Książka o człowieku w spektrum autyzmu

Okładka książki Książka o człowieku w spektrum autyzmu Jerzy Janiak, Weronika Janiak
Okładka książki Książka o człowieku w spektrum autyzmu
Jerzy JaniakWeronika Janiak Wydawnictwo: Wydawnictwo Natuli poradniki
poradniki
Książka o człowieku w spektrum autyzmu
Wydawnictwo Natuli
2022-05-09
2022-05-09
autyzm spektrum autyzmu rozwój psychologia

Okładka książki Ona. Zdrowie, seksualność, ćwiczenia mięśni dna miednicy. Kamila Raczyńska-Chomyn, Ewelina Tyszko-Bury
Ona. Zdrowie, ... Kamila Raczyńska-Ch...
Okładka książki Emocjonalne pułapki w związkach Eckhard Roediger, Bruce A. Stevens
Emocjonalne pu... Eckhard Roediger, B...
Okładka książki #sexedpl. Dorastanie w miłości, bezpieczeństwie i zrozumieniu. Przewodnik dla rodziców Barbara Baran, Alicja Długołęcka, Małgorzata Iwanek, Iza Jąderek, Michał Pozdał, Anja Rubik, Agnieszka Stein
#sexedpl. Dora... Barbara Baran, Alic...
Okładka książki Jak uwolnić się od ciężaru dysfunkcyjnej rodziny. Wsparcie dla dorosłych dzieci z trudnych domów. John Friel, Linda Friel
Jak uwolnić si... John Friel, Linda F...

Świetnie napisana książka. Czytałam ją jako osoba neurotypowa, by jakoś poznać ten "drugi świat" i naprawdę odnalazłam w niej dużo odpowiedzi na moje pytania. Idealna na sam początek by oswoić się z tematem.

Przeczytałam tak dobrą książkę, że na pewno — z czystym sumieniem — mogę ją ustawić okładką do przodu, by mi o sobie przypominała nieustannie; a na dodatek przez nią półka branżowa o tym, jak działają ludzie i jak jesteśmy neuroróżnorodni, powiększy się o kilka kolejnych pozycji. Puszczą mnie z torbami! 📚📚📚

Po pierwsze nikt mi za te słowa nie płaci - od razu daję znać, bo będzie tyle zachwytów, że aż trudno w to uwierzyć, ja ją dostałam od HappyKid (HappyKid) (bo to teraz mój świat).

♥️♥️♥️Pozaginałam mnóstwo rogów, bo jestem czytelnikiem w stylu #potwór. Jednak Weronika i Jerzy Janiakowie napisali „Książkę o człowieku w spektrum autyzmu” tak dobrze, że co chwilę przybijałam im piątkę i mówiłam w domu: „K. musisz ten rozdział przeczytać!".

Z książką wydaną przez wydawnictwo Natuli (Natuli - dzieci są ważne) idzie się przez proces diagnozy i zdobywania wiedzy o spektrum jak z dobrym kumplem, takim Wergiliuszem wśród ziomeczków, bo jak twierdzą twórcy: „Rzeczywistość dorastającej i dorosłej osoby w spektrum autyzmu często przypomina występ stand-upera” i nie sposób się z nimi nie zgodzić. 😅

Zaczynamy zatem od zalet samorzecznictwa i ulgi, która towarzyszy diagnozie u dorosłych ludzi z ASD, a nie ma jej u rodziców dzieci atypowych. 👉Droga do samoakceptacji przez zrozumienie innych to wyzwalające doświadczenie, ale dla każdego może być inna i wymagać czasu. Rodzice po diagnozie są przerażeni, bo trafiają do pełnego nieczytelnych kruczków systemu, który jest gdzieś tam spisany, ale właściwie nie wiadomo gdzie i które przepisy są aktualne. Autorzy napisali wprost: w szale poszukiwania dla dziecka dodatkowych zajęć, terapii, zdobywania orzeczenia rodzice nie powinni zapominać o sobie i warto, by skorzystali z pomocnej dłoni terapeuty. W książce opisano też proces diagnozy i potrzebną w szkołach dokumentację, a także relacje w triadzie: dziecko-rodzic-nauczyciel.

Oczywiście to nie jest tak, że mamy teraz „epidemię autyzmu" albo „modę na autyzm" - to nie są przelewki (a na pewno nie jest to choroba); po prostu w końcu są odpowiednie narzędzia do badania naszej neuroróżnorodności, co daje szanse na lepsze życie. 🎯W końcu można zdobywać wiedzę o sobie i innych, unikać stygmatyzacji i łatki agresywnego czy trudnego dziecka, które z powodu nadmiaru bodźców, głosów z telewizora i radia, opowieści wszystkich domowników, szczekanie psa i zapachów obiadu wpada w szał.

