The House Across the Lake

The House Across the Lake
Dutton
2022-06-21
2022-06-21

Według jednego z przesądów pogrzebowych rodzina zmarłego powinna pozasłaniać wszystkie lustra i powierzchnie, które mogą dawać odbicie. Dzięki temu dusza umierającego nie będzie miała żadnych pokus, nie zapatrzy się we własne odbicie i spokojnie opuści ten świat. Gdy Eli podczas ogniska zaczął ponownie wygłaszać swoje zabobonne teorie na ten temat miałam zdecydowanie dość. Co w wypadku gdy ktoś umiera w wodzie?
Która sama w sobie stanowi jedną wielką lustrzaną taflę.
A jeśli umiera w jeziorze? Np. W jeziorze przy którym wszyscy mieszkamy? Mamy wysuszyć jezioro? Zasłaniać lustra... głupie gadanie i tyle. Muszę się napić, gdzie ten cholerny burbon?! O jest, który to już dziś? Czwarty? Piąty? Co za różnica, grunt, że pozwala zapomnieć.

Wierzycie w przesądy? Czarne koty, drabiny i inne takie? Jaki jest najdziwniejsze zabobon jaki słyszeliście?

"Dom po drugiej stronie jeziora" to kolejna już książka Sagera, która mnie urzekła. Styl, język, budowa napięcia, konstrukcja historii, zaskakujący twist pod koniec, wszystko to bardzo mi podchodzi i wszystkie jego książki, które dotychczas czytałam pozostawiły mnie w konsternacji, zamyśleniu lub zaskoczeniu. Zastanawiam się nawet czy ten autor będzie w stanie mnie zawieść, ale do rzeczy! Jak dla mnie to naprawdę dobra książka, choć też miejscami ciężka. Mówi sporo o śmierci bliskich osób o tym, jak to się później analizuje, przeżywa, wraca do normalności. Przez ostatnie 2 lata niestety pożegnałam się z kilkoma osobami więc czytanie było dla mnie dość emocjonalnym przeżyciem. Sama zaczęłam analizować, ale to też dobrze. Przecież właśnie wzbudzenia emocji oczekujemy od dobrych książek czyż nie? W tej historii jesteśmy zwodzeni na lewo i prawo, nie wiemy komu ufać, a komu nie, kto jest dobry, a kto zły. Kilka razy zostałam zaskoczona bo ciągle miałam złudne przeczucie, co do tego kto przebywa w pokoju na piętrze. Twist na końcu, jest nieodzownym elementem konstrukcji w powieściach autora i choć podczas lektury pewien wątek przewijał się kilkukrotnie, nie uznawałam go za coś istotnego, to pojawił się taki którego się nie spodziewałam. Na temat "Domu po drugiej stronie jeziora" czytałam wiele różnych opinii. Myślę, że na odbiór tej książki duży wpływ będzie miało to czy pamiętamy iż jest to fikcja literacka, jaki mamy stosunek do fantastyki, jakie mamy życiowe poglądy i to czego w danym momencie szukamy w książce. Czy Wam się spodoba? Nie wiem ale Ja gorąco polecam sięgnąć i się przekonać ! 😁

Po "Wróć przed zmrokiem" kupiłam wszystkie dostępne książki autora. Zaczęłam od Domu po drugiej stronie jeziora, bo miała najniższą ocenę. Jeśli to jest najgorsza książka, to nie mogę się doczekać reszty!
Rozumiem pewne rozczarowanie czytelników zmianą gatunku z thrillera na horror, jednak jeśli przymkniemy na to oko, książka i tak robi wrażenie. Parę razy szczęka mi opadła, i na pewno nie musiałam się martwić że zgadnę zakończenie! Doceniam za bardzo dobre wykonanie, na pewno się nie nudziłam. I za nietuzinkowy pomysł. Należy dać się wchłonąć tej historii, zupełnie jak wodom tytułowego jeziora, żeby móc się nią cieszyć. Dla mnie bardzo dobra pozycja i zaraz sięgam po inne książki autora.

Dziś mam dla Was recenzje książki, którą przesłuchałam w audiobooku. Książki tego autora chodziły za mną od bardzo długiego czasu więc postanowiłam wkoncu po jakąś sięgnąć.
"Dom po drugiej stronie jeziora" ma bardzo różne opinie, nie każdemu przypada do gustu - mnie osobiście bardzo zaskoczył i to pozytywnie.

