Kolce dzikiej róży

Okładka książki Kolce dzikiej róży Ewa Popławska
Okładka książki Kolce dzikiej róży
Ewa Popławska Wydawnictwo: Oficynka Cykl: Saga rodzinna (tom 3) powieść historyczna
powieść historyczna
Saga rodzinna (tom 3)
Oficynka
2022-08-01
9788367204552

Witam, dziś mam dla was recenzje książki Kolce dzikiej róży ❤️ Saga rodzinna ❤️ autorki Ewy Popławskiej ❤️.
Kończy się czas panowania Jana III Sobieskiego, po jego śmierci w Polsce zaczyna panować chaos i bezkrólewie. Dwoje kandydatów bardzo mocno próbuje zdobyć tron. Ich zwolennicy przybywają do Gdańska, chorąży Konrad Jezierski oraz tajemnicze damy Von der Berg Wanda, oraz jej dwie córki, które osiedlają się niedaleko wsi Oliwa. Wanda postanawia pisywać do Wolfganga Woyciechowskiego, który pozwolił im na zasiedlenie się u siebie we dworze. Mimo ostrzeżeń mieszkańców miasteczka kobieta postanawia sama na własnej skórze poznać się na mężczyźnie. Czy Wanda przekona się, kim naprawdę jest Wolfgang Woyciechowski? Czy stara miłość znów zagości w sercu kobiety? Przeczytajcie sami 😉.
Historia ta dzieje się w czasach panowania Jana III Sobieskiego, a dokładnie zaraz po jego śmierci. Pokazane mamy jak walczyć o władzę, jak różne poglądy mają ludzie, zbierano się w grupach, którzy popierali lub nie kandydatów do władzy.
Mamy również przedstawioną kobietę, która z grupy chłopów przypadkiem stała się szlachcianką, ona oraz jej dwie córki. Powiem szczerze, że nasza bohaterka Wanda pomimo to, iż stała się szlachcianką, bardzo ceniła służbę, która dla niej pracowała, pamiętała, jak to jest, że ci, co są bogatsi, bardzo mocno pomiatają ludźmi, którzy im służą. Traktowała ich bardzo łagodnie, nie krzyczała, próbowała pomoc w każdej sytuacji, nie gnębiła, nie wyśmiewała się, to jest bardzo piękna postawa z jej strony. Dla swoich córek była bardzo, i to bardzo wymagająca, każda z nich miała inny charakter, jedna była łagodna, uprzejma i miła, druga zaś bardzo złośliwa, krzykliwa i można było odebrać w rozmowie z nią, że bardzo bezczelna. Obie nie rozumiały, dlaczego muszą przyjeżdżać do innej miejscowości, by zaznać spokoju, jak to mawiała ich matka, która próbowała związać się z mężczyzną o bardzo złej reputacji, nie słuchając wokoło złych rzeczy, które opowiadali o nim ludzie. Jednak w końcu zaczyna otwierać oczy, spostrzega, że to, co mówią o Wolfgangu, jednak jest prawdą, zastanawia się, więc co zrobić, by zabrać córki i uciec jak najdalej od mężczyzny, który zaczyna pokazywać co rusz inne strony siebie. Czy stara miłość nie rdzewieje? Hmm tutaj trudno jest to stwierdzić, spotkanie po latach dwojga kochanków na pewno w jakimś stopniu obudziło dawne uczucie, a jakie było zdziwienie, tym bardziej że ukochaną znało się pod innym nazwiskiem jako całkiem inną osobę. Szczerze powiem, że książka jest bardzo ciekawa, dzieje się w niej bardzo dużo, nie można się przy niej nudzić, mamy do czynienia z młodzieńczą miłością, najgorsze to to, że uczucia można ulokować w osobę, która jest nam zakazana i niestety może to doprowadzić do nieszczęśliwego wypadku. Czy można wybaczyć wszystkie błędy, które popełniło się nieumyślnie? Czy miłość do dziecka pogodzi nieszczęśliwych kochanków? Też jestem tego ciekawa, a ta historia zakończyła się tak, że niestety trzeba czekać na dalszą część 😉.

Idąc za ciosem, przeczytałem kolejną książkę, która nie należy gatunkowo do moich ulubionych 😅 Tym razem to według różnych źródeł - powieść historyczna, romans, literatura kobieca (nienawidzę tej szufladkującej nazwy).
'Kolce dzikiej róży' to trzeci tom 'Sagi rodzinnej'.

