Alkohol i muzy. Polscy artyści i ich ulubione trunki

Okładka książki Alkohol i muzy. Polscy artyści i ich ulubione trunki Sławomir Koper
Okładka książki Alkohol i muzy. Polscy artyści i ich ulubione trunki
Sławomir Koper Wydawnictwo: Fronda biografia, autobiografia, pamiętnik
Fronda
2022-08-15
2022-08-15

Okładka książki Historia Do Rzeczy 131 (01/2024) Łukasz Czarnecki, Marek Gałęzowski, Mikołaj Iwanow, Arkadiusz Karbowiak, Jacek Komuda, Sławomir Koper, Michał Mackiewicz, Krzysztof Masłoń, Simon Sebag Montefiore, Jakub Ostromęcki, Tymoteusz Pawłowski, Maciej Pieczyński, Piotr Semka, Tomasz Stańczyk, Anna Szczepańska, Piotr Włoczyk, Rafał A. Ziemkiewicz, Piotr Zychowicz
Historia Do Rz... Łukasz Czarnecki, M...
Okładka książki Przeboje PRL Sławomir Koper, Marek Sierocki
Przeboje PRL Sławomir Koper, Mar...

Polscy literaci czy może alkoholicy? Książka przedstawia mało znane fakty z życia twórców zarówno młodej polski jak i czasów międzywojennych. Często losy tragiczne ale czy tak chciał właśnie los czy to świadoma decyzja to temat rzeczka.
Polecam dla kogoś kto interesuje się historią literatury lub twórcami i jak oni się "napędzali" do tworzenia

„Alkoholi muzy. Polscy artyści i ich ulubione trunki” opowiada o znanych polskich postaciach z okresu Młodej Polski, dwudziestolecia międzywojennego i czasów powojennych. Autor przedstawia mało znane fakty, o których nie dowiemy się w szkole, które są na ogół przemilczane. Opisuje słabości znanych poetów i pisarzy polskich, skupiając się głównie na ich problemach alkoholowych. Okazuje się, że większość miała problemy z nadużywaniem alkoholi. Wymienia wiele postaci, obszerniej opisując Wierzyńskiego, Grochowiaka, Gałczyńskiego, Iredyńskiego, Przybyszewskiego, Jaracza. „Wódka oraz inne trunki zawsze były obecne w życiu artystów i tak już chyba zostanie. To kwestia pewnej wrażliwości , sposobu życia. ” Pod ich wpływem tworzyli swoje dzieła. Na szczęście Sławomir Koper opisuje nie tylko ich problemy z alkoholem i ciągłym brakiem pieniędzy, ale także ich twórczość i życie prywatne, związki z kobietami, zawiązywane przyjaźnie z innym artystami. Jeden z rozdziałów poświęcony jest osobom często przybywających w Zakopanem, które stało się centrum życia towarzyskiego artystów. Przy pisaniu książki autor korzystał z wielu tekstów źródłowych, wypowiedzi osób bliskich tym osobom. Każdy rozdział kończy się przypisami. Sama wybrana bibliografia z której korzystał zajmuje 8 stron. Czytanie tej publikacji nie jest łatwe, przewija się ogromna ilość nazwisk, dygresji, wcześniejszych zdarzeń.
Warto zapoznać się z tą publikacją, aby poznać życie prywatne znanych postaci historycznych , od zwykłej, ludzkiej strony. Jak wiadomo, nikt nie jest bez wad. Słabościami artystów było uzależnienie od alkoholu, które niszczyło ich i ich bliskich. Intencją autora nie jest ocena, lecz przedstawienie artysty nie tylko z dobrych, ale i ze złych stron. Poznać można historie śmieszne, ale i przerażające. Polecam książkę tym, którzy chcą się dowiedzieć ciekawych, choć niekiedy niechlubnych informacji o niektórych polskich artystach.
Książka została otrzymana z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl.

• CZYTNIK INKPAD X PRO - NOWY
  • Posiadam :)
  • BIOGRAFIA, AUTOBIOGRAFIA, PAMIĘTNIK
  • Ebooki

Dodaj cytat z książki Alkohol i muzy. Polscy artyści i ich ulubione trunki