The Palace Papers: Inside the House of Windsor - the Truth and the Turmoil

Okładka książki The Palace Papers: Inside the House of Windsor - the Truth and the Turmoil Tina Brown
Tina Brown Wydawnictwo: Crown biografia, autobiografia, pamiętnik
The Palace Papers: Inside the House of Windsor - the Truth and the Turmoil
Crown
2022-04-26
2022-04-26
Brytyjska Rodzina Królewska królowa Elżbieta II

Nigdy nie byłam fanką (zresztą uważam, że to słowo brzmi dość dziwnie w tym konkretnym kontekście) brytyjskiej rodziny królewskiej. Chodzi o to, że wiedziałam mniej więcej, kiedy wybuchła u nich jakaś grubsza afera, ale sama nigdy aktywnie nie szukałam takich informacji. Ta książka tylko utwierdziła mnie w sceptycyzmie co do konceptu, że ktoś zostaje głową państwa - i/lub dostaje miesięcznie sumy, których przeciętny zjadacz chleba nie zobaczy przez całe życie - tylko dlatego, że urodził się w konkretnej rodzinie. Kiedy czytałam fragmenty o niesławnym księciu Andrzeju - kto wie, ten wie - zastanawiałam się, co by było, gdyby urodził się jako pierwszy, a królowa była dla niego bardziej pobłażliwa.

Co do samej książki - podobnie jak kilku poprzedników, zwrócę uwagę na fakt, że po doborze słów wyraźnie widać, których członków windsorskiego stadła autorka lubi bardziej, a których mniej, więc jeśli ktoś szuka w miarę neutralnego podejścia do tematu, to nie tędy droga.

Książka z pazurem, efekt tytanicznej pracy. Polecam.

Książka z pazurem, efekt tytanicznej pracy. Polecam.

Czytając miałam wrażenie że znam już tą historię bardzo dobrze, ale i tak czytało mi się bardzo przyjemnie. Książka pokazuje jak łatwo i zarazem jak trudno być członkiem rodziny królewskiej.

Dużo opisów , trudne słowa , ale polecam bo są bardzo ciekawe momenty o których nie miałam pojęcia .

"Wojna Windsorów. Za drzwiami pałacu." Tiny Brown to książka, którą bardzo chciałam przeczytać. Już miałam zamawiać w oryginale, kiedy wydawnictwo ogłosiło ją w swoich zapowiedziach!
Czy było warto? Książkę czyta się znakomicie, choć może też dlatego, że dla mnie jest to interesujące ;)
Nie brakuje w niej jednak stronniczości, autorka na pewno nie jest fanką Meghan i powtarza szerzącą się teorię, jak to matka Kate pomogła jej złapać księcia. Ciekawą rzeczą za to jest i dla mnie wiarygodną jest jej relacja o Dianie. Tina Brown znała ją osobiście.
Myślę, że stanowi bardzo interesujący przekrój "afer" związanych z rodziną królewską od księżniczki Małgorzaty do tzw. Megxitu. I chociaż naprawdę świetnie się ją czytało, dlatego tak ją oceniłam, chciałabym, by była mniej plotkarska. Polecam znawcom tematu, a początkującym radzę poczekać, by nie przejąć silnych opinii autorki ;)

Tina Brown jest weteranką pisania o royalsach. Zasłynęła świetnie przyjętą przez krytyków i czytelników książką wydaną w 10. rocznicę śmierci Diany "The Diana Chronicles". Na przełomie lat 80. pracowała jako redaktorka naczelna "Tatlera". Pisała dla "Vanity Fair" i "The New Yorkera". Księżną Dianę znała osobiście. Teraz powróciła z książką opisującą ostanie 30-40 lat w królewskich pałacach - "Wojną Windsorów. Za drzwiami pałacu".

