Okładka książki Własny kawałek nieba Renata Kosin
Renata Kosin Wydawnictwo: Filia literatura obyczajowa, romans
Filia
2022-07-13
2022-07-13

Okładka książki Kemping Chałupy 9 / Pocałuj mnie pod jemiołą (Pakiet) Katarzyna Janus, Renata Kosin, Joanna Tekieli
Kemping Chałup... Katarzyna Janus, Re...
Okładka książki Pocałuj mnie pod jemiołą Renata Kosin, Dorota Milli, Krystyna Mirek, Agnieszka Olejnik, Alek Rogoziński, Joanna Tekieli, Karolina Wilczyńska
Pocałuj mnie p... Renata Kosin, Dorot...

Przyjemna, wciągająca historia.

Przyjemna, wciągająca historia.

Sentymentalna podróż… jednak mi nie podpasowala

Sentymentalna podróż… jednak mi nie podpasowala

Bardzo fajna i lekka lektura. Polecam

Bardzo fajna i lekka lektura. Polecam

Uwielbiam takie klimaty, książka napisana "lekkim piórem", wciągająca, pełna nadziei.
Idealna lektura na jesienne długie wieczory.

Idealna lektura na jesienne długie wieczory.

Renata Kosin
Literatura obyczajowa

Ogólnie warto na wstępie wspomnieć, że jest to książka lekka i nie warto oczekiwać jakiś wielkich erotycznych romansów.

Amelia to przede wszystkim marzycielka, gdyby mogła to by usiadła i nic nie robiła tylko marzyła. Wracając ze swojej pracy, a pracuje w cukierni przechodzi przez park. A w tym parku jest siedem aniołów i każdy przedstawia inną emocje. Np. anioł rozmarzony, zasmucony, zakochany. I jak możecie się domyślić jej ulubionym jest rozmarzony, przy którym rozmyśla jak i dzieli się swoimi przeżyciami, rozmawia z nim. Lecz pewnego razu wpada na nią Miłosz w efekcie czego znajdują wisiorek z skrzydłem anioła.

I tak się to zaczyna..

Obydwoje nie mają rodziców, są sierotami choć różni ich moment stania się nimi. Amelia miała rodzinę zastępczą, a Miłoszowi mama zmarła kilka miesięcy przed rozpoczęciem się historii. Więc również można poznać jak różne osoby sobie radzą z tą niemocą.

Dodatkowo śledztwo zaintrygowało mnie, bo uwielbiam motyw śledztwa / dochodzenia.

Czytało mi się przyjemnie, lekka, wciągająca, śledztwo jest dość ważną kwestią w książce( co jak wspomniałam uwielbiam),bo to ono wprowadza zawirowania i zwroty akcji w życiu bohaterów jak i w ich relacjach. Spodobała mi się przede wszystkim okładka jak i opis i tak samo spodobało mi się to co ma w środku. Od czasu do czasu każdy potrzebuję sięgnąć po książkę, która go odpręży, taką spokojną, relaksacyjną i ta książka nadaję się idealnie.

Wzbudza wiele emocji, co prawda nie płakałam na niej. Nie spodziewałam się takich zwrotów akcji, więc mnie miło zaskoczyła. Dwie perspektywy, choć głównie Amelii jest przez większość książki.

Miłego czytania.

Renata Kosin
Literatura obyczajowa

DWA SKRZYDŁA ANIOŁA

Już dawno nie sięgałam po powieści Renaty Kosin i zdążyłam zatęsknić za tą atmosferą tajemniczości, doprawioną szczyptą niedopowiedzeń i nutą niepokoju jaką oferują historie napisane przez autorkę. Tym razem zdecydowałam się na powieść "Własny kawałek nieba" nie mając pojęcia, że opowieść luźno nawiązuje do "Alei siódmego anioła", którą wciąż mam w planach. Cieszę się bardzo, że tak się stało, gdyż mój apetyt na tę świąteczną opowieść jeszcze wzrósł. Ale wracając do książki...

