Ripley pod ziemią

Okładka książki Ripley pod ziemią Patricia Highsmith
Okładka książki Ripley pod ziemią
Patricia Highsmith Wydawnictwo: Noir sur Blanc Cykl: Tom Ripley (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
Tom Ripley (tom 2)
Ripley Under Ground
Noir sur Blanc
2022-05-11
1994-01-01
1975-01-01
Maria Szkutnik
literatura amerykańska

Drugi tom oceniam nieco słabiej, niż pierwszy – wydał mi się bardziej nudny i wtórny: ponownie zabójstwo, wcielenie się w drugą osobę i szczęście, które ewidentnie dopisuje naszemu fałszerzowi, bo tyle rzeczy po drodze mogło się przecież posypać, ale dzięki refleksowi i zbiegom okoliczności udaje się uniknąć kary.

No i nie można odmówić Patricii Highsmith, że potrafi tworzyć portrety psychologiczne socjopatów, pełne psychotycznych zachowań, chociaż Ripley nie jest Hanibalem, a zwykłym, nierzucającym się w oczy, spokojnym człowiekiem. Przynajmniej z pozoru :)

No i nie można odmówić Patricii Highsmith, że potrafi...

Po "Utalentowanym Panu Ripley'u" dość mocne rozczarowanie, ale dam szansę kolejnym książkom z tej serii... Ta konkretna jest bardzo wtórna, nudnawa, a rozwiązanie wręcz groteskowe.

Ten Ripley to taki krętacz i kombinator… ehh, niezly z niego gagatek! Plynnie balansuje miedzy kazdym z osobna by wszystko poszlo po jego mysli …

41/52/2023

„Ripley pod ziemią” („Ripley Under Ground”),tł. Marta Szkutnik, Oficyna Literacka Noir sur Blanc 2022, wysłuchany audiobook Legimi
1. Dlaczego?
Bo po pierwszej części przychodzi druga, lubię czytać coś w całości, dobrze, że nie są to takie tomiszcza jak „Gra o tron” (ale było warto).
2. I jak?
Przyjemnie, choć da się zauważyć powtarzalność. Ciekawa jest dziedzina życia, w której buszuje Ripley, złodziej, manipulator i morderca (to po tylu latach od premiery już nie jest raczej spoiler) – malarstwo, handel sztuką. Przeraża to, jak bardzo zwyczajny jest Tom Ripley. To nie Hannibal Lecter czy jakiś inny obłąkany geniusz zbrodni. To sympatyczny młody człowiek, który lubi spokojne, dość dostatnie życie, ale wciąż pociągają go różne nieuczciwe kombinacje. Wydaje mi się, że to ta zwyczajność jest jego tarczą. Ani bardzo piekny, ani bardzo brzydki. Ani bardzo mądry, ani bardzo głupi. Dziwi pewna niefrasobliwość Toma – na jego miejscu (hmm…) do zagrania roli kogoś innego, usunięcia zwłok przygotowywałabym się bardziej staranniej. I –narzekamy na utratę prywatności, bolejemy nad światem – panoptikonem – ale jak łatwo w czasach Ripleya było działać, jak niewiele miał przeszkód do usunięcia, jak niewiele śladów do zatarcia… Świat mu sprzyjał. Warto też byłoby się zastanowić nad tym, co decyduje o wartości dzieła sztuki, reklama? Sława? Czy jest coś takiego jak obiektywna wartość dzieła?
Tom ma swoje słabości:
„Nie znosił czytania cudzych listów ani osobistych notatek.” Bidulek.
Ale też łatwo wracał do równowagi: „Po pierwszych kęsach jedzenia poczuł się lepiej”.
Do zobaczenia, Tom!
3. Dokąd mnie to prowadzi?
Do piosenki najlepszego polskiego zespołu – „Nagrobki” i „Mój dół” (69) NAGROBKI - 01 MÓJ DÓŁ [SINGIEL VERSON] - YouTube

41/52/2023

1. Dlaczego?
2. I jak?
Przyjemnie, choć da się zauważyć powtarzalność. Ciekawa jest...

Pierwsze dwie trzy godziny słuchania nie mogłam się wciągnąć. Obawiałam się, że historia będzie przekombinowana. Po wysłuchaniu i przemyśleniu myślę, że dalszy ciąg historii o Tomie Ripleyu jest całkiem prawdopodobny i ciekawy. Może sięgnę po kolejne tomy.

Każdy człowiek, któremu udało się uniknąć podejrzeń o zabójstwo przyjaciela, korzystałby z tego iż zrealizował swoje marzenia i wiedzie szczęśliwe życie. Okazuje się jednak iż nie zawsze trafne wybory, doprowadzają do zdemaskowania życia Toma, a wąż zapędzony w róg, kąsa i to jadowicie.
Czytając 2 tom przygód Pana R, zastanawiałam się nad sensem tego co czytam, gdyż wręcz niemożliwe staje się to co wyprawia główny bohater.
W moim przekonaniu cykl przygód Pana Ripley'a broni tylko wątek psychologiczny.

