Kamienne drzewo

Roster
2022-04-09
2022-04-09
9788396120663

Theron wygrał, zdobył Królestwo Inis, został jego władcą. Królowej udało się wysłać statkiem córka oraz przyjaciół do bezpiecznej krainy. Sama pozostała, aby ich chronić.
Jednak Theron nie zamierza na tym zakończyć. Mag już ma dalsze plany, chce rządzić po obu stronach morza, a aby to mogło się stać, musi zdobyć Aher (krainę, w której ukrywa się córka oraz przyjaciele królowej). Jest tylko pewien problem. Nie jest, w stanie samodzielnie rządzić aż, tak wielkim terenem, musi znaleźć sojusznika, komuś zaufać. Czy znajdzie? Czy zdobędzie kolejne krainy? Jak potoczą się losy królowej, jej córki i przyjaciół?

Pierwszy tom miał wady i zalety, jednak ogólnie mi się podobał. Przy drugim mam podobne odczucia. Świat, do którego przenosimy się w książce, jest ciekawy i dość dobrze wykreowany. Zdecydowanym plusem jest fakt, że w książce znajdziemy jego mapkę.
Historia była ciekawa, sprawiała, że chciałam ją poznać w całości. W książce znajdziemy miłość, przyjaźń, walkę dobra ze złem, a także wiele tajemnic. Wątków nadal jest dość dużo, co czasem może lekko przytłaczać.

Bohaterowie pozostali dość ciekawi, dobrze wykreowani. Nadal jest ich naprawdę sporo, jednak ja uważam to za plus książki.

„Kamienne drzewo” to książka, która może nie jest idealna (a przynajmniej w moim odczuciu),jednak na tyle dobra, że warto po nią sięgnąć. Znajdziemy w niej dość ciekawą, niebanalną historię, świat, który można bez problemu sobie wyobrazić i dobrze wykreowanych bohaterów. Polecam.

Recenzja pojawiła się również na moim blogu - https://anka8661.blogspot.com/2022/06/KamiennedrzewoGrzegorzaBobin.html

Kiedy nie pozostaje nic prócz nadziei, pojawia się postać, która udowodni, że ,niekiedy siła budzi się w tych, po których nikt niczego się nie spodziewa…"

Kontynuacja powieści "Niebieski Las" to fantastyczna podróż po świecie stworzonym przez Grzegorza Bobina, w którym rządzą: magia, czary, niezwykłe istoty i nadprzyrodzone moce.
Autor roztacza przed czytelnikiem rzeczywistość, którą pod wpływem rządów Therona przepełnia smutek, okrucieństwo, sadyzm i odczłowieczenie.
Lecz tam, gdzie panoszy się zło, dobro nie poddaje się w walce.
Pokonaj gęstwiny "Niebieskiego lasu" i przekonaj się, jak wiele tajemnic skrywa w sobie "Kamienne drzewo".

Arkana otworzą przed nami znani bohaterowie, którzy uciekają do bezpiecznego Aher przed bezwzględnymi działaniami Therona. To czas kiedy trzeba zrobić w tył, aby następnie, w najbardziej odpowiednim ku temu momencie, wykonać dwa do przodu.
Każdy bohater ma swój wyjątkowy charakter, właściwe sobie talenty i umiejętności, a także określone znaczenie dla fabuły. Tu nic nie dzieje się przypadkowo i wszystko ma swój cel, do którego będziemy dochodzić stopniowo na kartach kolejnych części.

Autor po raz kolejny udowodnił swój kunszt, tworząc prostą i nieskomplikowaną, acz niezwykle ciekawą, wciągającą, wzbudzającą w czytelniku wiele emocji powieść fantasy, w której, podobnie jak w pierwszej części, czuć klimat klasycznych przedstawicieli tego gatunku.

W przypadku tej książki określenie "schematyczna" zdecydowanie nie jest ujmą, a wręcz przeciwnie, stanowi ogromny jej walor.

Grzegorz Bobin stworzył powieść o odwadze, przyjaźni i poświęceniu, która przyciąga czytelnika magicznym, a zarazem wyjątkowo mrocznym klimatem, obiecując niejedną emocjonującą przygodę.

Ponadto mapka, do której wielokrotnie powracałam podczas lektury "Kamiennego drzewa", stanowi ogromną wartość dodaną, dzięki której jeszcze lepiej mogłam wyobrazić sobie miejsca, po których podróżowałam wraz z bohaterami.

Warto dodać, że fabuła przebiega tu bardzo energicznie, a kolejne ważne wydarzenia następują szybko po sobie, co z jednej strony sprawia, że lektura jest bardzo wciągająca i angażująca, lecz z drugiej, brak momentów zwolnienia tempa akcji oraz bardzo krótkie rozdziały sprawiły, że utracono nieco pewną płynność.

