Lekarz prawdę ci powie. Subiektywny przewodnik po najczęstszych dolegliwościach

Okładka książki Lekarz prawdę ci powie. Subiektywny przewodnik po najczęstszych dolegliwościach Sarah Holper
Sarah Holper Wydawnictwo: Słowne (dawniej Burda Media Polska) zdrowie, medycyna
zdrowie, medycyna
What's Wrong With You?: An Insider's Guide To Your Insides
Słowne (dawniej Burda Media Polska)
2022-07-20
2022-07-20
Patrycja Zarawska

Sarah Holper z zawodu jest lekarką, a z zamiłowania propagatorką wiedzy medycznej. Z chęci uświadamiania ludzi w kwestiach zdrowotnych wziął się też pomysł na książkę „Lekarz prawdę ci powie”. Podobno Dr Google „udziela” ponad miliarda konsultacji każdego dnia, ale czy aby na pewno możemy na nich polegać? Czy nie lepiej jednak udać się do fachowca? Sarah Holper z pewnością jest fachowcem w swojej dziedzinie, a książka, którą napisała opowiada w naprawdę świetnym stylu
o chorobach i wszelkich pomniejszych dolegliwościach ludzkiego ciała. Zawiera mnóstwo ciekawostek stricte naukowych, ale także takich, które są wynikiem praktyki lekarskiej dr Holper. Całość napisana w naprawdę dobrym stylu, uatrakcyjniona mnóstwem anegdot
i podanych z poczuciem humoru naukowych medycznych historyjek.

Sięgam jedynie po takie pozycje literatury popularno-naukowej, które mnie autentycznie zaciekawiają.
Każdy z nas jest zainteresowany swoją anatomią ale kto ma czas i chęć zgłębiać skomplikowane tematy jeśli nie jest lekarzem? Za to ciekawostki medyczne zawsze są w modzie a podane w przystępny sposób i mimo trudnej materii z lekkością dzięki ciekawostkom z praktyki lekarskiej autorki czyta się wyśmienicie.

Nie jest to moim zdaniem poradnik medyczny.
To doskonała medyczna pozycja.
To książka, której się wręcz nie powinno przeczytać w jeden wieczór- warto sobie dozować tę przyjemność i wybierać interesujące tematy.
A jest w czym wybierać! Dlaczego chce nam się ziewać, gdy myslimy o ziewaniu? Czemu mężczyźni łysieją częściej niż kobiety i wiele wiele innych tematów zamkniętych w 5 tematycznych rozdziałach.
Połączenie wiedzy medycznej o najczęstszych dolegliwościach z dodatkiem badań naukowych ale i dobrego humoru autorki.
To kto się zabiera?❤️

Zabawna, pouczająca, zwarta i konkretna. Byłem absolutnie zachwycony tą lekturą. Wielokrotnie śmiałem się na głos czytając, często absolutnie obrzydliwe treści, które serwuje Sarah Holper. Nauczyłem się sporo, rozjaśniło mi się sporo rzeczy tyczących się naszego ciała. Będę wypatrywać kolejnych książek tej pani!

Organizm ludzki czasem się psuje. Wtedy idziemy do lekarza. Na przykład do doktor Sarah Holper. Pani doktor pomaga zrozumieć i zinterpretować najczęściej występujące symptomy i usterki ludzkiego ciała, zabierając czytelnika w podróż po jego zakamarkach. Wyjaśnia, co się dzieje w organizmie, jak do tego doszło, dlaczego może w nim coś nie zadziałać i dlaczego człowiek źle się czuje.
Publikacja składa się z 5 rozdziałów: Mózg, Głowa, Jama ustna i gardło, Narządy jamy brzusznej, Skóra. Autorka omawia najczęstsze dolegliwości: gorączkę, ból głowy, krwawienie z nosa, nieświeży oddech, kaszel, utratę głosu, refluks żołądkowy, wymioty, biegunkę, bąki i beknięcia, trądzik, alergie. Rozdziały zaczyna od historycznej ciekawostki. Przedstawia krótki rys historyczny leczenia danej dolegliwości. Potem skupia się na budowie i funkcjonowaniu opisywanych narządów, dolegliwości z nimi związanych i krótko podsumowuje dany temat.
Sarah Holper pisze w sposób przystępny i zrozumiały mimo terminów medycznych. Lekkość wprowadzają ciekawostki z praktyki lekarskiej autorki i ze świata zwierząt (żyrafy nie ziewają),szpitalne anegdoty, dygresje kulturowe, dziwactwa znane z historii. Przy tym obala mity (ziewanie to dotlenianie mózgu). Przedstawia wyniki badań naukowych np. o paracetamolu. Podaje sposoby, jak wyrównać ciśnienie w uszach, zatamować krwotok z nosa, jaką dziecięcą zabawką usunąć woskowy czop z ucha. Można przeprowadzić na sobie doświadczenie z żelkami.
Czy owe usterki ludzkiego ciała są fascynujące? Do pewnego stopnia na pewno. Zależy, kto czego szuka. Co ważne, tę publikację popularnonaukową można czytać od dowolnego momentu, od tematu, który nas w danej chwili interesuje.
„Lekarz prawdę ci powie” to połączenie wiedzy anatomicznej i medycznej o najczęstszych dolegliwościach, historii medycyny, badań naukowych i mnóstwa różnorodnych ciekawostek. Dla kogo? Dla osób żądnych wiedzy potrzebnej do zrozumienia sygnałów wysyłanych przez organizm i dla zainteresowanych tematyką. Na pewno nie jest to poradnik medyczny z gotowymi rozwiązaniami na popularne dolegliwości.

To wcale nie jest poradnik medyczny (jak sugeruje polski tytuł - po co znowu tłumacz zmienia sens?) tylko doskonała książka popularnonaukowa. Dowiecie się stąd, dlaczego na czubku głowy mamy wir włosów, jaka jest największa fizycznie możliwa głośność dźwięku, dlaczego czopy woskowe w uszach pomagają słyszeć (wielorybom) i mnóstwo innych niezwykle ciekawych rzeczy, bardzo umiejętnie wyjaśnionych. Znakomita, dla każdej osoby ciekawej świata i nauki.

• Medycyna
  • Człowiek - biologicznie