Niewidzialny

Okładka książki Niewidzialny Herbert George Wells
Okładka książki Niewidzialny
Herbert George Wells Wydawnictwo: Biblioteka Groszowa Ekranizacje: Niewidzialny człowiek (2020) Seria: Biblioteka Groszowa fantasy, science fiction
Biblioteka Groszowa
Ekranizacje:
Niewidzialny człowiek (2020)

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Boo! Groza na ... Joseph Conrad, Fiod...
Okładka książki Wojna Światów Philippe Chanoinat, Herbert George Wells, Alain Zibel
Wojna Światów Philippe Chanoinat,...

Cierpi na bolączkę toczącą wielu innych przedstawicieli klasycznej literatury grozy - mistrzowsko buduje klimat w pierwszej części, by potem poświęcić dużą część tekstu na ekspozycję i wyjaśnienia rzeczy, których czytelnik (nawet nieobeznany z adaptacjami i reinterpretacjami powieści) się po prostu domyśla. Te wydarzenia przedstawione z punktu widzenia antagonisty już takiego wrażenia nie robią, a jedynie podkopują dobre przeżycia wyniesione z części pierwszej, odzierając je z tajemnicy. Nie mniej, nie da się ukryć, że to powieść nowatorska, trzymająca w napięciu, i czas z nią spędzony na pewno nie będzie straconym, jeżeli podejdzie się do niej z odpowiednią mentalnością i nie za wysokimi oczekiwaniami. Na pewno jest to proza dosyć prosta, czytająca się szybko, zgodnie z konwencją powieści przygodowej. Ja przeczytałem w zasadzie w kilka godzin (to mój drugi Wells i druga taka sytuacja z tym autorem :P) i dobrze mi to zrobiło.

To książka genialna pod względem technicznym bowiem niespotykany obraz niewidzialności, niepozbawionej wad pozornej zalety okazującej się być ostatnim gwoździem do trumny bohatera. Koncept wyróżnia się kreatywnością na tle innych obrazów bycia transparentnym mechaniką działania tej zdolności. Obłoki dymu tytoniowego jak i trawione resztki są widoczne jako unoszące się w powietrzu elementy pożywienia lub kłębki powietrza. Niesamowite jest to, że osoba niewidzialna przejawia właściwości podobne do szkła, w związku z czym jest widoczna podczas śnieżycy lub stanowi niewidzialne wypełnienie lewitujących ubrań. Stanowi to źródło problemów geniusza - autora wynalazku powodującego taki stan rzeczy.
Sięgnęłam po klasyka science fiction z dużymi oczekiwaniami, co do metaforycznej warstwy utworu. Wells, w poprzednich książkach wykazał się błyskotliwą zdolnością obserwacji ludzi ale też finezyjną prognozą przyszłości naszego gatunku. Co do mocno indywidualnej interpretacji mam dużo wątpliwości spowodowanych brakiem jednoznacznych przesłanek zawartych w utworze. Waham się zatem między stwierdzeniem, że jest to książka skłaniająca do ponurych rozmyślań nad ludzką kondycją, chciwością i snobizmem a przekonaniem, że oprócz sprytnie uknutej niewidzialności ma niewiele do zaoferowania poza relatywnie krótkim thriler'em zbudowanych na konsekwencjach bycia niewidzialnym.

Niejeden za dzieciaka marzył o mocy bycia niewidzialnym. To chyba supermoc, którą chciałby mieć każdy dzieciak - obok latania, czytania w myślach i przechodzenia przez ściany. Bohaterowi książki "Niewidzialny człowiek" udaje się to zrealizować i staje sie niewidzialny. Nie jest to jednak żadna supermoc a zdolność, która uzyskał w wyniku eksperymentowania na sobie.
Książka nie porywa i jest zdecydowanie gorsza od "Wehikułu czasu". Tutaj poziom absurdalności dialogów i zachowania bohaterów przekracza wszelkie przyzwoite formy. Postacie są skrajnie wręcz infantylne, nie działają racjonalnie. Osoby mające nieszczęście spotkać Niewidzialnego człowieka, jakby w tym samym momencie traciły zdolność myślenia. Może w czasach autora odbiór takiego zachowania był inny niż dziś.
Podobnie jak w "Wehikule czasu", tak i tu używana przez naukowców technologia jest zupełnie mechaniczna. Aby zostać niewidzialnym wystarczy sprzęt pod postacią szkła laboratoryjnego. Ach, no i ważne by być albinosem.
Mimo swoich wad książki bardzo przyjemnie się słuchało. Przyjemne, krótkie i konkretne rozdziały. Została przetłumaczona na piękny polski.

