Ajurweda. Życie w zgodzie ze sobą

Okładka książki Ajurweda. Życie w zgodzie ze sobą Claire Ragozzino
Okładka książki Ajurweda. Życie w zgodzie ze sobą
Claire Ragozzino Wydawnictwo: Znak poradniki
poradniki
Living Ayurveda: Nourishing Body and Mind through Seasonal Recipes, Rituals, and Yoga
Znak
2022-07-04
2022-07-04
Sylwia Chojnacka
Ajurweda medycyna holistyczna przepisy zdrowie

Pięknie wydana, dużo przydatnych informacji przekazanych w przystępny sposób. Ciekawe propozycje sekwencji asan, dużo przepisów, które będę mogła ocenić dopiero za jakiś czas :) plus ćwiczenia oddechowe. Dla miłośników tematu ciekawa pozycja.

O tym, że w ostatnich latach wraca się do medycyny ludowej, wie chyba każdy, kto choć trochę interesuje się swoim zdrowiem i trendami związanymi z leczeniem. Na nowo modne stały się leki na bazie ziół i roślin leczniczych, stawianie pijawek, czy wszelkiej maści terapie – kolorem, dźwiękiem itd. Od wielu lat modna jest również joga, która wcześniej uznawana była za fanaberię ludzi bogatych, którzy mogli sobie pozwolić na te wszystkie wygibasy. Jednak jak się z czasem okazało joga, to coś więcej niż dziwne pozycje, z których nazw niejeden człowiek się wyśmiewał.

Przyznam, że o ajurwedzie jako takiej dowiedziałam się niedawno. Nazwa do tej pory nic mi nie mówiła. Zaczęłam przeglądać różne strony internetowe, po prostu, by złapać jakiś zarys, o co w tym wszystkim chodzi i co ma do tego joga. Wtedy na horyzoncie zdarzeń pojawiła się publikacja Claire Ragozzino, która w lekki i przystępny sposób przybliża czytelnikom ajurwedę.
Dodam, że mam takie odczucie, po przeczytaniu tej książki, że to stricte kobiecy tytuł. Napisany dla kobiet przez kobietę, bo przecież, kto lepiej zrozumie nas same niż inna kobieta?

Publikacja ta podzielona jest na trzy części. Najwięcej naczytacie się w tej pierwszej, w której autorka krok po kroku wprowadza czytelnika w arkana ajurwedy, objaśniając wszelkie terminy, zagadnienia. To tutaj poczytacie o doszach, gunach. O tym, na co wpływają, jak nad nimi zapanować i jak rozpoznawać, że pewne „elementy” konstrukcji naszego ciała i ducha są w dysharmonii.

Druga część to połączenia teorii z praktyką. W niej Claire Ragozzio opowiada, jak korzystać z materiału i wiedzy, jaką dzieli się z czytelnikiem. Tutaj też znajdziecie podpowiedzi z kuchennych rejonów. I warto się im przyjrzeć, bo autorka proponuje fajne i smaczne dania, które nie muszą być mega skomplikowane, by były smaczne i zdrowe oraz odpowiednie dla naszej wewnętrznej równowagi.

Trzecia część – ta najobszerniejsza, jeśli chodzi o ilość stron, to tzn. „styl życia”. Tutaj autorka opowiada o sezonowości – nie tylko dietetycznej, ale też tego, jak na pory roku reaguje nasze ciało i jak powinniśmy reagować my, by czerpać z życia pełnymi garściami! Tutaj też znajdziecie zestawy do ćwiczeń – czyli joga pełną gębą. Ale, ale... Claire Ragozzio tak fantastycznie omawia poszczególne figury, że każdy poradzi sobie z ich wykonaniem. Oczywiście potrzeba czasu, by dojść do perfekcji, ale przecież od czegoś trzeba zacząć.
Tutaj też autorka podrzuca garściami przepisy, które idealnie sprawdzą się w poszczególnych porach roku.