Powieść Ewy to historia kilku miłości na tle historycznym. Z początku nic a nic nie mogła mnie wciągnąć ta historia. Z czasem jednak zaczynało nabierać to wszystko dla mnie kolorów. Autorka stworzyła bohaterów, którzy idą przez życie przepełnione smutkiem, łzami, strachem, bólem, nieszczęśliwą miłością. Gdy wydaje się, że zaczyna się coś prostować, zawsze przychodzi też coś, co wszystko psuje. A najczęściej robią sobie i bliskim sami. Często przez niedomówienia, brak umiejętności rozmowy, ukrywane złości czy tajemnice rodzinne.
Na uznanie zasługują wątki historyczne. Opisane są z dużą starannością. Sam chwilami sprawdzałem, czy to fakty, czy też fikcja literacka. Okazywało się jednak tym pierwszym.
I do tego opisy. Stroje, życie codzienne ludzi różnych stanów w mieście i na wsi, dokładnie opisany Gdańsk z czasów końca XVII wieku. To mnie bardzo urzekło i widać masę pracy w to włożonej.
Smaczku dodało parę dość brutalnych scen.

Była to bardzo ciekawa przygoda z tego tylu literaturą. Cieszę się, że przełamałem się i przeczytałem. Tylko zakończenie pozostawia zbyt dużo pytań. Może kiedyś powstanie kolejna część?

'Kolce dzikiej róży' to trzeci tom 'Sagi rodzinnej'.

Barbara van der Berg przyjeżdża do Rzeczypospolitej z Amsterdamu wraz ze swoimi córkami. Zamożna i wpływowa patrycjuszka robi zamieszanie na arenie politycznej dokładnie w momencie gdy ważą się losy polskiego tronu.
W Gdańsku zawrzało, gdy pojawili się obydwaj zainteresowani tronem - książę Conti i Fryderyk August. Zwolennicy Francuza i Sasa utworzyli dwa przeciwległe obozy.
A damy van der Berg w całym tym chaosie będą miały wiele do wywalczenia.

Jak mroczne tajemnice ujrzą światło dzienne?
Czy przeszłość może zostać zapomniana?
Kim tak naprawdę są damy van der Berg?
Do jakiego szaleństwa może posunąć człowieka miłość?
Oraz jak wiele taka miłość może wybaczyć?

•••

,,Kolce dzikiej róży" to trzeci tom sagi rodzinnej, ale nieznajomość poprzednich wcale nie przeszkadza w odbiorze ostatniego. Co prawda - jesteśmy troszkę wrzuceni w już rozwiniętą historię, ale autorka bardzo wyraźnie zaznacza ważne wydarzenia z przeszłości, tak że wszystko jest jasne dla czytelnika.
Bohaterowie są ciekawie skonstruowani i naprawdę łatwo zapałać sympatią do niektórych, ale z perspektywy całej powieści zabrakło mi nieco głębi w tych postaciach. Czasem chciałam poznać więcej ich uczuć, więcej historii, więcej myśli. Nie była to jednak wymagająca lektura, więc nie nazwałabym tego poważnym minusem, a jedynie lekką niedogodnością. Czułam bowiem pod tym względem niedosyt.
Historia na początku może troszkę nużyć, ale już po pierwszych cięższych stronach naprawdę wciąga i angażuje, szczególnie że coraz więcej tajemnic zostaje rozwiązanych, a kolejne jawią się na horyzoncie.
Bardzo spodobał mi się klimat książki - koniec XVII wieku, szlachta, damy w pięknych sukniach, dworki, mezalianse... Wyjątkowo urzekła mnie tą otoczka.

Język autorki jest bardzo przyjemny, dzięki czemu książkę czytało się błyskawicznie.
Wątki romantyczne szczególnie zasługują na uznanie - nie są ani płytkie, ani przesłodzone. Wręcz przeciwnie - są nieraz tragiczne, romantyczne, zawiłe.

Z czystym sercem polecam Wam sięgnąć po tę książkę, a sama jestem pewna że z chęcią przeczytam dwa poprzednie tomy. Jeśli autorka trzymała fason przez całą serię to będzie to wyśmienita podróż.

Książka została otrzymana z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl.