Książka...

„To niepojęte… Czy ja tracę zmysły? Czy to sen? Ale nie, to rzeczywistość nieprawdopodobniejsza od bajki.”

Gdybyś był niewidzialny, mógłbyś wszystko. Spłatać znajomym psikusy, pobrać z banku nieograniczoną ilość gotówki i udać się w stronę zachodzącego słońca. Odwiedzić wymarzone miejsca, nocować w najdroższych hotelach czy przyglądać się sławnym osobom, pozostając niezauważonym. Zabierać ze sklepu co tylko Ci się zamarzy, a nawet pozbawić kogoś życia i nie zostać wykrytym. Niewidzialność jednak, jak wszystko zresztą, ma również swoje mroczne strony…

„To wprost nie do wiary. Takie trzy zdarzenia burzące wszystkie pojęcia… To może przyprawić o obłąkanie. Jednak to prawda.”

Przybywszy do gospody mieszczącej się w niewielkiej wsi, budzisz ogromną sensację. Nic zresztą dziwnego; jej mieszkańcy zapewne do tej pory nigdy nie widzieli podobnego Tobie indywiduum. Długi czarny płaszcz, na głowie ogromny kapelusz o tej samej barwie, do tego prawie cała twarz osłonięta udrapowanymi ciasno bandażami. Obsługującej gości pani Hal od razu dajesz do zrozumienia, że zostałeś dotkliwie oszpecony – stąd Twój, oględnie mówiąc, nietypowy strój. Życzysz sobie jedynie odpoczynku oraz spokoju w prowadzonych badaniach naukowych, w związku z czym zastrzegasz, aby inni goście nie ważyli się Ci przeszkadzać. Nie podejrzewając niczego złego, kobieta lokuje Cię w swoim przybytku. Inni, którzy go odwiedzają, nie są jednak do Ciebie przyjaźnie nastawieni. Próżno w tym szukać powodów do zdziwienia: w małej wioseczce anonimowy mężczyzna o tak dziwacznie ukrytej aparycji musi wzbudzić sensację. Tym bardziej wówczas, kiedy zaczynają się w niej dziać przeróżnej maści dziwy…

„Nagle zdarzyło się coś niezmiernie dziwnego. Pościel z łóżka uniosła się, a potem lewitowała poza ramą. (…) kapelusz uniósł się z powierzchni łóżka (…). Wreszcie krzesło, zrzucając niedbale na ziemię ubranie gościa i śmiejąc się oschle głosem niesłychanie podobnie to jego głosu (…).”

W okolicy zaczynają huczeć plotki: ktoś zarzeka się, że widział, iż… rękaw noszonego przez Ciebie garnituru jest pusty. Zamiast wyciągniętej dłoni bezimiennego przybysza – nic. Podsycane ciekawością pogłoski eskalują, wskutek czego już wkrótce wszyscy mieszkańcy wioski chcą się przekonać, kim tak naprawdę jesteś. Wówczas rozpoczyna się coś, czego zdecydowanie się nie spodziewali. W zajmowanym przez Ciebie pokoju, pełnym tajemniczych mikstur, lewitują części wyposażenia – zupełnie, jak gdyby nagle zyskały własną wolę. Co bystrzejsi zastrzegają, że zostali… powaleni przez jakąś niewidzialną siłę. Ciebie jednak dawno nie ma już w pokoju, z którego przecież nie miałeś prawa się wydostać. I tak oto wkrótce po terenie wioseczki biega rozzłoszczona tłuszcza, prowadząc pościg za… niewidzialnym człowiekiem. Ty zaś od dawna masz pewien diabelski, zdecydowanie widzialny plan. Dalekosiężny, któremu poświęciłeś życie. Aby jednak móc należycie go zrealizować, potrzebujesz pomocnika z piekła rodem…

„Jestem niewidzialny. I oto wszystko, co chcę Ci dać do zrozumienia.”

