Nie od razu Kraków zbudowano

Okładka książki Nie od razu Kraków zbudowano Karol Estreicher (młodszy)
Okładka książki Nie od razu Kraków zbudowano
Karol Estreicher (młodszy) Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy biografia, autobiografia, pamiętnik
218 str. 3 godz. 38 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Państwowy Instytut Wydawniczy
Data wydania:
1958-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1947-01-01
Liczba stron:
218
Czas czytania
3 godz. 38 min.
Język:
polski
Tagi:
Kraków Estreicher
Średnia ocen

7,5 7,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Niesamowita przygoda psa Dżimusia Karol Estreicher (młodszy), Joanna Gellner, Bożena Sobucka
Ocena 8,0
Niesamowita pr... Karol Estreicher (m...
Okładka książki O Magdalenie Samozwaniec Halina Auderska, Maja Berezowska, Nadzieja Drucka, Karol Estreicher (młodszy), Kazimiera Iłłakowiczówna, Szymon Kobyliński, Andrzej Łapicki, Zbigniew Lengren, Eryk Lipiński, Tadeusz Łopalewski, Antoni Marianowicz, Janusz Minkiewicz, Wojciech Natanson, Hanna Ożogowska, Gabriela Pauszer-Klonowska, Michał Rusinek, Antoni Słonimski, Wilhelm Szewczyk, Seweryna Szmaglewska, Henryk Vogler, Witold Zechenter
Ocena 7,1
O Magdalenie S... Halina Auderska, Ma...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
22 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1011
298

Na półkach:

Możliwe, że czytałam tę książkę w dzieciństwie, albo fragment o dzwonieniu w Zygmunta, był w szkole czytany. Dobrze go pamiętam. Cudowne lata w pięknym mieście opisane w ciepły sposób. Książka dla dużych i małych.

Możliwe, że czytałam tę książkę w dzieciństwie, albo fragment o dzwonieniu w Zygmunta, był w szkole czytany. Dobrze go pamiętam. Cudowne lata w pięknym mieście opisane w ciepły sposób. Książka dla dużych i małych.

Pokaż mimo to

avatar
2070
910

Na półkach: ,

Do profesora Karola Estreichera mam dużo sentymentu, a to dlatego, że kiedyś w młodości (mojej, nie jego) zrobił mi psikusa. Postanowiłam za pomocą jego "Historii sztuki w zarysie" wyleczyć się z kompleksów pod tytułem: zupełnie nie znam się na sztuce. Wzięłam więc ten nieco opasły tom i zagłębiłam się w lekturze. A wszystko było opisane tak żywo i ładnie, że pochłonęłam książkę w zachwycie. Tylko drobiazg - zafascynowana lekturą zapomniałam zerknąć na reprodukcje omawianych obrazów. Jakoś wystarczyło mi, że sobie je za pomocą profesora wyobraziłam :) Przy takim sposobie czytania oczywiście z kompleksów się nie wyleczyłam, ale do autora zapałałam sympatią. I teraz mogłam wejść w świat jego dzieciństwa. Co za przyjemność! Mama, tata, inteligencka rodzina i Kraków przełomu XIX i XX wieku. Wiele opisanych miejsc, zwyczajów i anegdotek. Naprawdę smakowita lektura, jeśli ktoś lubi takie rzeczy z lekka trącące myszką :)

Do profesora Karola Estreichera mam dużo sentymentu, a to dlatego, że kiedyś w młodości (mojej, nie jego) zrobił mi psikusa. Postanowiłam za pomocą jego "Historii sztuki w zarysie" wyleczyć się z kompleksów pod tytułem: zupełnie nie znam się na sztuce. Wzięłam więc ten nieco opasły tom i zagłębiłam się w lekturze. A wszystko było opisane tak żywo i ładnie, że pochłonęłam...

więcej Pokaż mimo to

avatar
463
269

Na półkach:

