Słonecznikowa 5. Przyjaciele Tuptusia

Okładka książki Słonecznikowa 5. Przyjaciele Tuptusia Aniela Cholewińska-Szkolik
Okładka książki Słonecznikowa 5. Przyjaciele Tuptusia
Aniela Cholewińska-Szkolik Wydawnictwo: Wilga Cykl: Poziomkowie z ulicy Słonecznikowej (tom 3) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Poziomkowie z ulicy Słonecznikowej (tom 3)
Wilga
2022-09-28
2022-09-28

Czy wieje wiatr, czy pada deszcz, na Słonecznikowej zawsze wesoło. A jak w ogrodzie pojawi się jeż, twórczej zabawy nie ma końca. Zacna seria.

Znacie już rodzinkę że Słonecznikowej 5?
Opowieści o tych przesympatycznych bohaterach doczekały się kolejnej części, która tym razem dzieją się jesienią, opowiadając nam historyjki z kolejnej pory roku. A wszystkie one udowadniają jak wspaniale można spędzić czas w rodzinnym gronie, bez gier, telefonów i telewizorów.

Przekonacie, że nawet gdy nie wszystko idzie po naszej myśli można znaleźć sposób na dobrą zabawę. Domowe grzybobranie, kasztanowe jeżyki, kolorowe latawce i najlepsze wesołe miasteczka, a wszystko to okraszone pachnącymi wypiekami, umilającymi czas.

Znacie już rodzinkę że Słonecznikowej 5?

Przekonacie, że nawet gdy nie wszystko idzie po naszej...

Znacie już mieszkańców domu przy ulicy Słonecznikowej 5 : bliźnięta Lilkę i Krzysia, ich młodszego brata Adasia, rodziców panią Natalię i pana Łukasza oraz ich włochatego kumpla Zadziora ?
Jesienne zabawy i wspólne rodzinne chwile na Słonecznikowej opisała Aniela Cholewińska- Szkolik w książeczce „Słonecznikowa 5. Przyjaciele Tuptusia”, Wydawnictwo Wilga.
Kim jest tytułowy Tuptuś? To pluszowa przytulanka małego Adasia. Pozostali członkowie rodziny też go bardzo lubią. Wiedzą, że to od Tuptusia zależy w jakim humorze jest Adaś.
Czy jesienna 🍂 aura może popsuć zabawę? Jesienią 🍂można robić mnóstwo niesamowitych rzeczy, tylko czasami trzeba dopasować pomysł do pogody.
Bywa też tak, że to nie pogoda psuje nam plany, ale zwyczajny pech. W weekend od samego rana cała rodzina szykowała się na grzybobranie. Niestety pani Natalia skręciła nogę i wyjazd do lasu nie doszedł do skutku. Czy wiecie, że w domu też można urządzić grzybobranie? Wystarczą muchomory, prawdziwki i maślaki wycięte z papieru. Nie zapomnijcie muchomorom przykleić kropek 🍄. Następnie „sadzimy” grzyby w różnych tajemnych miejscach w pokoju, a wyznaczona osoba ich szuka. Ciekawe, kto na Słonecznikowej znalazł najwięcej grzybów🍄. Może Tuptuś?
Jesień to kolorowe, wirujące na wietrze liście🍂 , z których można robić piękne bukiety. A co zaproponowała dzieciom pani Natalia? Podpowiem tylko, że do tej zabawy wykorzystano kartki i farby. Zabawę przerwał leśny gość, którego Zadzior wywęszył pod kupką liści w ogrodzie. Adaś koniecznie chciał, aby przyjaciel Tuptusia zamieszkał z nimi. Bliźniaki i pan Łukasz zrobili dla Adasia i Tuptusia całą rodzinę jeży z kasztanów, a mama „wyczarowała” słodkie, kruche jeżyki.
Jesienią 🍂 można bawić się na dworze, biegać, skakać, puszczać bańki lub …latawca. Rodzeństwo nie mogło dojść do porozumienia jak ma wyglądać ich wspólny latawiec, dlatego każdy (z pomocą taty) wykonał własny.
„Po godzinie ze stołu w salonie spoglądali na domowników nowi mieszkańcy. Wielki smok groźnie marszczył granatowe brwi. Różowy motyl z dumą prezentował wzorzyste skrzydła, a mały jeżyk uśmiechał się nieśmiało (…) .”
Który latawiec poszybuje najwyżej „Zuzia”, „Dragon” czy „Jeżyk”?
Czy latawce, żeby latać zawsze potrzebują wiatru?
A co robić jesienią🍂 kiedy na dworze pada deszcz? Można odwiedzić bibliotekę, obejrzeć ciekawą wystawę i odbyć krótki (bo już chłodno) spacer, żeby przetestować nowe parasole. A jaką propozycję na jesienną pluchę dla Lilki, Krzysia Adasia i Tuptusia ma tata? Tego się dowiecie jeśli się „zajrzyjcie” na Słonecznikową 5.
Bardzo ciekawa propozycja dla młodszych i starszych przedszkolaków. Polecam tę ciepłą historię na każdą pogodę, gwarantuję, że ogrzeje, zachwyci i zaczaruje ilustracjami Marty Kuleszy.
Za książeczkę do recenzji dziękuję Wydawnictwu Wilga 🧡