Czy naprawdę można stać się niewidzialnym? Niewidoczny zbrodniarz. Szalony naukowiec. Człowiek, który gonił za niedoścignionym marzeniem i odkrył sekret wszechświata. Ambitny morderca. Kim jesteś? Czy w niewidzialności, w której dawno już zatraciłeś się bez reszty, mogłeś przewidzieć, jak niebezpieczne są Twoje plany? Gonitwa za tym, co pozornie ukryte i za trawą, która zawsze jest jedynie pozornie zieleńsza po drugiej, niedostępnej, stronie płotu może okazać się tym, co będzie kosztować Cię życie. Czy warto?

„Czy ma głowę, czy nie ma głowy (…) mam go aresztować i to uczynię.”

Twórczość lubianego przez fanów fantastyki Wellsa do tej pory była mi zupełnie nieznana. Opis i okładka „Niewidzialnego człowieka”, stworzone niedawno przez Wydawnictwo Bellona, skusiły mnie jednak, aby w końcu poznać ją bliżej. Ileż to razy zastanawiałam się, co zrobiłabym, gdybym była niewidzialna...! Dywagacje te, które czasami wywodziły mnie w piekielne czeluści, a niekiedy do pełnego barw świata innych krajów (choć ze znaczną przewagą tego pierwszego) sprawiły, że w powieści Wellsa odnalazłam się z ogromną przyjemnością – i to po kilku pierwszych stronach. Napisana pięknie współczesnym językiem historia z ogromną dawką dobrego humoru spowodowały, że „Niewidzialny człowiek” okazał się gwarantem doskonałej, wieczornej zabawy. Oczyma duszy widziałam wszystkie przytaczane przez Autora wydarzenia. Wyobrażenie sobie sceny, w której nader oryginalny bohater wkracza nagle do małej, zapyziałej wsi i sieje wśród kochających ploteczki mieszkańców niemały (delikatnie rzecz ujmując) ferment sprawiło, że wielokrotnie śmiałam się podczas czytania. Niektóre sceny były wręcz przekomiczne! Sama fabuła to właściwie oryginalnie podana opowieść z rodzaju „uwierz w ducha” – nieprzegadana, z mnóstwem finezji, fantazji, smaku, dynamiki i… z morałem. Po lekturze sam zastanowisz się pewnie, jak wiele jesteś w stanie poświęcić, by z determinacją dążyć ku nierealnemu marzeniu i, czy niczym w „Adwokacie diabła”, nie oddasz mu po drodze zbyt wiele oraz… w co tak naprawdę jesteś w stanie uwierzyć. „Niewidzialny człowiek” to rozrywka najwyższych lotów – na wręcz mistrzowskim poziomie. 9/10

„(…) Ty nie masz nerwów i nie rozumiesz, co to znaczy pracować całe lata i nagle rozbić się o brak pieniędzy, o ludzką głupotę. Można wpaść we wściekłość… Można kraść i zabijać…”

instagram.com/thrillerly

Intrygujące zagadnienie przedstawione w dosyć ciekawy sposób. Odczuwalne piętno epoki, w jakiej ta powieść powstałe. Pomimo upływu wielu lat, nadal warta by po nią sięgnąć. Bardzo dobry lektor.

"Niewidzialny człowiek" stanowi szerokie studium psychologiczne jednostki, którą jest w tym wypadku naukowiec pracujący nad toksyną mającą właściwości zmieniające organizmy żywe w niewidzialne. Na plus, poza oczywiście psychologicznym aspektem, ukazującym szczególnie tę mroczną część natury ludzkiej, są wszelkie naukowe opisy opisujące proces przeobrażenia się w niewidzialny twór. Niewidzialność jest tutaj głównym czynnikiem przeobrażającym człowieka w monstrum uciekające się do popełniania nieetycznych występków in cognito. W tej powieści wyczuwałam momentami konsternację ze względu na chaos, a niektóre wątki zyskałyby wiele, gdyby poświęcić im więcej stron.

