Okładka książki Puste szkło Aleksandra Palasek
Okładka książki Puste szkło
Aleksandra Palasek Wydawnictwo: Wydawnictwo Feniks literatura obyczajowa, romans
2022-04-18
2022-04-18
dramat problem spoleczny alkoholizm dda dorosle dzieci alkoholików

Powiem, że to była bardzo trudna lektura. Ciężko mi zebrać myśli. I choć bym jak pisała nie oddam bólu i rozpaczy ile jest zawarte w tej książce. Podziwiam autorkę za tą piękną książkę, mogę dodać że takie książki powinny powstawać. W tej historii mamy przedstawiony problem z alkoholem. A dokładnie DDA - czyli dorosłego dziecka alkoholika. Joanna to bohaterka tej historii. Historii która łamie serce. Ojciec zostawił małą Joannę i matkę, jednym słowem odszedł od nich. A matka zamiast zająć się wychowaniem dziecka to szukała pocieszenia w alkoholu. Nie dbała o małą Joannę, to dziewczyna dbała o matkę. Ta dziewczyna troszczyła się o to by było posprzątane i było co jeść. Często gdy znajomi od kieliszka odwiedzali jej mamę siedziała sama w pokoju i musiała słuchać tego co się dzieje. A nie były to przyjemne odgłosy. Sami możecie sobie wyobrazić przerażoną dziewczynkę. Towarzyszyła mamie przez cały czas, choć ona tyle nie mogła dla niej zrobić by przestać pić. Dorosła Joanna też nie ma łatwo, musi zrozumieć, że to nie ona jest winna i że nie jest gorsza. A moim zdaniem to wspaniała osoba która się nie poddała tylko pokonała wiele, choć nie było łatwo być dzieckiem alkoholiczki. Joanna na swojej drodze poznaje chłopaka, ale niestety będzie to bolesna znajomość. Mimo, że to cudowny chłopak ale coś przeszkodzi być im razem. Nie zdradzę co to. Ale płakałam nad tym wątkiem bardzo. Ta dziewczyna, dorosła zdecydowanie będzie patrzeć na życie inaczej. Jest doświadczona przez los bardzo. Ale mimo tego co przeżyła przy mamie to kocha ją i jednocześnie nienawidzi. Tak bardzo ciężko czytać o tym co Joanna przeszła. Jak bliskie nam osoby mogą sprawić tyle cierpienia. Matka powinna kochać swoje dziecko i dbać o nie a nie zgotować taki los. Bohaterka książki to mądra i rozsądna osoba nie poddała się nigdy. Stała się wyjątkową osobą i wzorem do naśladowania. Dziękuję autorce za tą piękną, wartością książkę. W każdym z nas jest siła i chęć walki by nigdy się nie poddać i trzeba zawsze walczyć o swoje szczęście.

Bez zbędnych słów chciałabym Wam przedstawić książkę, która rozerwała moje serce na milion małych kawałków.

"Puste szkło" autorstwa Aleksandry Palasek zaczęłam czytać w eBooku już w okolicy premiery. Później brak czytnika uniemożliwił mi skończenie lektury. Gdy otrzymałam swój egzemplarz książki od razu zabrałam się za czytanie...

Książka przedstawia problem alkoholizmu, a konkretniej DDA- dorosłych dzieci alkoholików. Sama w swoim otoczeniu mam bliskie osoby z tym syndromem o wiem z czym się mierzą. To okropne, że przez błędy rodziców, dzieciaki w dorosłym życiu nie potrafią się odnaleźć, bo ich dzieciństwo nie było takie, jakie powinien mieć każdy maluch..

Główna bohaterka, Joanna to młoda dziewczyna, która nie wie co to beztroskie dzieciństwo, pozbawione "dorosłych" problemów. Ojciec opuszcza rodzinę, a matka zaczyna topić swoje smutki w alkoholu. Życie Joasi kręci się wokół pilnowania matki i dbania o jej bezpieczeństwo. Mogę sobie tylko wyobrazić ten ciągły strach o jedną z ważniejszych osób w życiu... Przerażenie, zmęczenie, ciągle troski i niezrozumienie wśród innych. Ciągłe udawanie, że wszystko jest okej, gdy całe życie wydaje się sypać jak domek z kart...

