Lindbergh. Niezwykłe przygody latającej myszy

2014-10-10
Anna Kierejewska
myszka mysz samolot podróż Ameryka Lindbergh

Okładka książki Tru Emilia Dziubak, Barbara Kosmowska
Tru Emilia Dziubak, Bar...
Okładka książki Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham Anita Jeram, Sam McBratney
Nawet nie wies... Anita Jeram, Sam Mc...
Okładka książki Animalium. Muzeum Zwierząt Jenny Broom, Katie Scott
Animalium. Muz... Jenny Broom, Katie ...

Cała moja rodzina pokochała tę serię książek o myszce. Ja, jako artystka uwiebiająca steampunk i akwarele, kupiłabym to natychmiast, choćby tam nie było w ogóle tekstu :) Ilustracje są przepiękne, mistrzostwo świata, naprawdę. Treść też w porządku, motywuje do poznania wynalazców. Mój 7-letni syn cieszy się bardzo z każdej kolejnej książki z serii i pokazuje je kolegom, którzy go odwiedzają, co nie jest typowe dla dzieci w obecnych czasach. To jest piękne.

Przepiękne ilustrację. Można czytać i oglądać godzinami.

Przepiękne ilustrację. Można czytać i oglądać godzinami.

Ulubiona książka mojego syna. Kupiona przypadkiem w hipermarkecie. Syn lubi ją za historię, ja za ilustracje.

Ta seria jest niezwykła! Mała mysz marzy, poznaje, podróżuje, lata, odkrywa, a my wraz z nią. Jest ogrom treści, która przemyca wiedzę, są ilustracje nie z tej ziemi, jest duży format, który przenosi nas w magiczne przestrzenie - dech zapiera i dawno nic aż tak.

Najchętniej pokazałabym Wam każdą stronę, bo to prawdziwa wizualna uczta. Polecam się rozsmakować!

Na pewno macie takie książki, które pozostają w sferze Waszych marzeń. Książka o której opowiem Wam dziś, długo pozostawała moim niespełnionym marzeniem.

"Niezwykłeprzygody latającej myszy" to książka, która przez dłuższy czas dostępna była tylko z drugiej ręki, a używana osiągała niebotyczne ceny. Wszyscy chcieli ją mieć.

Nie dziwię się wcale tej zbiorowej fascynacji tą książką, ponieważ jest w niej coś co przyciąga. Być może jest to tekst o wiecznej pogoni człowieka za marzeniami, a może ilustracje, które wprost zapierają dech w piersiach.

Książka przypomina stare tomiszcze zdobione technicznymi, ręcznie malowanymi rycinami. Są one jednocześnie realistyczne i poetyckie. Kilka z ilustracji wprawia w zadumę i naprawdę zmusza do refleksji. Mnie szczególnie uderzyła ilustracja z tłumem ludzi, którzy wraz z walizkami tłoczą się w porcie w oczekiwaniu na statek. Duże wrażenie wywołał na mnie także obrazek muszy w otoczeniu pułapek. Każdy jej ruch może doprowadzić do tragedii. Czuć to napięcie wiszące w powietrzu.

Pewnego dnia mała myszka odkrywa, że wszyscy jej krewni gdzieś zniknęli. Gdzie się podziali? Po okolicy krążą pogłoski, że na myszy czyha mnóstwo zagrożeń.

Myszka postanawia odszukać swoich bliskich, wyrusza w niebezpieczną to długą podróż, a jej oczom pewnego dnia ukazuje się... latająca mysz.

Odtąd nasz bohater nie marzy o niczym innym jak o tym, by również wzbić się w powietrze i latać.

Na klimatycznych ilustracjach, przypominających rysunki techniczne, widać, jak myszka konstruuje maszynę i z czym się zmaga.

Czy uda jej się wzbić w powietrze?

Ta książka jest nie tyle banalną historią o szarej myszce co opowieścią o spełnianiu marzeń, oodwiecznym pragnieniu człowieka by latać, o lotnictwie.

