Trudny wybór

„Zawsze jest po co żyć. Choćby po to, żeby wkurzać naszym szczęściem wrogów.”

Od wydarzeń z części pierwszej mija pół roku i ponownie spotykamy bohaterów w drugiej odsłonie pt.: "Trudny wybór". Kaja i Maja prowadzą agencję detektywistyczną, którą nazywają Kajmak Investigation. Pomagają im Darek i Maks, których poznaliśmy w „To nie przypadek”. Teraz planują nakręcenie filmiku reklamującego działalność firmy, więc umawiają się z Radkiem, który zajmuje się tego rodzaju produkcją, w parku Praskim. Tam, w oczekiwaniu na ekipę, Maja z przyjaciółką widzą starszą kobietę siedzącą na ławeczce. Staruszka jest w kiepskim stanie psychicznym, więc dziewczyny postanawiają jej pomóc. Dowiadują się, że przyczyną tego stanu jest zniknięcie jej ukochanej wnuczki, Aleksandry Roli. To, co dzieje się z Olą dowiadujemy się na początku fabuły, gdyż ona osobiście opowiada nam o wydarzeniach poprzedzających jej zniknięcie. Teraz sprawa nie wygląda najlepiej, gdyż jest ona podejrzewana o przyczynienie się do śmierci swojej współlokatorki, Anki. Tak to wygląda z zewnątrz. My, jako czytelnicy, wiemy znacznie więcej, znając dramat, jaki rozegrał się w mieszkaniu cztery tygodnie temu, ale dla agencji detektywistycznej Kajmak rozpoczyna się trudna i niebezpieczna droga do poznania prawdy.

Autorka zachowała formę prezentowania wydarzeń, którą mieliśmy w części pierwszej, czyli pokazuje sytuację z dwóch różnych perspektyw: ofiary i Kai. Wiemy w ten sposób, co dzieje się z Olą, kto jest winien i co się wydarzyło, więc nie ma tu zbyt dużo tajemnic. Natomiast nie brakuje wielu zwrotów akcji i śledzenia postępów w rozwikłaniu zagadki przez agencję detektywistyczną. Nie jest to czysty kryminał, gdyż można w nim odnaleźć wątki obyczajowe, głównie związane z Kają i jej relacją z Darkiem. W tej części jest więcej odważniejszych scen opisanych tak, że działają na wyobraźnię, ale też więcej ofiar. To sprawia, że fabuła jest bardziej brutalna, mroczna i erotyczna. Nie zawsze jest miło, częściej można poczuć przysłowiowe ciarki na plecach, ale mimo to czyta się o kolejnych przygodach bohaterek szybko i z zainteresowaniem. To zasługa stylu autorki, która potrafi przekazać całość w odpowiedni sposób, dodając nie raz szczyptę humoru, a czasami pozwala poczuć nastrój grozy, niebezpieczeństwa i strachu.

Każda z części „Zaufaj i podążaj” jest pomyślana tak, że można czytać je niezależnie. Każda z prowadzonych spraw jest doprowadzona do końca w jednym tomie, a jedynie niektóre wątki są łącznikiem z poprzednią częścią. Dotyczy to głównie Kai, która jest tu osobą wiodącą, gdyż działania detektywów obserwujemy z jej punktu widzenia. Są to jednak motywy, które nie zakłócają czytania, gdyż autorka krótko nawiązuje do wcześniejszych wydarzeń, ułatwiając odnalezienie się tym czytelnikom, którzy zetknęli się z tym tytułem najpierw lub też czytają go po dłuższej przerwie po poznaniu pierwszego tomu pt. „To nie przypadek”. Zakończenie jest bardzo dynamiczne, a finałowe sceny zachęcają do sięgnięcia po kolejną dawkę emocji spowodowanych przez bohaterów.

Książkę przeczytałam, dzięki autorce

„Zawsze jest po co żyć. Choćby po to, żeby wkurzać naszym szczęściem wrogów.”

To już drugi tom cyklu pt.: "Zaufaj i podążaj". Czytałam go z równie dużym zainteresowaniem, co tom pierwszy. Czego tym razem, dowiadujemy się z powieści i jakie są moje odczucia po lekturze? O tym w dalszej części mojej opinii.