Czytając tę książkę serce pękło mi kilkukrotnie, ale uważam, że takie pozycje są bardzo potrzebne i wartościowe. Myślę, że nie jedna osoba zmagająca się z problemem DDA odnajdzie w głównej bohaterce cząstkę siebie. Być może poczuje się zrozumiana, znajdzie w niej odrobinę nadziei na przyszłość, a przede wszystkim zauważy, że nie jest w tym wszystkim sama.

Autorka na Facebooku założyła zamkniętą grupę, gdzie osoby dotknięte problemem DDA mogą uzyskać wsparcia. Jeśli chcecie do niej dołączyć, napiszcie do autorki @palasekaleksandra_autorka , a z pewnością podpowie Wam jak ją znaleźć.

Warto jeszcze dodać, że książka napisana jest przystępnym językiem, który sprawia, że czytanie jej nie jest utrapieniem.

Książka przedstawia problem...

‼️RECENZJA‼️

Tytuł: Puste szkło
Autor: Aleksandra Palasek
Wydawnictwo: Feniks

Bardzo dziękuję autorce za e-booka i możliwość przeczytania jej książki.

Nie bez powodu zdecydowałam się wziąć ten tytuł do recenzji. Problem alkoholowy nie jest mi obcy i dzięki moim przyjaciołom poznałam skrót DDA (Dorosłe Dzieci Alkoholików). Ja zrobiłam wszystko, co mogłam, aby moja córka nigdy nie była dzieckiem z syndromem DDA. Czy mi się to udało to się dopiero okaże. Ale wracając do książki.

Nasza główna bohaterka to młoda dziewczyna o imieniu Joanna. Mieszka z matką alkoholiczką. Dziewczyna musi sobie radzić ze wszystkim sama, bo ojciec kiedyś zostawił je i zniknął. Joanna rezygnuje ze wszystkiego, ze swoich planów i marzeń, aby trwać przy matce i jej pilnować.

Czy w końcu wyrwie się i zazna trochę szczęścia?

Dobrze wiem, co czuje nasza bohaterka, bo opiekując się osobą z problemami alkoholowymi nie jest łatwo. Zawsze bałam się, czy wróci do domu, czy nic mu się nie stanie, czy nie zgubi kluczy lub dokumentów. A jak wracał i ledwo stał na nogach, to potrafiłam całą noc pilnować, czy oddycha albo nie wymiotuje. Rano niewyspana szłam do pracy i uśmiechałam się do ludzi. Zawsze zakładałam maskę na twarz, aby nikt nie wiedział, co przeżywam i jak żyje. Dlatego tak bardzo wiem, co czuła Joanna. Główna bohaterka jest młoda, więc traciła najlepsze lata życia, aby opiekować się matką. Nie powinno tak być, no ale ile jest takich dzieci, które przeżywają takie piekło.

Droga autorko, moje serce roztrzaskało się po przeczytaniu tej książki. Bardzo ci dziękuję, za tę historię.

Drodzy czytelnicy, jeśli chcecie poznać historię dziewczyny, która żyła w piekle DDA to ta książka jest dla wa. Zachęcam, i to bardzo mocno. Myślę, że wiele osób powinno poznać termin DDA.

Książka jest dostępna na Legimi.

@palasekaleksandra_autorka
@wydawnictwofeniks

#recenzja #aleksandrapalasek #wydawnictwofeniks #dda #pusteszkło #dda #alkoholik #alkoholizm #terapia #czytamlegalnie #kochamksiazki #zaczytanamama86

‼️RECENZJA‼️

Tytuł: Puste szkło
Autor: Aleksandra Palasek
Wydawnictwo: Feniks

Bardzo dziękuję autorce za e-booka i możliwość przeczytania jej książki.

