Krótka historia ekonomii

Okładka książki Krótka historia ekonomii Niall Kishtainy
Okładka książki Krótka historia ekonomii
Niall Kishtainy Wydawnictwo: Wydawnictwo RM Seria: Krótka historia popularnonaukowa
popularnonaukowa
Krótka historia
Little history of economics
Wydawnictwo RM
2022-02-23
2022-02-23
Michał Zaharzewski

Książka napisana dla czytelników nie mających dużej wiedzy o ekonomii. Dla mnie miejscami banalna, jednak ostatnie rozdziały wiele ciekawych aspektów ekonomii przedstawiły, stąd pozytywna ocena.

W prosty sposób opisana historia ekonomi.

W prosty sposób opisana historia ekonomi.

Nawet 8.5, bardzo dobrze się czytało. Dosyć duża dawka wiedzy w skondensowanej i przystępnej formie.

W polskich szkołach nie uczy się ekonomii. Nawet nie pamiętam czego dotyczył w moim przypadku przedmiot "Podstawy przedsiębiorczości". Po studiach doszedłem do wniosku, że gdyby został zamieniony na podstawy ekonomii, wszystkim w Polsce żyłoby się lepiej. No, może mniej populistycznym politykom...

Lektura była lekka, przyjemna i była przypomnieniem materiałów ze studiów. Mimo to poznałem kilka nowych nazwisk (być może nie nauczyłem się ich kiedyś na egzamin? :) ) Polecam jako przyjemny wstęp do poszerzenia swojej wiedzy o ekonomii, może dzięki temu część czytelników zrozumie decyzje polityczne różnych krajów.

Lektura była lekka, przyjemna i była przypomnieniem materiałów ze studiów....

Książka ta obejmuje zakres materiału mniej więcej po jednym semestrze z mikroekonomii i makroekonomii na studiach ekonomicznych (mówię z doświadczenia własnego). Jest napisana całkiem przystępnym językiem, obrazowym, dlatego całkiem łatwo ją zrozumieć. Jak sama nazwa wskazuje, przedstawia ona historię ekonomii, sam autor zaś nie decyduje, który nurt ekonomii był najlepszy. Czasem potrzeba szerszej wiedzy do zrozumienia omawianego rozdziału, a czasem jest lepiej przedstawiony niż na prawdziwym wykładzie. Osobiście robiłam dwa podejścia do tej książki - po pierwszej klasie liceum starego trybu i pierwszym roku studiów. Na początku nie przeczytałam jej w całości, była dla mnie zbyt trudna i abstrakcyjna, teraz poszło o wiele sprawniej. Jeśli kogoś to interesuje, książka sama w sobie nie ma dużo stron, ale czyta się ją całkiem długo, moim zdaniem.

Treść zgodna z tytułem, rzeczywiście jest to (dosyć) krótka historia ekonomii. Jako laik nie ukrywam jednak że przydałoby się jakieś podsumowanie, graf, tabelka, coś co by ukazywało nam opisywane teorie i ich twórców w szerszej perspektywie. Wskazując równocześnie zależności między ich teoriami oraz ewentualne rozwijające się nurty. Brakowało mi tego bardzo, efektem tego braku był lekki chaos jaki ta książka pozostawiła w mojej głowie.
Poza powyższym pozycja ciekawa i napisana (wydaje się) rzetelnie.

Przejście przez historię ekonomii w sposób ciekawy i przystępny a z ekonomią nie mam nic wspólnego… prócz tego, że jestem jej malutkim ogniwem. : )
Była to moja książka do poduszki i fajnie się sprawdziła. Krótkie rozdziały, ładne rysunki i sporo prosto podanej wiedzy.
Jednak by zostało w głowie ciut więcej to wymagałoby to robienia notatek… ale chyba nie w tym celu ją czytałem :)
Prawdopodobnie sięgnę po inne książki z tej serii gdyż się nie zawiodłem.
Czytane na kindlu, kupione w promocji za 10 zł.

Świetna książka

Świetna książka

Pokaż mimo tovideo - opinia

w absolutnej pigułce podanie podstawowych spojrzeń na ekonomię i gospodarkę najważniejszych kreatorów przeszłych jak i teraźniejszych trendów ekonomicznych. To broszura syntetycznie pokazująca najważniejsze różnice myślicieli ekonomicznych i z tej perspektywy spełnia swoją funkcję. Dla ludzi chcących dowiedzieć się co nieco więcej, czy to o klasycznym podejściu do gospodarki czy też o innych trendach polecam już bardziej wysublimowaną lekturę

Bardzo ciekawa książka i start dla osób, które nie mają pojęcia o ekonomii. Początkowe rozdziały trochę trywialne, ale im bliżej współczesności tym więcej konkretów. Minusem może być lekka anegdotyczność i zatrzęsienie nazwisk, ale ciężko wykonać w temacie lepszej selekcji.
Mnie książka wyjaśniła parę pojęć i zachęciła do dalszego zgłębiania tematu.

Mnie książka wyjaśniła parę pojęć i zachęciła do dalszego zgłębiania tematu.

• Ekonomia

Dodaj cytat z książki Krótka historia ekonomii