Albański motyl

Anna Stryjewska Wydawnictwo: Szara Godzina literatura obyczajowa, romans
Szara Godzina
2022-06-06
2022-06-06

ALBAŃSKI MOTYL to moje pierwsze spotkanie z twórczością Anny Stryjewskiej. Po przeczytaniu kilku stron, miałam ochotę oddać tę książkę do biblioteki. Jednak, po paru dniach postanowiłam wrócić do lektury. I nie żałuję. To nie jest romans z szczęśliwym zakończeniem. Polecam.

"Albański motyl", wbrew pięknej okładce, nie jest typowym romansem, a może wcale nim nie jest; ta książka niesie w sobie ból, cierpienie, okrucieństwo, przemoc, wyzysk, i aż trudno uwierzyć, że tak może wyglądać życie w XXI wieku.
Anna Stryjewska w swojej powieści pokazała nam okrutny, przepojony bólem, przerażający obraz życia w Albanii, kraju, który coraz częściej jest celem turystycznych wyjazdów.

Bohaterką powieści jest kilkunastoletnia Alma, biedna dziewczyna, która już od najmłodszych lat wraz z przyjaciółką Haną jest zmuszona do żebrania o pieniądze, które i tak w większości musi oddawać szefom, sprawujących nad tą społecznością pieczę, gangom. Dziewczyna wraz z rodzicami i młodszym bratem mieszka pod mostem obok innych bezdomnych. Ma świadomość, że to nie jest życie, jakiego by chciała, o jakim marzy. Wsparcie znajduje we właścicielce lokalnego baru, która traktuje ją jak własną córkę, która ją karmi, uczy pisać, dodaje wiary i nadziei, wręcz namawia do ucieczki przed wykorzystywaniem, przemocą i całym tym złem. I rzeczywiście, w którymś momencie Alma decyduje się uciec z dala od dotychczasowego życia.

Rozpoczyna pracę jako kelnerka w Hotelu "Gloria Palace" w albańskiej Sarandzie, gdzie poznaje przebywającego tam na wakacjach Igora z Polski. Mężczyzna jest zafascynowany urodą Almy i wkrótce między młodymi pojawia się uczucie. Dziewczyna, mimo dotychczasowych dramatycznych przeżyć, przełamuje się i powoli zaczyna ufać Igorowi, obdarzając go uczuciem. I kiedy wydaje się, że już teraz będzie lepiej, że jej życie się odmieni, Alma nagle znika, nie pojawia się, aby pożegnać Igora, który musi wracać do Łodzi, gdzie pracuje jako funkcjonariusz wydziału kryminalnego policji. Igor nie może zapomnieć o dziewczynie, podejmuje prywatne śledztwo, jedzie ponownie do Albanii szukać Almy, ale niewiele jest w stanie zdziałać.

Co się tak naprawdę stało z Almą, dlaczego zniknęła, o tym wszystkim czytelnik dowie się podczas czytania tej wstrząsającej i wzruszającej historii, która równocześnie przeraża, od której włos się jeży na głowie, która wydaje się wprost nieprawdopodobna. Autorka w bardzo realny sposób wprowadziła nas w klimat świata przestępczego, sutenerstwa, gdzie ludzkie życie czy godność nic nie znaczą, gdzie kobieta staje się towarem, przedmiotem zysku, co potęguje wrażenie i daje odczucie, jakbyśmy z bliska obserwowali te wydarzenia.

Książka bardzo mocno mnie poruszyła, wywołała wiele emocji, wiele wzruszeń, bólu i niedowierzania. Jestem przekonana, że czytając ją nie będziecie się nudzić, bowiem jej wartka akcja trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony. Serdecznie polecam!

Książka, która rozpoczyna się nowym życiem Almy, która pracuje w hotelu. Dowiadujemy się o jej przeszłości z perspektywy 3 lat wcześniej, gdzie mieszkała pod mostem i musiała żebrać, a później była zmuszana do nierządu. Z tych opowieści dowiadujemy się również o kobiecie Mimozie, która ma dobre serce, uczyła Almę angielskiego, dawała jeść oraz pracę w swoim barze dziewczynie. Hana najlepsza przyjaciółka Almy oraz współlokatorka z pod mostu była zazdrosna o dziewczynę i ich przyjaźń się zakończyła. Hana miała również chore wyobrażenie na temat ich oprawców wielbiła ich i nie widziała ich wad i liczyła na to, że jej by nie ochrzanił. Czy Almie uda wyrwać się? W hotelu w pracy poznaje Igora, w którym się zakochuje. Czy będzie miała szanse na szczęśliwy związek? Igor przed dniem wyjazdu szukał dziewczyny zawzięci. Ale czy to coś da? Okazuje się, że Igor jest policjantem i prowadzi sprawy kryminalne. Po powrocie do kraju jego siostra wyjeżdża do pracy do Niemiec. Czy to na pewno będzie praca w Niemczech? Koleje spotkanie Almy i Igora nie będzie dla nich najlepsze. Chwila rozmowy, wyjawienie tajemnic i niestety czerwona plama... takie właśnie było to spotkanie. A zakończenie myślałam, że będzie przewidywalne jak w książce, a tu takie rozczarowanie moich umiejętności i smutne zakończenie książki. Tematyka tej książki nie jest łatwa dotyczy handlu ludźmi. Na początku ta książka nie przypadła mi do gustu, ale to nieprzewidywalne zakończenie i Ci Igory. Czy Hana zrozumie swój błąd i doceni to co miała?