Patricia Highsmith po raz kolejny udowodniła, że jej książki zasługują na uwagę czytelników. Niebanalna historia związana z malarstwem, realistycznie ukazane portrety psychologiczne naszych bohaterów oraz stworzenie swoistego, przedziwnego uczucia dysonansu u czytelnika sprawia, że jej książki powinny się znaleźć na półce każdego szanującego się fana thrillerów. Gorąco polecamy!

Cała recenzja: https://premieryksiazkowe.pl/ripley-pod-ziemia-czyli-jak-wprowadzic-fanow-thrillerow-w-dysonans/

Tom Ripley przerodził marzenia w rzeczywistość i wiedzie dostanie życie we Francji. Mieszka w pięknej i starej posiadłości wraz z bogatą żoną. Już dawno zostawił za sobą sprawę Dickiego Greenleafa. Razem z zaufanymi przyjaciółmi prowadzi firmę zajmującą się sprzedażą unikatowych obrazów. Biznes zyskuje świetne dochody, jednak pewnego dnia jeden z klientów odkrywa, że obraz znanego malarza to falsyfikat. Czy firma oparta na fałszerstwach pogrąży Ripleya? Czy nadchodzący skandal da się zatrzymać?

Na nic ostatnio tak nie czekałam, jak na możliwość przeczytania i zrecenzowania drugiego tomu o losach przebiegłego Toma Ripleya.
Nie zawiodłam się, Patricia Highsmith doskonale wykreowała postać głównego bohatera, który zatraca się w swoich kłamstwach i manipulacjach. Autorka w wyjątkowy sposób przedstawia popełniane zbrodnie. Ripley nie ma wyrzutów sumienia, czasem działa pod wpływem impulsu, ale zawsze zachowuje zimną krew.
Podobała mi się także postać Bernarda, jego wrażliwość i artystyczna dusza, która przez pewne aspekty powoli doprowadza do zatracania się w rzeczywistości.

Książka obfituje w wiele niespodzianek, zaskoczeń fabularnych i nieoczywistych rozwiązań.

Chociaż jeszcze trzy tomy cyklu przede mną, już mogę powiedzieć, że będzie to jedna z moich ulubionych serii do których wielokrotnie będę powracać ❤️

Gorąco polecam 🔥

Tom Ripley wkracza w świat sztuki. Schemat podobny do tego z części pierwszej, choć w odwrotnej kolejności - najpierw mistyfikacja, potem zbrodnia. Więcej tu osób wtajemniczonych co tylko potęguje wrażenie bezkarności bohatera. Kolejne części przede mną.

Kolejne bardzo udane spotkanie z Panem Ripleyem i prozą wspaniałej Patricii Highsmith.
Fabuła ponownie trzyma w napięciu, jest wspaniale prowadzona i bardzo dynamiczna.
Nasz bohater nadal nie stroni od luksusowego życia, od cwaniactwa, od drogi na skróty i od przestępczej działalności. Mimo, iż ma obecnie tyle pieniędzy, że nie musi pracować, nasz bohater jednak działa.
W tej części historii Ripley uczestniczy w przestępczej siatce, która zajmuje się głównie podrabianiem i sprzedażą obrazów niejakiego Dervatta. Artysta fikcyjny, ale w książce niezwykle popularny i dochodowy. Stworzył co prawda średniej jakości dzieła, ale nimb świetnego malarza, artysty nieomal wszech czasów kwitnie za sprawą sprytnych przestępców.
I wszystko idzie dobrze, na konto przestępców w tym Ripleya wpadają kolejne okrągłe sumki. Jednak do czasu, aż ktoś wpada na trop tej afery. I zaczyna się...
Fabuła wydaje się sztampowa. W jakiejś książce już to było. Jednak to tylko pozory. Autorka do zdawałoby się znanego szkieletu fabuły dodała mnóstwo nowych elementów, a całość poprowadziła tak, iż lektura dosłownie przykuwa. To zaskakujące, jak Highsmith z niewielu elementów zdawałoby się oklepanej, wyeksploatowanej fabuły potraf stworzyć wartkie, nowe, ciekawe i niezwykle inteligentne coś, co przykuwa. Powstała zagmatwana, wielowymiarowa, bardzo dobrze napisana i niezwykle inteligentna historia pogmatwanego ludzkiego umysłu, cwaniactwa i wielu innych paskudnych cech. Do tego wyjątkowy, bardzo ciekawie nakreślony, wielowymiarowy bohater, którego warto poznać czytając także 1. część serii, Utalentowanego pana Ripleya.
To książka niesamowicie dobrze napisana, z ogromna porcją napięcia, mega trudnymi sytuacjami, nagłymi zwrotami akcji. To powieść wiele ukazująca, ale i mocno podnosząca ciśnienie.
Autorka po raz kolejny udowodniła, iż nie ilość, a jakość ma znaczenie. Ripley pod ziemią liczy zaledwie 294 strony. Niewiele. Za to, jak wiele nam przekazuje jak mocno na pewne sprawy uczula. Warto przeczytać. Polecam.

W...

• Kryminały
  • Literatura amerykańska
  • Sensacja

Dodaj cytat z książki Ripley pod ziemią