Jesteśmy zmianą

34 min.
Margaret Amaka Ohia-Nowak
tolerancja dla dzieci

Okładka książki Co to za kuleczka? Iga Ścibek, Przemysław Ścibek
Co to za kulec... Iga Ścibek, Przemys...
Okładka książki Ośmiornica Zośka Katarzyna Boni, Marcin Minor
Ośmiornica Zośka Katarzyna Boni, Mar...
Okładka książki Intruzi Susanna Isern, Sonja Wimmer
Intruzi Susanna Isern, Sonj...

Niebezpodstawnie mówi się, że dzieci są przyszłością tego świata i to od nich zależy, jak ta przyszłość będzie wyglądać. Jednak dopóki pozostają dziećmi, wydaje się, że niewiele mogą zrobić. Nic bardziej mylnego. Właśnie to udowadnia książka Amandy Gorman "Jesteśmy zmianą".

Amanda Gorman jest niezwykle ciekawą postacią. To amerykańska poetka i aktywistka społeczna. W swojej twórczości i działaniach odnosi się do kwestii rasizmu i marginalizacji społeczności afroamerykańskiej w Stanach. 20 stycznia 2020 roku jako najmłodsza w historii poetka odczytała swój wiersz The Hill We Climb podczas inauguracji prezydentury Joe Bidena.

"Jesteśmy zmianą" jest stylizowana na piosenkę, którą śpiewa dziecko i której słowa prowadzą nas przez karty książki. "Słyszę, jak zmiana śpiewa/swą głośną dumną pieśń./Nie boję się jej nadejścia/do śpiewu przyłączam się". Słowa piosenki mówią o nadziei, miłości czy współpracy, a także wolności i zachęcają do tego, by się do tej pieśni przyłączyć.

Metaforyczne, proste słowa uzupełniają przepiękne, nieco bardziej dosłowne ilustracje Lorena Longa. To na nich pojawia się dziewczynka, do złudzenia przypominająca młodszą wersję autorki, stając się w ten sposób bardem podejmującym pieśń o zmianie i prowadzącym nas ku niej. Na kolejnych stronach widzimy, jak pojedynczy głos zamienia się w chór tych, którzy zmiany wprowadzają w życie, a także jak drobne działania - nakarmienie głodnych, sprzątanie śmieci itp. - mogą stać się kroplą dobra, która drąży skałę.

Jest to książka niezwykła, poruszająca w swej prostocie. Poetycka i refleksyjna, ale też niezwykle sugestywna. Tekst współistnieje w niej z ilustracjami, dwugłosem snując opowieść o zmienianiu świata na lepsze, do którego przyczynić może się każdy. Słowa są inspiracją, ilustracje przykładem na to, że każdy może coś zrobić, każdy może stać się częścią zmiany i walczyć o lepsze jutro dla nas wszystkich. Jej istotę pięknie oddaje zarówno polski tytuł, jak i tytuł oryginału: "Change Sings. A Children's Anthem".

Tę książkę czytać możecie już z przedszkolakami i traktować ją jako punkt wyjścia do bardzo ważnych i niewątpliwie ciekawych rozmów. O tym, jak dzieci postrzegają przyszłość i swoją rolę w jej budowaniu. O zmianach, których potrzebę dostrzegają. O szacunku i miłości. O sprawczości. O tym, jak wiele można zdziałać samemu i jak ważne jest inspirowanie innych. Niesamowita publikacja, która w prostym przekazie otwiera przed czytelnikami ogrom możliwości, a także motywuje do działania. Daje wiarę w to, że to my jesteśmy zmianą. Wszyscy.

Zmiany są dobre.
Choć nie zawsze proste.

Szczególnie gdy dotyczą wyjścia ze swojej strefy komfortu, czy burzenia krzywdzących stereotypów.
Nie sądzisz?

Tak najłatwiej można zacząć, wprowadzając Was w tematykę książki autorstwa Amandy Gorman "Jesteśmy zmianą " wydanej przez Wydawnictwo Zygzaki, dzięki którego uprzejmości powstał ten post.

Jest to swoiste wezwanie do zmiany w zgodzie z własnym sercem i sumieniem.
"Zmiana (...) zaczyna się od jednego dźwięku (...)- tego ukrytego wewnątrz nas.

Przekaz jest bardzo oczywisty, każda strona wręcz "krzyczy " o wolności, równości, sprawczości i odwadze jednostki. W prosty, niemal dziecięcy sposób tłumaczy jak piękny może być świat beż podziałów i granic.

Narratorem opowieści jest dziewczynka, która pokierowana własną intuicją dąży do pojednania wszystkich napotkanych osób i stanięcia obok siebie, ramię w ramię, aby uczynić świat lepszym. O niebywałą estetykę jej przekazu zadbał Loren Long, tworząc barwne otoczenie pełne radości, kontrastowe- pogrążone w smutku a także przejmujące, gdy skupiamy się na poszczególnych osobach, bez todatkowego tła. Mistrzowsko operuje obrazem, aby pokazać alternatywną rzeczywistość.

