Pewnego dnia zbiorę wszystkie słowa i wejdę do lasu

Okładka książki Pewnego dnia zbiorę wszystkie słowa i wejdę do lasu Veronika Mabardi
Okładka książki Pewnego dnia zbiorę wszystkie słowa i wejdę do lasu
Veronika Mabardi Wydawnictwo: Lokator literatura piękna
Lokator
2022-06-02
2022-06-02
Karolina Czerska

Okładka książki Czas literatury nr 3(15) 2021 Anna Adamowicz, Marek Bieńczyk, Beata Bieńkowska, Sylwia Chutnik, Karolina Czerska, Krystyna Dąbrowska, Maciej Dobosiewicz, Jerzy Franczak, Galen, Inga Iwasiów, Marta Jabłońska, Kalina Jaglarz, Wladimir Kaminer, Anna Lazar, Małgorzata Lebda, Krzysztof Lisowski, Veronika Mabardi, Anna Marchewka (filolog klasyczny), Michał Milczarek, Maciej Miłkowski, Malwina Mus, Laura Osińska, Zośka Papużanka, Józefina Piątkowska, Katarzyna Pietruczuk, Marjan Pungartnik, Radek Rak, Natalia Szyszkowska, Jacek Wojciechowski, Łukasz Wojtusik, Grzegorz Wróblewski
Czas literatur... Anna Adamowicz, Mar...

"Pewnego dnia zbiorę wszystkie słowa i wejdę do lasu jest pierwszą powieścią belgijskiej pisarki Veroniki Mabardi. To poetycka historia dziewczynki, która po śmierci matki przestaje mówić i zostaje wysłana do kobiety mieszkającej blisko lasu na czas powrotu do świata. Las odgrywa ważną rolę w dojrzewaniu bohaterki i w wejściu w dorosłość na jej własnych zasadach. Veronika Mabardi snuje opowieść o znaczeniu słów, o dzieciństwie, o relacjach międzyludzkich i o subtelnych związkach człowieka z przyrodą."
W trakcie lektury towarzyszyło mi mocne uczucie déjà vu.
Prawdopodobnie fragmenty czytałam w 2021 w "Czasie literatury", gdzie byly publikowane, w 3(15) numerze kwartalnika.

Veronika Mabardi, ur. 1962 w Lowanium, belgijska pisarka tworząca w języku francuskim, autorka sztuk teatralnych, tomików poezji i powieści, regularnie współpracuje z zespołami teatralnymi i z artystami różnych dziedzin. Tworzy też dla radia i prowadzi warsztaty pisania.

Jej dramat Loin de Linden (2014) został nagrodzony Prix Triennal de la Littrature Dramatique de la Fdration Wallonie Bruxelles i Prix Georges Vaxelaire de l'Acadmie des Lettres de Belgique.

Za powieść Les Cerfs otrzymała w 2016 roku Prix Triennal de Littrature de la Ville de Tournai.

Książka "Pewnego dnia zbiorę wszystkie słowa..."
posiada aż 3 wersje okładkowe. Np. księgarnia Tantis wysyła towar losowo.
Ja otrzymałam najładniejszą, jak oceniłam 😁

Uwielbiam malarskie maziaje (jak w tym przypadku na okładce),nawiązania do treści publikacji, jak również cenię oryginalne pomysły.
Ta okładka spełnia aż 3 wymienione kryteria z trzech❗️ 😍

Zadziwiająca lektura.
Niewielkich rozmiarów a ileż w sobie mieści emocji...!!
To historia o komunikacji i o milczeniu w wielu odcieniach, o wyrażaniu uczuć ale i o nieumiejętności ich wyartykułowania, o wyrażaniu odmiennych stanów duszy, o uświadomieniu sobie istoty słów w życiu codziennym.

Niesamowite, ile ważnych myśli ma do przekazania Dziecko. Nawet... milczące Dziecko.

