Jak dawniej żyły dzieci

Okładka książki Jak dawniej żyły dzieci Ben Hubbard
Okładka książki Jak dawniej żyły dzieci
Ben Hubbard Wydawnictwo: HarperCollins Polska Seria: Akademia mądrego dziecka. Chcę wiedzieć historia
historia
Akademia mądrego dziecka. Chcę wiedzieć
How We Lived in Ancient Lives
HarperCollins Polska
2022-05-18
2022-05-18
Kazimierz Pytko

Tytuł jest dla mnie mylący, bo nie jest to książka o życiu dzieci w dawnych czasach. Dla mnie bardziej pasujący tytuł to "Życie ludzi w dawnych czasach", a dzieci nas tylko w dawne czasy wprowadzają.
Oto imiona dzieci i epoki, które nam przedstawią:
Mat - malowidła w Lascaux we Francji, Paleolit, 15.000 p.n.e.
Itza - miasto Çatalhöyük w Turcji, Neolit, 6500 p.n.e
Hanisz - państwo-miasto Ur, Sumerowie, 2800 p.n.e
Ara - świątynia Abu Simbel, Starożytny Egipt, 1244 p.n.e
Ki - miasto La Venta, Olmekowie, Meksyk, 800 p.n.e
Argim - równiny Scytii (stepy Eurazji),Scytowie, 700 p.n.e
Selene - Aleksandria, Egipt, 150 n.e
Suiko - Heian-kyo, Japonia, 800 n.e
Freya - Norwegia, Wikingowie, 900 n.e

Bardzo dużo tu ciekawostek i przepięknych ilustracji.

Oto imiona dzieci i epoki, które nam przedstawią:
Mat - malowidła w Lascaux we Francji, Paleolit, 15.000 p.n.e.
Itza - miasto Çatalhöyük w Turcji, Neolit, 6500 p.n.e
Hanisz -...

"Poznaj małych bohaterów urodzonych w odległej przeszłości, która wpłynęła na to, jak wygląda nasz obecny świat."

Ciekawy pomysł na skondensowane przedstawienie dziejów człowieka i funkcjonowanie w odległych kulturach. Publikacja podaje informacje w atrakcyjnej formie, z perspektywy dziecka, z istotnymi faktami i nazwami, w przyjaznej oprawie graficznej. Po książce można poruszać się od pierwszej do ostatniej strony lub poznawać ją w dowolnie wybranych częściach poświęconych wybranym przedziałom działalności człowieka.

Wprowadzeniem jest oś czasu, dająca wyobrażenie, kiedy i jakie panowały porządki dziejów. Następnie czytelnik zapraszany jest do paleolitu i neolitu. Spogląda na życie Sumerów. Porusza się po starożytnym Egipcie. Poznaje Olmeków i Scytów. Zwiedza Aleksandrię. Zdobywa wiedzę o epoce heian w Japonii. Obserwuje Wikingów.

Więcej na: https://bookendorfina.blogspot.com/2022/06/jak-dawniej-zyy-dzieci.html