Kim jest tytułowy...

Za oknami jesień jednak rodzina Słonecznikowej 5 wcale nie zamierza, się nudzi. Przed mamą, tatą, Adasiem, Lilką i Krzysiem wiele niesamowitych przygód. Tak jak w dwóch poprzednich tomach, tak i w tym mamy cztery rozdziały, a każdy to inna historia. Grzybobranie, które przeniosło się do domu, przyjaciele z kasztanów dla Tuptusia, wizyta dziadków, puszczanie latawców – to tylko nieliczne przygody, jakie w niej znajdziemy. Każda jest ciekawa, wciągająca, momentami zabawna, a także pokazująca jak fajnie można spędzić czas jesienią.

Wizualnie książka jest dość ładna. Znajdziemy w niej dość duże, kolorowe ilustracje adekwatne do treści. Zdecydowanie przyciągają wzrok i zachęcają do czytania.

Tekst jest ciekawy, a przy tym napisany „pod dziecko”. Nie ma w nim wielu trudnych słów, co zachęca malca do słuchania.

Książka posiada twardą i solidną okładkę, dzięki której nie zniszczy się zbyt szybko.

W serii znajdziemy cztery tomu, po jednym na każdą porę roku. Kolejny, a jednocześnie ostatni będzie już niebawem i opowie nam o zimie.

„Słonecznikowa 5. Tom 3. Przyjaciele Tuptusia” to świetna książka dla dzieci, w której znajdziemy ciekawe historie, a przy okazji dowiemy się, że jesień wcale nie musi być nudna. Z przyjemnością polecam.

Recenzja pojawiła się również na moim blogu - https://anka8661.blogspot.com/2022/11/slonecznikowa.html

"SŁONECZNIKOWA 5. PRZYJACIELE TUPTUSIA" to kolejna odsłona przygód cudownej, sympatycznej rodzinki od @wydawnictwo_wilga. Tym razem zabawie towarzyszy złoty, jesienny klimat.
Dzieci miały wybrać się na zbieranie grzybów, jednak plany się zmieniły i dlatego postanowiły zrobić własne muchomory! Zabawy było bez liku! Bawiły się w domowe grzybobranie.
Dzieci, tak jak w poprzedniej części przeżyły wiele ciekawych przygód. Na własne oczy zobaczyły jeża! Chciały zatrzymać, go w domu jednak rodzice wyjaśnili, że miejsce dzikich zwierząt jest w ich naturalnym środowisku.
Książka mówi o tym jak ważne jest spędzanie czasu razem. Wyjaśnia, że dobrze jest modyfikować plany, aby każdy mógł spędzić czas razem i nikt nie został odsunięty na bok. Ciepła, rodzinna propozycja, która uczy wzajemnego szacunku.
Książka w bardzo przystępny sposób ukazuje piękne wzorce zachowań. Wiele w niej o wzajemnym szacunku, ale i całkiem dobrej zabawy. Zdecydowanie uczy i bawi.
Idealna propozycja na jesienne, ponure wieczory. Książka może być inspiracją odnośnie do spędzania czasu wolnego z rodziną.
Zdecydowanie polecam zarówno tę część, jak i poprzednie!

Dzieci, tak jak w...

Pani Aniela Cholewińska - Szkolik już po raz trzeci zaprasza nas na ulicę Słonecznikową. I tym razem, także będzie to wizyta, w której nie zabraknie śmiechu, rodzinnego ciepła i wesołych przygód.