Nasze bohaterki - Kaja i Maja, wspólnie prowadzą agencję detektywistyczną. Całkowicie przypadkowe spotkanie Kai ze starszą panią sprawia, że dziewczyny mają całkiem nową sprawę do rozwiązania. Zbierając informacje o zaginionej, dowiadują się, że jest ona zamieszana w morderstwo swojej współlokatorki a policja za jej odnalezienie, wyznaczyła sporą nagrodę pieniężną. Strzępkowe informacje, które udaje im się uzyskać, sprawiają, że dziewczyny trafiają do świata pełnego brutalności, układów oraz różnego rodzaju narkotyków. W historii pojawia się również były chłopak Olu, który może być zamieszany w całą sprawę. Zaczyna się walka z czasem, ale.... Kto okaże się szybszy ? Jakie tajemnice zostaną ujawnione? Kto okaże się dobrym a kto złym ? Jaki finał czeka na naszych bohaterów tym razem ? Odpowiedzi szukajcie w lekturze.

Pani Urszula po raz kolejny bardzo pozytywnie zaskoczyła mnie swoją powieścią. Choć ta część, jest nieco bardziej brutalna od poprzedniej, to również tutaj jest wyczuwalny cały wachlarz różnorodnych emocji. Mamy i momenty strachu, grozy i przerażenia ale także trochę humoru i erotyki. To wszystko jest w doskonałych proporcjach, dzięki czemu powieść jest spójna i logiczna. Trzymająca w napięciu, wywołująca wiele emocji. I tak jak w przypadku części pierwszej, bardzo trudno jest się oderwać od lektury. Autorka ma tak przyjemny styl, że trudno oderwać się od czytania jej książki. Odkładasz pozycję w momencie jej skończenia. Jestem bardzo pozytywnie zaskoczona, choć początkowo nie byłam zbyt przekonana. Szybko jednak wątpliwości ze mnie uleciały i mogłam całkowicie oddać się czytaniu lektury. Idealna pozycja na pochmurny dzień czy wieczór z dobrym winem. Bardzo się cieszę, że miałam możliwość poznać dalsze losy bohaterów oraz moc przeczytać tę pozycję. Mam nadzieję, że wy również się skusicie, bo naprawdę warto. Kryminał pierwsza klasa ! :) Ja zabieram się za lekturę trzeciego i już ostatniego tomu serii, aby móc mieć pełny obraz sytuacji. Teraz, mogę Wam gorąco polecić tę część ;) Bardzo dziękuję Pani Urszuli za egzemplarz do recenzji i tym razem przyznaję 8 ⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐/10 punktów ! ;)

Kajmak Investigation (dla niewtajemniczonych – nie chodzi o śledztwo zapuszkowanych mas kajmakowych, a o Agencję Detektywistyczną Kai i Mai. Dwóch, słodkich, jak kajmak dziewczyn, lecz tylko dla zmylenia przeciwnika, codzienność dorzuca do ich charakterków nieco soli i pieprzu) ma się dobrze. Kajmak Investigation powstał na szybko, ale ma się dobrze i nawet prężnie funkcjonuje (zależy od punktu postrzegania). Teraz bierze na tapetę zlecenie pewnej babci spotkanej w parku. I choć pierwsze co babinka powiedziała nie napawało optymizmem „Co wy tam wiecie o życiu. Młodzi jesteście, nieświadomi”, to jednak zaufała dziewczynom i poprosiła o pomoc. Kaja i Maja są na drodze samo uświadamiania (przynajmniej się starają),lecz wnuczka owej pani zaginęła i najwyraźniej świadomość zagrożenia ją przerosła. Tak zaczyna się historia „Trudnego wyboru” Urszuli Pieńkowskiej. Od śmierci i zaginięcia jednocześnie. Mamy dwie ofiary, jedną babcię roniącą łzy i dwie harpie na tropie.
Sprawa wydaje się być łatwa do momentu, gdy okazuje się, że Aleksandra Rola, wnuczka, nie dość, że cztery tygodnie temu wyszła z domu i dzisiaj nie wróciła, to jest jeszcze poszukiwana przez policję. Jest zamieszana w morderstwo współlokatorki. Gra warta świeczki, bo do zdobycia nagroda w wysokości 50 000 zł – którą wręczy szef policji (wypadałoby przynajmniej, by zrobił to on, a nie ktoś z drogówki). Warto działać. Lecz to działanie w wykonaniu Kai i Mai, to już nie tyle gra, ile kobieca walka o siebie i prawdę (kolejność prawidłowa). Szukanie Oli, to jak szukanie igiełki w pudle z wiórami i ziarnami słonecznika (dla zmylenia),a zabawa podlana alkoholem, to już droga procentami prowadząca. Jest alkohol, biznes podróbkami perfum, wiele pań lekkich obyczajów i ładna buzia (dodam, że męska). Podsumowując w tej grze o 50 000 zł udział biorą – on, były mąż, Gracjan K, obecnie wyrobiony towarzysko cwaniak,; ona – Maja, która w czarnej mini Kai prezentuje jej wersję do połowy kolan (co było na rękę Maksowi, jej drugiej połówce),i Kaja – wysoka babeczka o długich nogach.
Pif paf, kostką rzuca pierwszy gracz.

