Szaman

CoJaNaTo
2022-07-01
2022-07-01
Roger Urbanowicz

„Szaman” jest wezwaniem do wybudzenia ze snu współczesnego świata.

Czytając tę pozycję czułam wołanie o porzucenie wszelkich uprzedzeń względem drugiego człowieka, zaprzestanie konsumpcyjnego stylu życia, powrót do równowagi i ponowne połączenie z naturą. Autor porusza się w obrębie psychologii zarówno jednostki jak i grupy. Dotyka trudnych tematów ale nie daje odpowiedzi - te musimy odnaleźć sami. Po prostu zaprasza nas w podróż w głąb siebie, do odzyskania własnej mocy i zamanifestowania jej w świecie. Książka „Szaman” jest dla osób, które naprawdę chcą z sobą pracować a ścieżka którą proponuje ma nam bardzo dużo do zaoferowania.

Szamanizm to przede wszystkim doświadczenie. Ya’Acov Darling Khan zaprasza nas do obudzenia osoby tańczącej. Udostępnienie przez wydawnictwo Cojanato? materiałów w formie medytacji w języku polskim bardzo pomaga w tym procesie. Wprawdzie nie trzeba wykonywać praktyk aby wynieść z tej książki bardzo dużo ale zachęcam każdego do spróbowania - efekty mogą nas zadziwić. To pierwsza tego typu pozycja z która miałam okazję obcować i bardzo spodobała mi się ta forma. Nie mogę się doczekać aż w moje ręce trafi kontynuacja tej lektury pod tytułem „Jaguar w ciele, motyl w sercu”.

„Szaman” jest wezwaniem do wybudzenia ze snu współczesnego świata.

Praktyka szamańska nie jest zakorzeniona w wierze czy przekonaniach, lecz w bezpośrednim doświadczaniu

Książka napisana została przez współczesnego,tradycyjnego uzdrowiciela -szamana.Na pewno spodoba się osobom rządnym wiedzy, nie tylko w postaci zapisanych formułek.Po każdym rozdziale znajduje się odpowiednio dobrane do zgromadzonych informacji ćwiczenie uzupełniające.

Ya'acov Darling Khan pisze o tym jak krzywdzący jest konsumpcyjny styl życia, niszczący nie tylko nas samych ale i bioróżnorodność.Dostajemy wiele przydatnych ciekawostek wspomagających rozwój duchowy, tłumaczenie kim jest wewnętrzny szaman i szamanka-archetyp nas samych i natury, bo to w nas zaklęta jest wiedza i klucz do jej zrozumienia.

Napisana jest współczesnym językiem, co Ya'acov tłumaczy chęcią dotarcia do młodych pokoleń oraz wkroczeniem szamanizmu do uprzemysłowionego świata.Dzięki temu możemy sami zaobserwować ewolucję tradycyjnych uzdrowicieli i ich definicji.

"W epoce, w której przygód się nie przeżywa, a jedynie ogląda na maleńkich ekranach, szamanizm jest kluczem do radości i mocy płynącej z bycia w ciele"Ten cytat daje do myślenia prawda?

Poprzez czytanie tej książki przechodzi się wewnętrzną metamorfozę.Pozostawia ona pole do własnej interpretacji tekstu, co zmusza do myślenia i analizy.Jest to tłumaczenie czym naprawdę jesteśmy, nie tylko materialnym ciałem, naczyniem ale także umysłem i emocjami nad którymi musimy pracować.

"Chodzi także o zbudowanie mostu między tym co racjonale a tym co spowite tajemnicą, otwarcie drzwi między znanym a nieznanym"

"Szaman" wiele mi wyjaśnił m.in. czym jest samospełniająca się przepowiednia oraz czym jest tworzony przez nas samych wyimaginowany świat, w którym chętnie przebywany by odciąć się od otaczającej nas rzeczywistości.Jest on dobry wtedy, kiedy mamy świadomość tego że nie jest prawdziwy.
Aby zdobywać wiedzę musimy pozostać świadomi tego co nas otacza ale oprócz racjonalnosci pozostawić miejsce na Tajemnicę.

