Nauczycielka

Okładka książki Nauczycielka Antoni Ferdynand Ossendowski
Okładka książki Nauczycielka
Antoni Ferdynand Ossendowski Wydawnictwo: Wydawnictwo Polskie R. Wegnera Seria: Biblioteka Autorów Polskich literatura piękna
Biblioteka Autorów Polskich
Nauczycielka
Wydawnictwo Polskie R. Wegnera
1935-01-01
1935-01-01

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

O Ossendowskim dowiedziałam się z pewnego youtubowego kanału. Byłam zdziwiona, że przez wcześniej nie słyszałam o tym autorze, a od dziecka przecież zaczytywałam się książkami przygodowo-podróżniczymi, w których Ossendowski się specjalizował.
Nauczycielka nie jest może książką podróżniczą, ale wciągnęła mnie bardzo, pozwoliła poznać świat którego już nie ma i o którym też nie za wiele chyba wiadomo. Książka pokazuje specyfikę Polesia, zarówno strony przyrodniczej jak i ludzkiej - mentalnej. Dodatkowo znajdziemy tu wątki, które będą aktualne do teraz, a w latach 30 mogły szokować.
Jeśli ktoś nie miał okazji przeczytać niczego, co wyszło spod pióra tego autora, warto to zrobić. Polecam.

Romansidło pisane przez Ossendowskiego na zlecenie nic dodać nic ująć

Romansidło pisane przez Ossendowskiego na zlecenie nic dodać nic ująć

Nieznane fakty z Kresów z okresu międzywojennego są tłem losów młodej warszawianki nauczycielki.
Fascynujące dla mnie było w tej powieści to, że na podstawie polskiej literatury miałam wyidealizowany obraz ludności kresowej. Propolski. Ten obraz Ossendowskiego burzy mój nieco sielankowy pogląd na stosunki wzajemne ludności różnej narodowości. Jest krwisty rzeczywisty, autentyczny. Książka nie jest reportażem jak większość dzieł tego autora , którego bardzo podziwiam za erudycję i wiedzę. Czyta się jednym tchem.

Historia dziewczyny,która pokochała niewłaściwego mężczyznę. Została wykorzystana, ale znalazła też ludzi przyjaznych. Była też potrzebna jako nauczycielka na kresach.

• Obyczajowe
  • 00 tyt. N
  • 3_Historyczne, kostiumowe, dawne czasy
  • 0_Autorzy
  • 1_Dłuższa chwila (100-200 ...)
  • Pisarz Ossendowski Antoni
  • Literatura piękna