Pierwsze moje spotkanie z twórczością p. Anny Stryjewskiej.
Temat powieści poważny, niestety ciągle aktualny i wstrząsający.
Jednakże wykonanie, styl autorki kompletnie nie przypadł mi do gustu, odnioslam wrażenie, że pani Anna jakby na siłę chciała nadać wypowiedziom kwiecistości, a wyszło dziwacznie, niektóre słowa zostały źle użyte, nie w tym znaczeniu, które posiadają. Bo czy można być wysokim i krępym jednocześnie? Czy można zadać pytanie: "jak bardzo zada ból?" Czy lepkość może być przejmująca i wirować w powietrzu?
Dużo zwrotów mówiących to samo, a użytych w jednym zdaniu: "z pochyloną głową i zgiętym karku"
"Jego ramiona nabrały mięśni, rozrósł się w barach" i tak dalej i tym podobnie. Nie będę punktować wszystkiego, co rzuciło mi się w oczy, jeśli chodzi o język, ale było tego sporo i mnie przeszkadzało w czytaniu, bo treść poważna, a tu takie zabawne "kwiatki". Gubienie podmiotów też miało miejsce. Tu ukłon w stronę korekty.
Poza tym bohaterowie wypadli sztucznie.
Mimo wszystko sięgnę po inne książki pani Anny, bo jestem ciekawa, jakie podjęła w nich tematy. Poza tym lubię Łódź, a występuje ona w książkach autorki.

Pierwsze moje spotkanie z twórczością p. Anny Stryjewskiej.
Temat powieści poważny, niestety ciągle aktualny i wstrząsający.

Bardzo dobrze napisana, trzymająca w napięciu powieść. Autorka opisuje realistycznie życie albańskiej dziewczyny, mieszkającej dosłownie pod mostem. Niektóre sceny są wstrzasające. Czy Alma ma prawo do szczęścia, miłości i normalnego życia? Czytelnikowi trudno oderwać się od lektury tej książki. Poznajemy także świat przestępczy i jego międzynarodowe powiązania.

Piękna, bardzo przejmująca i chwytająca za serce książka.
Nie do wiary, jakie okropne przeżycia dotknęły młodą, piękną, biedną i uczciwą
Albankę Almę. Wszystko po to, by niektórzy rządni kasy, dorobili się jej.
Smutna opowieść z dozą optymizmu.
Historia miłości turysty polskiego i Albanki,
która mnie bardzo wzruszyła.

Piękna, bardzo przejmująca i chwytająca za serce książka.
Nie do wiary, jakie okropne przeżycia dotknęły młodą, piękną, biedną i uczciwą
Albankę Almę. Wszystko po to, by niektórzy rządni kasy, dorobili się jej.
Smutna opowieść z dozą optymizmu.
Historia miłości turysty polskiego i Albanki,
która mnie bardzo wzruszyła.

Poruszająca książki , a jej temat wciąż aktualny . polecam.

Poruszająca książki , a jej temat wciąż aktualny . polecam.

Bardzo poruszająca historia,która ukazuje nam świat przemocy,bezlitosnej siły,która gnębi słabszych. Handel kobietami i tu jest przestroga dla młodych kobiet (ponieważ historia dzieje sie w czasach współczesnych). Kobiet ,które ślepo wierzą mężczyznom i dają się zwieść czułym słowkom,zapewnieniom o miłości oraz szybkim i łatwym zarobkiem. Tu w tej powieści aurorka pokazała nam świat albańskiej cyganerii gdzie głowną bohaterką jest Alma. Dziewczyna nie chce takiego życia jakie wiodą jej bliscy,jej środowisko i próbuje coś w swoim zyciu zmienić. Igor młody mężczyzna przebywa w Albani na urlopie. Młodzi się poznają. I tutaj nic więcej nie zdradzę . Są też inni bohaterowie,którzy odgrywaja głowną rolę w tej powieści. Powiem tylko,że te trudne tematy wyciskają łzy z oczu ,ale są bardzo potrzebne. Polecam.

Kocham książki Ani Stryjewskiej za autentyczność i realizm jej powieści. Każda z tych książek to perełka w swoim rodzaju. Każda książka pozostawia refleksje i multum emocji.

Ponoć nie istnieje, coś takiego, jak literatura kobieca, a są tylko dobrze i źle napisane książki. „Albański motyl” to jednak historia miłosna ewidentnie skierowana do płci pięknej. Mnie przyciągnęły do niej miejsca akcji, a więc Saranda i Durres oraz moje rodzinne miasto Łódź. Mimo że nie jest to wybitne dzieło literackie, to stworzona przez łódzką agentkę nieruchomości opowieść o uczuciu kelnerki Almy i wypoczywającego w albańskim kurorcie policjanta Igora, któremu na przeszkodzie stanie traumatyczna przeszłość dziewczyny, przebrnąłem bez większego bólu, a jako niezłe czytadło powieść Stryjewskiej sprawdziła się całkiem dobrze.

• Przeczytane 2022