Wewnętrzne urazy kierowane pod czyimś adresem z latami mogą przybierać na sile i ewentualna konfrontacja może okazać się nieprzyjemna dla każdej ze stron. Jednym z najczęstszych, a zarazem najgorszych powodów przez które powstają takie uczucia jest nieodwzajemniona miłość lub brak jej okazania z innych powodów. W takich sytuacjach trudno o pojednanie i wybaczenie, gdyż lata udręki i niezrozumienia cały czas dają w myślach o sobie znać i musi minąć trochę czasu, by w ogóle było to możliwe.

Zarys fabuły

W książce spotykamy czasy po śmierci króla Jana III Sobieskiego, w których to trwa spór o to kto powinien zostać jego następcą. Do Polski wraca po latach wdowa Barbara van der Berg wraz z dwiema córkami, by dbać o interesy kandydata do tronu księcia Contiego. Nikt nie wie o jej tragicznej przeszłości, gdyż dawniej była znana jako Wanda Schulz, a jeszcze wcześniej Sobótko, toteż wszelki kontakt z ludźmi oraz miejscami z którymi była wcześniej związana wywołuje u niej nieprzyjemne uczucia. Natomiast przeciwnikami popierającymi Sasa byli wdowa po królu Sobieskim oraz chorąży Konrad Jezierski, który niegdyś był wielką miłością Barbary. Kobieta ma do niego żal, że dwukrotnie zostawił ją samą, tylko dlatego, że była z gorszego od niego stanu. Podczas wizyty w Gdańsku córki poznają syna Jezierskiego, co nie spodobało się matce. Jakie przeciwności losu czekają wdowę van der Berg? Co dalej ze sporem powstałym w Rzeczpospolitej? Jakie wydarzenia będą miały miejsce w życiu córek Barbary? Jak zakończy się ta historia? O tym w książce „Kolce dzikiej róży” autorstwa Ewy Popławskiej.

Odczucia

Jednym z motywów powieści jest nienawiść Wandy do Konrada, co jest zrozumiałe po wszelkich nieszczęściach, jakie spotkały bohaterkę, o których możemy przeczytać na kartach poprzednich tomów. Można zauważyć, że życie bohaterki mogłoby się zdecydowanie inaczej potoczyć, gdyby nie uczucie kierowane ku szlachcicowi, a kolejną przyczyną tego stanu rzeczy było jawne tchórzostwo ze strony Jezierskiego, który tłumił prawdziwe uczucie zasłaniając się różnicą dotyczącym pochodzenia jej i jego. Przecież mezaliansy bywały w tamtych latach, ale widocznie Konrada nie było stać na taką odwagę, by przeciwstawić się woli swej rodziny. W takim wypadku uczucia, które możemy spotkać opisywane w tym tomie nie powinny być zaskoczeniem, bo ile można czekać na ukochanego. Bardzo ciekawym zjawiskiem jest zachowanie bohaterki oraz jej córki Ludwiki, które obecnie będąc patrycjuszkami nie zapomniały o swym pochodzeniu i traktowały swą służbę łagodnie i z szacunkiem w przeciwieństwie do najmłodszej córki, która nic o przeszłości swej matki i siostry nie wiedziała. Takie zachowanie Wandy jest raczej rzadko spotykane, ale na pewno godne naśladowania. Te i inne uczucia, czy też zachowania bohaterów sprawiają, iż książka jest bliższa czytelnikowi, co zresztą jest widoczne w poprzednich tomach.

Podsumowanie

Zarówno tę książkę, jak i całą serię czytało mi się z wielką przyjemnością, gdyż dreszczyk emocji, nieprzewidywalność zdarzeń, a wszystko to w odległych czasach sprawiało, iż lektura była bardzo wciągająca. Moim zdaniem dla pełnego obrazu uczuć głównych bohaterów, serię należy czytać po kolei, gdyż zawarte wydarzenia w poprzednich tomach współgrają z tym, co wydarzyło się w tej książce. W tym wypadku nie ma na końcu słowniczka, jak miało to miejsce poprzednio, ale doskonałe pióro autorki nie powinno nikomu sprawić problemu w odbiorze. Okładka pasuje do poprzednich części i dzięki swej kolorystyce przyciąga wzrok potencjalnego odbiorcy. Gorąco polecam książkę fanom sag rodzinnych, którzy lubią klimat dawnych czasów, gdyż oprócz doskonałej opowieści pełnej uczuć, mogą w przystępny sposób uzyskać trochę wiedzy na temat obyczajowości, zwyczajów i architektury występujących w tamtych latach.