Wells nie przestaje mnie zadziwiać. To już kolejna jego pozycja którą czytałam i naprawdę, po raz kolejny jestem zachwycona.
Mimo, że się z głównym bohaterem nie polubiłam to autor potrafił mnie zachęcić do przemyśleń, co uważam za duży plus. Lubię też, że jego książki nie są zbyt długie a potrafią uchwycić tyle niuansów.

Specyficzna książka. Ciekawa do przeczytania. Daje trzy gwiazdki bo to nie mój typ i też momentami była nudna.

Zastanawiałem się czy moja opinia będzie spoilerem, ale ...czy może istnieć większy fabularny spoiler dla książki o niewidzialnym człowieku niż tytuł NIEWIDZIALNY CZŁOWIEK ?

Serio, jest to mój główny zarzut w stosunku do tej książki. O ileż ciekawiej przekraczałoby się kolejne stronnice, nie wiedząc jeszcze co kryje tajemnicza, owinięta postać ?! Jak można zdradzić tytułem prawie wszystko Panie Wells?

Niestety, jako że od początku wiemy że bohater jest niewidzialny, wszystkie sensacyjne opisy walk z tym jegomościem, dziwacznych zjawisk typu "wędrujące w powietrzu monety" tracą absolutnie na znaczeniu i atrakcyjności. No i dobra - mieszkańcy wioski są przerażeni i łapią się za głowy bo nie wiedzą co się dzieje. Niestety tylko oni. Bo czytelnik wie od początku i lektura kolejnych zmagań motłochu z niewidzialnym jegomościem jest totalnie nużąca...

Żadnego zaskoczenia. Żadnych zwrotów akcji. Niestety, ale potrzebuje czegoś więcej.

Niewątpliwym plusem był dla mnie fakt, że książka jest dość krótka i napisana przystępnym językiem. Zjadłem ją w dwa dni i to tylko dlatego, że miałem na głowie tysiące innych spraw.

Lekturę ratuje jeszcze kreacja głównego bohatera. Tak, wiem - cham i prostak. Ale to jedyna wyrazista postać w tej książce. No i możliwość zastanowienia się nad faktem, czy niewidzialność faktycznie jest równoznaczna z wolnością. Co może z nas uczynić posiadanie tak niezwykłej przewagi nad innymi ludźmi ? Czy bohater stał się potworem przez swój wynalazek, czy też nosił go w sobie od początku?

Nie jest tragicznie, ale może ktoś kiedyś jeszcze lepiej wykorzysta ten motyw? Kto wie...

Ciekawy audiobook genialnie czytany przez Rocha Siemianowskiego. Właściwie mogłaby to być dziecięca bajka, ot, prowadzący zajęcia ze studentami akademik przy pomocy praw fizyki odkrywa, że manipulując falami światka można uzyskać niewidzialność, jednak bajką zdecydowanie nie jest a jest za to pełnokrwistą, pełną humoru, a następnie grozy opowieścią dla dorosłych. Zaczyna się zacnie. Osobnik, opatulony po szyję, cóż , ubrania są widzialne, zjawia się w karczmie chcąc wynająć pokój.. Dalszy galimatias związany z morderstwami, policją, barwnymi opowieściami ucieczek, walki z niewidzialnym to majstersztyk. W ogóle nie czuje się upływu czasu jaki minął od powstania tego dziełka. Barwny, wciągający język, nawet dla mnie, antyfana fantastyki.
Książka powstała pewnie na fali lęku przed nieznanym nowym, dziś mogłaby powstać podobna o zagrożeniach związanych ze sztuczną inteligencją. Lecz na pewno nie powstałaby tak dobra. Zdecydowanie polecam.

• Audiobooki

Herbert George Wells Niewidzialny człowiek Zobacz więcej