Antropologia wydaje się być jedną z mniej atrakcyjnych dziedzin, bo co zrobić z wiedzą na temat tego jak w określonych kulturach żyli ludzie, kiedy trzeba zdążyć za teraźniejszością. Mimo tego uważam, że to jedna z atrakcyjniejszych i bardziej wymagających dziedzin nauki. Jest na tyle poważna, że opowieści o dawnych czasach w podręcznikach są traktowane po macoszemu, a przecież to świetny materiał do rozbudzania ciekawości, ale też otwierania na odmienność, bo przecież jest to inność bezpieczna, miniona, odległa, taką, którą bez żadnych emocji można zaakceptować. Badanie człowieka jako jednostki w społeczeństwie z nakreśleniem kontekstu warunków, w których żył pozwala na zrozumienie zmian, ale też odkrycie jak przebiegał postęp, jak bardzo nieoczywisty on był. To pozwala jeszcze bardziej docenić to, co mamy i samodzielnie zaangażować się w poszukiwanie pomysłów na ulepszanie świata, bo przecież współczesność zawdzięczamy nie tylko geniuszom, ale także całej masie tych, którzy stworzyli niedziałające narzędzia, wykluczyli określone sposoby wytwarzania pomocy. Zgłębianie przeszłości i dostrzeganie bogactwa różnorodności to też sposób na uświadamianie sobie niesamowitego bogactwa i różnorodności kultur. Ben Hubbard i Christiniane Engel udowadniają nam, że nie tylko o dorosłych warto pisać. Także bardzo wiele można dowiedzieć się o kulturach z perspektywy dzieci i ich miejsca z społecznościach.
„Jak dawniej żyły dzieci” to ciekawa podróż w czasie i przestrzeni. Wchodzimy w świat zróżnicowanych obyczajów, strojów, organizacji, a także domostw. Młodzi czytelnicy mogą dostrzec różnice i podobieństwa do tych naszych. Pojawia się tam malowanie obrazów na ścianach, coś na wzór prymitywnych płaskorzeźb. Są też blokowiska, podróże, poszukiwanie nowych miejsc do życia, pierwsze miasta, organizowanie pracy i rozrywek. Każdy rozdział poświęcony jest tu innemu miejscu i innym czasom. Nim jednak do nich zawędrujemy poznamy przewodników. Dowiemy się, czym zajmują się ich rodziny i na których stronach ich spotkamy – taki nietypowy spis treści. Dalej mamy ciekawie zrobioną oś czasu pozwalającą prześledzić ważne zmiany w postępie człowieka. Wędrujemy od człowieka zręcznego do średniowiecza. Następnie przechodzimy już do opowieści snutych przez naszych przewodników. Każde prezentuje swoje czasy i miejsce, w którym żyje z nieco innej perspektywy. Dzięki Mat zaglądamy do jaskiń i widzimy, w jaki sposób zdobywali jedzenie, jak organizowali wypoczynek i zapewniali sobie przetrwanie, ale też poznajemy ich niezwykłe dzieła. Po neolitańskim mieście oprowadza nas Itza pokazujący domy, do których wchodzi się przez dach. Hadisz zabiera nas do Ur oraz pokazuje jak wyglądały pierwsze gry oraz szkoły. Ara pozwala na przyjrzenie się Egiptowi. Możemy obejrzeć tu biżuterię, podglądać niesamowicie trudną pracę przy piramidach. Ki zabiera nas na inny kontynent. Dzięki niemu zobaczymy jak wyglądała jedna z wiosek Ameryki Środkowej. Poza tym sporo tu informacji o piśmie, piłce nożnej, malowidłach w jaskiniach, niezwykłych rzeźbach. Z Argim udamy się na równiny Scytii i dowiemy się, jakimi naczyniami oraz narzędziami posługiwał się ten wędrowny lud. Po Aleksandrii, jej obyczajach, ale też słynnej bibliotece oraz porcie oprowadzi nas Selene. Japonię mamy okazję zobaczyć dzięki Hen, która opowie o wojownikach, kanonach piękna, futbolu, tańcach, podziałach na klany, polach ryżowych, literaturze. Freya opowiada o Wikingach podróżujących z ciekawości , ale też mają agresywnych wojowników, którzy są przydatni w czasie wojny, ale w czasie pokoju sprawiają problemy (jak widać nie tylko współcześnie mamy problem z nadpobudliwymi agresorami dążącymi do bijatyk). Na końcu publikacji znajdziemy słownik z ważnymi pojęciami. Nie ma ich wiele , żeby nie znudzić młodego czytelnika.
Książka napisana w taki sposób, że śmiało można po nią sięgnąć z przedszkolakami, a poziom wiedzy zawarty w niej to zdecydowanie czwarta klasa szkoły podstawowej. Mamy tu pięknie pokazane różnorodne ludy, ich sposoby na przetrwanie, dietę, budynki, twórczość. Taka niedługa publikacja pozwala młodym czytelnikom uświadomić to jak pięknie się różnimy, że każda kultura, a nawet każda rodzina ma swoje nawyki.
Całość dopełniają cudne, proste ilustracje. Nie ma tu nakreślania ciemną kreską konturów, dzięki czemu ilustracje są bardziej delikatne i możemy zobaczyć więcej szczegółów. Bardzo dobry papier i dobrze zszyte kartki oprawione w solidną, kartonową okładkę dopełniają całość. Zdecydowanie polecam.

więcej Pokaż mimo tovideo - opinia

Seria „Chcę wiedzieć” z Akademii Mądrego Dziecka od @harperkids znamy i kochamy. Te niezwykle mądre książki dla starszych dzieci w sposób innowacyjny i nietypowy ujmują bardzo różne tematy, w zrozumiały sposób tłumacząc zawiłe kwestie i odpowiadając na nurtujące młodych czytelników pytania.

