Konsekwencje namiętności

Chociaż tytuł tej części nie brzmi "Konsekwencje prawdy" jak podejrzewałam, ale "Konsekwencje namiętności", to i tak wydawnictwo się postarało w jego doborze, a sam przekład też dobrze zrobiony i świetnie przekazuje wszystkie emocje.

UWAGA! Opinia zawiera spoiler 1 części i częściowo 2!

O rany! Tak pokręconej książki jeszcze nie czytałam!
Po przeczytaniu pierwszego tomu nienawidziłam Tony'ego za to, że:
- przez lata śledził i w ramach rodzinnej vendetty porwał do swojej posiadłości Claire, którą traktował z okrucieństwem i brutalnością, bił i gwałcił, manipulował i zastraszał, odciął od prawie wszystkich mediów, zdominował jej ciało i umysł,
- w ramach jej "wychowywania" pobił ją tak okrutnie, że przez 2 tygodnie leżała nieprzytomna z połamanymi żebrami,
- prawdopodobnie przyczynił się do śmierci jej rodziców i jej pierwszego chłopaka Simona, którego wcześniej skutecznie usunął z jej drogi zatrudniając w swojej firmie,
- być może ma coś wspólnego z zabójstwem swoich rodziców (oby nie)
- przyczynił się do wrobienia jej szwagra Jana w malwersacje, przez co ten trafił do więzienia,
- wrobił Claire w usiłowanie zabójstwa (do tej pory nie wiem kto za tym stoi, ale długo podejrzewałam, że to była część zaplanowanej zemsty i sam sobie dolał odrobinę trucizny)
- rozwiódł się z nią, pozostawił w więzieniu i zlicytował naszyjnik jej babci.
Pierwsze 30% to perełka. Ułaskawiona Claire ku wielkiemu niezadowoleniu jej ex-męża wychodzi z więzienia. Dzięki pomocy bliskich (między innymi dzięki Amber - niedoszłej narzeczonej Simona) silna i zdeterminowana do zemsty staje na nogi, żeby dać popalić Tonemu. W jej życiu pojawia się Harry - przyrodni brat Amber. Potem jest już coraz gorzej. Nagle Tony pojawia się ponownie w jej życiu, i o ile jego intencje wydają się być teraz bardziej szczere, to jego działanie jest całkowicie w stylu dawnego Anthony'ego, bo znowu zaczyna nią manipulować, szantażować, powoli odbiera jej tę siłę i Claire traci swój pazur. Co się dzieje z silną Claire? Tony budzi w niej skłonności do uległości? Claire zaczyna wierzyć, że Tony nie jest aż taki zły, jak wcześniej myślała? Bo ja nadal mu nie wierzę, choć po ujawnieniu kilku faktów związanych z pudełkiem wspomnień zaczynam wykreślać z listy kilka zarzutów...
Relacja oparta na wzajemnym szantażu do niczego dobrego nie może prowadzić. Ona nie opublikuje pikantnych szczegółów z ich wzajemnych relacji, a on nie skrzywdzi nikogo z jej bliskich. Claire zaczyna pojawiać się z Tonym na oficjalnych przyjęciach, pod pretekstem zapewnienia bezpieczeństwa swoim bliskim rozpoczyna grę pozorów, zachodzi w ciążę. Kto jest ojcem dziecka? Tony czy Harry? Bo jakoś przeoczyłam fakt, że Claire przespała się z Tonym, totalnie absurdalna sytuacja :-)
Do tego jeszcze pojawia się tajemnicza Sophia, której nazwisko pojawiło się w dokumentach z pudełka informacji. Czy Tony będzie kontynuował swoją vendettę? Do czego to wszystko zaprowadzi?
Są duże szanse, że pod koniec całej serii Tony zrehabilituje się w moich oczach, już zyskał punkt za naszyjnik babci, a jeśli rzeczywiście nie zaplanował wsadzenia Claire do więzienia tylko był to nieszczęśliwy zbieg okoliczności, to pozostaje coraz mniej zarzutów :-)
Ostatnie 20% to kompletne zaskoczenie i kolejny dowód naiwności i nieobliczalności Claire, przyznam, że pani Romig nieźle nakombinowała i pozostawia czytelnika w oczekiwaniu na kolejną część. Obym znalazła tam wszystkie odpowiedzi na nurtujące mnie pytania.

