol France, nie stronił od poruszania wątków społeczno-politycznych. Podejmował się ich z pozycji racjonalistycznych, broniąc postępowych idei swojego czasu. Temat świeckości państwa i jego rozdziału od kościoła (jakże zaniedbywany u nas!) był w tamtych czasach we Francji jednym z głównych wątków bieżącej polityki. W tyglu zwalczających się opinii i w gorącym okresie wywołanym aferą Dreyfusa, France postanowił dołożyć własną cegiełkę. '"Kościół a Republika" to esej dosyć krótki, aczkolwiek dobitny. Jego ukazanie odbiło się szerokim echem w opinii publicznej nie tylko francuskiej. Z uwagi iż powieści France'a zdążyły już nabrać międzynarodowego rozgłosu, praca o relacjach państwo - kościół musiała zelektryzować czytelników. I jak to zwykle bywa z dziełami ideologicznymi, znalazła tyleż zwolenników co przeciwników. France jako człowiek lewicy stanął oczywiście na gruncie całkowitej separacji kościoła od państwa, oraz opowiedział się za ścisłym prawnym uregulowaniem wzajemnych relacji pomiędzy tymi dwoma podmiotami (co w istocie się stało w niedługim czasie po ukazaniu się książki). W dziele tym można znaleźć sporo informacji o kształtowaniu się tychże stosunków od czasów Wielkiej Rewolucji aż do końca XIX w.
Coś dla osób zainteresowanych tą tematyką. Można tu znaleźć sporo argumentów na rzecz świeckości państwa. Edukacja taka przydałaby się w naszym społeczeństwie.
Niech za rekomendację służy informacja, iż w rok po otrzymaniu przez France'a literackiej nagrody Nobla, czyli w 1922, kościół katolicki umieścił wszystkie jego dzieła na Indeksie ksiąg zakazanych (tak szanowni państwo, w XX wieku miały jeszcze miejsce takie kurioza!).

Wybitny i swojego czasu (druga połowa XIX w. i pierwsza XX) bardzo poczytny pisarz Anatol France, nie stronił od poruszania wątków społeczno-politycznych. Podejmował się ich z pozycji racjonalistycznych, broniąc postępowych idei swojego czasu. Temat świeckości państwa i jego rozdziału od kościoła (jakże zaniedbywany u nas!) był w tamtych czasach we Francji jednym z głównych...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Posiadam
    1
  • Przeczytane
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Kościół a Republika


Podobne książki

Przeczytaj także