Amelia i Miłosz - dwoje młodych ludzi, którzy mają za sobą trudne dzieciństwo. Dziewczyna w wieku 3 lat została osierocona przez matkę i trafiła do rodziny zastępczej, a chłopaka samotnie wychowywała jego rodzicielka od początku utrudniając mu kontakt z ojcem. Ścieżki obojga bohaterów krzyżują się w pewnym wyjątkowym parku, gdzie alejki zdobią osobliwe posągi aniołów. Jeden z nich - Anioł Rozmarzony jest świadkiem pewnego przykrego zdarzenia, w którym Amelia zostaje potrącona przez pędzącego Miłosza podążającego za swoim psem. A że nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło, jak mówi mądrość ludowa, Amelia znajduje na ziemi łańcuszek z zawieszką w kształcie skrzydła anioła. Ten niefortunny wypadek porusza całą lawinę zdarzeń. Do głosu dochodzi tajemnicza przeszłość i całe mnóstwo zagadkowych sytuacji. Sąsiedzi z kamienicy, w której Amelia ma swoje malutkie mieszkanko na poddaszu odziedziczone po mamie i babci uparcie milczą zasłaniając się niepamięcią.

Co łączy Miłosza i Amelię? Czy ich spotkanie to rzeczywiście tylko zbieg okoliczności? Jakie sekrety skrywają sąsiedzi? Czyją własnością był znaleziony naszyjnik?

Pytań można stawiać wiele, a odpowiedzi, jak się okazuje, wcale nie są oczywiste. Przeszłość bohaterów obfituje w wiele znaków zapytania, a liczne niedopowiedzenia, plotki i tajemnice tylko utrudniają poznanie prawdy. To właśnie dzięki takim zabiegom historia jest nieoczywista, ciekawa i intrygująca. Pani Renata jest prawdziwą mistrzynią w kreowaniu nastrojowości, budowaniu napięcia i przekazywaniu emocji. Poza tym każda jej książka jest na swój sposób wyjątkowa, czy to za sprawą fabuły, czy konkretnych wątków.

"Własny kawałek nieba" to nietuzinkowa opowieść, którą czyta się jednym tchem. Amelia jest prawdziwą marzycielką, która idealnie wpisuje się w cukiernię, w której udało jej się znaleźć pracę. Niezwykle ciepła, pozytywna osoba, której nie da się nie lubić. Jej determinacja w odkrywaniu prawdy o przeszłości jest godna podziwu. Miłosz natomiast próbuje odnaleźć się w świecie wolnym od ograniczeń, w którym dotąd przyszło mu żyć. Chce zrozumieć przeszłość, a tymczasem trafia jedynie na sekrety i niedopowiedzenia. Jego postać jest ciekawa, intrygująca, ale nie do końca mnie przekonuje.

Rozpoczynając lekturę tej książki mamy wrażenie, że za chwilę przeniesiemy się w magiczny świat baśni. A tymczasem "Własny kawałek nieba" to słodko - gorzka opowieść o życiu, niełatwych decyzjach i dokonywanych wyborach. Autorka zwraca uwagę na konsekwencje błędnego postępowania rodziców, które ma wpływ na życie i kształtowanie przyszłości ich dzieci. W tej cukierkowej otoczce rozgrywają się prawdziwe rodzinne dramaty skrywane za zasłoną przeszłości.

Amelia stworzyła sobie swój własny, wytęskniony kawałek nieba w małym mieszkanku na poddaszu. Próbuje oswoić samotność i poszukać szczęścia. A Ty, Czytelniku, masz swoje miejsce na ziemi?... Może właśnie ta powieść zainspiruje Cię do tego, aby je odnaleźć.

DWA SKRZYDŁA ANIOŁA

Wciągnęła mnie ta książka, bardzo! Ale zakończenie i ta cała "intryga" było wg mnie aż za bardzo naciągane.

Czy macie jakieś miejsce, w którym czujecie się najlepiej, najbezpieczniej, które wiąże się z jakimiś miłymi wspomnieniami?

Amelia jest niepoprawną marzycielką, lubi bujać w obłokach, co już niejednokrotnie wpędziło ją w kłopoty. Wyobraża sobie jak mieszkają inni ludzie, jak urządzone są wnętrza ich domów. Lubi rysować i przelewać swoje pomysły na papier. Wychowywała się w rodzinie zastępczej, ponieważ mama jej zmarła, gdy miała 3 latka a z niewiadomych przyczyn ojca nie poznała. Nie ma nikogo bliskiego z kim mogła by dzielić swoje radości i smutki. Na domiar złego sąsiedzi z kamienicy, w której mieszka, są do niej uprzedzeni. Nie potrafi zrozumieć skąd ta niechęć. Mimo wszystko jej serce przepełnione jest miłością i chciałaby kogoś obdarzyć uczuciem, mimo, że sama nie wie jak to jest być kochaną. Amelia pracuje w cukierni Beza (smakowita nazwa😁). Powroty z pracy umilają jej spacery, alejką przez park z siedmioma aniołami, a jej ulubionym jest Anioł Rozmarzony. Pewnego dnia dziewczyna znajduje przy nim wisiorek w postaci anielskiego skrzydła. Zagadkę stanowi tajemniczy napis na skrzydełku. Od tej pory, dzieje się szereg rzeczy, które są zarówno intrygujące jak i denerwujące, a na domiar złego czuje, że ktoś ją śledzi. Czy tajemnicza postać, będzie kluczem do wszystkich zagadek? Czy Amelia odnajdzie swój własny kawałek nieba?

Wiele dobrego czytałam o tej powieści, dlatego też bez wahania postanowiłam po nią sięgnąć. Jest to trochę taka słodko-gorzka opowieść. Wiele w niej dobra i ciepła, a jednocześnie smutku, niedopowiedzeń, tajemnic z przeszłości. Widzimy w niej jak błedne decyzje rodziców, w niefortunny sposób przekładają się na życie dzieci, okradają z tożsamości. Z jaką niewiedzą przychodzi im żyć, czasem opacznie rozumiejąc pewne sprawy. Jednak podobno nigdy nie jest za późno, aby choć po części odkupić swoje winy.

"Głównie przez skłonność do bujania w obłokach. Wystarczyło, że się na czymś zamyśliła, natychmiast zapominała o bożym świecie."

Amelia to wyjątkowo roztrzepana dziewczyna chodząca z głową w chmurach. Z powodu trudnego dzieciństwa bardzo często uciekała do świata marzeń, gdzie wszystko było takie, jak sobie wymyśliła. Najwięcej przyjemności sprawiało jej kreowanie wnętrz, tworzenie odpowiedniego wystroju dla przypadkowo spotkanych ludzi. Amelia nie miała przyjaciół, za to bardzo często opowiadała o swoich przeżyciach aniołom strzegącym parku, znajdującego się nieopodal jej miejsca zamieszkania.

"Podczas gdy większość ludzi szukała swojego miejsca na ziemi, ona marzyła o własnym kawałku nieba (...) Świat marzeń, do którego uciekała, dawał jej wytchnienie."

Na skutek niefortunnego "zderzenia" Amelia zostaje wplątana w intrygę, która sprawia, że jej życie nabiera barw. Choć trudne do wytłumaczenia wydarzenia niosą ze sobą niepokój, to dzięki nim bohaterka w końcu zaczyna naprawdę żyć! Jej marzenia powoli zaczynają się urzeczywistniać, a ona sama zaczyna wierzyć, że szczęście jednak jest jej pisane.

"Na początku uznała go za bumelanta żyjącego na koszt rodziców, Piotrusia Pana, który myśli tylko o przyjemnościach i zabawie."