Autor nie postawił jednak ostatniego zdania i już nie mogę doczekać się kontynuacji losów bohaterów "Kamiennego drzewa", gdyż jest to zdecydowanie jedna z lepszych pozycji na polskim rynku wydawniczym w gatunku fantasy. Jeśli więc nie miałeś jeszcze przyjemności obcować z piórem Grzegorza Bobina z całego serca zachęcam do nadrobienia zaległości.

Z całego serca dziękuję autorowi @niebieskilas za zaufanie i chęć obdarzenia mnie egzemplarzem recenzenckim oraz za wspaniale spędzony czas z bohaterami tej serii ❣️

Po więcej recenzji i autorskich zdjęć apraszam na mój profil IG
@ms.podgorska

Autor roztacza przed czytelnikiem...

"Niebieski las" był moim wakacyjnym odkryciem, który naprawdę zrobił na mnie bardzo dobre wrażenie. Zakończenie pierwszego tomu pozostawiło po sobie naprawdę wiele pytań, dlatego bardzo się cieszę, że miałam okazję przeczytać drugi tom, bo nie tylko ja wyczekiwałam kontynuacji. Uwierzycie mi, że trzymanie języka za zębami w przypadku "Kamiennego drzewa" to jest istna tortura. Autor od samego początku zasypywał mnie niespodziewanymi zwrotami akcji, nigdy nie udało mi się przewidzieć, co tak naprawdę będzie miało miejsce dalej. Kiedy nawet sądziłam, że wszystko jest już przesądzone, autor robił wielkie bum i zostawiał mnie z niedowierzaniem wymalowanym na twarzy. Można powiedzieć, że wyobraźnia autora nie zna granic.

W drugim tomie poznajemy dalsze losy bohaterów z pierwszego tomu. Powiem Wam szczerze, że po objęciu władzy w krainie Inis, słynącej z pięknych koni, przez złego czarodzieja Theriona. Wszystko nabrało jeszcze bardziej mrocznego wyrazu. Okrutność tej postać jest niewyobrażalna. Chociaż doświadczyłam jej już w pierwszym tomie to czyny Theriona, wciąż robią na mnie wrażenie. Postać bardzo przebiegła i przerażająco, która na długo zapadała mi w pamięci, ale tam gdzie zło jest i dobro.

Odetchnęłam z ulgą, kiedy dowiedziałam, że moje ukochane postacie przetrwały bezwzględny atak Theriona. Oczywiście, ich droga nie była usłana różami, bo ponieśli wiele strat i co niektórzy doznali trwałych obrażeń… Z niektórymi przyszło mi się też na dobre pożegnać. I powiem Wam szczerze, że ta świadomość, że już ich więcej nie spotkam bolała najbardziej. Nie mogę powiedzieć, o kogo dokładnie mi chodzi, ale kto czytał ten pewnie się domyśli o kim może być mowa.

Ogromnym atutem książki jest mapa, którą możemy znaleźć na samym początku książki. Dzięki niej, bez problemu możemy zlokalizować położenie naszych bohaterów i zapartym tchem śledzić ich kolejne kroki.

Opisy miejsc i wydarzeń są krótkie i treściwe, jak dla mnie majstersztyk, bo mimo tego, że nie były długie. To i tak moja wyobraźnia miała duże pole do popisu.

Moja ocena 9/10 - cudownie, było wrócić do świata pełnego magii i odkryć razem bohaterami nowe krainy. Nie ukrywam jednak, że Niebieski Las wciąż jest numer jeden, na mojej liście ulubionych miejsc z książek. Dlatego, bardzo ubolewam na tym, że w drugim tomie jest tylko już wspomnieniem, którym nasi bohaterowie noszą w sercu. Polecam Wam pierwszy i drugi tom z całego serca, bo oprócz niespodziewanych zwrotów akcji, magii i humoru. Znajdziecie tutaj niewyobrażalna siłę przyjaźni, miłości i wiary.

Dziękuję za zaufanie Panie Grzegorzu i Wydawnictwo Autorskie!

,,Niekiedy siła budzi się w tych, po których nikt niczego się nie spodziewa…"

„Kamienne drzewo” to kontynuacja książki ,,Niebieski las”autorstwa Grzegorza Bobina.

Poprzednią część czytałam w zeszłym roku i sprawiła mi ona niemały dylemat. Z jednej strony książka miała w sobie coś, co mnie urzekło, a z drugiej zostawiła po sobie uczucie niedosytu. Z wielką chęcią więc przyjęłam możliwość przeczytania jej kontynuacji, by przekonać się, jakie wzbudzi we mnie uczucia.

Co się okazało?

Niestety początek był dla mnie oporny. Trochę to trwało, zanim się na powrót odnalazłam w fabule i w charakterystyce bohaterów. Postanowiłam być jednak cierpliwa i ostatecznie opłaciło się to.