Znacie tę książkę? Jeśli nie, zajrzyjcie na stronę wydawnictwa @wydawnictwotekturka
Można tam kupić tę książkę i uwaga wkrótce będzie można kupić także dwie inne perełki:
- Edison. Tajemnica zaginionego mysiego skarbu oraz

- Einstein. Niezwykła mysia podróż przez czasoprzestrzeń

Czekacie na nie? My bardzo!

Nie dziwię się wcale tej zbiorowej fascynacji...

Treści na tyle niewiele, że do przeczytania nadaje się na jeden raz z dzieckiem 3-5 lat, ale ilustracji jest tak dużo, że można wrócić do książki i zwrócić uwagę na nowe detale. Bardzo ładnie wydana książka, ilustracje wyjątkowo techniczne, a książka w pewien sposób przyczyno-skutkowa. Myślę, że może to być inspiracją dla małych przyszłych inżynierek i inżynierów.

Ilustracje świetne ale historia taka sobie, nic co mogłoby mnie zaskoczyć lub zaciekawić.

Przyznam szczerze, że po tym cudownym wydaniu spodziewałam się równie ciekawej historii i jestem, niestety, lekko rozczarowana.

Autor przedstawia nam opowieść o małej myszce, która pewnego razu zostaje całkiem sama. Podejrzewa, że wszyscy jej krewniacy wyemigrowali do Ameryki. Próbuje się tam dostać drogą wodną, ale jej się nie udaje. Kiedy widzi nietoperze, postanawia, że zbuduje na ich wzór swoją własną latającą maszynę i przeleci nią przez ocean.

Interesująca historyjka, zawziętość małej myszki jest naprawdę godna podziwu. Ilustracje w książeczce przepiękne, twarda okłada również, za co dodatkowy plusik, bo będzie prawdziwą ozdobą domowej biblioteczki. Autor dodaje też krótką historię lotnictwa. Wyczyn Charlesa Lindbergha, który jako pierwszy przeleciał nad Atlantykiem, był inspiracją do powstania tej opowieści (chociaż w tekście dowiadujemy się, że inspiracją Lindbergha był wyczyn myszy ;)).

Raziła mnie trochę sama forma historii. Przydługie zdania, ciężko skonstruowane, sprawiały duży problem przy czytaniu tej książeczki dzieciom na głos. Wszystko zamiast lekko i płynnie czytało się dość topornie. Zabrakło też dialogów. Nie było żadnych. Ale myślę, że i tak było warto zapoznać się z tą pozycją i przeżywać razem z myszką jej przygodę.

1933

Ilustracje w tej książce są po prostu fantastyczne! Pełne realizmu, a zarazem utrzymane w nastroju nostalgii, pokreślonym przez tonację sepii. Nadaje to całości niesamowitego klimatu i sprawia, że do książki można wracać wiele razy, nawet bez czytania - odtwarzając całą historię z samych ilustracji.

Sama historia również jest bardzo interesująca i wartościowa: oto mała myszka, którą opuścili jej pobratymcy, robi wszystko, żeby uciec za nimi do Ameryki. Nie udaje się drogą morską - bo w porcie roi się od kotów, to próbuje drogą powietrzną. Jej odwaga, determinacja i mądrość sprawiają, że osiąga swój cel, mimo że po drodze musi jeszcze stawić czoła niejednemu zagrożeniu.

Opowieść o dążeniu do realizacji swoich marzeń - bez względu na to, jak bardzo irracjonalne mogłyby się one wydawać. Opowieść o odwadze i uporze, o tym, żeby nie poddawać się mimo przeciwności losu. Opowieść o tym, że nawet mała myszka może osiągnąć coś wielkiego. Naprawdę warta polecenia!

Sama historia również jest bardzo interesująca i wartościowa: oto mała...

Dość mroczna i trochę głupia. Przepiękne ilustracje.

Dość mroczna i trochę głupia. Przepiękne ilustracje.

• Dla dzieci
  • Dla dzieci i młodzieży