Superrobak

Okładka książki Superrobak Julia Donaldson, Axel Scheffler
Okładka książki Superrobak
Julia DonaldsonAxel Scheffler Wydawnictwo: Nasza Księgarnia opowieści dla młodszych dzieci
32 str. 32 min.
opowieści dla młodszych dzieci
Superworm
Nasza Księgarnia
2022-05-18
2022-05-18
32 min.
Joanna Wajs

Okładka książki Karol Kleczka i jego ulubiona książeczka Julia Donaldson, Axel Scheffler
Karol Kleczka ... Julia Donaldson, Ax...
Okładka książki Koszatka ma katar Julia Donaldson, Axel Scheffler
Koszatka ma katar Julia Donaldson, Ax...
Okładka książki Pan Żabka na wycieczce Julia Donaldson, Axel Scheffler
Pan Żabka na w... Julia Donaldson, Ax...
Okładka książki Gruffalo i przyjaciele. Kalendarz adwentowy Julia Donaldson, Axel Scheffler
Gruffalo i prz... Julia Donaldson, Ax...

1957

Ciepła, zabawna opowieść o pomaganiu sobie nawzajem :)

Główna bohaterka nie jest zwyczajną dżdżownicą, która tylko ryje ziemię i ucieka przed wędkarzami. Kiedy trzeba pomóc, wykorzystuje swoje długie, elastyczne ciało, aby - w zależności od potrzeb - stać się liną ratunkową, lassem, albo skakanką. Pech chce, że o tych jej zdolnościach dowiaduje się jaszczurodziej, który zechce wykorzystać je do swoich niecnych celów. Łapie dżdżownicę, hipnotyzuje, a następnie zmusza do grzebania w ziemi w poszukiwaniu skarbu. Oczywiście armia robaczków rusza przyjaciółce na pomoc, mimo że pozornie zdają się wobec czarodzieja bez szans...

Urocza wierszowana opowiastka, polecam :)

Ciepła, zabawna opowieść o pomaganiu sobie nawzajem :)

Czy w książce dla dzieci, napisanej wierszem, z niewielką ilością tekstu może być:
- mnóstwo przygód
- ciekawa fabuła
- zwroty akcji
- zabawne zakończenie
?
Otóż może.

Wszystkie te elementy występują w zasadzie w każdej książce duetu Donaldson-Scheffler
I "Superrobak" nie jest wyjątkiem. Powiedziałabym nawet, że pod kątem zwrotów akcji wyprzedza swoje poprzedniczki

Ale o co chodzi? Tytułowy robak, który wyrabia 500% normy jeśli chodzi o wykonywaną pracę (serio. dźwig, huśtawka, wędka. Czym on nie jest?),zostaje niecnie porwany przez złowrogi duet
Szczęściem, ma zaufaną grupę przyjaciół, którzy spieszą na ratunek
Ratunek jest z gatunku tych skutecznych i zabawnych :)

Czytamy z radością co kilka dni :) Podoba się i dwulatce i prawie siedmiolatkowi

I, co dla mnie ogromnie ważne, na ilustracjach znajdziemy Gruffalo! Kocham ten easter egg od ilustratora. W każdej książce najpierw szukam tego stwora ;)

- mnóstwo przygód
- ciekawa fabuła
- zwroty akcji
- zabawne zakończenie
?
Otóż może.

Ale o...

Fajny, dowcipny wierszyk o pomocnej dzdzownicy, która wpada w tarapaty. Martwi tylko fakt, że dziecko, które polubi tę historyjkę nigdy już nie przestanie nazywać dzdzownicy robakiem🙃.

Iga pała tak ogromną miłością do dżdżownic, że wcale mnie nie dziwi, że dosłownie piszczała z radości jak ujrzała tę książkę.

W dodatku główny bohater całkowicie oddaje superaśność dżdżownic, którą moja córka ma w głowie 😉

Robak jest totalnie super i lubią go wszyscy w okolicy. Ale nie da się inaczej! Jest serdeczny, uczynny i świetny z niego przyjaciel. Ratuje przyjaciół z opresji, służy za skakankę dla pszczółek i wyławia żuki ze studni. Jest superbohaterem!

Kiedy wredny czarodziej dowiaduje się o jego czynach, postanawia go porwać i wykorzystać do własnych celów. Daje mu zadanie wykopania skarbu.

Przyjaciele Robaka stają na wysokości zadania, formują prawdziwy batalion w celu ratowania druha.

Kiedy udało się pokonać wroga (i dać mu niemałą nauczkę) na polanie ponownie zapanowała radość i harmonia. "Robak wraca w wielkim stylu!"

Mamo, sprawa taka jest, a taka
przeczytajmy dziś robaka! 😉

Od kilku dni prawie codziennie najnowsza książka duetu Julia Donaldson & Axel Sheffler, na polskim rynku czyli "Superrobak" towarzyszy nam podczas wieczornego czytania.

Superrobak nie jest zwyczajną dżdżownicą, to prawdziwy bohater, który pomaga i ratuje z opresji niejednego małego mieszkańca ogrodu. Nie tylko pomaga wyciągnąć ze studni żuka, zabawia znudzone pszczoły, czy w porę powstrzymuje małą żabkę przed katastrofą. Ale może być także świetną huśtawką, dźwigiem, zjeżdżalnią, autem, a nawet akrobatą. Wieść o jego talentach i zasługach niesie się po świecie i dociera do Czarodzieja, starego jaszczura, który zamierza wykorzystać robaka do poszukiwania skarbu. Zleca więc porwanie bohatera swojemu wysłannikowi, a następnie przy pomocy czarów magicznego kwiatu zaprzęga dżdżownicę do ciężkiej pracy. Gdy jednak wykopaliska nie przynoszą oczekiwanego efektu, jaszczur zaczyna trącić cierpliwość i robakowi grozi śmiertelne niebezpieczeństwo. Na szczęście przyjaciele z ogrodu w porę ruszają z odsieczą. Jak myślicie czy uda im się uratować robaka?

Jedno jest pewne, ogromnie lubimy twórczość Pani Dolnadson i Pana Schefflera, poza zabawnym, rymowanym tekstem i równie zabawnymi, świetnymi ilustracjami znajdziecie w ich książkach całkiem sporo mądrego przekazu. I w "Superrobaku" nie jest inaczej. To humorystyczna opowieść o sile przyjaźni, pomocy, współdziałaniu, a także o tym, że dobro wraca.

I chociaż muszę szczerze przyznać, że momentami przekład traci nieco płynności w rytmie, to znajdziecie tutaj też takie smaczki jak "jaszczurodziej" 😉, a mojemu Przedszkolakowi tak się podoba, że czytamy niemal codziennie. A to chyba najlepsza rekomendacja 💙

Mamo, sprawa taka jest, a taka
przeczytajmy dziś robaka! 😉