Lato Sabiny

Magdalena Kopeć Wydawnictwo: Skarpa Warszawska literatura obyczajowa, romans
Skarpa Warszawska
2022-06-15
2022-06-15

Okładka może sugerować lekką historię o miłości. Nic z tego, nic nie jest łatwe i proste. Bardzo mi pasuje do tej książki fragment piosenki:
"A gdy się czasem w życiu uda
kobiecie z przeszłością,
mężczyźnie po przejściach"
Hanka - Sabina to kobieta z przeszłością, a Irek - mężczyzna po przejściach. Polecam.

"A gdy się czasem w życiu uda
kobiecie z przeszłością,
mężczyźnie po przejściach"

Zapraszam na kilka słów o książce ,,Lato Sabiny" autorstwa Pani Magdaleny Kopeć.

🏖,, Morza szum, ptaków śpiew, złota plaża pośród drzew..." Świetna okładka, od razu przykuła mój wzrok i dlatego kupiłam😍 Dodatkowy atut to patronat NIEnaczytana to musi być dobra książka, tak pomyślałam i się nie zawiodłam. 🏖📖

🏖Piszę tę recenzje na plaży, gdzie wokół bezkres morza, złocisty piasek rozgrzewa moje stopy, mewy dają koncert😊 Skończyłam tę książkę dość szybko, jest nieodkładalna, historia od razu wciąga czytelnika do urokliwej wioski Borzęcin. Tu życie płynie wolniej, mieszkańcy wiedzą o sobie wszystko, a kiedy trzeba są zawsze gotowi do pomocy. Nagle zjawia się ona- nowa, miastowa. No i zaczyna się dziać wiele ciekawych rzeczy, jest atrakcją tego miejsca. Jakie sekrety skrywa Sabina? dowiecie się z książki🤔Ujęła mnie postać Ewy, mąż za granicą zarabia na chleb, ona z dziećmi I schorowanym ojcem,pranie, gotowanie, sprzątanie... Proza życia. Pralka Frania...🙉 Pamiętacie?🤔 Wróciły wspomnienia, jak spędzałam wakacje u babci na wsi🌳 Bazy na drzewie, podchody, jabłka które szybko zrywałyśmy🤭 Wspomnień czar. Myślę, że każdy wyniesie coś z tej historii i będzie wracać do niektórych fragmentów, ponieważ są bardzo życiowe...

🏖Autorka nakreśliła świetną historię od której trudno się oderwać. Sympatyczni bohaterowie zapraszaj do swego świata. Każdy z nich skrywa, swoją bolesną historię, ukrytą gdzieś na serca dnie. I my ją stopniowo odkrywamy.

🏖 Idealna książka na lato,na złocistej plaży, przy akompaniamencie mew i wzburzonym morzu, otwórz książkę i zanurz się w historii, która na długo pozostanie w twoim sercu.

Wszystkiego dobrego kochani. 🏖
@Monika W Krainie Powieści 😊

🏖Piszę tę recenzje na plaży, gdzie wokół bezkres morza,...

Jak ocena wskazuje, według mnie rewelacyjna książka. Bardzo wciągająca i pobudzająca wyobraźnię. Jedna z niewielu książek, która przeniosła mnie w świat bohaterów - do Borzęcina. Czułam jakbym widziała tę historię na własne oczy. Doskonała do czytania przed snem, dzięki krótkim rozdziałom i relaksującej fabule. To najszybciej przeczytana przeze mnie książka, która ani przez chwilę mi się nie nudziła. Intensywność wydarzeń utrzymana od początku do końca, co niewielu autorom się udaje. Mam nadzieję, że Magdalena Kopeć zdecyduje się na kontynuację losów bohaterów tej opowieści. Polecam z całego serca.

Przeczytane, zapamiętane.
Do sięgnięcia po Lato Sabiny zachęcił mnie debiut Autorki. Nie zawiodłam się.
Obrazki na długo zostają w pamięci, dobrze napisane przemyślenia.
Okładka trochę zbiła mnie z tropu...
To dobra powieść dla kogoś, kto szuka prawdziwych historii, niekoniecznie słodkich i lukrowanych.

Przeczytane, zapamiętane.
Do sięgnięcia po Lato Sabiny zachęcił mnie debiut Autorki. Nie zawiodłam się.
Obrazki na długo zostają w pamięci, dobrze napisane przemyślenia.
Okładka trochę zbiła mnie z tropu...