„Jak dawniej żyły dzieci” Bena Hubbarda z ilustracjam Christiane Engel to najnowsza propozycja wydawnictwa. W książce cofamy się do bardzo dawnych czasów: górnego paleolitu, neolitu, miasta-państwa Ur, zaglądamy do jaskini Lascaux na terenach dzisiejszej Francji czy starożytnego Egiptu. Dowiadujemy się, co jedli ówcześni ludzie, jak żyli, polowali, dokąd wędrowali, co wypełniało ich dzień.

Wiadomości zostały tu podzielone na małe partie, które można czytać w dowolny sposób. Po każdej z epok oprowadza nas dziecko, co jest świetnym zabiegiem stosowanym już we wcześniejszych książkach - świat widziany jest oczyma dzieci, opisany dla dzieci przez najmłodszych mieszkańców. Książka obfituje w bardzio wiele informacji, ciekawostek i nawiązań do kultury.

Niezmiernie mnie ta książka zachwyciła. Uwielbiam lektury, po którym wiem, że moje dziecko odkryło coś nowego. I ja też przypomniałam sobie już dawno zapomnianą wiedzę. Scytowie czy Olmekowie to wielkie ludy, których cywilizacje zniknęły, pamięć o Wikingach odradza się dziś. Bardzo dobrze, że powstają książki, z których dzieci mogą się wiele o nich dowiedzieć. Wspaniała, kształcąca lektura, czytamy i polecamy!

Seria „Chcę wiedzieć” Akademia Mądrego Dziecka
Wiek czytelników: 5+
Liczba stron: 48
Premiera: 18.05.2022

„Jak dawniej żyły dzieci” Bena Hubbarda z ilustracjam Christiane Engel to...

1964

Największą wartość mają dla mnie książki dziecięce, które nie tylko bawią, ale także uczą, więc zwracam na to baczną uwagę. W ostatnim czasie naszą domową biblioteczkę zasilił niesamowicie wartościowy tytuł.

"Jak dawniej żyły dzieci" to fantastyczna podróż w czasie do starożytności, umożliwiająca poznanie dzieciństwa naszych przodków. Dziewięcioro dzieci opowiada o swoim życiu, ulubionych potrawach i zabawach, a także zajęciach codziennych oraz tych bardziej świątecznych. Mat oprowadza nas po swojej jaskini Lascaux, Hanisz zaprasza nas do miasta-państwa Ur, Ara pokazuje nam Egipt, Ki opowiada o La Vencie - mieście Olmeków... Każdy z bohaterów przybliża nam swoje miejsce zamieszkania.

Na początku książki znajduje się oś czasu, która przeprowadza nas od czasów człowieka zręcznego (3,3 - 1,9 miliona lat p.n.e.),poprzez cywilizacje starożytne (Sumerowie, Egipcjanie, Olmekowie),aż po nowe porządki, czyli epokę Heian w Japonii oraz Wikingów. Na końcu znajdziemy słowniczek z najważniejszymi pojęciami.

Książka jest przepięknie wydana - ma spory format, chropowatą okładkę i przepięknie stonowaną kolorystykę. Jest tu dość dużo tekstu i niesamowicie istotnych informacji, także zaciekawi ona wszystkie dzieci, jak również dorosłych, ponieważ to skarbnica wiedzy.

• Dzieciństwo W.
  • Chcę przeczytać - DZIECI/KOMIKS/ALBUMY
  • Otrzymane w prezencie/wygrane w konkursach/nagrody na koniec roku szkolnego
  • Dziecko
  • Książki z dzieciństwa i młodzieżowe
  • Dla Matysi

Dodaj cytat z książki Jak dawniej żyły dzieci