UWAGA! Opinia zawiera spoiler 1 części i częściowo 2!

O rany! Tak pokręconej książki jeszcze nie czytałam!
Po przeczytaniu pierwszego tomu...

Tom 1 trochę czasem mnie nudził, zresztą pomysł totalnego zawładnięcia czyimś życiem w takowy sposób mało realny, jednak ten tom był bardzo ciekawy, mylił czytelnika i sprawił, że chce się czytać więcej

Zupełnie zniknął klimat domestic noir, a całość zmierza w kierunku nietuzinkowego romansu z zagadką w tle. Na plus rozwinięcie wątku z przeszłości i jego wpływu na teraźniejszość. Ponownie świetne zwroty akcji. Podobało mi się wprowadzenie do gry tylu postaci i obserwowanie ich wzajemnych interakcji, niejednokrotnie dość nieprzewidywalnych.
Nie wiem dlaczego, ale nie polubiłam Harrego, choć nie jest on postacią negatywną. Podobne odczucia miałam co do Emily czy Amber. Nie mam pojęcia czy autorce zależało na wywołaniu takiego efektu u czytelnika czy też ze mną jest coś nie tak. Udało mi się natomiast przekonać do Anthony'ego, co po pierwszej części zdecydowanie nie jest łatwe. Spodobała mi się relacja głównych bohaterów opisana w tej części i to jak się rozwijała. I tak, zaczęłam im kibicować.

Nie wiem dlaczego, ale nie...

Słabsza niż 1cz. Zawikłana, przeraża mnie ten "syndrom sztokholmski" , dla mnie nie zrozumiały. Ale to książka - romans. Już wolniej się to czytało.

Ciekawsza niż , 1 tom lecz to efektu "wow" sporo brakuje. Dalej głupota bryluje u naszej bohaterki

Wiemy już, że Claire w więzieniu planuje zemstę. Nie jest już płochliwa, a silna i gotowa stawić czoła swojemu oprawcy. Jednak Anthony chce ją za wszelką cenę odzyskać. Claire jest rozdarta i zadaje sobie pytanie: czy naprawdę chce zemsty? Czy Harry okaże się bezpieczną przystanią, czy może wróci do pełnej emocji relacji z byłym mężem?
Wszystko, o czym myśleliście że jesteście w stanie tu przewidzieć sprawi, że bardzo się mylicie. Nic nie jest jasne, a jeśli już myślicie że rozwiazaliscie zagadkę następuje znane BUM! I już nic nie jest oczywiste. Akcja nadal trzyma w napięciu i nie pozwoli wam się oddalić od książki na dłużej, niż na czas przygotowania jakiegoś posiłku 😂 czy przyjaciele Claire są naprawdę jej przyjaciółmi? Czy wszyscy czekają na jej śmierć? I czy jedynym, który może ją uratować będzie sam Anthony?
Koniecznie sięgnijcie po kolejną część Konsekwencji!

Wszystko, o czym myśleliście że...

Druga część swietnej serii Konsekwencje. Opowieść o Tonym i Claire. Od początku ich historia jest bardzo niewiarygodna i burzliwa. Po chwilach pełnych namiętności i niesamowitego szczęścia Claire zostaje aresztowana za próbę zabójstwa swojego męża. Po odsiedzeniu części swojego wyroku zostaje ułaskawiona. Jak potoczą się losy jej i Tonego? Czy Claire zemści się na byłym mężu? Polecam super historia dla miłośników romansów 🥰

Drugi tom zapowiadał się obiecująco, mimo nachalnego poczucia absurdalnej płytkości motywacji bohaterki postanowiłam przekonać się, czy książka faktycznie podryfuje w stronę angażującej akcji. Niestety bardzo się zawiodłam, w jednej trzeciej książki wracamy do schematu z pierwszej części. od koniec już mnie nie bardzo interesowało rozwiązanie, przeczytałam, żeby móc wyrazić wiążącą opinię. Ewidentnie pisane z myślą o wyprodukowaniu kolejnych tomów, ale ja już nie skończę serii, chyba, że w audiobooku w czasie mycia naczyń. Mimo mojej negatywnej opinii, uważam,że z czytanych przeze mnie "erotyków" ta seria jest najlepsza. Fabuła nie jest pretekstem do słabo opisanych scen erotycznych, język da się czytać, autorka nie wymyśla budzących śmiech określeń miejsc intymnych i aktu seksualnego. Więc jeśli ktoś szuka historii z seksem w tle, to może być usatysfakcjonowany. Ja eksperyment poszukiwania sensownego erotyku uważam za zakończony.