~Hanna Szamota nazywana przez innych Sabiną, po latach życia w Warszawie, na jakiś czas zostaje zmuszona zmienić swoje miejsce zamieszkania.I tak z dnia na dzień, przeprowadza się do małego miasteczka Borzęcin.
Niestety na miejscu okazuje się, że nic nie jest takie jaki kiedyś i kobieta czuje się obco w nowym otoczeniu.
Jednak z czasem zaczyna poznawać nowych mieszkańców jak i panujące tam zwyczaje.Jako nowa mieszkanka małej miejscowości pomalutku wtapia się w nową rzeczywistość i zaprzyjaźnia z tajemniczym mężczyzną Irkiem z którym po czasie połączy ja dość skomplikowana relacja...
Jaka przeszłość skrywa Hanka?Czy w nowym miejscu zamieszkania odnajdzie spokój i poczuje się bezpiecznie?
~"LATO SABINY" autorstwa Magdaleny Kopeć to słodko-gorzka, pełna wzruszeń, opowieść obyczajowa, w której nasza bohaterka na pewnym etapie swojego życia musi odciąć się od trudnej przeszłości.Jednak jak to w życiu bywa nie będzie to takie łatwe jak mogłoby się wydawać, gdyż zdarzenia z przeszłości jak i ludzie z nią związani nie pozwolą od tak o sobie zapomnieć...
~Autorka w swojej powieści poruszyła bardzo trudny wątek, który został opisany z wielką precyzją i klasa, co jeszcze bardziej wzbudziło moja ciekawość.Do samego końca byłam ciekawa, czy nasza bohaterka zdoła się uporać z przeszłością w której do tej pory funkcjonowała oraz "łatka" która została jej z góry przypisana.Nie chce tutaj za dużo wam zdradzać z fabuły i ujawniać więcej informacji niż w opisie książki,dlatego odsyłam was do lektury.
~Gwarantuje wam że cała historia wraz z małomiasteczkowym klimatem, bohaterami którzy popełniają błędy tak jak my, pochłonie was bez reszty.Do tego stopnia że będzie trzymać kciuki za Hankę jak i jej nową znajomą Ewę, która również nie ma lekkiego życia.
Cała historia którą czyta się dosłownie jednym tchnieniem, uświadamia nam, że nasze życie w dużej mierze zależy od nas samych.
"Każdy z nas jest kowalem swojego losu"
Według mnie jest to lektura idealna na błogie wakacyjne lenistwo..Polecam ja każdej kobiecie.

Jednak z czasem zaczyna poznawać nowych mieszkańców...

Hanka Szamota po latach życia w Warszawie przyjeżdża do Borzęcina- małego miasteczka w Świętokrzyskim.
Ponieważ została do tego ,,przekonana" i nikogo tu nie zna, początkowo czuje się obco. Na szczęście z biegiem czasu zaczyna poznawać sąsiadów i mieszkańców, którzy, jak na małomiasteczkową społeczność przystało, zastanawiają się co też taką kobietę sprowadziło na prowincję i przede wszystkim kim jest dla Piotra, właściciela mieszkania, które zajmuje.

Jakie tajemnice ukrywa Hania vel Sabina?
Czy w nowym życiu odnajdzie to, czego szuka?
To lato z pewnością będzie przełomowe.

Mam w swoim życiu wiele szczęścia do czytania książek autorek, które potrafią doskonale grać emocjami doprowadzając mnie do płaczu. Opowiadane przez nie historie są zwyczajne, bo takie przede wszystkim jest życie, ale napisane zostały w taki sposób, że czujemy je każdą częścią naszego ciała. Bohaterowie są prawdziwi- z wadami, zaletami i tajemnicami przeszłości, bo w końcu każdy kiedyś popełnił jakiś błąd.
U Sabiny teraz jest szansa, aby zacząć wszystko od nowa. Tylko.. czy wszyscy są gotowi przyjąć prawdę na klatę i ją zrozumieć?

Dowiecie się z książki.
Nie znałam wcześniej autorki, ale od teraz należy ona do ścisłego grona moich ulubionych, po których lektury mogę sięgnąć w ciemno.
Było smutno, intrygująco, pięknie.
Był na koniec mój płacz.
Ta historia jest idealna dla wrażliwych dusz. Jedna z takich, o których się nie zapomina.
Ogromnie Wam polecam!!!

