Wieczór

Świat Książki
Evening
literatura piękna
Ewa Świerżewska

,,Wieczór" to opowieść o umieraniu, smutna, ciężka w odbiorze. Niestety, nie przypadła mi do gustu.
Bardzo ciężko mi się ją czytało, czułam pomieszanie z poplątaniem postaci, miejsc, wydarzeń. Fakt, w ten sposób bohaterka wspomina swoje życie, ale było to bardzo uciążliwe w czytaniu. Jak dla mnie, słabo.

okładka
śliczna

skąd

biblioteka

fabuła
o odchodzeniu

moja opinia
Piękna,smutna i wruszująca

Piękny, poetycki zapis odchodzenia, kiedy to ponoć przelatuje całe życie,... odchodzenia w chorobie. Książka dająca do myślenia, refleksyjna, niejednoznaczna. Styl pisania oddający emocje, różny, jak różne emocje.

Niestety, książka nie zrobiła na mnie dobrego wrażenia.
Nie odpowiada mi taki sposób narracji. Szczególnie fragmenty pozbawione znaków interpunkcyjnych, będące zlepkami wielu zdań (wspomnień, dyskusji, przeżyć).
Główna bohaterka - Ann Lord - także nie przypadła mi do gustu. Być może inaczej niż ona pojmuję miłość, wierność, oddanie czy zwykłą, ludzką przyzwoitość.
We...

nie zachwyciła mnie. Ani troszkę. Były momenty wciągające, ale zbyt dużo niedopowiedzeń w tej książce. Trochę denerwował mnie sposób narracji. Zbyt chaotyczna. Nie lubię takich przeskoków czasowych.

Najpierw obejrzałam film, zachęcona sięgnęłam po książkę i nie rozczarowałam się - historia romantyczna, pozwala odbyć podróż w czasie - znaleźć się w innym miejscu, w uroczym otoczeniu i przeżywać miłosne uniesienia wraz z bohaterami. Polecam na jeden, dwa wieczory.

żałość. dwieście pięćdziesiąt stron lamentu i właściwie całe życie okręcone wokół nędznego skoku w bok, bo nawet romansem tego nazwać nie można. facet se pobzykał na weselu i to na krzywy ryj, że tak powiem, z ciężarną narzeczoną niemalże za ścianą, a ta głupia baba rozpamiętuje latami i - siłą rzeczy, z braku właściwego odniesienia w rzeczywistości - dopowiada sobie bajki....

Opowieśc tkana wspomnieniami, snami, marzeniami... Jak przez mgłę, skrawkami, ulotnymi chwilami główna bohaterka snuje w myślach obrazy przeszłości...

65-lenią Ann poznajemy na łożu śmierci umierającą na raka. Majacząc, dławiąc ból, w półśnie, w chwilach trzeźwości umysłu i w najgłębszych halucynacjach, Ann powraca myślami do pewnego weekendu spędzonego latem 1954 roku na...

Nie jest to lektura łatwa, bo to plątanina myśli, wspomnień i zachowań z teraźniejszości. Pokazuje, jak kruche jest życie i jaki wpływ na nie ma przypadek, zbieg okoliczności. Umierająca Ann na łożu śmierci wspomina nie tyle swoje przeszłe życie, ale jedno wydarzenie- spotkanie człowieka, który był jej przeznaczony, a jednak nigdy nie złączyła się z nim na zawsze. To on nie...

Nie ma co ukrywać, nie jestem fanem takich obyczajowych romansideł. Ckliwa historia która nie porywa jakoś porządnie. Książkę przeczytałem z ciekawości, dla odmiany. Nie powiem że nie było warto, ale też nie jestem nią specjalnie zachwycony.

Dyskusje

• 2013