Baśń o Raduniu, Ostrzycu i Sumie - królu jeziora

Okładka książki Baśń o Raduniu, Ostrzycu i Sumie - królu jeziora Władysław Zawistowski
Okładka książki Baśń o Raduniu, Ostrzycu i Sumie - królu jeziora
Władysław Zawistowski Wydawnictwo: Wydawnictwo Morskie literatura dziecięca
18 str. 18 min.
literatura dziecięca
Wydawnictwo Morskie
1990-01-01
1990-01-01
18 min.
legenda pomorze gdańskie sławomir jezierski

Okładka książki Dialog, nr 4 / kwiecień 2004 Erwin Axer, Dorota Buchwald, Andrzej Friszke, Piotr Kokociński, Dariusz Kosiński, Dušan Kovačević, Sergiusz Kowalski, Joanna Krakowska-Narożniak, Iwona Kurz, Halina Mikołajska, Piotr Mitzner, Wojciech Owczarski, Joanna Puzyna-Chojka, Redakcja miesięcznika Dialog, Freddie Rokem, Jacek Sieradzki, Jadwiga Sobczak, Małgorzata Szpakowska, Andrzej Wajda, Witold Zalewski, Władysław Zawistowski, Maryla Zielińska
Dialog, nr 4 /... Erwin Axer, Dorota ...
Okładka książki Dialog, nr 4 / kwiecień 2003 Eugenio Barba, Daniel Danis, Leszek Kolankiewicz, Dariusz Kosiński, Joanna Krakowska-Narożniak, Piotr Mitzner, Redakcja miesięcznika Dialog, Tadeusz Różewicz, Jacek Sieradzki, Katarzyna Szubińska, Rafał Węgrzyniak, Ian Wolford, Władysław Zawistowski, Agata Zawrzykraj
Dialog, nr 4 /... Eugenio Barba, Dani...
Okładka książki Dialog, nr 6 / czerwiec 2000 Michael Frayn, Malwina Głowacka, Joanna Krakowska-Narożniak, Piotr Nowak, Redakcja miesięcznika Dialog, Lucjan Śniadower, Władysław Zawistowski
Dialog, nr 6 /... Michael Frayn, Malw...

Pamiętam jak wypożyczyłem tę książkę w gminnej bibliotece... bo myślałem, że to jakaś część cyklu o Wyspie Upli Tumpli. Zmyliła mie okładka narysowana przez Sławomira Jezierskiego. Genialnego artysty! No cóż, książka nie miała żadnego związku z Wyspą Umpli Tumpli... ale i tak była cudowną ucztą dla oka. Bo faktycznie nie zwrócił bym na nią inaczej uwagi.

Historyjka nie odbiega od często słyszanych/czytanych legend, jak to chciwość nie popłaca a dobro jest wszystkim. Nie ma się za bardzo nad czym rozwodzić. No, może ze względu na czas wydania (1990) morał wydaje się być być szczególnie moralizatorski.

Ale ilustracje, ach, cudowne. Uwielbiam rysunki Jezierskiego. Jest absolutnie oryginalny i tak cudownie bajkowy... niedosłowny. Rysunki są bardzo plastyczne i czasami wręcz wydaje się jakby były wykonane z plasteliny. Dobór kolorów, rozmyta kreska... cudowne i jedyne w swoim rodzaju. Duży format książeczki powoduje, ze ilustracje zyskują. Zawsze będzie mi się kojarzyć z Wyspą Umpli Tumpli... nawet jeśli obraz opowiada zupełnie inną historię.

Historyjka nie...

• 📣 Ach! Moja kolekcja