Książka została otrzymana z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl

W życiu Wandy Schulz dużo się wydarzyło. Po dwudziestu latach powraca do Gdańska jako holenderska patrycjuszka Barbara van der Berg, wdowa z dwiema dorosłymi córkami. Ma misję polityczną do wypełnienia – pomóc Contiemu zasiąść na tronie. Niebezpieczne to zadanie w mieście popierającym Sasa. Tymczasem jej życie osobiste nabiera rumieńców. Jej młodsza córka poznała Aleksandra Jezierskiego, starsza szuka dawnego przyjaciela, na jej drodze ponownie staje jej dawna miłość – Konrad, również szalony Woyciechowski i panowie szlachta. Miłość i nienawiść, odwaga i przerażenie, złość i apatia. Emocjonalna karuzela trwa. Tajemnice zostają ujawnione. Osobistych dramatów nie brakuje.
Powieść historyczna czyta się sama. Akcja wciągnęła mnie w perypetie bohaterów i politykę elekcyjną, intrygi i zdrady. Autorka doskonale wplotła losy fikcyjnych postaci w wydarzenia historyczne, całość okraszając staropolską stylizacją, malowniczymi opisami, dbałością o szczegóły i ciekawymi postaciami kobiet. Wanda Sobotko vel Wanda Schulz vel Barbara van der Berg przeszła długą i wyboistą drogę, by z chłopki stać się patrycjuszką. Nie zapomniała o swoim pochodzeniu. Lisa ujęła mnie bezpośredniością i ciętym językiem. Anna dojrzałością i dobrocią. W tym tomie dużo się dzieje. Dramat goni dramat. Morderstwa, porwania, podpalenia, włamania… Dużo tych kolców na jednej róży. Zakończenie nie do końca mnie przekonało. Czegoś mi zabrakło.
Ewa Popławska w nienachalny sposób przybliża historię Polski i zaciekawia nią, jednocześnie nie przytłaczając. Kampania elekcyjna trwa. Ścierają się dwa obozy. Areną polityczną jest Gdańsk, który autorka uczyniła cichym bohaterem. Intrygi, zdrady, manipulacje, polityczne rozgrywki, a obok krytyka polskiego społeczeństwa i celne podsumowanie wszystkich polityków w każdej kampanii – szastanie wartościami. Świetna charakterystyka polskiej polityki dawnej i współczesnej.
Niezmiennie fascynował mnie Gdańsk tętniący życiem. To tutaj przybijały do portu statki z różnych krajów, tutaj załatwiano różne interesy, także te szemrane. Autorka ma łatwość opisywania miejsc. Zwraca uwagę na detale, a jednocześnie nie przytłacza nimi czytelnika. Przenosi go w czasie. Cudownie było przemierzać gdańskie ulice i zaułki razem z bohaterami. Przed oczami widziałam współczesny Długi Targ i porównywałam go do tego sprzed wieków. Po raz ostatni przeniosłam się do XVII-wiecznego miasta i przyznam szczerze, że trochę szkoda rozstawać mi się z nim i bohaterami. Wspaniale spędziłam czas. Doskonale odnalazłam się w realiach tamtych czasów. Przyjrzałam się przedstawicielom różnych warstw społecznych, żyłam ich codziennym życiem, razem z nimi przeżywałam radości i smutki.
Książka „Kolce dzikiej róży” przenosi czytelnika w środek kampanii elekcyjnej po śmierci Sobieskiego. To powieść nie tylko historyczna, lecz także społeczno-obyczajowa z elementami romansu, dramatu, kryminału, sensacji, nutą humoru. Mimo upływu setek lat ludzkie uczucia pozostają niezmienne. Pragnienia miłości, władzy, pozycji, prestiżu czy bogactwa wciąż rządzą ludźmi. Warto dowiedzieć się, jak dawniej im się żyło.

