Herbata. Odkryj prawdziwy smak najszlachetniejszego napoju na świecie

Okładka książki Herbata. Odkryj prawdziwy smak najszlachetniejszego napoju na świecie Anna Brożyna
Anna Brożyna Wydawnictwo: Znak poradniki
poradniki
Znak
2022-08-24
2022-08-24

Dla fanów i amatorów herbaty pozycja obowiązkowa. Świetne wprowadzenie w świat herbaty, a także jej tastingu, blendów itd. Jest to coś jak "encyklopedia" herbaty połączona z praktyką i zachętą do własnych eksperymentów. Jak ktoś chciałby dowiedzieć się czegoś więcej o herbacie to gorąco polecam.

Książek o herbacie i przepisach z jej wykorzystaniem powstało wiele, ale żadna nie była tak wyjątkowa jak poradnik Anny Brożyny. Autorka odsłania przed czytelnikiem wiele herbacianych tajemnic, o jakich nie poczytacie w sieci.

Świetna książka, poruszająca (chyba) wszystkie aspekty herbaty. Z jednej strony są tu przytoczone ciekawe historie na temat tego naparu a z drugiej książka jest napisana konkretnym językiem, bez lania wody. Bardzo przydatna, zawierająca wiele wartościowych informacji i porad. Można w niej znaleźć także sporo ciekawych podpowiedzi, jak umilić sobie picie herbaty (np. poprzez blind testy czy inne spotkania z przyjaciółmi). Według mnie jest to bardzo fajna pozycja zarówno dla osób, które mają już jakąś wiedzę na temat herbaty, jak i dla osób, które za wiele o niej nie wiedzą a chciałyby to zmienić. Jest to też fajny pomysł na prezent, do którego można dorzucić jakaś herbatę czy naczynie do zaparzania, tak by zachęcić kogoś do wgłębienia się w temat. Wg mnie 9/10.

Jest to wspaniała książka dla każdego, kto chce wkroczyć w świat herbaciany. Autorka pisze językiem, który przemawia do wszystkich. Znajdziemy tu historię herbaty, proces przygotowywania, opis rodzajów zarówno herbaty jak i wielu akcesoriów, które mogą się nam przydać i wiele innych ciekawych informacji. Znajdziemy też konkretne informacje i porady, podpowiedzi gdzie zacząć naszą herbacianą przygodę. Serdecznie polecam.

Przyjemna i ciekawa książka. Wiele konkretów, przekazanych w prosty sposób, zrozumiała dla laika. Po książce pozostaje chęć dalszego szukania informacji i poznawania świata herbaty.

Bardzo dobre kompendium wiedzy o herbacie. Czyta się szybko i przyjemnie. Znajdziemy w niej naprawdę sporo informacji o herbacie i jej kulturze.

Ogrom wiedzy na temat herbaty przekazany w bardzo przyzwoity sposób w ładnym wydaniu. W książce odkryjesz nie tylko różne odmiany herbaty, ale również różne rytuały picia, sposoby parzenia, jej historie czy proces powstawania.

Na półkach: , , , , , ,

Temat herbaty, wykraczający poza herbaty ekspresowe w torebkach pite do śniadania, nie jest mi obcy. Spróbowałam w życiu wszystkich kolorów herbat, setek metod parzenia, wypiłam wiele czarek naparu - sama i w towarzystwie innych „herbaciarzy” (w tym w towarzystwie zacnej Autorki powyższej książki :D). Mimo to z ogromną chęcią i motywacją sięgnęłam po książkę Anny Brożyny wprowadzającą w tajniki parzenia i picia herbaty, akurat w momencie, kiedy po kilkumiesięcznej przerwie spowodowanej brakiem czasu i zachorowaniem na covid postanowiłam wrócić do swojego herbacianego hobby.