Dziękuję Wydawnictwu @wydawnictwo_cojanato

Otrzymując od wydawnictwa Cojanato? książkę w ramach współpracy barterowej " Szaman Odnajdź w sobie moc, obecność i cel" byłam bardzo jej ciekawa. Teraz gdy na rynku mamy aż przesyt literatury o rozwoju duchowym, poradników które są przepełnione radami z którymi tak naprawdę nie wiadomo co zrobić, szczerze bałam się zawartości tej pozycji. O autorze nie wiedziałam nic, sam temat szamanizmu jest mi znany i miałam ogromną nadzieję, że nie znajdę w niej praktyk i receptur , które zachęcają do korzystania z zasobów naturalnych nie związanych z naszym terenem - jestem temu bardzo przeciwna, ponieważ uważam, że każda kultura, religia itp. powinny być szanowane i nie wykorzystywane dla zwykłej uciechy lub mody. Czytając strona po stronie moje oczy coraz bardziej się otwierały, serce się radowało a dusza łaknęła więcej dobra w niej zawartego. To była niezwykła podroż i nauka, która zostanie ze mną na zawsze i pomoże mi bardziej cieszyć się otaczającym mnie światem oraz chronić go, zrozumieć, wybaczyć i każdego dnia stawać się lepszym człowiekiem. Dziękuję jeszcze raz wydawnictwu.

Dlaczego tak duże, pozytywne wrażenie wywarła na mnie ta lektura? Zacznijmy może od jej autora.

Ya'Acov Darling Khan to praktykujący szaman uznany przez rdzenne starszyzny szamanów z Arktyki po Amazonię. Postawił na przesłanie , które ma na celu obudzenie w nas potrzeby ratowania świata poprzez obudzenie Wewnętrznego Szamana lub Szamankę, troski o społeczność, naszych przodków oraz porzucenie uprzedzeń rasowych czy społecznych. Nawołuje do zrównoważonego rozwoju, akceptacji samego siebie, oraz równowagi miedzy nami a przyrodą. W swoich lekcjach zaznacza, że współczesny szamanizm nie jest ucieczką do świata duchowego lecz nauką funkcjonowania w teraźniejszości. Wraz z żoną stworzyli Movement Medicine- ucieleśnioną, zaangażowaną praktykę szamańską na miarę naszych czasów, a swoje lekcje udzielają również online.

Książka "Szaman" została podzielona na cztery części, które stanowią mapę w odnalezieniu naszej wewnętrznej mocy małymi kroczkami. Przede wszystkim należy zaznaczyć, że autor nie namawia nas do używania różnego rodzaju akcesoriów " szamańskich" czy ziół w praktykach w niej zawartych. Skupiamy się tylko na tańcu, do muzyki, którą nam udostępnia ( wystarczy wejść na podaną stronę internetową). Odnajdywanie swojego Wewnętrznego Szamana odbywa się poprzez uruchomienie swojego ciała i wprowadzenie go w muzyczny trans. To rodzaj medytacji. Nie będziemy tu rzucani na głęboką wodę. Stopniowo, jak błądzące dziecko we mgle jesteśmy prowadzeni za rączkę, prosto do pokoju naszego serca i ducha. Nauczymy się pokonywać wstyd, panować nad emocjami, pokonywać traumy, akceptować siebie, pokochać, prosić o pomoc przodków i duchy, odkrywać energię seksualności, rozumieć relację, czuć energie Ziemi i odwdzięczać się jej, patrzeć w przyszłość by nasze decyzje były jeszcze bardziej świadome i zgodne z naszym wewnętrznym Ja.

Autor kładzie wielki nacisk na połączenie z naturą- tłumaczy jak przez zmożony konsumpcjonizm utraciliśmy radość, nasze życie tylko przypomina spełnione, a tak naprawdę jest niczym przepełniona waza nienawiści, pogardy, zachłanności, doprowadzająca do dewastacji dzikiego piękna. Zachęca nas do wypełniania naszej duszy, który ma na celu odkrywanie siebie i celu, który mamy do zrealizowania na tym świecie.
Bardzo ciekawe jest też opisanie Introcepcji- zdolności zwracania uwagi na wewnętrzne doznania ciała fizycznego i opisywania tych doznań słowami, dzięki czemu możemy lepie rozpoznawać potrzeby swojego ciała.