Ewa Popławska znana jest głównie jako autorka książek historycznych. Jest zwolenniczką dogłębnego reseatchu. Pisząc sagę opierała się na źródłach i książkach historycznych.
„Kolce dzikiej róży” to trzecia część „Sagi Rodzinnej”. Wcześniejsze części to „Pod złą gwiazdą” i „Ogniste serca”. Premiera książki była 22 października 2022 roku. Jak twierdzi autorka „Dzika róża jest tu symbolem pięknego i barwnego życia, które oprócz zalet ma też wady – kolce raniące każdego człowieka.” Akcja trzeciej części sagi dzieje się pod koniec siedemnastego wieku. „Wkoło chaos , darcie szat. Wszyscy kłócą się ze wszystkimi, stare przyjaźnie, jeśli były kiedyś szczere, rozpadają się i dwóch stronników największymi wrogami zostaje.” W tym czasie po śmierci króla Jana III Sobieskiego trwa walka o tron w Polsce. Jednym z pretendentów na tron jest książę francuski Franciszek Conti. Jego kontrkandydatem jest elektor saski Fryderyk August Wettin. Do Gdańska przybywa wdowa Barbara van der Berg z dwoma córkami. Ma pewną misję do spełnienia. „Miasto pomiędzy dwoma lwami się znalazło Próbuje rzucać kawałki mięsa jednemu i drugiemu w nadziei, że żaden nie skoczy do gardła.” Córki różnią się urodą i charakterem. „Ludwika była grzeczna, ale skryta.” Lisa „pod miękką ręką pobłażliwego ojca nauczyła się nie tylko patrycjuszowskich manier, ale też bezczelnego obejścia z mężczyznami, niespełniającymi jej zachcianek.” Barbara zawiera niebezpieczne kontakty, snuje intrygi. Jej przeszłość owiana jest tajemnicą. Ludwika „ jako jedyna znała wszystkie tajemnice pani van der Berg, lecz poprzysięgła jej, że nikomu, a zwłaszcza swojej siostrze, niczego nie powie.” Podobnie jak w poprzednich częściach sagi również i w tej nie zabrakło wątków miłosnych. Nie czytałam poprzednich tomów, ale poprzez odniesienia do nich wszystko jest zrozumiałe. Autorka doskonale oddała klimat tamtych czasów. Zadbała o przedstawienie nastroju panującego w Gdańsku, opis strojów i wyposażenia wnętrz
W powieści występują postacie autentyczne jak i fikcyjne. Podobnie jest z opisanymi wydarzeniami.
Bohaterowie są wyraziści, jednych lubi się bardziej, innych mniej. Powieść napisana jest lekko, co sprawia, że zaciekawia zarówno zwolenników książek historycznych jak osoby, które nie gustują w tym gatunku literackim. Ciekawa fabuła wciąga czytelnika od pierwszych stron. . Książka ma tylko 272 strony, do przeczytania przez jeden wieczór. „Kolce dzikiej róży” to powieść historyczna, obyczajowa, romans i kryminał złączone razem.
Książka została otrzymana z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl.

Po zgonie króla Jana III Sobieskiego w lutym 1696 roku pojawiło się kilku pretendentów do tronu Rzeczypospolitej – młody Jakub Sobieski, Herakliusz Lubomirski, książę francuski Franciszek Conti (należący do rodu Burbonów) i elektor saski Fryderyk August Wettin. Francuz i Sas mieli szczególnie dużo zwolenników, i to między nimi miała rozegrać się batalia o władzę nad Polską. Jak zwykle, zwłaszcza ostatnimi czasy, podzielona szlachta polsko-litewska, dokonała podwójnej elekcji. 27 czerwca 1696 roku Michał Radziejowski, prymas i interrex, obwołał królem księcia francuskiego, który jednak nie bardzo spieszył się z przybyciem do Rzeczypospolitej. Znacznie bardziej zdeterminowany do objęcia rządów w Polsce był Sas. Miał on poparcie rządów Rosji i Habsburgów. Wykorzystując zwłokę swego konkurenta, Fryderyk August, wsparty przez swoich zwolenników, na czele 7-tysięcznej armii wszedł do Krakowa, i 15 września 1697 roku koronował się na króla Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Przyjął imię tronowe jako August II, co miało symbolicznie nawiązywać do postaci Zygmunta Augusta. Co ciekawe, aby zasiąść na naszym tronie , Fryderyk August zmienił wyznanie – z protestanckiego przeszedł na katolicyzm. Jak się miało wkrótce okazać, ostatecznie to on został polskim władcą. W tym czasie, francuski książę pojawił się w Oliwie - Gdańsk już jednak uznał Augusta II. Wkrótce jednak, nie widząc możliwości przejęcia władzy w kraju, Franciszek Conti powrócił do Francji. A szkoda, bo historia Rzeczypospolitej i kontynentu mogła potoczyć się zupełnie inaczej. No, ale cóż. Taka jest właśnie historia…