W tej pozycji bowiem dostałam wszystko to, czego zabrakło mi w poprzedniej części.

Przede wszystkim przedstawiony przez autora świat wydał mi się bardziej opisowy i przystępny dla czytelnika. Wprost przyciągał do siebie magicznym, a zaraz mrocznym klimatem obiecującym nie jedną przygodę pełną wrażeń. Dużym plusem i pomocą w jego odczytaniu była umieszczona na początku książki mapka. Osobiście jestem wielką fanką map, zwłaszcza jeśli autor decyduje się na kreacje własnego świata. Jest to duże ułatwienie dla czytelnika.

Przebieg fabuły także nieco mnie zaskoczył. Dzieje się naprawdę dużo, przez co nie idzie się nudzić. Wątki przyjemnie się ze sobą przeplatają i zgrabnie prowadzą przez całą akcję.

Charakterystyka bohaterów w tomie pierwszym mnie rozczarowała. Tym razem jednak bohaterowie byli bardziej wyraziści i lepiej dopracowani. Moją ulubioną postacią okazał się mroczny mag Theron. Uważam, iż jest to najbardziej intrygująca osobowość z całej książki. Ma w sobie coś takiego tajemniczego i przyciągającego uwagę czytelnika, przez co to właśnie jego postać najbardziej zapada w pamięć.

Inni bohaterowie również mnie urzekli, jednak jeszcze odrobinę im czegoś zabrakło.

Autor ma swój niepowtarzalny styl. Jednym będzie on odpowiadał innym już nie. Ja jestem tak na pograniczu akceptacji. Książka mi się podobała i szczerze uważam, że jest, to dobra fantastyka jednak różni się od tych bardziej popularnych zagranicznych pozycji.

Jeśli więc lubicie fantasy i chcecie przeczytać coś oryginalnego, pozbawionego schematu i odświeżającego to ta książka może przypaść wam do gustu. Może być jednak i tak, że czegoś wam w niej zabraknie.

Zachęcam więc do samodzielnej opinii.

,,Niekiedy siła budzi się w tych, po których nikt niczego się nie spodziewa…"

Ciąg dalszy przygód z Niebieskiego Lasu...

Historia dalej zatacza krąg. Dyktator żądny władzy, tyran. Wojna.

Wielkim plusem tej historii jest jej prostota połączona z niezwykłym światem magicznym. Tutaj jest wszystko dozwolone i do końca jeszcze nie wiemy na co wszystkich bohaterów stać. Z każdą stronę poznajemy dalszy świat stworzony przez autora. Czytając tą książkę czułam się jak przy kominku, otulona kocem, a bard opisuje mi historię całego królestwa. Niektórzy powiedzieliby, że jest za dużo surowości w tym wszystkim. Zbyt mało uczuć. To właśnie jak dla mnie jest tutaj najlepsze. Taka stara, dobra fantastyka, a przynajmniej ja odnoszę takie wrażenie. Wielowątkowość jest w tej historii wskazana i bardzo dobrze wykorzystana przez autora. W dodatku bohaterowie też bardzo dobrze odzwierciedleni, dalej podoba mi się koncept nienaturalnej rodziny. Autor też skupia się na szaleństwie okrutnika - choć nadal nie wiemy czemu taki jest. Ci co mają być egoistami to nimi są, tam, gdzie mają ukazać swoje krwiożercze zdolności to też je widzimy, a ta łagodność w niektórych momentach nadaje idealny kontrast pomiędzy postaciami. Umiemy odróżnić tych dobry i złych, jednak bez żadnego z nich nie byłoby tak dobrej historii. W poprzedniej historii było jak dla zbyt dużo chaotycznych przeskoków, tutaj jest już lepiej. Dalej są krótkie rozdziały, przez co bardzo dobrze się czyta tę książkę. Jedynie literówki i czasami błędy w druku wytrącały mnie z równowagi. Ostatnio jest to dla nas czytelników zmora. Zamysł druidów połączony z klasyczną magią na wielu płaszczyznach coraz lepiej się tutaj zasklepia.

Widać, że historia zatacza koło i wszystko zgrabnie łączy się ze sobą, a pomysł nieźle się rozwija. Nie jest to skomplikowana fantastyka, jednak można się przy niej świetnie bawić. Tym razem w innym wydaniu magicznym, przy jej bardzo dużej dawce. Do tego mamy wojnę za progiem. Dalej uważam, że to czysta fantastyka coraz lepiej się rozwijająca. Spróbujcie sami!

Ciąg dalszy przygód z Niebieskiego Lasu...

Historia dalej zatacza krąg. Dyktator żądny władzy, tyran. Wojna.