Przy ulicy Słonecznikowej 5 nastała jesień, ale pięcioletnie bliźnięta Lilka i Krzyś oraz ich dwuletni brat Adaś, nie zamierzają się nudzić. Zapowiada się wspaniałe grzybobranie i nawet jesienna aura nie jest w stanie pokrzyżować planów tej uroczej rodzince. Poszukają także przyjaciół dla Tuptusia (pluszowej przytulanki Adasia) i zrobią z kasztanów prawdziwą jeżykową rodzinę. A w wietrzny dzień wspólnie z rodzicami wyczarują niesamowite latawce i będą podbijać przestworza i nie tylko. Co jeszcze wymyślą te sympatyczne dzieciaki? Może wesołe miasteczko dla zabawek z wykorzystaniem parasoli? Proszę bardzo!
Jedno jest pewne, z nimi nie ma czasu na nudę! A w tych pomysłach i zabawach wspierają ich kochajacy Rodzice, w tej części pojawiają się także Dziadkowie. Dorośli dając przestrzeń dzieciakom pozwalają im uwolnić kreatywność. A wszystkie cztery opowiadania są wypełnione pełną ciepła zwyczajną, niezwyczajną codziennością i idealnie sprawdzają się jako lektura przed snem.
Dodatkowego uroku perypetiom tej rodzinki dodają jak zwykle kolorowe, przyjemne i wesołe ilustracje Pani Marty Kuleszy.

Jeśli jeszcze nie znacie mieszkańców z ulicy Słonecznikowej 5, to może warto to zmienić. Co prawda to już trzeci tom, ale nic nie stoi na przeszkodzie aby tę znajomość zacząć od jesiennych przygód, chociaż polecam też wiosenne i letnie, a sami z ciekawością wypatrujemy zimowych.

Kolejna odsłona przygód pomysłowej rodziny mieszkającej pod adresem Słonecznikowa 5. Bohaterowie mają niespożytą energię i proste, efektowne pomysły na zabawę, którą można zrealizować w domu lub na podwórku. Nie udało się rodzinne wyjście na grzyby? Zróbcie je w pokoju, a grzyby niech będą z papieru. Nie można zostawić sobie w mieszkaniu zbłąkanego jeża? Zróbcie całą rodzinę z kasztanów, będą świetnymi przyjaciółmi dla pluszowego jeżyka. Samodzielnie można też zrobić latawce - i to w wymarzonym kształcie, a zebranych liści stemple, które będą stanowić klucz do niezwykłych jesiennych obrazów malowanych farbą. Deszczowa pogoda, jeśli nie pozwala poskakać w kałużach, może zainspirować do wykorzystania parasoli jako karuzeli i huśtawki w wesołym miasteczku dla maskotek.
"Słonecznikowa 5. Przyjaciele Tuptusia", podobnie jak poprzednie części przekonuje, że jedynymi ograniczeniami w walce z nudą są granice wyobraźni. Nie trzeba wyjeżdżać, szukać atrakcji poza domem czy zderzać się z niezwykłymi wydarzeniami, by przeżyć świetne przygody podczas zabawy.

Już są! Adaś, Krzyś i Lilka z mamą Natalią, tatą Łukaszem i kudłatym Zadziorem powracają z kolejną dawką, tym razem jesiennych opowieści 🍃

Wspólnie z bohaterami Słonecznikowej 5 udamy się na grzybobranie, ale takie udawane. Kiedy bowiem mama uszkodziła sobie nogę, dzieciaki z tatą wzięli sprawy w swoje ręce i zabrali się za domową produkcję papierowych grzybków 😉

W dalszej części książki znajdziemy z panem Łukaszem jeżyka, który zabłądził u nich w ogrodzie i stworzymy kasztanowe jeżyki na cześć Tuptusia, pluszowego jeża Adasia.

Następnie zbudujemy latawce, które będziemy puszczać w wietrzny dzień i będziemy uciekać z dzieciakami i panią Natalią przed ulewą, która zastała ich podczas powrotu do domu z biblioteki. Przy okazji odkryjemy, że parasole to wyśmienite maszyny wesołego miasteczka 😉

Seria książek "Słonecznikowa 5" to przyjemne, pełne rodzinnego ciepła i miłości zbiory opowiadań. Także i tym razem nie brakuje tu zabawnych wydarzeń, treści edukacyjnych, morałów różnych historii i pięknych ilustracji.

Bardzo polecamy ❤️

W...