„Herbata. Odkryj prawdziwy smak najszlachetniejszego napoju na świecie” to pozycja zawierająca ogrom wiedzy i ciekawostek o herbacie w przystępnej, skondensowanej formie poradnika, który czyta się błyskawicznie i przyjemnie. Choć kierowana jest głównie do laików, którzy herbatę kojarzą najbardziej z torebkami zalewanymi wrzątkiem, także bardziej zaawansowani herbacianie czytelnicy znajdą w niej dużo ciekawostek i przydatnych porad i z pewnością nauczą się podczas lektury czegoś nowego. Na początku herbacianej drogi, po nauczeniu się podstaw (w czym, jak i ile parzyć daną herbatę) nowicjusze często zakładają, że wiedzą już wszystko – sama kiedyś popełniłam ten błąd. Później nagle okazuje się, że istnieje dodatkowy smak, o którym wcześniej nie miało się pojęcia, zieloną herbatę można gotować, a „herbata czerwona” wypowiedziane w Polsce może odnosić się aż do siedmiu różnych rzeczy.
Autorka krok po kroku wprowadza czytelnika w te skomplikowanie brzmiące tajniki herbacianego hobby, przechodząc od ogółu do szczegółu, zarażając swoją pasją do herbaty z każdą kolejną stroną coraz bardziej.

Książkę Anny Brożyny można więc traktować dwojako – albo jako literaturę przedmiotu w formie skondensowanej i przystępnej dla osób zupełnie „zielonych”, która być może zachęci je do dalszego zgłębiania wiedzy na temat herbaty, albo kompendium wiedzy, które może stanąć na półce między gaiwanami i czarkami i po które można sięgnąć za każdym razem, gdy potrzebuje się przypomnienia wiedzy na dany temat. Poruszone zostały w niej chyba wszystkie możliwe tematy okołoherbaciane w stopniu zachęcającym do dalszych, samodzielnych poszukiwań. Natomiast jeśli kogoś herbata mimo wszystko nie porwie na tyle, by zyskać miano hobby, na pewno czas spędzony przy lekturze tej książki nie będzie czasem straconym. Autorka pisze o pasji, która stanowi dużą część jej życia, z humorem i ogromnym dystansem, nie narzucając przy tym żadnych sztywnych reguł ani nie zmuszając do przyjmowania na siłę utartych schematów. Zamiast tego otwiera herbaciany świat na osoby z zewnątrz, pokazując im, jak różnorodny i ciekawy jest nie tylko sam napój, który w tej bądź innej formie gości w prawie każdym domu na świecie, ale również związana z nim kultura i społeczność.

Jeśli, tak jak ja, jesteście już zadeklarowanymi „herbaciarzami”, dobrym pomysłem będzie podsunięcie lub podarowanie tej książki osobom, które chcielibyście zarazić pasją do herbaty. Ewentualnie które chcielibyście przekonać, że wcale nie jesteście szurnięci, że zamiast raz a dobrze napić się z porządnego kubka, wybieracie czarki wielkości naparstka. Narzędzie macie w ręku, a sposób jego wykorzystania zależy od Was :)

Ps: nie dość, że bogata w treść, to jeszcze pięknie wydana. Kolorowe ilustracje, tabelki i inne elementy wizualne, które znajdziecie w środku, urozmaicą czytanie i pomogą wzrokowcom w przyswojeniu herbacianej wiedzy.

Książka, która trafiła do mnie zupełnie przypadkowo, okazała się rewelacyjnym kompendium informacji o herbacie. Świetne wydawnictwo, przepięknie ilustrowane. Autorka dzieli się swoją wiedzą lekko i z olbrzymim szacunkiem wobec czytelnika - moja biblioteczka byłaby pełna poradników, gdybym częściej trafiała na taki sposób przekazywania treści. Pasja Pani Anny Brożyny jest wyczuwalna na każdej stronie, a co ważniejsze, udziela się! Ja, zadeklarowana kawoszka, od kilku dni co chwilę testuję nowe zielone herbaty... Zdecydowanie polecam, zwłaszcza jako prezent.

„Dobra herbata to taka, która tobie smakuje.”