Joanna jest młodą dziewczyną, która nie korzysta z życia. Zamiast tego wciąż żyje w strachu o mamę alkoholiczkę. Każdy dzień Asi kręci się wokół jednego tematu.

Pewnego razu poznaje chłopaka, który troszkę odmieni jej postrzeganie świata...

✨✨✨✨✨✨✨✨✨✨

Ta książka jest ukłonem w stronę dorosłych dzieci alkoholików (DDA). Historia Joanny jest bardzo trudna. Niestety sama wiem, jak to jest widzieć ciągle bliską osobę pod wpływem alkoholu. Wiem, jak to jest szukać jej w pobliskich barach, wiem jak to jest kiedy nie odbiera telefonu a Ty dzwonisz do każdego pijaka, który może coś na ten temat wiedzieć. Nie życzę tego nikomu.

Historia Joanny uderzyła we mnie podwójnie, właśnie dlatego, że sama mam pewne doświadczenia w temacie.

Osoby uzależnione od alkoholu niszczą nie tylko właśnie życie i zdrowie. Niszczą je także bliskim, którzy się o nich martwią i którzy chcieliby żyć własnym życiem, a nie mogą. Ciągłe pretensje, awantury, wypadki... Jeden pijany osobnik położy się i pójdzie spać, a innemu włączy się gadanie i powie ci że jesteś najgorszym co go w życiu spotkało. Niestety.

Joanna żyje w strachu oraz bólu. Pozbawiona własnych marzeń wciąż żyje alkoholizmem matki.

Wiele osób nie wie, jak to jest. Jednak po lekturze tej książki każdy choć trochę może zrozumie, co czuje osoba żyjąca z alkoholikiem. To bardzo trudne i przykre doświadczenie.

Cieszę się, że ta książka została wydana. Porusza ogromnie ważny temat, o którym powinniśmy mieć jakieś pojęcie. Uświadamia. Momentami można mieć łzy w oczach. Naprawdę ta historia gra na emocjach.

Książka napisana jest lekkim stylem dzięki czemu czyta się ją szybko. Choć tematyka trudna to opisana wyjątkowo zrozumiale.

Polecam zapoznać się z tą książką. Daje do zrozumienia.

Pewnego razu poznaje chłopaka, który troszkę odmieni jej postrzeganie świata...