Całość, poza tekstem, wypełniają liczne zdjęcia, które sprawiają, że ta książka żyje. Dosłownie. Nie to jest nudna i mdła publikacja, w której ulewa się od ilości liter i materiału, który za cholerę nie chce wejść do głowy i pozostać w niej na dłużej. Tutaj mamy do czynienia z zupełnie odwrotnym efektem. Wnętrze tej książki po prostu się podziwia. Za estetykę, barwy i obrazy, które zapadają w pamięć. I które wywołują wiele pozytywnych emocji, gdy zgłębia się tajniki ajurwedy i jogi.

Jeśli szukacie ciekawego tytułu, który przybliży Wam ajurwedę, to ten będzie idealnym wyborem. Choć to moja pierwsza książka o tej tradycyjnej medycynie indyjskiej, wiem, że będę czerpała z niej garściami, bo Claire Ragozzino potrafi zarazić człowieka przysłowiowym bakcylem. Toteż zdecydowanie warto sięgnąć po ten poradnik – i piszę to ja, osoba, która na ogół odradza sięganie publikacje z tego „gatunku”. :)

"Ajurweda" to pięknie wydana książka, która ma nam pomóc w odnalezieniu harmonii w życiu. Autorka przedstawia genezę ajurwedy, wyjaśnia pojęcia z nią związane oraz to, co jest w niej najważniejsze.

Książka to drogowskaz do tego, by wsłuchać się w siebie, swój organizm i swoje potrzeby. Autorka zwraca uwagę, że książka nie jest typowym poradnikiem, który ma gotowe wskazówki na to, co będzie dla nas dobre. Chodzi o to, że to, co jednemu może pomóc, innemu może zaszkodzić. Sedno tkwi w tym, aby każdy z nas sam odkrył to, co mu pomaga. To, co pozwala nam się wyciszyć od głośnego i pędzącego świata. To, co sprzyja naszym jelitom i mózgowi. To, co daje nam wewnętrzny spokój i harmonię. Jak w pędzącym świecie, kiedy na co dzień każdy z nas narzeka na nieustanny brak czasu i sił można to odkryć?

"Ajurweda. Życie w zgodzie ze sobą" to książka, wobec której mam mieszane odczucia i która jakoś nie do końca mnie przekonała. Z jednej strony porusza ważne aspekty, zawiera ciekawe treści i piękną oprawę w postaci zdjęć, zachęca do bardziej uważnego stylu życia. Z drugiej strony nie przekonał mnie styl pisania autorki. W moim odczuciu było trochę "sztucznie" i miałam wrażenie, że autorka oprócz ćwiczenia jogi i gotowania warzyw nie prowadzi "zwyczajnego" trybu życia, jak większość ludzi. Łatwo jest pisać o tym, żeby bardziej koncentrować się na zdrowym odżywianiu, gdy jest się instruktorką jogi i zwiedza się świat. Sztuką jest prowadzić takie uważne i zdrowe życie, gdy pracuje się na etacie i ma się do ogarnięcia wiele spraw.

"Ajurweda" to książka, która z pewnością może zaciekawić osoby interesujące się filozofią wschodu, Indiami. Być może nurt ajurwedy nie do końca jest dla mnie, być może czytałam ją w niedogodnym dla mnie czasie, stąd moje mieszane odczucia. Nie mniej jednak, jeśli jesteście zaintrygowani, to zachęcam Was do lektury i podzielenia się swoimi wrażeniami.

W dzisiejszych czasach, kiedy gonitwa za „więcej, szybciej, dłużej” osiągnęła niewyobrażalne rozmiary, pojawiają się ludzie, którzy na przekór temu chcą żyć według zupełnie innej filozofii. Ajurweda jest właśnie takim „pełniej, spokojniej, w zgodzie ze sobą”, gdzie nie ma miejsca na półśrodki. Ta wiedza dąży do zachowania równowagi pomiędzy ciałem, umysłem, duchem i zmysłami. A ta książka bardzo kompleksowo podchodzi do tematu. Czuć w niej, że autorka żyje tą filozofią i zebrała ją w spójną całość. Już podczas jej czytania można się wyciszyć i przenieść do innego świata, na pewno nie jest to książka do czytania w przerwie albo czekając na coś. Niemniej warto zacząć zgłębiać się w to zagadnienie, traktując je jako podroż w głąb siebie, wsłuchanie się w to czego naprawdę potrzebujemy, co jest nam bliskie.
W książce znajdziemy zarówno przepisy kulinarne, jak również ćwiczenia jogi, a wszystko to podzielone na pory roku. Całość jest uzupełnione pięknymi zdjęciami. Bardzo polecam, jako antidotum na bolączki dzisiejszego świata oraz życie w zgodzie ze sobą, jak sam tytuł wskazuje.