Piękna książeczka.
Tylko zakończenie otwarte pozostawiło uczucie niedosytu, niespełnienia.

Słowa, zdania, sens, życie, logika, potrzeba, prostota czas, ból, miłość, śmierć

Jak na pierwszą powieść tej autorki bardzo przyjemnie się to czyta. Największą magię robi w tym wszystkim las.

Wiem, że mówienie o książce roku w lipcu jest niczym deklarowanie, że znalazło się miłość życia w wieku 20 lat, ale cóż Państwu poradzę, gdy jestem w emocji…

🏕️ PEWNEGO DNIA ZBIORĘ WSZYSTKIE SŁOWA I WEJDĘ DO LASU 🏕️

Chciałabym sama czuć się tak w lesie, jak podczas czytania książek o nim. Prawda jest taka, że wylewam na siebie litry środka na kleszcze i komary oraz nerwowo odganiam każdego zbliżającego się do mnie owada. W lesie najlepiej czuje się jak wszystko leśne jest jakieś pół metra ode mnie, a ja sobie patrzę. Rzecz inaczej się ma z ‘leśną literaturą’. Fanką opisów przyrody również nie jestem, ale udaje znajdować mi się takie, które potrafią przenieść mnie do zielonego zagajnika i pokazać mi prawdziwą człowieka z naturą, a ja łapczywie czerpię z tego przyjemność.

📝FABUŁA 📝

Historia Blanche, siedmioletniej dziewczynki, która po śmierci matki milknie. Ojciec i brat nie radząc sobie z dzieckiem, które nagle przestało komunikować światu swoje potrzeby, postanawiają wywieść dziewczynkę do byłej nauczycielki, która zamieszkała na skraju lasu. Tak spotykają się siła tańczących słów oraz uważna cisza. Obie mają sobie wiele do przekazania, obie mogą się czegoś nauczyć.

Jest to historia o ważności komunikacji i mówienia o każdych emocjach, wyrażania swojego stanu i uświadomienia sobie istoty słów w życiu codziennym. To także opowieść o tym,że ludzie mówią na różne sposoby, przez gesty, czyny, ale również wymowne milczenie i do tego jest potrzebny uważny słuchacz.
Całe piękno tej opowieści koncentruje się na tym, jak bohaterowie próbujący pomóc dziewczynce przemówić , uzdrowili samych siebie ♥️

🙋‍♂️DLA KOGO🙋🏻‍♀️

Dla poszukujących w literaturze ukojenia.

M.

🏕️ PEWNEGO DNIA ZBIORĘ WSZYSTKIE SŁOWA I WEJDĘ DO LASU 🏕️

poetycka opowieść o słowach, braku słów, relacjach, dzieciństwie, przyrodzie

@wschod_bug

poetycka opowieść o słowach, braku słów, relacjach, dzieciństwie, przyrodzie

@wschod_bug

„Powiedz coś, ptaszyno, proszę cię, przestań tak na mnie patrzeć. Boję się, gdy znikasz, gdy jesteś taka, to jakby nikogo nie było.“

Veronika Mabardi to autorka poetyckich zdań, skomplikowanych uczuć i zrozumienia znalezionego w naturze. Tkaczka ludzkich charakterów, czułości gestów i wagi spojrzeń. Wszystko zaczyna od śmierci oraz milczenia, powoli snuje historię uczuć oraz lęków, a to wszystko po to, by powoli zmierzać do wyciszenia. Do obrania kierunku w wewnętrznym świecie pełnym subtelnego chaosu.