Przekaz uzyskał formę piosenki, prowadzonej przez główną bohaterkę aby stał się melodią mogącą już samym rytmem zachęcić do dołączenia wspólnej drogi i muzykowania.

Na kartach książki obserwujemy przemiany kolejnych bohaterów, których dotyczyły różnice etniczne, bieda, samotność czy niepełnosprawność. Zręcznie dotyka także tematu dbania o naturę i szacunku dla świata.

Bo przecież łatwiej zacząć, gdy widzimy zmianę dookoła prawda?
Wystarczy impuls.
Albo osoba.
Albo własny rozwój.
To wszystko dla lepszego świata.

Nie mogłam przejść obojętnie obok takiego tytułu.
Świat w którym żyjemy jest przesiąknięty nienawiścią, trudami, złymi doświadczeniami i stereotypami. Szczególnie tymi które działają na niekorzyść

Akceptacja, zrozumienie i dobre chęci pomagają w oswojeniu problemu. Pomaga też dobrze ukierunkowane otoczenie które udało się stworzyć ba łamach książki.
Jestem oczarowana podjęciem tak trudnego tematu w tak wspaniały sposób. To genialne, aby w tak prosty sposób budzić w czytelniku pewność siebie i kierować na spełnienie własnych marzeń.
Dobro, miłość, zrozumienie i muzyka wydają się tutaj idealnym połączeniem.

Zmiany są dobre.
Choć nie zawsze proste.

Nie sądzisz?

Jest to swoiste wezwanie do...

To jedna z tych książek, które są oszczędne w słowach, a zaskakują przekazując ogrom pozytywnych wartości.

Książka Amandy Gorman opowiada o tym, że to właśnie od nas samych zależą jakiekolwiek zmiany. W tym przypadku zmiana zaczyna się od jednego dźwięku, od piosenki, którą nuci główna bohaterka. Dziewczynka szybko przestaje być sama – przyłączają się do niej inne dzieci i wkrótce melodię słychać już wszędzie. A tam, gdzie rozbrzmiewa piosenka, pojawia się też pewność, że to my, razem naprawdę jesteśmy zmianą.

Bardzo spodobało mi się to jak Autorka porównuje zmianę do melodii, która najpierw rodzi się nieśmiało w głowie i duszy jednej osoby, by z każdą chwilą brzmieć głośniej i nieść się dalej angażując w jej odtwarzanie nowe osoby. Finalnie tworząc piękną orkiestrę ogłaszającą nadejście zmiany.

Każda zmiana zaczyna się od drobnego gestu, każdy nawet najmniejszy krok może być początkiem ogromnej, trwałej zmiany. I o tym mówi i motywuje do działania ta pięknie ilustrowana książeczka. Zachęcam do jej poznania.

Gdzie rodzą się zmiany? Skąd biorą się te drobne iskry, które rozpalają serca i dusze pchając je ku nowemu? Jak wiele iskier potrzeba by rozpalić ogień nadziei na lepsze? Amanda Gorman porównuje zmianę do melodii, która wpierw rozbrzmiewa nieśmiało w duszy jednej osoby, by z każdym kolejnym razem brzmieć głośniej i nieść się dalej. To niezwykle trafne porównanie. Do nowych piosenek często pochodzimy z rezerwą, lecz im częściej słuchamy tym bardziej wydają się nam znajome i bliższe. Tak rodzą się hity, z których część na zawsze pozostaje w naszym życiu. Analogicznie działają różne ruchy i trendy – był czas, gdy segregacja śmieci uznawana była za fanaberię, dziś jest niemal standardem; był czas, gdy kobiety nie miały prawa głosu, dziś równość płci w cywilizowanych krajach jest czymś oczywistym.

„Jesteśmy zmianą” to książka, która brzmi i dźwięczy radując serce. Słowa autorki układają się w treść pieśni wybrzmiewającej z głębi otwartego umysłu i wrażliwego serca. Pieśń zrodzona w duszy młodej dziewczyny brzmi coraz głośniej angażując w jej odtwarzanie coraz to nowe osoby by w finale stworzyć piękną, wielobarwną orkiestrę chóralnie ogłaszającą nadejście zmiany.

To utwór na wskroś przesiąknięty metaforami i symbolami. Przepełniony tolerancją, akceptacją, szacunkiem oraz dbałością o środowisko i drugiego człowieka. Pokazuje, że nowy świat trzeba budować razem, bez podziałów ze względu na płeć, wiek, pochodzenie, niepełnosprawność, status społeczny itd. To hymn nawołujący do bycia otwartym i dobrym człowiekiem.

Wydaje się, że nie bez przyczyny autorka na bohaterów swojego utworu wybrała dzieci, bo to one są tym czystym, nietkniętym brudami świata elementem, który może stworzyć go na nowo.

Ze słowami pieśni Amandy Gorman współbrzmią niezwykle wyraziste ilustracje Lorena Longa. Barwne, przepełnione dobrem i życzliwością, dopowiadające sens przypisanym im słowom. Tu poezja i obraz przenikają się i stanowią nierozerwalną, bardzo wymowną i prawdziwie piękną całość.