„Czy dzięki niemu się uśmiechasz?”.

Działać według zasad? Jeśli sami je określimy potrafimy się ich trzymać, jednak, kiedy nadejdzie chwila słabości łatwiej odpuszczamy. Co się dzieje w sytuacji, kiedy ten, który określa zasady pilnuje ich przestrzegania, a za niesubordynację surowo karze? Wtedy może się okazać, że jedynym wyjściem z tej sytuacji jest nauka i to w szybkim, niż standardowym tempie. Clarie zdała w domu Anthonego niejeden egzamin. Teraz stanęła przed kolejnym. Uczyniła to na własną prośbę, a konsekwencje jej decyzji dają jej czas na dokonanie wewnętrznej zmiany. Więzienie okazuje się dobrym nauczycielem. Monotonia panująca za kratami sprawia, że dni zlewają się w tygodnie, a tygodnie w miesiące. Doświadczona kobieta ma wystarczająco dużo czasu, na to by obmyśleć zemstę. Dziwnym zbiegiem okoliczności dochodzi do ułaskawienia Clarie, dzięki czemu szybciej niż sądziła może wyjść na wolność. Jednak samo oczyszczenie z zarzutów nie spowoduje, że ona sama zapomni, że zapomni jej rodzina.

Kobieta jest świadoma tego, że były mąż nie będzie zadowolony z tego obrotu sprawy i nie zostawi jej w spokoju. Pomoc nadchodzi od Amber, niedoszłej narzeczonej Simona. To właśnie tam nabiera jeszcze więcej pewności siebie i pełna determinacji przygotowuje się do realizacji planu zemsty.

W życiu Clarie pojawia się Harry, który jest przyrodnim bratem Amber. Ich coraz częstsze „wpadanie na siebie” nie jest czymś przypadkowym, zaręczam. Wszystko maluje się w jasnych barwach. Ale musimy pamiętać, że jeśli historia opowiada o Tony’m, to nie może być kojarzona z sielskością.

Pomimo wielkich starań kobiety, odnajduje ją działający na zlecenie jej byłego męża detektyw Phillip Roach. Clarie mogła już zapomnieć o poczuciu bezpieczeństwa. Wiedziała, że jeśli będzie ostrożna i opracuje plan doskonały, to ona wyjdzie zwycięsko z tej walki. Na początku zakładała, że unikanie byłego męża przyczyni się do tego, że o niej zapomni, że będzie mogła gdzieś tam żyć w pełni bezpiecznie. Sama siebie przekonywała, że jeśli pozostanie w ukryciu on nie zrobi nić, by on chciał ją odnaleźć. Stało się!

W sytuacji, kiedy to on ją odnalazł i zapowiedział, że nie da jej odejść. Clarie musi przyjąć inną strategię.

„Im bardziej Clarie Nichols będzie widoczna dla świata, tym trudniej byłemu mężowi będzie go z niego usunąć”.

Powrót Tony’ego nie jest podyktowany chęcią „zniszczenia” byłej żony i tu was zaskoczę, on chce ją odzyskać. Czy jest na to jakaś szansa? Czy to w osobie Harrego kobieta znajdzie oparcie, zrozumienie… miłość?

„ – Tylko w taki sposób mogłem cię uratować. […]
- Nie mam pojęcia, o co ci chodzi. Uratować mnie, przed czym?
Tony spuścił wzrok.
-Przede mną […]”.

Słysząc takie słowa, nie dziwię się, że Tony zamącił Clarie w głowie.

