Dziedzictwo

Okładka książki Dziedzictwo Elle Kennedy
Okładka książki Dziedzictwo
Elle Kennedy Wydawnictwo: Zysk i S-ka Cykl: Off-Campus (tom 5) literatura obyczajowa, romans
Off-Campus (tom 5)
The Legacy
Zysk i S-ka
2022-07-26
ellekennedy  briaru

Idealny sposób na zakończenie serii.

Idealny sposób na zakończenie serii.

Najlepsze podsumowanie i zakończenie całej serii 🩷

Najlepsze podsumowanie i zakończenie całej serii 🩷

Miło wrócić do tych bohaterów, dowiedzieć się co spotkało ich w dalszym życiu.
Dobrze, że to nie była słodka i wyidealizowana przyszłość, pary miała swoje problemy, trudności, które próbowali rozwiązać.

Miło wrócić do tych bohaterów, dowiedzieć się co spotkało ich w dalszym życiu.

Zupełnie niepotrzebna część. Dwa pierwsze opowiadania były jeszcze nawet w porządku, chociaż i tak nijak się miały do wcześniejszych książek. Ale dwa kolejne były po prostu męczące. Postaci, które polubiłam, tu są jakieś takie miałkie i zlewają się w jedno. Czy te opowiadania coś spinają? Moim zdaniem opisują raczej kolejne etapy związku i pokazują nowe wyzwania. A ta "straszna" lalka była strasznie słabym pomysłem.

polecam

polecam

Bardzo fajne zakończenie serii Off-Campus. Cztery opowiadania o czterech znanych nam już parach. Każde zabarwione humorem i małą przygodą. Dobrze było wrócić do starych przyjaciół.

Lekko i przyjemnie spina wszystkie 4 główne historie.

Lekko i przyjemnie spina wszystkie 4 główne historie.

1958

Dołączam do grona niezadowolonych z "Dziedzictwa" - zbioru nowelek/opowiadań o bohaterach serii "Off-Campus". Zazwyczaj takie nowelki są urocze, lekkie i wesołe, mają być taką krótką historyjką typu "i żyli długo i szczęśliwie" (idealnym przykładem są nowelki z cyklu o Bridgertonach, wszystkie są przyjemne i przepełnione komizmem).

Elle Kennedy postanowiła iść jednak zupełnie inną drogą - "Dziedzictwo" jest kolejnym zbiorem traum doświadczanych przez bohaterów, którzy i tak się już nacierpieli w swoich własnych książkach. Żadnego zatem śmiania się z bohaterami czy cieszenia się z ich radości, tylko kolejne frustracje, bo mimo x lat razem pary wciąż ze sobą nie rozmawiają (ktoś pomyślałby, że nauczyli się tego w międzyczasie).

To dałoby się jeszcze ścierpieć, gdyby historie miały sens. Tymczasem choć faktycznie są w miarę zamkniętymi fabułami (dopowiadanymi przez kolejne nowelki),to za wiele wspólnego ze swoimi bohaterami nie mają. Prawie żadna para nie zachowuje się zgodnie z ich charakterami nakreślonymi w swoich powieściach. Nie wiem, czy Elle Kennedy zapomniała, kogo pisze, czy po prostu nie za bardzo się tym przejmuje, ale jeśli ktoś jest na bieżąco z serią, to może się nieco zdziwić.

Na plus - świetnym łącznikiem wszystkich nowelek jest historia lalki Alexandra (jedyny element komiczny, który faktycznie Kennedy wyszedł),fajnie także wyszła relacja Logana z Grahama (gdzie czuć, że obaj się lubią i przyjaźnią). Cała reszta - do zapomnienia.

Elle Kennedy postanowiła iść jednak...

6,5/10

6,5/10

Ile to już lat minęło, kiedy po raz ostatni odłożyłam książkę Elle Kennedy na półkę? 5 lat, ponieważ Cel przeczytałam jeszcze przedpremierowo w październiku 2017 roku (hej! nawet napisałam kilka słów na skrzydełko!). Seria Off-Campus dosłownie stała się moją perełką, a do pojedynczych powieści powracałam często i chętnie. Naturalnie pożyczałam książki dalej, przez co w chwili, gdy doszły mnie słuchy o zamknięciu tej serii czterema opowiadaniami, dosłownie nie mogłam się doczekać, kiedy ją przeczytam. Bez przymknięcia oka się nie obeszło, ale Dziedzictwo zamówione w księgarni Tania Książka wciąż kryje w sobie pewien urok. Zapewne nazywany sentymentem.

O fabule powiem krótko, ponieważ Dziedzictwo składa się z czterech krótkich historii (mniej więcej po 70 stron każda),opowiadających o czterech parach Off-Campus. Jest zabawnie, jest romantycznie, jest naiwnie (bo hej, prawdziwych problemów dorosłych ludzi tam nie doświadczycie). Jedna para w zabawny sposób się zaręcza, druga para bierze ślub w sposób jak najbardziej zaskakujący, trzecia para wyjeżdża na pełen wrażeń miesiąc miodowy, no a czwarta para spodziewa się niespodziewanego dziecka.

Tę książkę czyta się na raz, ponieważ nie wymaga od czytelnika niczego innego niż uśmiechu. A tego możecie się spodziewać niespodziewanie. Bardzo szybko przypomniało mi się, dlaczego tak bardzo lubiłam powieści Elle Kennedy. Za styl i poczucie humoru. Tym opowieściom daleko było od realizmu, ale humor jak najbardziej trafiał w mój gust i nawet teraz kilka razy parsknęłam śmiechem (to rzadkość w literaturze - serio). Te powieści to takie bajki Disneya dla starszego odbiorcy - z góry wiadomo, że wszystko dobrze się skończy a miłość zwycięży, ale mimo to i tak chcesz pragniesz wejść w ten świat.

Podsumowując! Każdy, kto osiągnął wiek 18+, powinien dać szansę całej serii Off Campus Elle Kennedy, bo WARTO! Nie czytajcie Dziedzictwo, jeśli nie czytaliście wcześniejszych powieści, ponieważ to po prostu mija się z celem. Jeżeli nastawicie się na lekką, niezobowiązującą lekturę (taki trochę seansik komedii romantycznej),jestem pewna, że nie pożałujecie czasu poświęconej Układowi, Błędowi, Podbojowi, Celowi oraz Dziedzictwie, które zamyka wszystkie historie.

Dodaj cytat z książki Dziedzictwo