To książka która zmienia podejście do życia . Ajurweda to styl życia , który chciałabym wprowadzić w swoje życie . Zacząć żyć, działać ale i odpoczywać w zgodzie z własna naturą. Pięknie wydany poradnik , z niezwykle inspirującymi zdjęciami. Zawiera w sobie wszystkie podstawowe praktyki , skonstruowana jak kalendarz, podzielona na 4pory roku i związane z nimi potrzeby i pragnienia ciała i umysłu . Pelna bogatej treści w przystępnej formie . Dla miłośników Życia w zgodzie ze sobą lektura obowiązkowa !

Przyznam, że zanim rozpoczęłam czytać pierwszą czynnością, przed którą przystąpiłam podczas zapoznawania się z główną treścią zawartą w tej książce pt. ''Ajurweda. Życie w zgodzie ze sobą'' autorstwa Pani Claire Ragozzino było sprawdzenie wyjaśnienia głównego pojęcia umieszczonego w tytule-Ajurweda.

Następnie dowiedziałam się, kim zawodu jest autorka i to uświadomiło mi bliskie spotkanie z opisywanym zagadnieniem, które ma wiele znaczeń, jak się okazuje przy bliższym rozeznaniu się.

Uważam podobnie jak autorka, które wyjaśnienie pojęcie ajurweda jest mi bliskie i dlaczego. Było mi z tego powodu niezmiernie miło, że mamy podobne przemyślenia. Coś nas łączy już, a to dobrze wróży, ale czy na pewno musiałam, się o tym przekonać zgłębiając wiedzę, która już właściwie od samego początku zapowiadała się na bardzo interesującą.

Lubię, gdy autorka jest czegoś pewna i przedstawia to otwarcie. Dostrzegłam tę cechę u Pani Claire Ragozzino, gdyż przedstawia opisywane zagadnienia zrozumiale.

Są pewne tutaj omówione w tej książce tematy, które wydają się nam zbędne, a jednak mają one znaczenie, są bardziej zauważalne i postrzegane pozytywnie. Gdybyśmy inaczej spojrzeli inaczej na to faktycznie, coś w tym jest i można dziwić się niektórym osobom, że tak bardzo lubią spędzać czas i obserwować księżyc lub zwracają, uwagę na rytm to istnieje ryzyko zagłębienia się mocnego dzięki właściwemu podejściu do tematu, który w ostatnim czasie wywołuje zainteresowanie.

Spodobały mi się przepisy kulinarne, które mogą stanowić bardzo dobry i zdrowy sposób na odżywianie, które jest bardzo ważne. Każdy znajdzie w nich coś odpowiedniego dla siebie, bo można je przyrządzić, kiedy ma się na nie chęć. Nie ma narzuconego przymusu, aby wykonać je tak od razu i to jest dobre podejście. Nic na siłę.

Wszystkie zamieszczone w tej książce przepisy zawierają, wyjaśnienie ile czasu trwa przygotowanie, porcje dla ilu osób.

Przykładowe przepisy, które mnie zainteresowały, są następujące:

promienny letni sok, truskawki pod kruszonką, prosta sałatka z kiełków fasoli mung, grejpfrut z kardamonem i miodem, alkalizujący zielony sok, mleko migdałowe, masło ghee, imbirowa zagryzka, gorąca czekolada chai.

Książka ta została podzielona na trzy części.

Autorka zastosowała w książce język zrozumiały, opierała się o przykłady z własnego doświadczenia praktycznego.

Książki tej nie czyta się szybko, ale zawiera wszystko to, co chcemy wiedzieć na temat ajurwedy.

Elementem dodatkowym w tej książce są pięknie dobrane zdjęcia potraw, propozycje ćwiczeń oraz okładka książki.