„Miłość i nienawiść to pokrewne uczucia, intensywne i pochłaniające całą energię”.
Dokładnie tak jest. Czasami, starając się oswobodzić z okowów negatywnych uczuć, możemy wpaść w ramiona miłości i nie robiąc tego wbrew sobie. Mimo, że większość czytelników nie zapałała sympatią do głównego bohatera, przyznam się, że ja niczym żaba z pewnego kawału pozostawałam z dylematem wyboru. Niczym detektyw pochłaniałam kolejną przeczytaną stronę. Robiłam to z nadzieją, że wraz z Clarie uda mi się rozwiązać zagadki związane z jego przeszłością, bo to właśnie one okrywały go ciemną płachtą. One go uformowały i wskazały kierunek, w którym musiał podążać. W końcu, to one niosły ze sobą konsekwencje.
Kiedy nasza bohaterka starannie próbuje odtworzyć zawartość „pudełka wspomnień”, które otrzymała będąc jeszcze w więzieniu, kilka spraw rzuca nowe światło na skrywane tajemnice. Pojawiają się nowe wątki, które nawet mi było ciężko przyswoić.

Relacja między byłymi małżonkami staje się napięta i choć w pierwszym odczuciu zmiana intencji Tony’ego jest zauważalna, to po czasie władzę przejmuje jego natura. Pazur Clarie gdzieś znika. Moje wcześniejsze brawa ucichły, a ich miejsce zajęło zwątpienie. Śledząc uważnie jej postępowanie zadawałam sobie pytanie czy naprawdę raz wpuszczona do serca miłość ma szansę na jego opuszczenie? Czy tylko, jeśli sytuacja tego wymaga zapadnie w stan hibernacji i przypomni o sobie w najmniej odpowiednim momencie? Czy sen, który nawiedza kobietę pewnej nocy może okazać się jawą?
I przy tym ostatnim pytaniu zatrzymam się na chwilkę, bo czytając byłam pełna świadomości tego, co robię, ale ta jedna jedyna scena jakby do mnie nie dotarła. No powiem tylko tyle, że o takiej absurdalnej sytuacji jeszcze nigdy nie czytałam. Ale nie wiem, nie znam się, mało czytam :).
A niespodzianki w fabule? Lubię i ciekawa jestem czy i Wam się spodobają? Nie zdradzę za dużo, ale pewna była żona będzie musiała odwiedzić ginekologa.

Pojawiają się także nowi bohaterowie, których rola nie ogranicza się tylko do nazwiska w teczce z dokumentami Nathaniela. Autorka przeplata w książce naprawdę wiele wątków, „lewitując” w czasie przenosimy się w centrum wydarzeń z młodości Anthony’ego, gdzie narodziła się wendeta, której koniec niemożliwy był do określenia… „dzieci ich dzieci”.
Bywały momenty, że zarówno opisy jak i wspomnienia zawarte w tekście po prostu mnie męczyły. Ciekawość okazała się silniejsza i choć zasoby mojej cierpliwości zostały poważnie nadszarpnięte to zmierzałam w kierunku sześćset siódmej strony, która kończyła ten tom. To, co czekało mnie pod koniec tej historii, to coś, czego zupełnie się nie spodziewałam. Współczucie? Niejednokrotnie wypowiadałam te słowo podczas czytania i ich adresatem nigdy nie był Tony, aż do teraz.

„Czy dzięki niemu się uśmiechasz?”.

„Konsekwencje namiętności” to drugi tom cyklu „Konsekwencje” pióra Aleathy Romig. Jest to kontynuacja losów bohaterów z pierwszej części, nie mniej jednak podobnie jak w pierwszym tomie nie brakuje tu niebanalnych i trzymających w napięciu zwrotów akcji, co czyni tę część równie ciekawą jak poprzednią. Autorka wspaniale poprowadziła fabułę powieści pokazując, że nie zawsze białe jest białe, a czarne jest czarne. Śledząc losy głównych bohaterów oraz drugoplanowych czytelnikowi może wydawać się że już rozwikłał tę zagadkę, a tu niestety nic bardziej mylnego i na finał trzeba jeszcze poczekać. Zainteresowanych zachęcam i odsyłam do kart drugiego tomu celem prześledzenia losów bohaterów, gdyż pozwoli to zrozumieć zachowanie Claire i Anthony’ego. Polecam tę książkę, gdyż lekkie pióro autorki pozwala wprost przepłynąć przez niesamowicie skonstruowaną fabułę opartą na intrydze, tajemnicy oraz miłości.

• 2017

Aleatha Romig Truth Zobacz więcej