Los Angeles. Miasto-państwo w siedmiu lekcjach

Okładka książki Los Angeles. Miasto-państwo w siedmiu lekcjach Rosecrans Baldwin
Okładka książki Los Angeles. Miasto-państwo w siedmiu lekcjach
2022-08-31
2022-08-31
9788381915458
Filip Łobodziński
Los Angeles Kalifornia USA Stany Zjednoczone miasto metropolia ubóstwo slumsy kontrasty społeczne socjologia urbanizacja reportaż literatura faktu

Książka o mieście, a opowiadająca o ludziach. Mało tu historii i zdarzeń. Jest nieco informacji kontekstujących geograficznie 7 reporterskich lekcji, ale znacznie więcej odwołań do kontekstów kulturowych z licznymi cytatami kto i gdzie coś powiedział.

O ile konteksty geograficzne (dzielnice i miasta-przedmieścia, kwartały śródmiejskie, dalsze przedmieścia, zatoki, Hollywood, Santa Monica, San Bernardino, itd.) są łatwo przyswajalne (dajmy na to guglaniem w mapach),o tyle konteksty kulturowe są dla nas w Europie kompletną abstrakcją. Dobrze zatem, że możemy doczytać o tych kontekstach na stronach książki w licznych przypisach dolnych. To doceniam, bo to oswaja książkę.

Siedem reporterskich opowieści o mieście-państwie nie jest lekturą łatwą, bo łatwo nie czyta się o próżniactwie bogaczy, o żerowaniu na nieruchomościach w rejonach zniszczonych pożarami, o krypto-segregacji rasowej, o dzielnicy bezdomnych w samiuśkim środku Miasta Aniołów. Tak po prawdzie to książka o systemie-mechaniźmie-mieście petryfikującym nierówności społeczne. Koszmar mitu nadziei na lepszą przyszłość.

Los Angeles karmi się tkanką ludzi żywiących się rozpadem miasta.

Za brak historii w opowieści o mieście tylko 6*. Brakiem mapek sytuacyjnych już nawet zanudzać Was nie mam siły.

Nie wiem czy nie oceniłam tego na wyrost. Oczekiwałam czego o wiele lepszego. Książka o wszystkim i w sumie przez to o niczym.

Niby książka o LA, a jednak bardziej zlepek różnych historii, luźno z tym miastem związanych. Nie spodziewajcie się kompendium wiedzy, raczej losowo wybranych wycinków i artykułów z życia miasta. Nic specjalnego.

Dla mnie nudna, napisana w kompletnie nieciekawy sposób. Przebiegałam zdania wzrokiem, zamiast czytać z uwagą. Nie polecam.

Moje drugie zetknięcie z „Serią Amerykańską”, wydawniczym cyklem o USA. Wcześniejsze było o Nowym Yorku to jednak miało mnie zapoznać z jego następcą, miastem-państwem Los Angeles. To odmienny klimat, inni mieszkańcy, inna historia.

Niestety pomimo lekkiej lekturze i udanej narracji w formie lekcji treści jest tutaj zadziwiająco mało, przede wszystkim o administracji, że nie wspomnę o niezarysowanej nawet historii czy ikonicznych obiektach. Jest to w zasadzie intencjonalne, bo to historia o ludziach, a głównie ich mentalności i nierównościach, które trawią nie tylko Kalifornię. Można poczuć żar tego asfaltowego molocha bez jasnego centrum, przejść się oczami wyobraźni po Skid Row czy gigantycznym lotnisku, ale bardziej niż swobodę LA czytelnika ograniczają ramy horyzontów i poglądów autora. Lewicowa perspektywa jest wiodącą i choć jako jedyna zdaje się widzieć problemy to jednak jest bardzo naiwna.

Osobiście poleciłbym, ale tylko brnącym przez cały cykl o Ameryce, bo autor stawiając na historie konkretnych, wyrazistych osób zawęża perspektywę i narracyjnie jeszcze zbyt szatkuje to co mają do powiedzenia - myślę, że ci bohaterowie mieliby do powiedzenia o wiele więcej niż wciśnięci w narracyjne klamry autora. Rozczarowanie.