✨✨✨✨✨✨✨✨✨✨

‘Puste szkło’ wyjątkowa książka poruszająca bardzo trudną tematykę alkoholizmu. To co sprawia że ta pozycja jest wyjątkowa to fakt, że wszystkie wydarzenia przedstawione są z perspektywy osoby DDA. Ponadto autorka dzieli się z czytelnikiem swoimi nie łatwymi przeżyciami po to, abyśmy mogli lepiej zrozumieć z czym zmagają się dorosłe dzieci alkoholików. Za tą odwagę już na wstępie biję brawo.
Ta pozycja nie należy do najłatwiejszych, to zaznaczę Wam od razu na wstępie. Ponadto śmiało mogę powiedzieć, że każdy odbierze ją inaczej. Część czytelników poczuje pewnie współczucie i smutek, część brak zrozumienia dla tego dlaczego bohaterka nie rzuci wszystkiego by się wydostać z tego świata. Niektórzy odnajdą w tej historii swoje wspomnienia i przeżycia, może nawet rozdrapią rany o których starają się nie pamiętać. Być może część czytelników dzięki tej pozycji zrozumie, że nie jest sama, nie jest gorszy/sza, że ma znaczenie i nie musi się wstydzić. Wszystko to zależy od indywidualnych przeżyć. Dodatkowo to wszystko sprawia, że lektura jest wyjątkowa, możliwe że dla niektórych będzie ciężka emocjonalnie ale też bardzo potrzebna. Niestety zbyt bardzo potrzebna.
Skupmy się na chwilę na stylu pisania autorki, gdyż jest on bardzo przyjemny. Ponadto tekst napisany został bardzo prostym językiem. Jest to o tyle ważne, że porusza ona trudną tematykę. Dzięki temu każdy jest w stanie nie tylko zrozumieć przesłanie książki ale także wczuć się i spróbować-tak specjalnie piszę spróbować, bo nie jest to łatwe-zrozumieć uczucia oraz zachowanie osoby, która dorastała w cieniu alkoholika. Strach, złość, poczucie niesprawiedliwości, zawód, rozpacz, zwątpienie, znikoma nadzieja i wstyd, dużo wstydu. Autorka genialnie słowami oddała stan w jakim znajduje się dorosłe dziecko osoby z takimi problemami.
Wartościowa, pouczająca i otwierająca oczy lektura, którą z całego serca Wam polecam. Śmiało mogę powiedzieć, że osoby DDA otaczają nas na co dzień, mimo iż nie zdajemy sobie z tego sprawy. Nie zawsze pochodzą z mocno patologicznej rodziny, najczęściej wręcz przeciwnie ich rodziny są zwykłe tylko z małym defektem w postaci większej ilości pojawiającego się alkoholu. DDA to na pozór zwykłe osoby po których nic nie widać, a które codzienie toczą wewnętrzną walkę ze swoimi demonami. Może być to wycofana, zła na cały świat sąsiadka, uprzejmy i bardzo pomocny kolega, trochę nieśmiała i wycofana koleżanka czy ta dwójka z sąsiedztwa co najbardziej się uśmiecha. Dzięki tej książce zrozumienie choć trochę co czują i czemu tak się zachowują osoby DDA. Najbardziej jednak polecam tę książę Tobie czytelniku, który najbardziej rozumiesz Joannę. Pamiętaj nie jesteś sam/sama! Ta książka Ci to udowodni a kto wie może, dzięki niej otworzy się na kogoś kto pomoże Ci dźwigać te demony przeszłości i w końcu razem sobie z nimi poradzicie.
PS. Dla tych, którzy potrzebują wsparcia czy zwykłej rozmowy z osobami rozumiejącymi te problemy, autorka stworzyła grupę #Nie jesteś groszy/a zostawiam Wam link: https://www.facebook.com/groups/655497908727773

Aleksandra Palasek

Opis wydawcy 👇
Chaos - tak można by określić życie „przeciętnego” DDA. Czyli dorosłego dziecka alkoholika. Joanna, młoda dziewczyna zamiast korzystać z życia jak rówieśnicy, skazana jest na niepewność i obawę o matkę, której alkohol odebrał empatię i zawładnął nią w zupełności. Dziewczyna nie potrafi odciąć się od destrukcyjnego czynnika rujnującego jej przyszłość. A co jeśli na jej drodze pojawiłby się ktoś, kto pokazałby jej inną ścieżkę? Czy byłaby zdolna zacząć w końcu walczyć o siebie? Książka, która pokazuje jak alkoholicy niszczą życie nie sobie, ale wszystkim wokół.

Czytałam, płakałam, znów czytałam. Mnie - dziecku rodziców, którzy przez całe swoje życie wypili może kilka kieliszków wódki czy wina do obiadu, nigdy w życiu nie mieli tzw "kaca", nie urwał im się film i nie byli potocznie mówiąc pijani czytało się tą książkę z tak ogromnym poczuciem niesprawiedliwości, przeogromnym smutkiem i wściekłością - jak można zgotować dziecku taki los?! Miałam w domu wszystko : miłość, bezpieczeństwo, stabilizację, pieniądze, wakacje w kraju jak i za granicą, organizowane urodziny, przyjaciół których mogłam zaprosić bez poczucia wstydu i obawy, że ktoś będzie w szkole wytykał mnie palcem i wyśmiewał mamę czy tatę....Takie samo dzieciństwo zapewniam moim córkom i chyba nigdy nie zrozumiem jak dorosły człowiek, świadomy swoich wyborów i konsekwencji czynów na własne życzenie stacza się na dno i ciągnie za sobą najbliższych. Dla mnie alkoholizm nie jest chorobą, nie można się nim zarazić ani z nim urodzić. Wszyscy wiemy co powoduje nadmierne spożywanie napoi wysoko procentowych. Szlag jasny mnie trafia gdy pomyślę sobie jak egoistyczni i pozbawieni uczuć, empatii, a przede wszystkim szacunku do siebie i rodziny są osoby, które wiedząc że mają dzieci lub mieć je będą nie potrafią zrezygnować z nałogu. Wiem, że moja opinia może część z was oburzyć, ale po lekturze tej książki jeszcze bardziej moja wściekłość wzrasta. Osobom DDA nie tylko współczuję, ale przede wszystkim podziwiam, że mimo wszelkich przeciwności losu starają się wyjść na prostą, spełniać swoje plany, marzenia. Choć nie jest łatwo demony przeszłości wracają w najmniej oczekiwanym momencie, poczucie własnej wartości jest bardzo zaniżone, strach bywa obezwładniający, w głowie krążą myśli i pytania bez odpowiedzi, a serce krwawi - starają się że być sobą, zaakceptować siebie i swoją przeszłość, zapomnieć, czasem i wybaczyć...Niezwykle emocjonalna, bolesna, cholernie trudna, tak bardzo życiowa i smutną historia... Dziękuję za egzemplarz recenzencki...😢