„Pewnego dnia zbiorę wszystkie słowa i wejdę do lasu“ to powieść nietuzinkowa. O dziewczynce, która traci matkę, a wraz nią odchodzi głos. I choć usta nic nie mówią, to w głowie dzieje się wiele. Gdy sytuacja przerasta jej pogrążonego w żałobie ojca, ten oddaje córkę pod opiekę do miejsca, gdzie na wyciągnięcie ręki jest las. Piękno natury, dzikość przyrody. Na wyciągnięcie są też dorośli o sercach na jednych otwartych, na drugich zamkniętych. Wszyscy przeżywają swoje małe dramaty, mają własne lęki, chwile smutku i momenty ukojenia. Trwają obok siebie, a ich serca przelewają się, niczym woda z przepełnionego naczynia. Wszystko to jednak dokądś zmierza. Do ostatniej kropki, która na naszych oczach zamienia się w wielokropek.

A dzięki temu moja ciekawość tytułów od wydawnictwa Lokator jedynie rośnie. Co krok zaskakuje mnie pięknem prozy. Szczerością uczuć przy nietuzinkowej stylistyce.

przekł. Karolina Czerska

„Pewnego dnia zbiorę wszystkie słowa i wejdę do lasu” to bardzo nieoczywista opowieść. Doceniam piękny, poetycki język, w którym autorka snuła tę historię. Doceniam klimat lasu i przyrody. Jednak chyba nie do końca zrozumiałam sens tej powieści. Zabrakło mi tutaj celu, w którym podążałaby fabuła.

Wychodząc z perspektywy odzyskiwania głosu przez milczącą dziewczynkę książka poetycko opowiada o świecie zagłuszonym przez słowa. Między wierszami odkrywamy świat i naturę z poziomu dziecięcej wrażliwości, czytając go nie przez słowa, a przez zmysły i emocje. W tej milczącej wrażliwości przegląda się też świat dorosłych: nieobecny ojciec, unikająca świata opiekunka i jej partner próbujący dojrzeć do zobowiązującej relacji. Powoli odkrywamy komunikację zgubioną w nietrafionych słowach. A głos z którym bohaterka najbardziej rezonuje rozbrzmiewa z głębin lasu.

„ Pewnego dnia ułożę najpiękniejsze zdanie i wtedy wszyscy zrozumieją.
Wezmę wszystkie słowa, które istnieją , tak po prostu,
i zabiorę je ze sobą.”

„Pewnego dnia stworze zdanie, które cofnie się w czasie.
Stworzę zdanie takie jak taniec liści, które odrywają się, spadają, kręcą się, ślizgają, podrywają do góry, wirują z wiatrem. I jeszcze bardziej. Jeszcze bardziej.”

„Pewnego dnia zbiorę wszystkie słowa i wejdę do lasu” autorstwa belgijskiej pisarki Veroniki Mabardi, to opowieść o dziewczynce, która po śmierci matki przestaje mówić. To opowieść o kobiecie, która szuka szczęścia. To opowieść o mężczyźnie, który się gubi. To w końcu opowieść o magii słowa, o lesie, o dzieciństwie, relacjach z przyrodą i z drugim człowiekiem.
Poezja tej książeczki wbija, zatrzymuje, wciąga. Nieoczywista, płynąca swoim nurtem, subtelnie i z delikatnością opowiada o życiu. Życiu, które obdarte zostaje z warstw chaosu, hałasu, biegu. Na spokojnie odradza się i ukazuje zawiłość życia. Przyciąga formą, stylem odmiennym od ostatni powieści, jakie stawały na mojej drodze. Intryguje tytułem i zawartością. Dopełnia.
Krótka ale bogata.

„ Pewnego dnia ułożę najpiękniejsze zdanie i wtedy wszyscy zrozumieją.
Wezmę wszystkie słowa, które istnieją , tak po prostu,
i zabiorę je ze sobą.”

„Pewnego dnia stworze zdanie, które cofnie się w czasie.

Zapomniałam, jak to jest wzruszać się przy książce. Nie chciałam, by kiedykolwiek się kończyła. Czuję, że będę wracać do końca życia.

• Domowa biblioteczka
  • Book haul
  • Literatura piękna

Veronika Mabardi Pewnego dnia zbiorę wszystkie słowa i wejdę do lasu Zobacz więcej