Na kanwie tych wydarzeń, Ewa Popławska stworzyła drugą część swej Sagi. Przyznam, że nie czytałem pierwszej części. Mimo to, miałem pewne uprzedzenia. Obawiałem się, iż lektura okaże się nietrafionym pomysłem, i że zwyczajnie będę się nudził. Jednak już pierwsze kilka stron pokazało, jak łatwo i źle można osądzić książkę po okładce. Tym bardziej jestem rad, że znowu nie miałem racji. Ale przejdźmy do rzeczy.

Muszę przyznać, że książka napisana jest ze swadą. Tekst wciąga już od pierwszych stron, tak, że książkę chłonie się niemal jednych tchem. Może nie porywa, ale jest w niej coś, czemu nie można się oprzeć. Przede wszystkim wątek historyczny – czasy zamętu, spisków obcych mocarstwa, walk wewnętrznych, a w środku tego, miłość, zdrada, honor, śmierć… Słowem – idealna mieszanka, aby stworzyć coś naprawdę wciągającego czytelnika. Postacie są wyraziste, nietuzinkowe, zwłaszcza te kobiece. I to chyba one zdobyły moje serce. Każda z trzech pań van der Berg ma w sobie to coś niepowtarzalnego. Jak to zwykle bywa, najmłodsza, Luiza, to istny ogień. Nie patyczkuje się z nikim, nikogo nie szanuje, o ile na ten szacunek nie zasłuży. Mając świadomość swej urody i inteligencji, ustawia do pionu wszystkich mężczyzn, którzy mają czelność oceniać jej osobę. Pomimo dosadności, najgłębszej uszczypliwości, czyni to z ogromną gracją. A dla nas, jako czytelników, z dużą dozą radości. Jak to zwykle bywa, wkrótce i ona spotyka swego amatora, któremu nie jest w stanie się oprzeć. Co gorsza, to syn wroga jej matki.

Książka „Kolce dzikiej róży” ma w sobie pełen uroku literacki pazur. Tym bardziej, że dzieje każdego z bohaterów są mocno zagmatwane, czasem dramatyczne. I nic, co z początku wydaje się nam proste, jasne, takim nie jest. Zupełnie jak w prawdziwym życiu. Wyobraźcie sobie chłopkę, która zostaje wygnana ze swego kraju jako banitka. Za powrót, grozi jej i jej potomstwu kara śmierci. A jednak wraca, już jako bogata wdowa, gotowa wmieszać się w sprawy obioru nowego władcy Rzeczypospolitej. Co więcej, już na samym początku swej drogi powrotnej, napotyka swego najgorszego wroga, tego, którego nie tak dawno kochała aż na zabój. Co z tego wyniknie? Zajrzyjcie sami, a gwarantuję, że sprawicie sobie naprawdę świetną przygodę z książką. Nie mogę się doczekać kontynuacji.

Książka została otrzymana z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl.

"Życie, ty jesteś dziką różą z kolcami"
Po przeczytaniu pierwszych stron, historia kobiet z rodu van der Bergów nie zachwyciła mnie. Chciałam dać jej kolejną szansę i właśnie w tym momencie wciągnęłam się w wir historycznych intryg za czasów Jana III Sobieskiego.
"Kolce dzikiej róży" zalicza się do powieści obyczajowych, warto również nadmienić, że jest to trzecia część sagi autorstwa Ewy Popławskiej. Kobiety wracają w okolice Gdańska - swojej rodzinnej miejscowości. Tam muszą skonfrontować się z wydarzeniami z przeszłości i swoimi tajemnicami.
Ogromnym plusem powieści jest intersujące fabuła, która jest pozbawiona zbyt długich opisów. Czyta się ją sprawnie, a zarazem uważnie. Pomimo tego, że jest to trzecia część serii, autorka zadbała aby niezaznajomiony czytelnik nie zgubił się w nagłych zwrotach akcji i nawiązań do poprzednich pozycji. Jedynym mankamentem jest specyficzny język, do którego trudno było mi się przyzwyczaić. Małe zastrzeżenie mam również do dialogów, które mogły by być bardziej głębokie.
Polecam na wszystkich miłośników historii, tajemnic i zamierzchłych obyczajów!

