Zielony Kapturek

Okładka książki Zielony Kapturek Tadeusz Woźniak
Okładka książki Zielony Kapturek
Tadeusz Woźniak Wydawnictwo: Espadon Publishing opowiadania, powieści dla dzieci
24 str. 24 min.
opowiadania, powieści dla dzieci
Espadon Publishing
2020-11-25
2020-11-25
24 min.

Okładka książki Zegarmistrz światła Witold Górka, Tadeusz Woźniak
Zegarmistrz św... Witold Górka, Tadeu...

#Wyzwanie LC czerwiec 2022

"Był wczesny poranek i właśnie zdejmowała pranie ze sznurka rozciągniętego miedzy drzewami. Suszyła się na nim również sprana zielona bluza z kapturem, którą mała nosiła prawie co dzień, więc okoliczni mieszkańcy nazywali ją Zielonym Kapturkiem."

Sama być może nie wpadłabym na te pozycję dla dzieci, ale moje starsze wnuki, które ciągle buszują na Legimi i w EmpikGo, co jakiś czas podrzucają mi różne tytuły książek. Oczywiście nie tylko te dla dzieci. Chłopcy bardzo lubią czytać także książki papierowe, oryginalne, z mojej starej biblioteki już niemal wszystko przeczytali a w miejskiej jest zbyt mało pozycji dla młodzieży, więc szukają w różnych miejscach. Książka "Zielony Kapturek" to zupełnie inna bajka niż "Czerwony Kapturek", bo sam podtytuł wskazuje nam podpowiedź, że to odwrócona wersja tej opowieści.
Fabuła tej historii umiejscowiona jest tak jak w oryginalnej wersji Charles’a Perraulta z XVII wieku, ale rzecz dzieje się w czasach obecnych. W dobie Internetu i telefonii cyfrowej. Główny bohater to oczywiście tytułowy Zielony Kapturek, tak nazywana jest dziewczynka z powodu niemal ciągłego noszenia zielonej bluzy z kapturem. I podobnie jak w pierwotnej wersji dziewczynka będzie musiała sama iść przez gęsty i mroczny las aby odwiedzić i sprawdzić czy wszystko w porządku u... dziadka, który nie odbiera telefonu od jej mamy. W koszyku ma różne produkty i jeszcze baterię i ładowarkę do telefonu.
Zadziwiające jest to, że autor nie tylko zmienił przezwisko dziewczynce oraz zamienił schorowaną babcię na dziadka potrafiącego obsługiwać telefon komórkowy, to jeszcze wilki stały się bardzo przyjazne ludziom. Natomiast należy strzec się... myśliwych...
Jak zakończy się ta nowocześniejsza przygoda dziewczynki, to już musicie sami przeczytać.
Moje młodsze wnuki były zachwycone lektura jakże odmiennej bajki niż zwykle. Taka bardziej współczesna wersja starej opowieści bardzo przypadła im do gustu. Mam nadzieję, że autor nie poprzestanie na tej jednej publikacji i stworzy więcej książek z cyklu "Baśnie odwrócone".
Myślę, że warto poznać nowe wersje klasycznych bajek, to ciekawa przygoda.
Zachęcam.

#Wyzwanie LC czerwiec 2022