Aleksandra Palasek

Opis wydawcy 👇

💚 RECENZJA PATRONACKA 💚
Aleksandra Palasek „Puste szkło”

Piekło DDA

„Żyjąc z moją matką, codziennie zdawałam sobie sprawę z tego, jak cienka linia dzieli miłość i nienawiść.”

Joanna to młoda dziewczyna, która mieszka razem z matką alkoholiczką. Jej życie to pasmo strachu, obawy o matkę, bólu i cierpienia. Niegdyś ojciec zostawił rodzinę i zniknął. Matka wówczas topiła smutki w kieliszku i tak alkohol zawładnął umysłem rodzicielki. Kobieta nie była w stanie poświęcić uwagi dziecku. Asia musiała zrezygnować z własnych marzeń i planów, by być przy matce i ją pilnować. Trudno jest dźwigać to na barkach i kroczyć własną ścieżką. Czy koszmar się skończy? Czy nowo poznany kolega pokaże drogę do szczęścia?

„Każdy patrzy na mnie jak na gorszą osobę, bo przecież skoro mam matkę alkoholiczkę to i ze mną musi być coś nie tak.”

Słuchajcie, nie bez powodu wzięłam tę powieść pod swoje skrzydła. Historia opisana w książce również i mnie dotyka. Mimo, że teraz jest wszystko w porządku to wiem, że ta choroba może powrócić. Zapewne takich osób jest więcej. Ci którzy nie spotkali się z terminem DDA (Dorosłe Dzieci Alkoholików) to po lekturze „Pustego szkła” będziecie wiedzieć, z czym wiąże się przebywanie z osobą uzależnioną.
Smutny, wzruszający i łamiący serce utwór literacki, bez chusteczek ani rusz. 🥺💔

Jeśli ktoś z Was ma ten sam sydrom, co bohaterka i czuje się bezsilny to razem z autorką serdecznie zapraszamy do grupy zamkniętej na Facebooku, tam okażemy wam wsparcie. Nie jesteście w tym sami. Możecie do mnie napisać, a wtedy podam linka lub bezpośrednio do autorki 🤗

Mam nadzieję, że niedługo będziecie mogli wziąć do ręki książkę. Na ten moment jest tylko wersja elektroniczna na Legimi, Empik i Woblink. Jeśli macie taką możliwość przeczytać to gorąco polecam. 🍀

💚 RECENZJA PATRONACKA 💚
Aleksandra Palasek „Puste szkło”

Piekło DDA

Książka jest mocna. Momentami miałem łzy w oczach, zwłaszcza na zakończeniu. Autorka porusza temat, który znany jest pewnie większej części społeczeństwa. Uważam, że powinien trafić do jak największej ilości osób :)

Jedna z niewielu książek, która wywołała na mnie takie wrażenie. Smutna.

Jedna z niewielu książek, która wywołała na mnie takie wrażenie. Smutna.

Wydawnictwo to oszuści

Wydawnictwo to oszuści