Gdy na ścieżce Amelii niespodziewanie pojawia się Miłosz, dziewczyna nie jest tak do końca do niego przekonana. Splot wydarzeń, dzięki któremu się poznali sprawił, że bohaterka wyrobiła sobie na jego temat mylną opinię.
Czy Amelii uda się odkryć prawdziwe oblicze chłopaka, który wydaje się żywić do niej cieplejsze uczucia?

"Gdyby tamto się nie wydarzyło, nie byłoby tego, co jest dziś."

Amelia i Miłosz
Dwoje tak podobnych sobie młodych ludzi, których los niespodziewanie postawił siebie na drodze.
Niespodziewanie? A może za tymi wydarzeniami kryje się ktoś, kto celowo zetknął bohaterów ze sobą?
Intrygi, śledztwo na własną rękę i przeszłość, ktora skrywa wiele niedomówień.
Jesteście gotowi poznać tę historię?

"Znów był pionkiem w cudzej grze, której zasad nie rozumiał."

"Własny kawałek nieba" to piękna powieść, która rozpoczyna się trochę bajkowo. Pierwsze fragmenty tekstu sprawiły, iż miałam wrażenie, że rozwinięcie tej historii podąży w kierunku fantastyki. Choć, pewnie to zbyt mocne słowo, ale byłam przekonana, że nie obejdzie się tu bez ingerencji zaświatów. A tu, proszę, historia ta ma całkiem przyziemne zakończenie, które spełniło moje czytelnicze oczekiwania. Polubiłam Amelię, która wygląda mi trochę na współczesną Anię z Zielonego Wzgórza. Jeśli są tu sympatycy tej postaci, to myślę, że powieść "Własny kawałek nieba" może przypaść im do gustu.

"Kolejny raz powiodła wzrokiem po błękitnym wnętrzu zapomnianej strychu i pomyślała bezwiednie, że stało się to, o czym właśnie marzyła. Znalazła własny kawałek nieba!"

Każdy z nas marzy o szczęściu, chce mieć swoje miejsce w świecie, prywatny kącik, gdzie może być po prostu sobą.
Swój własny kawałek nieba.
Gdybyś miał wyobrazić sobie Twój, to jak on by wyglądał?

Moja ocena 8/10.

Jest taki park, w którym znajduje się siedem posągów aniołów, a każdy symbolizuje coś innego. Amelia lubi przemierzać to miejsce, za każdym razem zatrzymuje się wtedy przy Aniele Rozmarzonym, pozwalając sobie na chwile zamyślenia. Któregoś razu przypadkiem znajduje tam wisiorek w kształcie skrzydła anioła. Zainteresowana jego historią, postanawia odszukać właściciela, w czym pomaga jej nowo poznany mężczyzna. Jednak czym więcej próbują się o nim dowiedzieć, tym mniej wszystko im się układa, a w zamian pojawiają się coraz liczniejsze znaki zapytania i nieprawdopodobne zbiegi okoliczności.
A może tutaj nic nie jest dziełem przypadku? Co, jeśli za tą sprawą kryje się coś znacznie więcej? Coś, co dotyczy ich obojga?

"Własny kawałek nieba" Renaty Kosin to bardzo przyjemna powieść obyczajowa, która może zarówno wzruszyć, jak i postawić przed czytelnikiem wiele zagadek. Nic w niej nie jest oczywiste, a zakończenie do samego końca pozostaje tajemnicą.
To historia o próbie poznania przeszłości i samego siebie. O samotności, potrzebie bycia kochanym i obdarzenia kogoś miłością. O ludziach, którzy zawsze pojawiają się na naszej drodze z jakiegoś powodu.

Książka potrafi wciągnąć, zapewnić niemało wrażeń, a za sprawą jej lekkiego języka strony czytają się same. Dotychczas przeczytałam już kilka powieści autorki, ale ta przemówiła do mnie najbardziej, dlatego chciałabym ją Wam polecić. Jeżeli lubicie sięgać po dany gatunek, ten tytuł będzie wart przeczytania!

• Audiobooki
  • Przeczytane w 2022
  • Przeczytane 2022

Dodaj cytat z książki Własny kawałek nieba