Książka Karola Estreichera jest krótkim, ale jakże barwnym zapiskiem wspomnień młodego Autora. Jeśli lubicie przedwojenny Kraków i przykurzoną wiekowym pyłem historię miasta z pogranicza XIX i XX wieku, Wyspiańskiego, Rydla, Matejkę, krakowskie szopki czy zapachy antykwariatów, którymi królują tajemniczy właściciele, to jest to pozycja obowiązkowa! Być może, gdy będziecie spacerować po Plantach z książką Estreichera w ręku, ujrzycie odpoczywającego na ławce ostatniego znajomego Adama M…

Książka Karola Estreichera jest krótkim, ale jakże barwnym zapiskiem wspomnień młodego Autora. Jeśli lubicie przedwojenny Kraków i przykurzoną wiekowym pyłem historię miasta z pogranicza XIX i XX wieku, Wyspiańskiego, Rydla, Matejkę, krakowskie szopki czy zapachy antykwariatów, którymi królują tajemniczy właściciele, to jest to pozycja obowiązkowa! Być może, gdy będziecie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
4645
3414

Na półkach: , , ,

Bardzo się cieszę, że żegnam ten rok tak wspaniałą lekturą. Szkoda tylko, że zapomnianą i niedocenianą (na pewno przydałoby się wznowienie).

"Nie od razu Kraków zbudowano" to wspomnienia znanego historyka sztuki, autora licznych specjalistycznych publikacji i książek popularnonaukowych.
Pisarz patrzy na swoje dzieciństwo z perspektywy dorosłego, dojrzałego człowieka, jednak świat opisuje z pozycji dziecka, co tworzy jedyny w swoim rodzaju, nieraz bardzo rozbrajający klimat.

Wraz z małym Karolkiem zwiedzamy Kraków końca XIX wieku i początku dwudziestego stulecia. Widzimy najbardziej charakterystyczne miejsca i największe zabytki, które on sam poznawał dzięki spacerom z ojcem i dzięki różnym wybrykom z udziałem swoich rówieśników.

Bardzo ciepło, a jednocześnie dowcipnie pisze Estreicher o swojej rodzinie, zwłaszcza mamie, tacie i siostrze, Krzysi, która była dla niego autorytetem. Do tego grona dołączają również sąsiedzi, nauczyciele, koledzy, znajomi rodziców...

Sporo jest w książce fragmentów, które zapadają w pamięć. To m.in. cały rozdział poświęcony pracy magistratu, o którym mały chłopiec nie ma dobrego zdania, gdyż od wielu dorosłych słyszał tylko utyskiwania na tę instytucję - mimo upływu lat, niektóre stwierdzenia okazują się ponadczasowe, inne zaś bawią do łez.

Na uwagę na pewno zasługują też opisy czytanych w dzieciństwie książek i zabaw - coś, co dziś wielkimi krokami odchodzi do lamusa.

Całość napisana jest barwnie, gawędziarsko, z poczuciem humoru, dbałością o szczegóły i anegdoty na temat znanych mieszkańców Krakowa (np. Matejki, Wyspiańskiego).
Czytało mi się tę książkę z wielką przyjemnością i sentymentem.

Bardzo się cieszę, że żegnam ten rok tak wspaniałą lekturą. Szkoda tylko, że zapomnianą i niedocenianą (na pewno przydałoby się wznowienie).

"Nie od razu Kraków zbudowano" to wspomnienia znanego historyka sztuki, autora licznych specjalistycznych publikacji i książek popularnonaukowych.
Pisarz patrzy na swoje dzieciństwo z perspektywy dorosłego, dojrzałego człowieka,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
778
31

Na półkach: ,

ULUBIONA Z DZIECIŃSTWA!!!

ULUBIONA Z DZIECIŃSTWA!!!

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    42
  • Przeczytane
    27
  • Posiadam
    8
  • Cracoviana
    2
  • 2019
    2
  • Kraków
    1
  • 2.Wspomnienia/Pamiętniki/Listy
    1
  • Ulubione
    1
  • Biblioteka publiczna
    1
  • 2020
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Nie od razu Kraków zbudowano


Podobne książki

Przeczytaj także