Urszula Pieńkowska po raz kolejny serwuje nam świetną lekturę, co tylko utwierdza mnie w przekonaniu, że jej poczucie humoru idealnie się z nią komponuje. „Trudny wybór”, druga część przygód pań z Agencji... Detektywistycznej (proszę nie myśleć o głupotach lekkich obyczajów),to wesoły, zabawny, lecz i zagadkowy kryminał o niebanalnej treści. To jak powieściowy Tarantino w spódnicy.
Styl pisania, prowadzenie fabuły i świadomość spędzania beztroskiego czasu z dobrą książką, to wszystko sprawia, że czytanie cieszy. Dosłownie i w przenośni, bo czasem podczas lektury (na trzeźwo) wybuchasz rechotem. Ależ korci powiedzieć „Ach, Ula, jak ty świetnie piszesz”. Dlaczego? Bo owo pisanie sprawia autorce radość, co łatwo wyczuć. To musi się spajać, współgrać. To musi się kleić i mieć sens, a w drugiej części „Zaufaj i podążaj” to wszystko jest. To, plus nowe zlecenia, nowa ofiara, wiele gry (słownej i cielesnej) oraz nowy potomek. Ale nie przedłużam, bo trzeci tom czeka, a ja rozgorączkowana i z apetytem niemalże ciężarnej kobietki muszę wgryźć się w następną... historię.

„Trudny wybór” stanowi drugi tom przygód Mai i Kai. Można po niego sięgać po lekturze wcześniejszego, ale i bez znajomości wcześniejszych perypetii, odważnie sięgać po dowolną część. Treść nie nastręcza trudności, wszystko wynika z fabuły, łapiemy historię w mig (w końcu nie jesteśmy w ciemię bitymi czytaczami, a wyrobionymi umysłowo znawcami, prawda?).

#agaKUSIczyta

Chociaż opisywane historie często są brutalne i przerażające, to książkę bardzo dobrze, szybko i łatwo czyta :) Autorka zadała sobie wiele trudu, aby wgłębić się w tę okrutną rzeczywistość :) Polecam równie mocno, jak pierwszą część :)

Po doświadczeniach części pierwszej podeszłam ochoczo do kolejnego tomu i ... muszę przyznać, że po pierwszym rozdziale musiałam nieco ochłonąć, zanim ruszyłam dalej. Nie będę spojlerować, ale Autorka zafundowała mi niezły rollercoaster emocjonalny...
Potem już było bardziej znajomo - dialogi między głównym bohaterkami niezmiennie rewelacyjne, a zabieg przeplatania 2 opowieści w zupełnie odmiennym stylu dał bardzo dobry efekt.
Czekam na ciąg dalszy oczywiście :-)

“Zaufaj i podążaj. Trudny wybór” to drugi tom serii o przyjaciółkach Kai i Mai, które po pierwszej udanej rozwiązanej w poprzednim tomie zagadce, postanowiły porzucić dotychczasową prozaiczną pracę i założyć biuro detektywistyczne. W tej części mamy więc już do czynienia z pełnoprawnymi paniami detektyw, w których ręce wpada kolejna sprawa. Zaginięcie ukochanej wnuczki pewnej przypadkowo spotkanej babci, brzmi całkiem sztampowo. Jednak dziewczyny ponownie wpadają w wir śledztwa, mieszając się w bardziej niebezpieczną niż początkowo zakładały sprawę, dotykającą problemu dopalaczy.
Znów podążamy za oryginalnymi pomysłami detektywistycznymi przyjaciółek, podróżujemy po południu Polski, przyglądamy się ich relacjom z partnerami i kibicujemy w odnalezieniu wnuczki Oli. To co mnie zaskoczyło to pełne brutalności i przemocy wydarzenia, przy całkiem humorystycznym i nieadekwatnie poważnym podejściem naszych bohaterek. Mają one już od pierwszego tomu specyficzne poczucie humoru i pewne powiedzonka, które dla mnie czasem przekraczały granice i były lekko niesmaczne, ale też nie za bardzo przesadnie. W dalszym ciągu niektóre ruchy Kai i Mai były zupełnie przypadkowe i wychodziły im bardziej na farcie niż w wyniku logicznych zdarzeń, ale nadaje to lekkości książce i nie jest wielkim problemem. Troszkę nie podobała mi się agresja dziewczyn co do niektórych postaci, są one dość wybuchowe i nieprzebierają w środkach, kiedy dążą do celu. Ten tom był zdecydowanie bardziej równy niż poprzedni, akcja nie przystawała na zbyt długie okresy czasu, czytało się ją przyjemnie :D

Dzisiaj przychodzę do was z książką Urszuli Pieńkowskiej „Zaufaj i podążaj. Trudny wybór”. Jest to drugi tom serii o perypetiach nieco zwariowanych przyjaciółek, które pokochałam całym sercem.❤️

Jak powiedziały tak zrobiły. Kaja i Maja otworzyły Agencję detektywistyczną. Przyszedł czas na pierwszą „oficjalną” sprawę do rozwiązania.
W niewyjaśnionych okolicznościach ginie pewna dziewczyna. Zaniepokojona babcia prosi o pomoc nasze panie detektyw. Dziewczyny zapalają się do pracy. Na jaw wychodzą szokujące fakty, między innymi taki, że zaginiona Aleksandra powiązana jest ze śmiercią współlokatorki. Podążając za wskazówkami Kaja i Maja wkraczają w niebezpieczny świat handlarzy dopalaczami. Czy dziewczyny zdążą wyjaśnić sprawę zanim zginie kolejna osoba? Jak wiele czeka na nie jeszcze niebezpieczeństw?

Urszula Pieńkowska po raz kolejny zachwyciła mnie swoją powieścią. Uwielbiam jej styl pisania i poczucie humoru. Mam wrażenie, że kontynuacja przygód Kai i Mai jest jeszcze lepsza. Wciągnęłam się w tę historię bez pamięci. Ciekawa fabuła, wartka akcja i bohaterki, które kradną serca czytelników. Czego chcieć więcej? Chyba tylko tego, by ta przygoda jeszcze się nie kończyła.

Ula porusza tym razem temat handlu nielegalnymi substancjami. Dopalacze to temat rzeka i warto o nim mówić jak najwięcej by uświadamiać młodzież przed szkodliwością ich zażywania. Przerażające jest jakich substancji używa się do produkcji tego świństwa i to jak destrukcyjny wpływ mają one na organizm człowieka.

Oczywiście nie może zabraknąć dobrego humoru tak specyficznego u Urszuli. Śmiałam się czytając dialogi dziewczyn, ale również śmiałam się sama z siebie. Jesteście ciekawi dlaczego? Było kilka momentów kiedy pochłonięta całkowicie akcją książki, mega skupiona nagle wybuchałam śmiechem bo Ula rzucała niespodziewanie jakimś totalnie odjechanym tekstem. Niedawno ktoś zapytał mnie czy zdarzyło mi się kiedykolwiek oblać czymś książkę. Moja odpowiedź nadal brzmi nie, ale opluć w wyniku parsknięcia śmiechem już tak. 🤭 Spokojnie książka wyczyszczona i nawet śladu nie ma 🤣

Serdecznie polecam wam tę serię. Ja bawiłam się przy niej wyśmienicie i mam nadzieję, że Kaja i Maja dopiero się rozkręcają i jeszcze nie raz nas zaskoczą. Dziękuję Ula za zaufanie i możliwość poznania tej znakomitej historii. ❤️

W niewyjaśnionych okolicznościach ginie...

Kaja i Maja znowu na tropie. Po sukcesie amatorskiego śledztwa prowadzonego w pierwszym tomie cyklu, szalone przyjaciółki zakładają agencję detektywistyczną. Ich pierwszym zleceniem jest odnalezienie Oli, dziewczyny poszukiwanej zarówno przez babcię jak i policję. W czasach licealnych Ola związana była z Gracjanem Kownackim, mężczyzną niezwykle atrakcyjnym, ale i niezwykle brutalnym. Po latach Ola spotyka Gracjana z jednym z warszawskich nocnych klubów, spotkanie to kończy się śmiercią jej współlokatorki. Ola zostaje uprowadzona przez Gracjana i jego wspólnika Bola. Jakie plany ma wobec niej Gracjan? Czy Kaja i Maja odnajdą dziewczynę żywą? Czy uda im się rozwiązać sprawę?

„Zaufaj i podążaj. Trudny wybór” wciąga czytelnika w brutalny świat producentów i dealerów dopalaczy, narkotyków o bliżej niesprecyzowanym składzie chemicznym, mających zgubny wpływ na zdrowie i życie zażywających je osób. Narracja z punktu widzenia Kaji i Oli pozwala na pełne zanurzenie się w opowieści. Brutalne sceny związane ze światem narkotyków przeplatane są scenami śledztwa prowadzonego przez temperamentne panie detektyw i ich partnerów Darka i Maksa. Kaja i Maja mają specyficzny sposób komunikacji, typowy dla wieloletnich przyjaciółek, czyli ironiczno-zgryźliwy podszyty dużą dawką sympatii.

Podobnie jak w pierwszym tomie, mamy trochę humoru słownego i sytuacyjnego, ale również skomplikowaną sprawę kryminalną, z którą podobnie jak w pierwszym tomie, radzą sobie panie detektyw, ale policja jest za nimi w tyle.

Dużym plusem powieści, oprócz akcji, są miejsca, w których akcja się rozgrywa, a więc Warszawa, Jura Krakowsko-Częstochowska, Kraków i Katowice, opisywane niezwykle plastycznie.

Jeśli lubicie nieoczywiste kryminały ze zwariowanymi bohaterkami, to polecam cały cykl „Zaufaj i podążaj”, gdyż lepiej czytać powieści po kolei.

⭐Recenzja⭐

🏵"Zaufaj i podążaj. Trudny wybór " jest drugim tomem serii "Zaufaj i podążaj" spod pióra Urszuli Pieńkowskiej. Pierwsza część "To nie przypadek " bardzo mi się podobała, i byłam ciekawa dalszych przygód Kai i Mai.

🏵Kaja wraz z Mają zakładają agencję detektywistyczną. Gdy przypadkiem spotykają załamaną kobietę, której wnuczka zaginęła bez śladu, postanawiają jej pomóc, i odnaleźć Olę. Śledztwo przynosi efekty, i dziewczyny wraz z partnerami Darkiem i Maksem powoli odkrywają, co się stało z dziewczyną. Zostają wciągnięci do niebezpiecznego półświatka handlarzy dopalaczami, i ryzykując własnym życiem robią wszystko, aby rozwiązać tą sprawę i uwolnić Olę.

Czy wygrają wyścig z czasem, i odnajdą dziewczynę?
Kim jest Gracjan, i dlaczego porwał Olę?
Czy sprawiedliwości stanie się zadość?

🏵Kolejna fantastyczna książka autorki, pełna akcji, humoru, tajemnic i niebezpieczeństw.
Uwielbiam styl pisania autorki, niezwykle lekki i wciągający. Bardzo polubiłam nasze zwariowane bohaterki, i kibicowałam im na każdym kroku. Obie książki są świetne, i choć każda opowiada inną historię, to polecam zacząć od pierwszej, wtedy dowiecie się co skłoniło dziewczyny do założenia agencji detektywistycznej, oraz poznacie ich wcześniejsze losy, ale można też je czytać oddzielnie.
Dla mnie był to świetnie spędzony wieczór, i już nie mogę się doczekać kolejnej części.
Jeśli jeszcze nie słyszeliście o tej serii, a lubicie nieprzewidywalne i wciągające kryminały, to naprawdę zachęcam was do jej przeczytania. Będziecie nią zachwyceni 😀

⭐Recenzja⭐

Jeżeli spodobała Ci się pierwsza część serii, drugą też będziesz zachwycona

Jeżeli spodobała Ci się pierwsza część serii, drugą też będziesz zachwycona

• Koniecznie, bo warto
  • Ebook do kupienia
  • Współpraca recenzencka
  • Czekam cierpliwie:)

Dodaj cytat z książki Trudny wybór