Dbałość. O komunikowaniu swoich potrzeb, stawianiu granic i wolności bycia sobą

Okładka książki Dbałość. O komunikowaniu swoich potrzeb, stawianiu granic i wolności bycia sobą Nedra Glover Tawwab
Nedra Glover Tawwab Wydawnictwo: Muza nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Set Boundaries, Find Peace
Muza
2022-09-14
2022-09-14
Stanisław Bończyk
dbałośc psychologia samorozwój rozwój zdrowie psychiczne zdrowie potrzeby granice

Książka bardzo dobra. To jest pozycja w stylu "do pracowania". Dużo refleksji miałam czytając ją i tym samym pełno karteczek mi wyszło z pozaznaczanymi stronami. Polecam ja każdemu kto chce popracować ze swoimi granicami, czuje, że w relacjach z bliskimi nie jest mu w pełni komfortowo czy odczuwa ogólne przytłoczenie rzeczywistością.

Hit :)

Hit :)

Ta książka jest odpowiedzią na wszystkie moje lęki, obawy, wątpliwości i niewiedzę dotyczącą wyznaczania granic w relacjach. Podobają mi się przejrzyste rozdziały, przykłady asertywnych zdań (z życia wziętych, a nie sztucznych tworów) i krótkie ćwiczenia do wykonania. Książka wyczerpuje temat w 100% i mam poczucie, że oprócz ebooka potrzebuję jej wersji papierowej również :).

Ps. Dla ciekawych zawartości książki - książka dzieli temat granic np. na te: emocjonalne, seksualne, czasowe, materialne, fizyczne, intelektualne. Dokładnie opisano przykłady, asertywne zdania do użycia w relacji gdy ktoś je narusza np. Mówi Ci, co "powinnaś" czuć. Podano też na tacy krótkie wskazówki jak lepiej pilnować swoich granic np. nie rozmawiając z dziećmi o sprawach dorosłych. Wszystko to można dopasować pod siebie, robiąc bilans swoich relacji, również przeszłych dzięki zadaniom do wykonania.

To, co opisane powyżej to jakieś 5% książki. Polecam zajrzeć!

Przez bardzo długi okres w życiu, nie zauważałam własnych potrzeb. Kiedy coś robiłam, robiłam z myślą o innych. Nie altruistycznie, ale wręcz chorobliwie. Moje pragnienia schodziły na drugi plan. Kiedy więc zobaczyłam tytuł tego poradnika, który dziś ma swoją premierę, wiedziałam, że to publikacja ważna dla mnie 🔥

Dziękuję @wydawnictwomuza za możliwość lektury i recenzji tego gorącego tytułu szalenie popularnej autorki Nedry Glover Tawwab ❤️ Ta wpływowa psychoterapeutka krok po kroku w poradniku tłumaczy jak wyznaczać granicę w otoczeniu, jak nie brać na swoje barki za dużo obowiązków i przede wszystkim jak zacząć cieszyć się życiem i sobą tak po prostu, bez poczucia winy. Niby nic, a jednak dla osób, które mają z tym kłopot, to wielka rzecz!

Książka jest pełna przykładów, zadań do wykonania, powiedziałabym, że to taki osobisty asystent w terapii. Co ważne, ta publikacja pomaga komunikować głośno to co uda się przepracować. Nie, że zmiana zachodzi we mnie i albo otoczenie ją zauważy i coś się zmieni lub nie, ale konkret - nie mogę tego dla Ciebie zrobić, przykro mi mam dużo obowiązków, nie pomogę, jasne komunikowanie, to coś co teoretycznie mnie jako dziennikarce powinno przychodzić z łatwością, wciąż wywołuje we mnie nieraz paraliżujący strach i lęk. Jeśli chodzi w jednym przywołanym przeze mnie przykładzie się odnajdujesz, książkę "Dbałość. O komunikowaniu swoich potrzeb, stawianiu granic i wolności bycia sobą" polecam gorąco! 😊

Dziękuję @wydawnictwomuza za możliwość lektury i recenzji...

"Dbałość" to wspaniały poradnik, który pomaga nam zrozumieć istotę dbania o siebie i swoje potrzeby.
Czym są granice?
Kiedy należy je postawić?
Jak otoczenie może zareagować kiedy postanawiamy wyznaczyć granicę?
Jak może zmienić się nasze życie, kiedy ustalamy jasne granice wobec otoczenia i siebie samych?
Jak wprost komunikować o naszych potrzebach, aby szanowali nas inni?
Książkę gorąco polecam!