Każda zmiana zaczyna się od drobnego gestu, każda podróż zaczyna się od pierwszego kroku, każda idea zaczyna się od pierwszej myśli – być może tym gestem, krokiem, myślą będzie ta książka?

"Jesteśmy zmianą" to książka, która dosłownie wyrwała mnie w butów i wywołała morze łez.

Oszczędna w słowach, a uderza jak fala tsunami. Poprzez zawarte na jej stronsch rymy i ilustracje udowadnia, że dobro jest wszędzie tam gdzie chcemy je dostrzec.

Pokazuje jak ważne jest to, by patrzeć na świat sercem, dawać szanse i przeobrażać to na co mamy wpływ.

Zmiana zaczyna się w nas samych. Własną postawą, przykładem i wyciągniętą do drugiego człowieka ręką możemy zdziałać cuda.

A dobro powraca. Ofiarowując je każdego dnia, rozprzestrzenia się szybciej i trwalej niż wirusy. Jest niepowstrzymaną siłą, którą spajają uśmiechy i szczere spojrzenia.

Zmiana to działanie. Krok, który wywołuje lawinę. Jeśli dziś zrobisz go ty, jutro pójdzie za tobą cała wioska.

Dawno nie miałam w rękach książki, która by mnie tak rzuciła na kolana.

Nie zapisuj jej na listę. Od razu biegnij po nią do księgarni.

Zmiana zaczyna się...

Każdy, nawet malutki krok, może być początkiem zmian, które przyniosą długotrwałe efekty. Amanda Gorman, amerykańska poetka i aktywistka społeczna, stworzyła absolutnie wyjątkową książkę. Pokazuje, że każdy, niezależnie kim jest i co robi, może przyczynić się do zmian w świecie.

Wszystko zaczyna się od jednej piosenki. Do pierwszych dźwięków, które nuci główna bohaterka, przyłączają się głosy innych. Wkrótce dziecięcy śpiew roznosi się po okolicy. Nie jest już to tylko cichutkie i niepewne podśpiewywanie. To wielki chór i donośna orkiestra, a dzięki swej sile muzyka dociera dalej, niż nam się wydaje. Pieśń o tolerancji, szacunku do ludzi i świata, nadziei i wolności, stworzona przez małą dziewczynkę (czyżby to sama autorka?) nie pozostaje niezauważona.

Słowa tej metaforycznej piosenki, które prowadzą nas przez kolejne karty książki, wzbogacone zostały cudownymi ilustracjami Lorena Longa. Soczyste i kipiące kolorami działają niezwykle sugestywnie na wyobraźnię. Doskonale uzupełniają przekaz i wzbogacają treść.

"Jesteśmy zmianą" to książka nie tylko dla dzieci. Poprzez swój przekaz staje się lekturą dla każdego. Przypomina, że do zmiany na lepsze możesz przyczynić się każdy z nas.

"Jesteśmy zmianą" to niezwykle ciekawa i wartościowa książka opowiadająca o tym, że to właśnie od nas samych zależą jakiekolwiek zmiany. Wszystko to jest przekazane w metaforyczny sposób, bowiem mamy tu dziewczynkę, która śpiewa, a swoja piosenką jedna innych ludzi i niejako nawołuje do połączenia sił, bowiem dzięki temu zmiany będą miały zdecydowanie większe efekty. Każde działanie ma ogromny wpływ na znaczenie całości. Czy to pozbieranie śmieci, czy nakarmienie biednych, a nawet pomoc starszym czy sprzedawcy, którego sklep wymaga posprzątania.

"Zmiana śpiewa, lecz gdzie? Tutaj! Wewnątrz mnie. Bo to ja jestem zmianą, którą widzieć chce."

Amanda Gorman to bardzo ciekawa postać, bowiem oprócz walki z nierównością płci, angażuje się we wszelakie działania jeśli chodzi o ochronę środowiska. I właśnie ta książka jest tego cudownym przykładem. Proste słowa piosenki, a jednak mocno dosadne. Do tego przecudowne i kolorowe ilustracje, stworzone przez Loren Long, które w idealny sposób współgrają z całą historią. Niosą przekaz i to ogromny i nawet pomimo małej ilości tekstu, ta książka przekazuje więcej, niż niejedna ówczesna pozycja dostępna na rynku czytelniczym.

Jestem zachwycona wydaniem tej książki i mnóstwem kolorów, które zdecydowanie przyciągają wzrok i zachęcają do sięgnięcia po tę pozycję. Jest to niezwykle wartościowa książka, która powinna być czytana każdemu dziecku, po to aby rozpocząć nakierowywanie ich na to, co ważne w życiu, oraz pokazanie im, jak ważna jest ich rola w przyszłości. Ogromnie polecam!

fajna książeczka

fajna książeczka

Krótko, bo i książka krótka: raczej przerost formy nad treścią. Nie moje klimaty. Ale ilustracje całkiem ładne.

• Dla dzieci
  • Dla najmłodszych
  • Samodzielne
  • Dla dzieci, Poziom 0
  • Współpraca
  • WP/CS/WNYA
  • '23

Dodaj cytat z książki Jesteśmy zmianą