Wgryzając się w ten tytuł zastanawiałam się o czym właściwie jest ta książka. Jaka jest tutaj myśl przewodni? Co autorka chciała czytelnikom przekazać? Angielski tytuł "Palace Papers" sugeruje, że będzie się skupiała na działaniach pałacowych pracowników i rzeczywiście, pojawiały się fragmenty na ten temat, ale niestety książka jest głównie zapisem skandali i dram z ostatnich lat. Jedne bardziej, drugie mniej wiarygodne (naprawdę męcząca jest już narracja, że Catherine i Carole uknuły usidlenie Williama). Brown ma świetne pióro, nie przynudza, ale w tej tematyce są lepsze opracowania. Nie poleciłabym też tej książki osobom, które dopiero zaczynają czytać o royalsach. Autorka nie jest zbyt obiektywna.

Udało mi się pożyczyć tą lekturę od znajomej, żeby spokojnie przeczytać ją w weekend, ale dotrwałam jedynie do połowy książki. Warstwa językowa jest przyjemna w odbiorze, więc czyta się dość szybko, a treść zaczyna męczyć po pierwszych trzech rozdziałach. Bardzo dużo wtrąceń i anegdot wciśniętych gdzie tylko się da, przez co czytelnik czasami traci wątek i musi wracać do poprzedniej strony, by przypomnieć sobie o co właściwie się autorowi rozchodzi.

Męcząca lektura i mało odkrywcza, jak ktoś śledzi historię Windsorów i się orientuje w historii i skandalach dworskich, to z tej książki nic nowego nie wyniesie. Raczej lektura dla osób kompletnie zielonych w temacie monarchii brytyjskiej.

Keeping up with the Windsors

Jak prawią mądrzy ludzie na twitterze - człowiek nowoczesny nie powinien interesować się życiem "pasożytniczo estradowej branży zwanej arystokracją".

Magia królewskich godów, królewskiego pogrzebu, królewskich zaręczyn i królewskich zdrad ma jednak to do siebie, że przyciąga jak magnes. Może wynika to z nostalgii za na poły baśniowym czasem królów, może to zwykła ludzka, niezdrowa ciekawość. Bądź co bądź czytając zgryźliwą, ale i w swej złośliwości uczciwą książkę Tiny Brown, bawiłam się równie dobrze co Jan Lubomirski, jedząc kanapki i popijając je herbatą na grillu u Karola III.

Odpoczęłam od trudów codzienności, dałam ukojenie wymęczonemu nauką mózgowi. Rozerwałam się.

Zaiste. Książka Tiny Brown to definicja guilty pleasure.

Keeping up with the Windsors

Świetna książka

Świetna książka

🌺 "Wojna Windsorów. Za drzwiami pałacu" autorstwa Tiny Brown, to niezwykle ciekawa książka opisującą życie najsłynniejszej monarchii na świecie, brytyjskiej rodziny królewskiej.

🌺 Interesujecie się brytyjską rodziną królewską?
Ja śledzę informacje na ich temat, oraz niejednokrotnie oglądałam programy i czytałam o nich różne książki.
Widząc zapowiedź tej wiedziałam, że na pewno po nią sięgnę. Czytałam już książkę "Ten drugi" oraz "Zemsta", które były naprawdę interesujące, także byłam ciekawa czy z tej książki dowiem się czegoś nowego.
Książka jest naprawdę obszerna, ma 560 stron, a autorka stara znaleźć odpowiedź na wiele pytań, których sama byłam ciekawa, między innymi, jaka przyszłość czeka brytyjską monarchię, oraz jak na nią wpłynie sytuacja z Harrym i Meghan. Nie brakuje tu skandali oraz afer, a niektórzy z rodziny królewskiej tylko na pozór zachowują między sobą poprawne relacje.
W środku mamy również fotografie członków rodziny z ważnych wydarzeń, co zawsze lubię w tego typu książkach.

Jeśli śledzicie wiadomości o Royalsach, i chcecie dowiedzieć się więcej o tym co dzieje się za zamkniętymi drzwiami pałacu, to ta książka musi się znaleźć w waszych rękach.

🌺 Interesujecie się brytyjską rodziną królewską?
Widząc zapowiedź tej wiedziałam, że na...

• Do kupienia
  • Schowek do przeczytania