Czym są granice?
Kiedy należy je postawić?
Jak otoczenie może zareagować kiedy postanawiamy wyznaczyć granicę?
Jak wprost komunikować o naszych potrzebach, aby szanowali nas...

Bardzo fajna książka, ktora mówi też o wyznaczaniu granic sobie.

Bardzo fajna książka, ktora mówi też o wyznaczaniu granic sobie.

I dlaczego warto to robić? I skutecznie się ich trzymać.

Nedra Glover Tawwab i jej „Dbałość” to książka, która urzeka feerią barw. Piękna kobieca twarz kryje się za kolorowymi kwiatami. Połączenie delikatności i jaskrawych, kontrastowych barw można odczytywać jako symboliczne stawianie ostrych granic. Dlaczego warto zainteresować się tym tematem? Z jednego ważnego powodu – żeby o siebie zadbać. Wydawnictwo MUZA proponuje nam tej jesieni pełną ciepła książkę, która daje dużo do myślenia.

Asertywność i granice

Przez długi czas wydawało mi się, że nie mam problemu z asertywnością. Ostatnie miesiące mocno zweryfikowały moje spojrzenie na samą siebie. O ile zawodowo stawianie granic nigdy nie sprawiało mi wielkiego problemu, o tyle w życiu prywatnym już tak. Bardzo tak. Dopiero zaczynam zgłębiać ten temat, a „Dbałość” mocno otworzyła mi oczy. W książce znajdziemy podstawowe informacje na temat tego, czym są granice i jak bardzo jest ważne nauczyć się je stawiać. Niezwykle istotne jest także to, jaką cenę płacimy za to, że nie potrafimy ich wytyczać. Brak zdrowych granic może wynikać na przykład z wychowania i bardzo często dotyczy przede wszystkim kobiet. Od dziecka każe nam się być grzecznymi, posłusznymi i na wszystko się zgadzać. Autorka wskazuje nam sześć podstawowych granic: fizyczna, seksualna, intelektualna, emocjonalna, materialna i czasowa. Warto poznać je wszystkie.

„Gdy ktoś stawia nas w położeniu, w którym musimy określać granice, możemy poczuć się w danej relacji nie najlepiej traktowani”.

Jak określać granice?

Na szczęście można się tego nauczyć. W książce oprócz teorii, mamy także ciekawe ćwiczenia, dzięki którym krok po kroku można nauczyć się tej ważnej umiejętności. Podstawą jest oczywiście poinformowanie drugiej strony o wytyczeniu granicy i uzasadnienie swojej decyzji. Jeśli już taką granicę uda nam się wyznaczyć, trzeba przyjąć na siebie dyskomfort, który często towarzyszy asertywności, a także wyciągać konsekwencje, jeśli jakaś osoba ją przekroczy. Z tą książką zyskacie podstawowe informacje na temat granic i tego, jak o siebie zadbać – temat niezwykle ważny, a książka niesie wiele cennych rad, jakie warto przyjąć i zastosować w praktyce.

„Skierujcie energię ku swojemu wnętrzu, wyznaczając granicę opartą na zwracaniu się do siebie w sposób nieobcesowy, życzliwy i kochający”.

I dlaczego warto to robić? I skutecznie się ich trzymać.

Poradnik z konkretami. Przykłady zachowań, propozycje odpowiedzi, zadania do przemyślenia.

Jest to bardzo wartościowa książka, pełna konkretów. Każdy rozdział jest oparty o jeden główny przykład z życia, który nie jest zbytnio abstrakcyjny i daje poczucie praktykowania przekazanej wiedzy.
Zachęcam do przeczytania jej uważnie i zaznaczania fragmentów "na później" :)
Książkę polecam każdemu, ale w szczególności osobom, które czują, że nie żyją w zgodzie ze sobą lub mają niskie poczucie własnej wartości. To przepis dla Was(/Nas).

Zachęcam do przeczytania jej uważnie i zaznaczania fragmentów "na później" :)

Obowiązkowa lektura każdej osoby, która chce się poczuć komfortowo w codziennym życiu, mieć zdrowe relacje i kontakty. Wrócę do niej za jakiś czas by nie zapomnieć.

• Psychologia
  • Poradniki