Cesey Fletcher przyjeżdża do rodzinnego domu nad jeziorem, by nie myśleć o zmarłym mężu. Żeby przestać czuć cokolwiek, uzbrojona jest w zapas alkoholu. Plany przerywa jej sąsiadka. Casay podgląda życie sąsiadów przez lornetkę, dzięki czemu odkrywa niepokojące sygnały. Gdy Katherine znika, kobieta za wszelką cenę chce odkryć co stało się z sąsiadką. Tajemnice, które odkrywa pokazują, że to małżeństwo wcale nie jest tak idealne.

Szczerze mówiąc nie spodziewałam się w tej historii sił nadprzyrodzonych. Ten zabieg wydał mi się trochę naciągany, jakby autor nie wiedział jak pociągnąć dalej historię i w ostatniej chwili wpadł na ten pomysł, ale mimo wszystko książka mi się podobała i uważam że była warta przesłuchania.

Napewno jeszcze wrócę do książek tego autora.
A wy czytaliście? Planujecie? 📖☕

3.5/5⭐

Cesey Fletcher przyjeżdża do rodzinnego domu nad jeziorem, by...

3/4 dobre
Reszta to jakby robota ufoludków. Przybyły, namieszały, poleciały. Bo to totalna abstrakcja, bzdura i gniot. Gdyby od początku założyć, że to historia eteryczna, paranormalna, bardziej horrorowa, to wyszłoby o wiele lepiej.

3/4 dobre

Myślałam, że to kolejna przewidywalna książka o seryjnym mordercy, a tu proszę, niby tak, a jednak nie. Uważam, że element nadprzyrodzony wprowadzony do fabuły fajnie się sprawdził w całej historii i dodał mu wyjątkowości. Nie wszystkim taki obrót sprawy może się jednak spodobać. Mieszane uczucie wzbudziła we mnie główna bohaterka, zbudowana misternie, ale jednak nie przemówiła do mnie jako gwiazda filmowa. Brakowało mi w tym obrazie autentyczności, mam wrażenie że kariera aktorki została tutaj wybrana celowo, tylko po to aby usprawiedliwić motywacje postaci na potrzebę fabuły.

W połowie książki wszystko się rypło. >_>

W połowie książki wszystko się rypło. >_>

Chyba jeszcze nigdy nie byłem tak rozdarty przy ocenianiu książki.

To moje pierwsze spotkanie z twórczością tego autora i z całą pewnością mogę powiedzieć: Riley Sager jest bardzo dobrym pisarzem. Wie, jak operować językiem, jak tworzyć nastrój i postacie, jak pisać dialogi, jak wplatać nawiązania do znanych i lubianych dzieł popkultury.

W 3//4 powieści dochodzi jednak do gatunkowej wolty, która całkowicie rozwala wszystko, co do tej czytałem.

Jest tak: bohaterka, pijaczka, umila sobie czas podglądaniem przez lornetkę sąsiadów w domu po drugiej stronie jeziora. Widzi gwałtowną kłótnię, po której żona znika, a mąż zachowuje się tak, jakby ją zabił.

Ale czy naprawdę zabił? A może zabił kto inny? A może ona w ogóle nie została zabita, tylko uciekła?

Nic z tych rzeczy. Ona została uwięziona. A dlaczego? Ano dlatego, bo została opętana przez ducha z jeziora. Ducha męża bohaterki. Który to mąż był grasującym w okolicy seryjnym mordercą. I którego to bohaterka zabiła.

To jest tak idiotyczne, że odebrało całą radość z dotychczas przeczytanej reszty. Normalnie dałbym 1/10, ale to za dobrze napisana książka.

Chyba jeszcze nigdy nie byłem tak rozdarty przy ocenianiu książki.

W 3//4 powieści dochodzi jednak do...

Kompletna porażka. Do pewnego momentu nawet znośna, ale po - jak to ktoś nazwał - paranormalnym twiście - odechciało mi się czytać. Co prawda przez książkę przebrnęłam, ale niesmak pozostanie. Głupota za głupotą aż do ostatniej kartki.

Myślałem, że książkę, której akcja dzieje się w domu nad jeziorem w Vermont będę oceniał od 7 w górę. Niestety akcja po głównym paranormalnym twiście to dla mnie za dużo. Bohaterka nagle zachowuje się jakby posiadła jakąś szamańską wiedzę i bezproblemowo idzie po swoje. Przelewanie duszy martwego męża w tę i z powrotem.

Jeszcze ten idealny happy end, no niee, nie kupuję tego.

Jeszcze ten idealny happy end, no niee, nie kupuję tego.

Byłam sceptycznie nastawiona do tej książki i jakże się rozczarowałam pozytywnie. świetnie się słuchało...wciąga os pierwszego słowa. Polecam

• Audiobooki
  • Przeczytane 2023