Rozmyślania

Okładka książki Rozmyślania Marek Aureliusz
Okładka książki Rozmyślania
Marek Aureliusz Wydawnictwo: Wydawnictwo Marek Derewiecki Seria: Biblioteka Europejska filozofia, etyka
filozofia, etyka
Biblioteka Europejska
Τὰ εἰς ἑαυτόν
Wydawnictwo Marek Derewiecki
2022-01-01
2022-01-01
Marian Reiter

Autor, którego według mnie, każdy choć trochę zainteresowany szeroko pojętym rozwojem powinien znać, pisze o wielu praktycznych aspektach życia, nie tylko duchowego. Bardzo dużo uwagi poświęca zasadom społecznym, politycznym, a także religijnym. Można powiedzieć, że do życia i jego poszczególnych dziedzin podchodzi komplementarnie, wiedząc że łączą się one i przenikają. Podpowiada jak znaleźć złoty środek i jak po stoicku podejść do wyzwań i osiągnąć symbiozę z naturą, którą stawia na najważniejszym miejscu. Mimo nieco już przestarzałego języka tłumaczenia - bardzo ważna pozycja na półce.

Przeczytałem pół, sześć ksiąg z dwunastu i rzuciłem w cholerę. Marek Aureliusz, jeden z tzw. Pięciu Dobrych Cesarzy, władcą był wybitnym, ale filozofem....Inteligentny facet, ale stoik, a grecko - rzymski stoicyzm, tak jak zresztą buddyzm (do którego jest w sumie w paru aspektach podobny) jest postawą kompletnie niepraktyczną, nieżyciową, nawet jeśli piękną w założeniach. Wiele tekstów starożytnych jest aktualnych i czyta się świetnie, ale "Rozmyślania" Marka Aureliusza są po prostu anachroniczne, zestarzały się, dużo tu powtórzeń, dużo frazesów typu: nie gniewaj się na nikogo bo kto się gniewa ten jest zły i smutny, więc po co się gniewać? Albo kompletnie idiotyczne tezy w rodzaju: śmierć to naturalna kolej rzeczy i nie należy się jej bać więc co za różnica czy umrzesz jutro czy za 30 lat. A jeśli widzisz że twoje życie nie ma większego sensu, to popełnij samobójstwo z korzyścią dla siebie i świata.
I tak dalej....Być może wrócę do tej pozycji na spokojnie kiedyś, w bujanym fotelu na emeryturze, ale czytanie tego było obecnie dla mnie wielką katorgą. To klasyka myśli europejskiej, jak ktoś się interesuje filozofią, może spróbować, reszta może sobie - w mojej opinii - darować.

Czysta terapia i zmiana perspektywy

Czysta terapia i zmiana perspektywy

Niezwykle cenna lektura dla poszukujących dróg duchowego rozwoju. Zachęta do refleksji nad sensem życia i rewizji własnych działań.

Nie należy do najłatwiejszych pod kątem konstrukcji zdań, ale jest krótka i można poświęcić trochę czasu na czytanie dokładniejsze każdego z "rozmyślań"

Nie ma tu czego oceniać. Dzieło jest spuścizną intelektu Marka i jest dokładnie tym czym miało być. Lektura wyzwala umysł z naszych współczesnych niezdrowych wartości, ale w pozytywnym znaczeniu. Nadaje pewnej lekkości, a Marek mówi nam wprost (a raczej sobie),że trudzenie się życiem po prostu nie ma sensu. Antyascetyk pełną gębą.

Polecił w filmie Hannibal Lecter, słusznie. Łatwo się nie czyta, natomiast warto.

Myśli bardzo ciekawe, choć przedstawione w sposób, który sprawia, że nie czyta się tego łatwo, ale wynika to z faktu, że autor prawdopodobnie spisał te teksty na własny użytek i ktoś to za niego po śmierci zebrał.
Co do samych przemyśleń – mogą zmienić sposób patrzenia na świat w znacznym stopniu, mogą być lekarstwem, ale jednak nie jestem w stanie w 100% wyzwolić się z przyzwolenia sobie np. na smutek, książkę czy muzykę, a do takich skrajności posuwa się cesarz, rozkazując (sobie?) pogardę wobec nietrwałych aspektów świata.

Książka prosta w przekazie, zawiera esencjonalne myśli o życiu i śmierci. Przyniosła mi wiele ukojenia w kontekście myślenia o stracie, pozwala nabrać zdrowego dystansu do niektórych kwestii np. przemijania, czy chociażby zadręczania się opinią innych ludzi. Ciekawe, że tyle wieków minęło, a nasze myśli nadal zaprzątają podobne tematy. Niezwykłe.

O stoicyzmie słów kilka :) Warto przeczytać.

O stoicyzmie słów kilka :) Warto przeczytać.

• Filozofia
  • Klasyka