Okładka książki Kolejna wielka migracja. O wędrówkach ludzi i zwierząt na zmieniającej się planecie Sonia Shah
Sonia Shah Wydawnictwo: Słowne (dawniej Burda Media Polska) reportaż
reportaż
The Next Great Migration: The Beauty and Terror of Life on the Move
Słowne (dawniej Burda Media Polska)
2022-08-24
2022-08-24
Urszula Gardner

Okładka książki Pandemia kapitalizmu Gilbert Achcar, Robert Boyer, Julien Brygo, Laurent Cordonnier, Philippe Descamps, Cedric Durand, Philip S. Golub, Razmig Keucheyan, Renaud Lambert, Thierry Lebel, Claire Lecouevre, Jean-Babtiste Malet, Weronika Parfianowicz-Vertun, Leigh Philips, Pierre Rimbert, Michal Rozworski, Sonia Shah, Przemysław Wielgosz
Pandemia kapit... Gilbert Achcar, Rob...

Kolejna Wielka Migracja to niedawna premiera Wydawnictwa Słownego napisana przez Sonie Shah - dziennikarkę naukową pochodzenia hinduskiego.

"Wszystko co żyje, przemieszcza się."

Każdy z nas chcąc nie chcąc ma jakąś opinie dotyczącą migracji - szczególnie w obecnym świecie gdzie Europę zalewają kolejne fale migracyjne z różnych stron świata. Cześć naszych przekonań jest ukształtowana przez to, jakie informacje dostajemy od różnego rodzaju mediów i jakich ludzi spotykamy na swojej drodze. Ja często spotykam się z dość negatywnym nastawieniem, szczególnie wśród informacji w pozornie prawdziwych mediach. W tej książce możemy znaleźć te przekonania poddawane krytyce dzięki dowodom naukowym i historycznym.

Wśród wielu państw Europejskich widzę politykę antymigracyjną i dzięki manipulacji przedstawianej rzeczywistości udaje się im poprzeć swoje obawy względem migrantów. Często są rozpatrywani jako zagrożenie, nosiciele chorób z innych stref klimatycznych, albo główni winowajcy wzrostu przestępczości w danym państwie.

Mam wrażenie że autorka posiłkując się naprawdę bogatą bibliografią (ma 100 stron) przedstawia nam prawdę - albo po prostu chciałbym w to wierzyć jako człowiek otwarty dla wszystkich bez względu na religię, orientację, narodowość czy rasę. Często czuje frustrację, że ludzie są traktowani gorzej ze względu na jeden z czynników wymienionych wyżej - sam z tym nic nie mogę zrobić, a polityka całej Unii Europejskiej stara się tych ludzi traktować jak odmiennych od nas.
Ale moim zdaniem to są tacy sami ludzie jak my, tak jak wśród nas są i dobrzy i źli ludzie, tak u grup różniących się od nas znajdują się ludzie z obu szal wagi moralnej. Nie uważam, że powinno się kogokolwiek dzielić zakładają, że są źli z natury.

Kolejna Wielka Migracja to właśnie taka książka, która nam udowadnia jak wszyscy jesteśmy jedną społecznością, jednym gatunkiem, który powinien działać razem. Poprzez opisaną historię polityki antymigracyjnej trochę nie dziwie się dlaczego wielu ludzi jest przeciwko - propaganda trwająca setki lat zakorzeniła się w umysłach ludzi. Dlatego ta książka jest tak WAŻNA by tego uczyć, pokazywać prawdę i nadawać nadzieję. Autorka próbuje udowodnić że migracja jest zjawiskiem całkowicie normalnym w naturze i może służyć jako rozwiązanie wielu problemów współczesnego świata.

Zdecydowanie nie jest to książka łatwa w czytaniu i uważam, że momentami nawet zbyt szczegółowa i przechylająca się bardziej ku stronie naukowej niż popularnonaukowej. Książka mi się dłużyła, czasami nużyła i męczyła ale absolutnie nie żałuję, że ją przeczytałem bo porusza tematy bliskie dla mojego serca, a także odkrywa sekrety wielu manipulacyjnych trików i sztuczek np telewizji.
Książka jest kamieniem milowym geograficznej literatury i mogę tylko mieć szczerą nadzieję, że więcej osób po tę książkę sięgnie. Chciałbym kiedyś żyć na Świecie, gdzie wszyscy są szczęśliwi i przyjaźnie nastawieni do siebie nawzajem, nie zakładając, że jest zły tylko dlatego ze np. wyznaje Islam, czy ma czarną skórę albo lubi trzymać osobę tej samej płci za rękę.

Książka jest trudna, ale zdecydowanie warta zapoznania!

"Wszystko co żyje, przemieszcza się."

• Do kupienia
  • Reportaż