Zwróćmy teraz uwagę na opisane tu rytuały i praktyki. Nie znajdziemy w tej książce magicznych zaklęć- bo nie tędy droga. Naszym celem jest obudzenie wewnętrznej mocy, która ma nam pokazać jak stać się lepszym, wydajniejszym i bardziej świadomym. Wszystko jest bardzo szczegółowo opisane i zaczynamy od krótszych praktyk. Cały proces poznawczy jest niczym koło życia od narodzin po śmierć . Jeżeli nie czujemy się na siłach emocjonalnie, możemy prosić o pomoc przyjaciół, by kontrolowali nasze ciało i umysł. Moim zdaniem " magiczne BHP "jest tutaj bardzo wyważone i dokładnie przestawione.

Pomijając już temat magiczny, zwracając uwagę tylko na treść, to z czystym sumieniem i wielkim szacunkiem do autora namawiam osoby zainteresowane tematyką duchową, rozwojową do przeczytania książki. Ja się nie zawiodłam.

„Szaman. Odnajdź w sobie moc, obecność i cel” to książka wydana przez Wydawnictwo Cojanato?. Autorem książki jest Ya’Acov Darling Khan – współczesny szaman, tradycyjny uzdrowiciel, który uczył się i praktykował u wielu wybitnych szamanów na całym świecie.

Przede wszystkim, szamani w dzisiejszych czasach to nie tylko uzdrowiciele, którzy kamuflują się w najdalszych zakątkach świata. Szamani, to osoby, które dbają o rytm życia, pokazują, jak sprawić, aby wymarzone życie stało się rzeczywistością, pragną współtworzyć świat sprawiedliwy. Są to osoby, które pogłębiają związek z własną naturą, żyją w zgodzie z przyrodą, doceniają naturę i pragną przywrócić równowagę między ludźmi a fauną i florą. Szamani wykorzystują swój potencjał ku temu, aby tworzyć, a nie niszczyć.

Książka podzielona jest na pięć części. Dla ułatwienia otrzymujemy przejrzysty spis treści w podziale na te części, a także spis praktyk. Powoli poznajemy autora, nabierając do niego zaufania i zwykłej, ludzkiej sympatii. Intencją autora jest to, aby pokazać nam, uświadomić, że istnieje w nas Wewnętrzny Szaman/Szamanka. Podczas lektury, zagłębiając się w temat, nie kwestionujemy słów autora. Podążamy ścieżką, którą nam wyznaczył, odkrywając siebie. Poznajemy również historię, tradycje, wierzenia, szeroko rozumianą kulturę i skupiamy się na tym, co jest dobre dla nas i naszego otoczenia, co jest dobre dla świata.

Autor w sposób ciekawy i zrozumiały opisuje to, co chce przekazać innym. Dowiadujemy się, jaka jest rola Wewnętrznego Szamana/Szamanki, czym tak naprawdę jest, w kontekście szamańskim, uzdrawiająca moc/esencja, czym są błędne koła i kręgi mocy, a także o co chodzi w odzyskiwaniu lub wyłanianiu się duszy. Otrzymujemy odpowiedź na pytanie, jaką rolę odgrywa w tym wszystkim równowaga i odpowiedzialność, a także zaangażowanie. Dowiadujemy się, jakie są cztery soczewki, przez które postrzegamy relacje, czym są Trzy Światy (Niższy, Środkowy i Wyższy) i jaka mądrość z nich płynie. Poczytamy również o szamanizmie w kontekście energii seksualnej, o zwierzęcej inteligencji szamańskiego serca i wpływie żywiołów.

Autor nie skupia się jedynie na teorii, ale również bazuje na własnym doświadczeniu i praktyce. Dzięki autorowi mamy okazję dowiedzieć się, czym jest taniec szamański i Przebudzenie Osoby Tańczącej, poznajemy Dziewięć Kroków Rytuału, pracujemy z Drzewem Życia. Finalnie mamy możliwość podjęcia Praktyki MESA. Co ciekawe, autor już na początku nadmienia, że nie musimy kupować całej masy szamańskich akcesoriów, aby zacząć praktykę, ponieważ to nasze ciało, serce i umysł, trochę ciekawości i odwagi, to wszystko, co musimy mieć, aby wyruszyć w szamańską podróż. Dodatkowo, autor zaprasza nas na swoją stronę, gdzie można pobrać nieodpłatnie nagrania do praktycznej części książki po angielsku, a Wydawnictwo Cojanato? również dzieli się linkiem do swojej strony, gdzie nagrania są udostępnione w języku polskim.