Warta uwagi pozycja. Autor wychodzi z głównej tezy - przedstawia Los Angeles, jako miasto-państwo i konsekwentnie trzyma się jej przez wszystkie rozdziały. Dużo ciekawych wątków, niektóre z nich nawet zabarwione emocjonalnie i z lekką "prywatą". Wszystko jednak czyta się przyjemnie, a przy tym można poczuć, o jak dużej skali mówimy, przy próbie opisu tego niezwykłego miasta.

Los Angeles to nie tylko miasto. Według niektórych osób Los Angeles to-miasto-państwo obejmujące 88 miast. Mieszka tam ponad 10 mln ludzi. Mówiąc o LA, ludzie mają na myśli teren, w skład którego wchodzą także: Beverly Hills, Compton i Hollywood. Los Angeles w zawrotnym tempie rozwija się gospodarczo. Jednak niektórzy nie zgadzają się z określeniem miasto-państwo gdyż miasto-państwo powinno mieć swoje centrum i peryferia, Los Angeles ma wiele centrów.

Autor próbując opisać miasto-państwo przeprowadził wywiady z osobami z różnych miejsc i znajdującymi się w różnych sytuacjach życiowych.

Książka została podzielona na 7 rozdziałów. Każdy na inny temat lub o innej grupie ludzi. Znajdziemy to informacje m.in o sektach, imigrantach, ludziach bezdomnych, ludziach uzależnionych od narkotyków lub o katastrofach naturalnych takich jak: pożary, powodzie czy trzęsienia ziemi.

Chociaż temat książki jest bardzo ciekawy, książkę przeczytałam z trudem. Nie za bardzo pasuje mi język, jakim została napisana. Nie wiem czy to za sprawą autora czy tłumacza.

Na pewno z książki można się wiele dowiedzieć. Możemy zgłębić wiedzę o grupach, które są na co dzień wykluczone przez mieszkańców z prawdziwego życia. Możemy dowiedzieć się jak to jest żyć w dzielnicy, w której królują narkomani i bezdomni. Czy jest tam bezpiecznie? Czy można tam żyć nie martwiąc się o życie swoje i bliskich? Czy warto pomagać imigrantom? Czy łatwo jest przedostać się do Ameryki?

Na te pytania znajdziemy odpowiedź czytając książkę „Los Angeles. Miasto-państwo w siedmiu lekcjach”.

Najnudniejsza książka z serii. Autor pisze niby o wszystkim po trochu choć wątki i elementy dot. Miasta Aniołów nie do końca się że sobą łączą i sporadycznie są przedstawione w sposób ciekawy niestety

Spodziewałem się czegoś w rodzaju biografii miasta, dobrej opowieści o jego historii i rozwoju, chyba się rozczarowałem. To raczej zbiór historii różnych ludzi związanych z miastem. Ale trzeba przyznać że książka przedstawia też ciekawe i raczej nieznane dla polskiego czytelnika tematy, rozwój terytorialny USA i aneksja Kalifornii to również ciemne sprawy takie jak ludobójstwo rdzennych Indian i deportacje Amerykanów meksykańskiego pochodzenia, plus dla autora za uczciwość.

Jest pewien problem z książką Resencransa Baldwina „Lost Angeles. Miasto-państwo w siedmiu lekcjach”. Bo z jednej strony jasno w tytule się streszczenie treści mieści, a z drugiej człowiek ma poczucie niedosytu i jakiejś niesprawiedliwości, że skazani jesteśmy na ogląd spraw wybranych przez autora, które przecież może nie są najważniejsze i najbardziej charakterystyczne dla Los Angeles, które jest ogromne niczym osobne państwo, ale o tym akurat traktuje najbardziej frapująca część książki i choćby dlatego warto ją wziąć do ręki.

Gdzieś tam usprawiedliwia autora, że takiego ogromy między okładkami zmieścić nie sposób, ale może i by dało radę zrobić to lepiej. Bo w książce tej jest kilka mielizn lub niepotrzebnej drobiazgowości. A może to już na mnie za bardzo wpłynęła Joan Didion. Aczkolwiek są tu momenty, które zapadają w pamięć, jak na przykład skrajności w postaci z jednej strony posiadłości odgrodzonych od świata płotem i kamerami, a z drugiej pomoc uchodźcom.

• Reportaż
  • Przeczytane w 2022