"Życie, ty jesteś dziką różą z kolcami"

Powieść pod tytułem "Kolce dzikiej róży" jest trzecią częścią sagi, na którą składają się jeszcze: "Pod złą gwiazdą" oraz "Ogniste serce". Głowna bohaterka to doświadczona przez życie Wanda Schulz vel Barbara von der Berg. Przybywa ona do Gdańska, by działać na rzecz jednego z pretendentów do tronu Rzeczypospolitej - księcia francuskiego Franciszka Contiego. Zadanie jest o tyle niebezpieczne, że kobieta nie jest tą, za która się podaje i skrywa niejedną tajemnicę.

Niewątpliwym walorem książki jest to, że zarówno czytelnik nieznający poprzednich części sagi, jak i czytelnik z nią zaznajomiony, będzie, według mnie, usatysfakcjonowany. Nieznajomość wcześniejszych tomów nie przeszkadza bowiem w odbiorze (sama poprzednich nie czytałam),w toku utworu wszystko z czasem się wyjaśnia. Informacje o wcześniejszych perypetiach bohaterki natomiast wprowadzone są w sposób na tyle naturalny, że w ogóle nie ma się wrażenia jakiejkolwiek sztuczności elementów ekspozycyjnych.

Inną zaletą książki jest jej tło historyczne. Dzięki kontaktowi z powieścią zainteresowałam się historią elekcji po śmierci Jana III Sobieskiego, która, wydaje mi się, nie jest powszechnie znana. Autorka "Kolców dzikiej róży" stara się też dostosować realia świata przedstawionego do epoki, o której pisze - zarówno poprzez jezyk, jak i opisy, np. strojów, wnętrz itd. Zdecydowanie na plus są także ukazywane charaktery kobiece - silne, różnorodne. podoba mi się też zarysowany wątek społeczny.

Jeśli chodzi o wady "Kolców dzikiej róży, to muszę przyznać, że pod koniec książki autorka chyba za dużo tu "wrzuciła". Nie chcę zdradzać fabuły, więc najogólniej ujmując, mamy: szaleństwo, tortury, morderstwa, porwania, podpalenie i wiele innych. Pewnie dla niektórych będzie to zaletą, ja jednak miąłam tu odczucie nadmiaru. Książka jest jednak zdecydowanie warta przeczytania, czekam z niecierpliwością na kolejne odsłony historii Barbary lub na nowe opowieści Ewy Popławskiej.

Losy Wandy, głównej bohaterki sagi rodziny Sobótków, zaintrygowały mnie od pierwszych stron pierwszej części i byłam ciekawa, jak autorka zamknie tę historię. Absolutnie się nie zawiodłam!

Wanda to bohaterka, którą w każdym z tomów poznajemy jako przedstawicielkę innego stanu. W "Pod złą gwiazdą" jest mieszczanką - młodą łodzianką, która buntowniczo odmawia ślubu z sąsiadem wybranym jej na męża przez rodzinę. W "Ognistych sercach" jest chłopką - żoną porywczego Daniela Schultza, przez którego ostatecznie zostaje banitką. W "Kolcach dzikiej róży" Wanda przyjeżdża z Amsterdamu do Gdańska z dwiema córkami - starszą Ludwiką, która zdążyła już zostać wdową, i młodszą, niepokorną Lisą. Tym razem jest patrycjuszką, która wikła się w politykę i zamierza wspomóc francuskiego księcia we wstąpieniu na polski tron. W każdej z tych powieści Wanda jest nieco inną kobietą - dojrzalszą, uładzoną przez życie, ale jej serce niezmiennie bije dla tego samego mężczyzny - chorążego Konrada Jezierskiego. Czy w ostatnim tomie miłość będzie wreszcie mogła się rozwinąć?

Po raz kolejny ogromne gratulacje dla Autorki za świetny research i drobiazgowe nakreślenie tła historycznego, na którym rozwinęła się wciągająca fabuła. Mamy tu kalejdoskop bohaterów, począwszy od tych dobrych i pokornych, poprzez buntowniczych, aż po szalonych. Język powieści jest dostosowany do epoki, przez co całość wypada bardzo wiarygodnie. Moim zdaniem świetne zamknięcie bardzo dobrej sagi.

• Czekam cierpliwie:)
  • Audiobook Legimi