Każde zadanie praktyczne jest precyzyjnie opisane w kategorii potrzebnego czasu, przygotowania i dokładnie opisanej praktyki. Wszystko to, co otrzymujemy, według mnie, najlepiej byłoby najpierw wstępnie przejrzeć, później z dokładnością przeczytać i przyswajać powoli, aczkolwiek skutecznie, ponieważ mimo tego, że autor pisze w sposób ciekawy, to terminologia nie należy do najprostszej, a i potrzeba faktycznego zrozumienia i skupienia się na temacie, aby z książki wynieść więcej. Jest to pożyteczna, przyjemna i potrzebna lektura.

Bardzo spodobało mi się to, że w notatce od redakcji otrzymujemy wyjaśnienie kilku kwestii, związanych z tłumaczeniem książki. Redakcja skupiła się, aby nie zaniechać działań w ramach wyrażania równości wszystkich płci i uniknięcia męskiej dominacji językowej, nawet gdy jest to utrudnione ze względu na zasady posługiwania się językiem polskim.

Również ciekawym dodatkiem, tworzącym pewnego rodzaju więź czytelnika z autorem i bliskość, jest „Dwadzieścia jeden wdzięczności” – wypunktowane, bezpośrednie słowa, wyrażające wdzięczność autora. W książce pojawiają się także ciekawe cytaty, a na końcu książki mamy za to notatkę o autorze, zbiór polecanych lektur i przydatne linki.

Jeśli chcielibyście zagłębić się w temat, pogłębić swoje połączenie z Wewnętrznym Szamanem/Szamanką, to sięgnijcie po książkę „Szaman. Odnajdź w sobie moc, obecność i cel”.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Cojanato?.

Kim tak naprawdę jest szaman?

Duchowym przewodnikiem?
Samotnikiem obcującym z naturą?
A może człowiekiem-legendą?

Już w samym jej opisie można znaleźć odpowiedź na postawione pytanie. "Szamanka lub szaman to ktoś kto przypomina nam o rytmie w jakim tańczy w nas życie (...)". "W każdej i każdym z nas mieszka wewnętrzny szaman(...)".

Książka która trzymam w rękach jest głosem do naszego wnętrza i wezwaniem do przebudzenia. Przypomina, że świat który znamy jest naszą odpowiedzialnością.
Sama ideologia szamanizmu niesie ze sobą głęboką wiarę, że życie jest szansą na trwanie w zgodzie z naturą i prastarą wiedzą. Autor stałe podkreśla jednak, że naszym zadaniem nie jest usilne zatrzymywanie pędu ewolucyjnego świata ale dostrzeżenie potencjału zmian a także połączenie starych zasad z nowymi.

To co jest główną mądrością to fakt, że "ruch jest uzdrowieniem" i do tego widać nawiązanie w każdym rozdziale. Zręcznie wskazane są rozpaczliwe próby doświadczania życia przy jednoczesnym rozwijaniu konsumpcjonizmu i dewastacji natury. Podążając za wskazówkami zawartymi w treści można odkryć, że to zamknięty krąg i realne zatrzymanie zamiast dynamicznego trwania w rozwoju.

A gdyby tak dać się ponieść melodii własnej duszy? Posłuchać własnej intuicji i utworzyć połączenie naszego życia z życiem ziemi? Pozwolić sobie rozkwitnąć?

Ku temu służy praktyczna część tej książki. Nie odgrywamy scenek ani nie powtarzamy wyuczonych wcześniej kroków. Kierując się w stronę rozwoju oddajemy ciało rytmowi. Towarzyszące temu nieskrępowanie w prostych praktykach pozwala rozszerzyć samoświadomość, rozwinąć uważność i cieszyć się wolnością.
Nie ma miejsca na zamykanie się w sztywno wytyczonych ramach. Żyj. Pozwól tej wzniosłej treści naprawić rozbieżność między tym co czuje ciało a tym co dusza.
Książka nasączona jest inspirującymi historiami, błyskotliwymi i ciepłymi wspomnieniami a także wspaniałymi cytatami.
To radość dla estetów, którzy, jak ja, chcą brnąć w ratunek dla naszego świata.
Mam nadzieję, że trafi także do serc innych do których dotrze.

Kim tak naprawdę jest szaman?

Duchowym przewodnikiem?
Samotnikiem obcującym z naturą?
A może człowiekiem-legendą?

Książka która trzymam w rękach jest...

• Must read
  • Magia