Powstanie

Okładka książki Powstanie David Weber, Steve White
Okładka książki Powstanie
David WeberSteve White Wydawnictwo: Rebis Cykl: Starfire (tom 1) Seria: Science Fiction fantasy, science fiction
Starfire (tom 1)
Science Fiction
Insurrection
Rebis
2004-01-01
2004-01-01
Jarosław Kotarski
starfire weber white space opera militarne sf

Okładka książki To End in Fire Eric Flint, David Weber
To End in Fire Eric Flint, David W...
Okładka książki 1633 Eric Flint, David Weber
1633 Eric Flint, David W...
Okładka książki Wezwanie do zemsty Thomas Pope, David Weber, Timothy Zahn
Wezwanie do ze... Thomas Pope, David ...

Pozdrawiam

Pozdrawiam

No wciąga jak czarna dziura. Zaczyna się nieźle

No wciąga jak czarna dziura. Zaczyna się nieźle

Podstawa historii przedstawionej w tej książce jest dość prosta - mamy tu raczej typowy (tyle, że przeniesiony do skali galaktycznej) konflikt, w którym pogardzane i wyzyskiwane ekonomicznie kolonie buntują się przeciwko metropolii, która w buńczucznym przekonaniu o własnej supremacji zapomniała o fakcie, że o sile jej armii już od dawna decydują ludzie, których ma za swoich chłopów pańszczyźnianych. A ci ludzie właśnie stwierdzili, że pałka się przegięła.
Nieźle ukazano tu realia wojny domowej, gdzie krewni stają przeciwko sobie po przeciwnych stronach barykady, a każda nierozważna decyzja na wysokim szczeblu może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji.
Największym mankamentem tej książki są dłużyzny - gdyby wyrzucić z niej 50 stron bełkotu o niczym, to wyszłoby jej tylko na zdrowie.

Troszkę się rozczarowałem (Qrwa! bardzo się rozczarowałem!). Początek ok, wciągający, akcja fajnie się zawiązuje ale niestety później traci impet. Później już tylko sztampa i nuda. Jasne, że w tym gatunku jakoś specjalnie odkrywczym być trudno ale nie o to tu chodzi. Chodzi o fajną wciągającą akcję, o tempo. A tu kiszka wręcz, trzymając się terminologii, GALAKTYCZNA. Dopiero na sam koniec, dwa ostatnie rozdziały, mniej więcej jakoś wraca wszystko do normy ale zmęczon środkiem jakoś trudno mi już było się dobrze bawić z tą książką.
Webera stać jednak na nieco więcej. Choć rozumiem, że robiąc coś "dla chleba", bez specjalnej pasji tylko za zgniłe pieniądze, można wypuścić nie do końca wartościowy produkt. Takim produktem jest niestety pierwsza część cyklu Starfire.

Zaskakująco dobra książka. Wojna o niepodległość w realiach twardej SF. Autor unika mielizn i prostych podziałów na dobrych i złych. I co ważne przedstawia rację obu stron a buntownicy nie są tu bynajmniej kryształowo uczciwi i rycerscy. Warto.

Faktem jest, że nie dorównuje cyklowi o Honor Harrington, ale czyta się bardzo dobrze.

Definitywnie najlepsza ksiazka z serii. Mozna czytac w oderwaniu od reszty serii. Polecam osobom ktore nie znaja tworczosci Webera, a chcieli by sprobowac.

To jest (chronologicznie) czwarty (4) tom serii!!!!!!!!!!1

To jest (chronologicznie) czwarty (4) tom serii!!!!!!!!!!1

Taki lepszy przeciętniaczek, wchodzi łatwo, ale zapomnisz o nim szybko. Sporo ogranych pomysłów i przewidywalnej akcji, ale jakoś strasznie się nie zmęczyłem czytając.

Faja seria. To jest to lubię.

Faja seria. To jest to lubię.

• Science Fiction
  • David Weber