Witam się dziś z Wami z kolejną - trzecią już częścią bardzo fajnej serii dla nieco starszych dzieci. ,,Słonecznikowa 5, Przyjaciele Tuptusia" od @wydawnictwo_wilga to bardzo jesienna, klimatyczna i pełna czułości książka, gdzie spotykamy się z bliźniakami Lilą i Krzysiem, ich małym braciszkiem Adasiem, rodzicami oraz Zadziorem. W tej części bardzo ważną rolę odgrywa również jeż Tutuś, czyli ulubiony pluszak Adasia.

Ta wesoła gromadka spędza bardzo fajnie jesienny czas, wykorzystując przy tym najpiękniejsze pomysły - organizują grzybobranie w domu, gdy nie mogą pojechać do lasu, przygotowują jeżyki z kasztanów, żeby Tuptuś nie czuł się samotny, a nawet robią przepiękne latawce, które później wspólnie z rodzicami puszczają na wietrze!

Bardzo lubię tą serię, przyjemnie się ją czyta, ma ciepłe i klimatyczne ilustracje dzięki @marta.kulesza.illustration i dostarsza wielu ciekawych pomysłów na wspólne spędzenie czasu z rodziną.

Przyznam szczerze, że już jestem bardzo ciekawa co nasi bohaterowie będą robić, gdy spadnie śnieg :)

Wydawca: @wydawnictwo_wilga
Seria: Słonecznikowa 5
Data premiery: 28.09.2022
Wiek: 3-6

#kids #booksforkids #bookstagram #bookstagrampl #kidbookstagram #książki #ksiazkidladzieci #książkidladzieci #ksiazeczkidladzieci #dladzieci #instadziecko #instamama #kids #dlamaluszków #dlamaluchów #pierwszaksiążka #polecam #polecajka #czytamdziecku #czytamcodziennie #wilga #wydawnictwowilga #słonecznikowa5 #przygodytuptusia

Mama Natalia, tata Łukasz i trójka rodzeństwa, to mieszkańcy ulicy Słonecznikowej 5. Bliźniaki Lilka i Krzyś oraz Adaś to bardzo pomysłowe i lubiące przygody dzieci. Towarzystwa dotrzymuje im pies Zadzior. Razem dobrze się bawią i zdecydowanie nie wiedzą, czym jest nuda.

Ta na pozór spokojna rodzina, od razu urzeka nas ciepłem i zwyczajną codziennością. Rodzice czuwają nad całą gromadką i otulają ich miłością, pokazując przy tym, jak wielkie są ich pokłady cierpliwości. A dzieci? Dzieci mają swoje zainteresowania i wyobraźnię, która podsuwa im nowe pomysły.

W książce znajdziecie cztery rozdziały, które możecie czytać osobno. To, co je łączy, to pora roku. Tutaj każda z historii rozgrywa się jesienią. Muszę przyznać, że bardzo lubimy te opowiadania.

W życiu zdarza się tak, że musimy zmienić nasze plany. Nie inaczej było i tutaj. Miało być grzybobranie z dziadkami, był pobyt w domu. Jednak trójka dzieci z ulicy Słonecznikowej ma głowy pełne pomysłów. Przecież grzyby można zrobić z papieru. Z jesiennych skarbów można wyczarować także przyjaciół dla pluszaka Adasia. Musicie wiedzieć, że Tuptuś jest jeżykiem i bardzo chce mieć przyjaciół. A do tego idealnie nadają się kasztany z łupinkami.

Jeśli brakuje wam pomysłu na wietrzny jesienny dzień, koniecznie zróbcie latawce. Każdy może mieć inny, wyjątkowy. A zabawy z latawcami można urządzić także w domu. Bohaterowie książki pokażą także, jak można urządzić w domu niezwykłe wesołe miasteczko.

Czytając o pomysłach dzieci z ulicy Słonecznikowej mam wrażenie, jakbym czytała o moich dziewczynach. Wyobraźnia działa na najwyższych obrotach, a jeden pomysł goni drugi.

Bardzo podoba mi się ta codzienność w życiu rodziny z ulicy Słonecznikowej. Ciekawe świata i pomysłowe dzieci, dom pełen ciepła, pies, który nie zawsze robi to, co akurat chcą członkowie rodziny i rodzice, którzy nad całą tą gromadką czuwają. Opowiadania razem z pięknymi ilustracjami tworzą piękna całość i wywołują uśmiech na twarzy.

• Dla dzieci
  • Przeczytane 2022