Czy można odciąć się od przeszłości? Zamknąć za sobą do niej drzwi, przekręcić klucz i wyrzucić go i nigdy nie próbować odszukać? Czy można pójść dalej, czując wciąż na szyi jej oddech, zwłaszcza wtedy, kiedy tak naprawdę nie wiemy, dokąd zmierzamy?
Powieść Magdaleny Kopeć to nie jest lekka wakacyjna opowieść, a tytułowe lato to pewien etap, jaki nadchodzi w życiu Hanki. Kobiety, która musiała z dnia na dzień porzucić wszystko i wyjechać do miejsca, którego nie znała. Które było dla niej niechcianym kierunkiem podróży, a w którym odnalazła więcej, niż oczekiwała. Zwłaszcza że tak naprawdę nie oczekiwała niczego… Czy można polubić główną bohaterkę? I tak i nie. To nie jest miła osoba, której uśmiech i poczynania wzbudzają sympatię. To kobieta, która niejedno ma na sumieniu. I choć początkowo możemy czuć niechęć, to autora stopniowo odkrywa karty z jej przeszłości, dając możliwość zrozumienia jej decyzji. Hanka to stanowczo kobieta po przejściach, która trafia na mężczyznę z przeszłością. Z przeszłością trudną, bolesną, która już na zawsze odcisnęła w nim swoje piętno, sprawiając, że zbudował wokół siebie mur. Choć tych dwoje zdaje się być zupełnie do siebie niepodobnych, to coś ich wzajemnie do siebie przyciąga. Być może są to rany, które zostawił na ich duszy los i ludzie, a może samotność, która jest ich codziennym towarzyszem. Są niczym dwie tratwy dryfujące po oceanie rzeczywistości. Bez wyraźnego celu ani pomysłu na życie. Co wyniknie z ich spotkania? Czy bagaż doświadczeń, które każde z nich niesie, sprawi, że się do siebie zbliżą i będą w stanie pomóc sobie nawzajem? Co wygra: duma czy emocje?
Magdalena Kopeć zabiera nas w podróż, dla niektórych sentymentalną. I ja się znalazłam w tym gronie. Uśmiechałam się pod nosem, czytając o realiach lat 90-tych, które udało się autorce oddać bardzo wiernie, nadając powieści ówczesny klimat. Szklanki w koszyczkach jako jeden z symboli tamtych czasów, sałatka jarzynowa na każdej większej uroczystości i kruche paluszki na zagryzkę. Autorka kreśli obraz małomiasteczkowej mentalności, która wyziera z każdego domostwa, sklepu spożywczego, czy pielonych grządek. Każdy niby przypadkiem wie wszystko o każdym, nie zawaha się „dyskretnie” pokazać palcem, jeśli uzna, że sąsiad robi coś niestosownego. Tutaj powiedzenie, że ciekawość to pierwszy stopień do piekła zdaje się nie znajdować zastosowania.

Podsumowując:

Z przeszłością trudno się pogodzić, zwłaszcza wtedy, kiedy ma się żal. Żal do samego siebie. Kiedy nie potrafimy wybaczyć sobie, a poczucie winy za rzeczy, które świadomie lub nie stały się naszym udziałem, ciążą nam jak przysłowiowa kula u nogi. Powieść Magdaleny Kopeć to historia, która pokazuje, że każdy ma prawo popełniać błędy, jednak dopóki nie będzie w stanie stanąć z ich konsekwencjami twarzą w twarz, nigdy nie zdoła ruszyć dalej. To opowieść, która uświadamia, jak decyzje z przeszłości determinują naszą teraźniejszość, a także o tym, że czasami los stawia na naszej drodze osoby, które obarczone własnymi doświadczeniami, mogą pomóc nam w uporządkowaniu naszego świata. Przesiąknięta małomiasteczkowym klimatem lat 90-tych historia o relacjach, które nastręczają nowych problemów, ale mogą także okazać się wybawieniem, kiedy zgubimy się w zaułku życia.

"Lato Sabiny" to obyczajowa historia, w której główna bohaterka musi uciec od trudnej przeszłości i ukryć się w zupełnie nowym miejscu. Tam poznaje przyjaciół oraz tajemniczego Irka, z którym połączy ją nieco skomplikowana relacja. Każdy z bohaterów dźwiga jakiś ciężar, a bagaż doświadczeń może całkowicie wpłynąć na przyszłość. Czy można zacząć od nowa kiedy przeszłość ciągle o sobie przypomina? Hanka nie wstydzi się tego, co robiła wcześniej, jednak może w ten sposób zdystansować do siebie innych.

Autorka poruszyła w książce trudną tematykę i myślę, że wykazała się odwagą sięgając właśnie po taki wątek. Nie ukrywam, że fabuła kupiła mnie totalnie. Byłam ciekawa jak Hanka poradzi sobie w życiu, po odcięciu, a właściwie próbach odcięcia się od przeszłości. Kobieta prowadziła jednak życie, od którego ciężko całkowicie się uwolnić i niejednokrotnie się o tym przekonała. Czy będzie miała szansę na normalny związek? Na nowe przyjaźnie? Przeczytajcie sami. Myślę, że pochłoną Was nie tylko losy Hanki, ale i Ewy, u której w życiu też sporo się dzieje. Te dwie kobiety pokażą Wam, że życie nie jest kolorowe, czasem aż nadto brutalne. Jednak na własne życzenie często sprowadzamy na siebie nieszczęście. Jak będzie w tym przypadku? Tego już dowiecie się z książki. Polecam dla każdej kobiety, a Wy polećcie ją dalej, swoim mamom, przyjaciółkom, komu tylko zapragniecie.

• Egzemplarz recenzencki
  • Przeczytane 2022