Panna de Scudéri

Okładka książki Panna de Scudéri E.T.A. Hoffmann
Okładka książki Panna de Scudéri
E.T.A. Hoffmann Wydawnictwo: Saga Egmont klasyka
klasyka
Das Fräulein von Scuderi. Erzählung aus dem Zeitalter Ludwig XIV.
Saga Egmont
2022-04-13
2022-04-13
Stanisław Sierosławski
romantyzm ironia romantyczna literatura niemiecka klasyka klasyka literatury

Panna Magdalena de Scuderi jest jedną z dam na dworze króla Ludwika XIV. Dama zajmuje się pisaniem lubianych przez mieszkańców Paryża utworów poetyckich. Pewnego dnia do jej domu wdziera się zamaskowany mężczyzna, który pozostawia dla niej szkatułkę z tajemniczą zawartością. W tym samym czasie w Paryżu dochodzi do serii zbrodni, które jak wszyscy sądzą są popełniane przez grupę przestępców. Gdy w jednym z takich napadów ginie najbardziej znany w Paryżu złotnik to podejrzenia o popełnienie zbrodni padają na jego asystenta. Młodzieniec za wszelką cenę nalega na spotkanie z panną de Scuderi. Ta po usłyszeniu jego historii powraca do wspomnień z przed lat i postanawia spróbować uratować go przed śmiercią. Starania damy zaprowadzą ją przed oblicze samego króla. Jest to zaledwie siedemdziesięcio stronnicowe opowiadanie, jednak utrzymane w charakterze lekkiego kryminału z gatunku płaszcza i szpady. Jeśli ktoś nie chce sięgać po długą książkę lub ma mało czasu na lekturę to tak krótka historia będzie doskonałym rozwiązaniem.

Ocena na podstawie...

Hoffmann E.T.A., Panna de Scudery / Panna de Scudery. Opowiadanie z czasów Ludwika XIV / Das Fraulein von Scuderi (tyt. oryg.),tłum. S. Sierosławski, red. T. Abraszewska, wyd. 1 masowe, Warszawa: Książka i Wiedza, 1970, koliber.

Ocena na podstawie...

Paryż, wiek XVII. Strach nocą wyjść na miasto, bo w uliczkach grasuje nieuchwytna banda morderców i złodziei, którzy zdają się czatować przede wszystkim na szlachetnie urodzonych mężczyzn, niosących podarki w postaci cennej biżuterii swym metresom. W sprawę w zaskakujący sposób zostaje wmieszana ponad siedemdziesięcioletnia panna de Scudéry, pisarka i przyjaciółka przyjaciółki Ludwika XIV.

Opowiadanie Hoffmanna to ciekawy utwór, w którym dobre chęci brukują bohaterom drogę do piekła, a cnota i niewinność nie są w stanie same się obronić przed żadną krwi Chambre ardente z ponurym la Regnie na czele. Na całe szczęście determinacja panny de Scudéry jest ogromna i nawet króla potrafi przekabacić dla swojej sprawy.

Opowiadanie Hoffmanna pochodzi z lat 1819-21, a ja czytając o poczynaniach nobliwej pisarki miałam w głowie pannę Marple, co najmniej o wiek młodszą od panny de Scudéry. Pisarz w tej historii poruszył też kwestię twórcy, dla którego akt tworzenia jest jak narkotyk i który ze swym dziełem rozstać się nie umie. Jest to jedno z lepszych opowiadań Hoffmanna, jakie czytałam, może ma to związek z tym, że tak lubiany przez autora wątek metafizyczny jest tu zredukowany do minimum, a wszystkie mroczne sprawy wynikają z natury ludzkiej.

Na zakończenie lektury doszłam do wniosku, że są takie prawdy, których dla szczęścia bliźniego ujawniać absolutnie nie wolno, że prawdziwa miłość żadnych poświęceń się nie boi, że fanatyzm jest zły w każdej postaci, a zwłaszcza gdy służy sprawiedliwości – całkiem sporo przemyśleń jak na tak niewielką książeczkę. Polecam.

• Klasyka
  • Studia