🌸Wystarczy zrozumieć przyczynę, by życie neuronietypowych nie było udręką🌸, bo osoby z ASD są obarczone dziesięciokrotnie większym ryzykiem samobójstwa niż osoby neurotypowe, nie pomaga zapewne fakt, że wśród ludzi z ASD występuje znaczący odsetek osób nieheteronormatywnych — zatem przeżywają one podwójne wykluczenie.

Istotny jest dla mnie temat spektrum u kobiet, które często diagnozują się już jako osoby dorosłe, co wynika z innej socjalizacji dziewczynek niż chłopców: one mają być grzeczne i uległe, dobrze się zachowywać, obserwować i imitować zachowania pożądane. To oczywiście prosta droga do maskowania👺 i frustracji.

Moim zadaniem jako oligofrenopedagożki 🙋🏻‍♀️jest wyposażanie dzieci w samoświadomość🧠, że spektrum ma wiele twarzy, można mieć w związku z nimi liczne problemy, ale też odczuwać możliwości i zalety. To po prostu inny wzorzec rozwojowy.

O tym wszystkim, a także o trudnościach (z koherencją centralną, stimach, meltdownie, wstydzie, wewnętrznym krytyku antymotywacyjnym, shutdownie, unikaniu interakcji, niebezpiecznym wypaleniu, które może objawiać się jak depresja z myślami samobójczymi; koszmarze sensorycznym systemu szkolnego) oraz zaletach (pasjach, które bywają protezą relacji społecznych ♥️) przeczytacie w książce. Opisano w niej także potrzeby osób studiujących wraz z nazwą jednostek, które mogą być pomocne, a także realia na rynku pracy (mówić o diagnozie czy nie?). Nie chce więcej zdradzać, ale pamiętajcie, że „życie na energetyczny kredyt wymaga spłacenia”, więc dbajcie o siebie🤗, edukujcie się💪 i otoczenie🌍, a - z ręką na sercu♥️ - obiecuję, że z czasem będzie już tylko łatwiej.

Baba

Po pierwsze nikt mi za te słowa nie płaci - od razu daję znać, bo...

Chcę Wam bardzo polecić "Książkę o człowieku w spektrum autyzmu" napisaną przez małżeństwo związane z neuroróżnorodnością prywatnie i zawodowo, Weronika i Jerzy Janiakowie. Książka została wydana przez Wydawnictwo Natuli. Książka, choć głównie dedykowana jest osobom w spektrum autyzmu, gdyż wspiera w trudnościach dnia codziennego i pomaga w zrozumieniu siebie to neurotypowi również skorzystają czytając ją. Mają okazję zetknąć się ze światem neuronietypowych, starać się ich zrozumieć.

W książce znajdują się również komentarze specjalistów związanych z osobami ze spektrum autyzmu. W książce poruszana jest taka tematyka jak akceptacja diagnozy, motywacja, zainteresowania, edukacja, praca, relacje w rodzinie i w kontaktach z innymi oraz rodzicielstwo w spektrum.

Cała recenzja: https://bluefingersbywiola.blogspot.com/2022/09/kilka-refleksji-o-edukacji-osob-ze.html

2095
2033

„Książka o człowieku w spektrum autyzmu” Jerzego Janiaka i Weroniki Janiak zabiera czytelnika w świat autystów.
Po książkę sięgnęłam w ramach poznawania tematu dotyczącego pedagogiki specjalnej. Z czystym sumieniem polecam . Książka zawiera konkretne informacje, które będą potrzebne praktycznie każdemu czytelnikowi.

Polecam wyjątkową książkę. Dla rodziców ASów innych bliskich, nauczycieli, oraz samych ASów, ale myślę, że tak od ok 13 roku życia. Książka przede wszystkim obala mity na temat autyzmu, pięknie wszystko tłumaczy na czym polega odmienność Asów, promuje jednocześnie poprawny język do mówienia o autyzmie. Każdy rozdział składa się z 5 części. Wprowadzenia osoby ze spektrum, wyjaśnienia popularno-naukowego, słowniczka, podsumowania i komentarza specjalisty. W związku z tym każda osoba czytająca może znaleźć w niej perspektywę, która jest jej najbliższa i pozwala zrozumieć pozostałe wyjaśnienia

Bardzo potrzebne podstawowe informacje i porady o różnych aspektach życia w spektrum autyzmu w podejściu humanistycznym - serdecznie polecam zarówno osobom autystycznym, jak i neurotypowym.

• Psychologia
  • Spektrum autyzmu
  • Biblioteka wydziałowa
  • #WyzwanieLC2022

Dodaj cytat z książki Książka o człowieku w spektrum autyzmu