Wisła

literatura dziecięca
Zielona Sowa
2022-05-18
2022-05-18
wisła edukacyjne dladzieci dla dzieci

Książka, która obowiązkowo musiała się znaleźć w naszej domowej biblioteczce to "Wisła"- Joanna Angiel. Ciekawa, przyciągająca wzrok okładka ogromnie zachęca by zajrzeć do środka. A dalej jest tylko lepiej.😁
Kolorowe ilustracje Edyty Gardo,mnóstwo informacji w formie krótkiego tekstu, ciekawostki i wskazówki o rzece Wiśle.
Co robią bobry nad Wisłą?
Czy na dnie leżą ukryte skarby?
Jakie sukienki nosi Wisła?
Czym są lejtaki i łyżwy wiślane?
"Wisła jest zachwycająca, wystarczy być uważnym, żeby dostrzec jej piękno."

Co robią bobry nad Wisłą?
Czy na dnie leżą ukryte...

"Wisła" to pięknie zilustrowana, pełna ciekawostek książka o najdłuższej rzece w Polsce.
Wydawca sugeruje wiek 9+, ale uważam, że każde (nawet młodsze) dziecko może spokojnie sięgnąć po tę książkę.
Poruszane są najrozmaitsze zagadnienia związane z "królową".
Wyjaśnienia są konkretne i zrozumiałe, przy czym książka nie jest przeładowana tekstem.
Ciekawa pozycja, która będzie również pomocą w szkole.
Na uwagę zasługują świetne ilustracje - ja jestem zakochana!

Z czystym sumieniem mogę polecić dalej ;)

Poruszane są najrozmaitsze zagadnienia związane z "królową".
Ciekawa pozycja, która...

Nasze drogi podczas tegorocznych wyjazdów wyjątkowo często przecina Wisła. Idealnie się składa, bo możemy tę najdłuższą rzekę Polski poznać nieco lepiej dzięki tej pięknie wydanej książce. Trochę historii, trochę teraźniejszości, trochę legend, trochę o faunie i florze, czyli wszystko to co jest związane z Wisłą.
Wisła płynie przez całą długość Polski. Swe źródło ma w górach, a ujście na wybrzeżu, wpada prosto do Morza Bałtyckiego. W związku z tym, że zmienia się jej szerokość, szybkość nurtu czy wygląd, dzieli się ją na trzy odcinki: Wisłę górną, środkową i dolną.
Człowiek ingeruje w bieg rzeki i jej brzegi. Aktualnie najszerszym ujściem Wisły jest przekop wykonany w latach 1981-1895. Regulacji podlegają też brzegi, m.in ma to służyć zapobieganiu powodziom.
Przyjrzymy się też gatunkom roślin i zwierząt, które żyją w Wiśle lub w jej bezpośrednim sąsiedztwie, a także miastom położonych na jej brzegach i portom i przystaniom. Nie zabrakło też trochę historii oraz legend.
Czym są starorzecza i dlaczego są skarbem przyrodniczym? Czy umiecie rozpoznać ślady bywalców nadwiślańskich brzegów? Czy wiecie jak zachować ostrożność i bezpieczeństwo?
Jestem zachwycona tą książką. Jest nie tylko pięknie wydana i oczarowuje szatą graficzną. Przede wszystkim znajdziemy tu bardzo dużo zróżnicowanych informacji powiązanych z Wisłą. Ta książka pogłębia wiedzę nie tylko o polskiej przyrodzie, ale generalnie o całym naszym kraju. Skierowana jest do dzieci 9+. My czytamy z 8latkiem i Maciek nie ma problemu ze zrozumieniem, tak więc można podsunąć ją nieco młodszym dzieciom niż wiek wskazany na okładce.
To bardzo wartościowa i miła dla oka książka. Warto aby znalazła się w biblioteczce ucznia 🙂

Wisła płynie przez całą długość Polski. Swe źródło ma w...

"Płynie Wisła, płynie. Po polskiej krainie, po polskiej krainie. A dopóki płynie Polska nie zaginie..." Kto z Was pamięta tę piosenkę?

Wisła - to publikacja, która cieszy oko, nie tylko pięknym wydaniem (zdobiona twarda oprawa, dobry papier, wspaniałe ilustracje),ale na ponad 60 stronach odkrywa przed młodym czytelnikiem różne oblicza jednej z najważniejszych i najpiękniejszych polskich rzek.

Ten swoisty przewodnik, nie tylko poprowadzi nas poprzez geograficzne meandry, objaśniając źródła, ujścia, dopływy czy deltę, ale także pozwoli zachwycić się nadwiślańskimi krajobrazami, poznać niezwykłych mieszkańców tej rzeki czy wyruszyć na poszukiwania zwierząt mocno z nią związanych. To także kawał historii i opowieść o flisactwie i rybołóstwie, Olędrach czy szkutnikach i plecionkarstwie, a nawet nadwiślańskich legendach.
Ale "Wisła" to nie tylko tradycje, ale i nowoczesne porty, mosty oraz regulacja gospodarki wodnej. Bo, rzeka, choć niezaprzeczalnie piękna to bywa także kapryśna i bardzo niebezpieczna, zwłaszcza w czasie długotrwałych i silnych opadów.
No i wreszcie - Wisła jest przecież kobietą! Uwielbia się stroić w koronki i woale, jakie i kiedy? Zerknijcie do tej książki i się przekonajcie. Warto! Malarskie ilustracje oraz

Dajcie się porwać w tę niezwykłą podróż i popłyńcie z nurtem Wisły.

• Biblioteka
  • Czytamy razem z synkiem