Trudno mi jest wyobrazić sobie życie bez herbaty, która obecna jest u mnie przy różnych okazjach, zarówno towarzyskich, jak i w chwilach, gdy chcę pobyć sama ze sobą. Nie mogę się oprzeć bogactwom smaku i wyboru, jaki jest dostępny w sklepach. W mojej herbacianej szufladzie goszczą różne jej rodzaje. Z tego względu niezwykle zainteresowała mnie książka, którą wypatrzyłam w księgarni BONITO, pt. „Herbata” i jej podtytuł: „Odkryj prawdziwy smak najszlachetniejszego napoju na świecie.”

W momencie, gdy dotarła ona do mnie, od razu byłam urzeczona jej wydaniem. Książka mieni się kolorami, wypełniona jest wieloma ciekawymi informacjami, poradami i wskazówkami, dzięki którym możemy poczuć pełnię smaku tego napoju. Całość dopełnia piękna okładka wykonana z twardego, a co za tym idzie, trwałego materiału. Dodatkowym wzmocnieniem są zszywane brzegi, więc z pewnością książka posłuży przez wiele lat bez uszkodzeń. Wnętrze ozdabiają duże, kolorowe zdjęcia, dzięki czemu dokładnie widać, co się na nich znajduje.

Autorka w bardzo przystępnej formie przybliża historię herbaty, związane z nią mity i legendy, ciekawostki. Swoją wiedzę podzieliła na siedem części, w których opowiada między innymi, w jaki sposób herbata trafiła do Polski, przybliża metody produkcji pokazując kolejne etapy począwszy od plantacji aż do naszych domów, omawia błędy, jakie popełniamy w przygotowywaniu herbaty. Doradza, w czym parzyć herbatę i w jaki sposób, by nie stracić jej esencji i w pełni doświadczyć jej smaku, jak ją przechowywać, na co zwracać uwagę przy wyborze herbaty, na co uważać, ale też pokazuje wykorzystanie starej herbaty oraz uczy czytać etykiety na opakowaniach. Na końcowych stronach, tzw. Dodatkach, znajdziemy Szablon do własnych notatek herbacianych, Koło aromatów herbaty i ujęte w tabelce sposoby parzenia herbaty wraz z temperaturą w zależności od rodzaju herbaty i czasu parzenia w ujęciu wschodnim i zachodnim.

Książka pt.: „Herbata” jest połączeniem wiedzy z poradnikiem, który stanowi przystępną formę przybliżającą nam jej charakterystykę, walory, możliwości jej zaparzania, podawania, spożywania oraz genezę jej popularności. Poruszanych tematów jest dosyć dużo, a ich odnalezienie jest proste, dzięki przejrzystemu spisowi treści, w którym zostały one wymienione. Publikacja usatysfakcjonuje z pewnością wszystkich, którzy uwielbiają ten szlachetny napój w jej różnych wariantach, a do tego pragną dowiedzieć się o nim więcej.

Anna Brożyna od wielu lat poszerza swoją wiedzą dotyczącą herbaty. Jej przygoda z tym napojem zaczęła się wiele lat temu, gdy organizowała LARP-y i konwenty w klubie fantastyki w swoim mieście, czyli w Poznaniu. Zauważyła, że ludzie dzielą się na lubiących kawę lub herbatę, nazwanych żartobliwie „Piewcy Teiny” i „Ewangeliczny Kościół Wyznawców Kawy”. Po zorganizowanym zakładzie, okazało się, że wielbicieli herbaty jest więcej. Po zdecydowanej przewadze herbacianych amatorów, autorka postanowiła założyć błoga „Piewcy Teiny”. Po znaczącym sukcesie tego projektu powstał festiwal herbaty pod nazwą „Zaparzaj” oraz Stowarzyszenie Klub Herbaty "Zaparzaj". Do dziś prowadzi wiele warsztatów i prelekcji na temat herbaty, zarażając tą pasją innych.

Książkę przeczytałam w ramach współpracy z księgarnią Bonito
oraz portalem DobreChwile

„Dobra herbata to taka, która tobie smakuje.”

• Poradniki

Anna Brożyna Herbata. Odkryj prawdziwy smak najszlachetniejszego napoju na świecie Zobacz więcej