Wydawnictwu Znak dziękuje za podarowanie mi do zrecenzowania egzemplarzu książki autorstwa Pani Claire Ragozzino pt. ''Ajurweda. Życie w zgodzie ze sobą''.

Polecam przeczytać tę książkę.

Następnie dowiedziałam się, kim zawodu jest autorka i to uświadomiło mi...

„… To książka dla naszego ciekawskiego wewnętrznego odkrywcy, abyśmy odnaleźli swoją prawdziwą naturę…”

Do tematu podejdziemy, jak ciekawy odbiorca, który pragnie przeczytać i zrozumieć książkę przedstawiającą nowe zagadnienie. Czy sekret spokoju tkwi w prostocie? Mamy wsłuchać się w swój organizm, otworzyć na odkrywanie nowych ścieżek i rozpocząć życie w zgodzie ze sobą, korzystając z mądrości ajurwedy. I co oznacza podejście oparte na czułości? Czułość to taka specjalna cecha, dzięki której w obliczu narastających trudności udaje nam się w życiu jakoś radzić. Odpowiednio wyważamy czułość i otwarte serce. 😉 Nie ukrywam, że to stwierdzenie bardzo mi się podoba. 😉

Autorką książki jest Claire Ragozzino certyfikowana instruktorka jogi i nauczycielka ajurwedy. Uważa, że każdy z nas może sam zadbać o swoją równowagę, jeśli tylko dysponuje odpowiednimi narzędziami. To jej pasja. Prowadzi stronę Vidya Living.

"Ajurweda. Życie w zgodzie ze sobą" to twój klucz do równowagi. Przekonaj się, że ajurweda to styl życia, który zaspokoi twoje potrzeby i pozwoli nakarmić ciało, głowę i umysł. Pomoże ci na nowo odkryć potencjał drzemiący w każdej z czterech pór roku, pozbyć się napięcia i odnaleźć ukojenie w codziennych nawykach. To wszystko dzięki medytacji, jodze i świadomemu odżywianiu.

Musimy nabyć takie elastyczne podejście do sezonowych zmian i przeciwności losu. Może to właśnie taka codzienna praktyka ćwiczeń nad samym sobą, pomaga nam przetrwać rzeczywistość?

Ajurweda pokazuje, że istnieje więź pomiędzy mikrokosmosem, a makrokosmosem. Skupiamy się na pięciu żywiołach. To eter – czyli przestrzeń, powietrze, ogień, woda i ziemia. Żywioł ziemi jest najbardziej zwarty we wszystkich. Nadaje kształt i strukturę. Człowiek wykorzystuje też przydatne zmysły. Wzrok to uczta dla oczu. Dźwięk to uczta dla uszu. Dotyk to uczta dla skóry, a smak to uczta dla języka. Z kolei smak, to informowanie mózgu o odczuwalnej satysfakcji. I tak np. JA - uwielbiam słodki i kwaśny smak. Inny będzie wolał słony i ostry.

Według publikacji musimy skupiać się na oczyszczaniu organizmu, nawilżeniu skóry, odpoczynku, kąpieli, jedzeniu i zrozumieniu roli snu. Potrawy, to temat rzeka np. możemy polubić mleko migdałowe, napić się cappuccino z mniszkiem, lub herbaty ze skórką pomarańczową i lukrecją, albo przyrządzić sałatkę z czarną soczewicą, burakiem i rabarbarem, lub pieczone marchewki. Pory roku i aktywność fizyczna też mają swoją określoną rolę.

W książce znajdziemy:
• rytuały powiązane z porami roku, pomagające zachować równowagę ciała i ducha,
• praktykę jogi, która zredukuje stres i zmęczenie,
• ponad 80 wegetariańskich przepisów na potrawy skomponowane w zgodzie z potrzebami organizmu,
• i kuchenne triki, dzięki którym zdrowe odżywianie stanie się proste i intuicyjne. 😉

Tym razem mogę podpowiedzieć Wam, że ta publikacja jest idealna na prezent, a precyzja wydawnicza jest godna pochwały i to nie tylko pod względem fotografii przedstawionych w książce.

Gorąco polecam
Katarzyna Żarska