Sprawa Agathy Christie

Wydawnictwo Lekkie
2022-06-01
2022-06-01
Emilia Skowrońska

Publikacja wywołała u mnie mieszane odczucia. Literacko jest na dobrym, a nawet wysokim poziom, ale inne kwestie obniżają moją ocenę. Autorka stara się odtworzyć działania słynnej pisarki w czasie kiedy zaginęła na kilka dni i niestety marnie jej to wychodzi. Również jako kryminał ta publikacja jest moim zdaniem niewypałem. Autorka porusza poważne i bolesne kwestie, które dotykały wielu mlodych kobiet, ale szkoda, że dodała do tego wątek z Agatha Christie. Relacje między bohaterkami są mało prawdopodobne, za bardzo współczesne i o wiele za bardzo poprawne. Narracja w pierwszej osobie jest ciekawym zabiegiem, choć przeskakiwanie na innych bohaterów i wszechwiedza o tym co czują i myślą była już lekko irytująca. W tekście jest kilka wpadek, np bohaterka planuje pobiegać... choć takie rozywki upowszechniły się dopiero kilka dekad potem, oraz nie spodobało mi się użycie określenia "być na gigancie", co mi mocno nie pasowało do tamtej epoki. Przeczytałam zwabiona nazwiskiem ulubionej autorki kryminałów, ale jej udział w tej próbie wyjaśnenia tajemnicy sprzed prawie wieku, nie przypadł mi do gustu.

Dobra lektura na wakacje, lekka i przyjemna w odbiorze.

Dobra lektura na wakacje, lekka i przyjemna w odbiorze.

Ostatnia książka przeczytana w tym roku niestety nie okazała się moją ulubioną. Nie umiałam rozdzielić co jest fikcją literacką a co prawdziwym życiem Agathy Christie. Trzeba tutaj spojrzeć również na nią jako bohaterkę książki a nie autorkę, co dla mnie było dosyć trudne. Całość czyta się dobrze i historia jest intrygująca ale byłoby lepiej gdyby główną bohaterką nie była Agatha. Ważną rolę ( a może i najważniejsza) odgrywa Nan, kochanka jej męża, która postanowiła za wszelką cenę go poślubić. Nie znając jej historii można jej wiele zarzucić a nawet znienawidzić za rozbijanie związku Agathy i Archiego. Jednak nie wszystko jest takie jak się wydaje a szczęśliwe małżeństwa nie rozstają się tak szybko.
Czytelnik razem z bohaterami stara się rozwiązać zagadkę ale nie jest to na tyle wciągające żeby nie móc oderwać się od książki. Czemu Agatha Christie zniknęła na kilkanaście dni? Co było powodem i co się wtedy wydarzyło? Odpowiedz zna jedna osoba- Nan… 6/10⭐️

Coś mi tu nie zagrało. Pomysł na powieść całkiem fajny - co robiła i gdzie podziewała się Agatha Christie, gdy jej nie było przez 11 dni. Pomysł szatański i mocno kryminalny, także obyczajowo (siostry magdalenki). Ale jak mi się to ciężko czytało! Kilka razy byłam skłonna zamknąć książkę i nie przejmować się rozwiązaniem zagadki, oczywiście fikcyjnej. Może to kwestia tłumaczenia, może przegięcia ze strony autorki (pogmatawanie, brak wyrazistości i przejrzystości akcji dwóch czasów),a może moja - brak nastroju, zmęczenie przerostem ambicji autorów. Hm, myślę, że film może być z tego całkiem niezły - skoro Reese Whiterspoon jest książką zachwycona - jest nadzieja.

Nie określiłabym tej książki jako wybitnej, jednak czytało mi się ją bardzo przyjemnie i moim zdaniem ma w sobie ciekawy "twist", chociaż wiele można się domyślić :) (Zwłaszcza jeśli do tej pozycji przyciągnęła Cię postać Agathy Christie i znasz jej twórczość)
Bardzo miłe czytadło, ale w dobrym tego słowa znaczeniu, w końcu czytanie ma być przyjemnością!

Książka zupełnie nijaka. Jest poprawnie napisana, ale po prostu nie ma w niej nic wciągającego.

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam