Matsuo Bashō. Książka do pisania

2022-04-01
Agnieszka Żuławska-Umeda
literatura japońska wędrówka droga

Okładka książki Haiku Matsuo Bashō, Issa Kobayashi, Masaoka Shiki, Buson Yosa
Haiku Matsuo Bashō, Issa ...
Okładka książki Haiku Matsuo Bashō, Issa Kobayashi, Buson Yosa
Haiku Matsuo Bashō, Issa ...
Okładka książki Ikigai & Other Japanese Words to Live By Matsuo Bashō, David Buchler, Mari Fujimoto, Michael Kenna
Ikigai & Other... Matsuo Bashō, David...

Dlaczego nikt z recenzentów nie napisał o czymś, co wręcz bije po oczach - tłumaczka nie odmienia japońskich nazw własnych!!! "Przeszliśmy Unahanayama", "czekał na nas znajomy kupiec z Osaka" itd. przez wszystkie wpisy.
Język polski ma deklinację, nadal ma 7 przypadków, których używamy (no, może wołacz w mowie potocznej ciut zanika, ale nie inne).
Tłumaczka, która nie umie używać języka ojczystego?! Redaktorka świetnego skądinąd wydawnictwa, która nie umiała tego poprawić?! Brak słów ...

Tłumaczka, która nie...

Tytuł sugeruje, że piszącym ma być czytelnik, do czego zachęca też bezwstydna ilość niezadrukowanych kartek. Wzdragam się jednak na samą myśl o bazgraniu po tak ładnej i estetycznej książce. Wydanie jest bowiem naprawdę wyborne, od prążkowanej faktury okładki począwszy, przez interesujący układ graficzny, a na przemyślanym wyborze rycin skończywszy.

Chociaż oprócz oryginalnego utworu (Oku no Hosomichi) książka zawiera także komentarze Agnieszki Żuławskiej-Umedy z podróży śladami poety, to wciąż samego tekstu jest niewiele. Basho słynął przede wszystkim z prostej formy, więc nie spodziewałam się jakiegoś ukwieconego czy rozbuchanego języka, nadal jest to jednak po prostu dziennik podróży. Często bardziej kronikarski, niż literacki. Więcej tu faktów niż uniesień duchowych, chociaż jest sporo poetyckich perełek i pięknych fraz. Jedno jest pewne – to się bardzo dobrze czyta.

Wartość dodaną stanowi króciutki esej o okolicznościach powstawania dzienników i japońska wersja tekstów dla osób, które chciałyby poczuć moc oryginału.

Nie nazwałabym tej książki literaturą wakacyjną, ale myślę, że warto zabrać ją na weekendowy wypad za miasto. Może podróżujemy dzisiaj szybko i komfortowo, ale przez to chyba mniej uważnie. Przemyślenia Basho na pewno pomogą nam spojrzeć na nasze wojaże bardziej refleksyjnym okiem.

Chociaż oprócz...

Wyciszająca, medytacyjna, prawdziwa estetyczna uczta z przepięknymi ilustracjami japońskiego mistrza malarstwa - Hiroshige. Duże uznanie dla pani Agnieszki Żuławskiej-Umedy za wybór tekstów i tłumaczenie.

• Japonia
  • Japonia