Jestem wielką fanką universum Wiedźmina. Kocham wracać do książek Sapkowskiego i często sięgam po polską fantastykę z wiarą, że stworzony przez Autora świat mnie porwie. Jak świat Geralta właśnie. I wreszcie mam taki cykl. Grzegorz Bobin stworzył naprawdę bardzo ciekawy fantastyczny świat, który swoją brutalną żądzą władzy mocno mnie wciągnął.

"Kamienne drzewo" to świetna kontynuacja "Niebieskiego lasu", który rok temu okazał się najlepszą polską książką fantastyczną jaką dane było mi przeczytać. Autor stworzył świat pełen magii, czarodziejów, potężnych magów. Mamy silne zaklęcia i dużo tajemnic do odkrycia. Akcja jest tutaj bardzo szybka. Pędzi ona od początku do końca i nie zwalnia. Dzięki temu książkę bardzo szybko się czyta - nie sposób jej odłożyć! Nie jest to powieść przegadana, dzięki czemu się nie nudzimy zbyt długimi opisami. Wszystko jest wyważone, napisane tak by zaciekawić, a nie zniechęcić. Bohaterowie są świetnie skonstruowani. Mamy piekielnie dobrą postać pełną zła - maga Therona. Mamy również pełnych nadziei bohaterów, którzy walczą po jasnej stronie mocy. Już w pierwszym tomie bardzo urzekła mnie Falla, która mocno przypominała mi Ciri z "Chrzestu ognia".

Autor stworzył świat pełen walki o władzę, o przetrwanie, pełen magii, czarów, jak i epickich walk (chociażby ta morska, której byliśmy świadkami). To powieść o przyjaźni, lojalności i odamiu. Autor pokazał również wiele emocji. W niektórych wątkach chciało mi się płakać ze smutku, z żalu, ze złości, z radości. I tak jak to było w GoT - lepiej nie przywiązywać się zbyt bardzo do bohaterów, bo można później cierpieć. I najważniejsze mamy mapkę! Możemy sobie bardziej zwizualizować krainę, po której podróżujemy z bohaterami.

Już czytając pierwsza część, wiedziałam, że w Autorze drzemie wielki potencjał. Czuć inspiracje Wiedźminem, ale mi to nie przeszkadza, wręcz przeciwnie - przyciąga. Teraz pozostaje mi czekać na wielki finał, a Wam polecam zapoznać się z serią. Dajcie ponieść się magii.

Dziękuję serdecznie Autorowi jak i Wydawnictwu za książkę. Jest mi niezmiernie miło. Wierzę, że do serii będę z wielką ochotą powracać.

"Kamienne drzewo" to świetna...

Theron wzrasta w siłę. Jego okrutny plan zakłada podbój innych królestw a Inis staje się tylko przystankiem dla niego. Czy pojawi się ktoś kto go pokona? A może ktoś kto stanie się dla niego sprzymierzeńcem?

Jest to drugi tom trylogii „Niebieski las”. Pierwszy tom bardzo mi się spodobał i czekałam na ciąg dalszy losów głównych bohaterów. Wciągnęłam się w tą historię od pierwszych stron. Książkę czyta się szybko (ma 335 stron). Mamy kilku głównych bohaterów. Wszyscy są bardzo dobrze wykreowani i każdy z nich ma swój własny charakter. Poznajemy dalsze losy bohaterów z pierwszej części oraz pojawiają nam się nowe postacie. Najbardziej polubiłam Rewita, Iwredestebala, Trione oraz dzieci. Oczywiście Ucho dalej jest w moim serduszku. Żeby nie było nudno pojawia się postać czarnego charakteru - Theron. Poniekąd uważam, że jest to jedna z bardziej ciekawych postaci. Dzięki narratorowi trzecioosobowy, dzięki czemu poznajemy losy wszystkich głównych bohaterów, choć niektórych ciężej przez to poznać. Wykreowanie całego świata przedstawionego mi się bardzo podoba. Jest tam magia, która nie raz mnie zadziwiła. W książce znajdziecie to czego mi brakowało w pierwszej części - mapki. Dzięki niej łatwiej było mi zobrazować sobie jak przemieszczają się bohaterowie. W pierwszej jak i drugiej części dzieje się sporo akcji, jednak jest ona utrzymana w dobrym tempie. Dużo się dzieje, ale tak jak są zwroty akcji przyprawiające o szybsze bicie serca tak i są momenty wytchnienia, które wprowadzają pewną równowagę. Na plus myślę, że są krótkie rozdziały, które jak dla mnie łatwiej się czyta od tych przydługawych. Nie było w książce niepotrzebnych opisów, dzięki czemu nie mogliśmy się przynudzić. Czytając towarzyszyły mi uczucia i dużo przemyśleń. Jeżeli chodzi o uczucia to głównie to było napięcie oraz ciekawość co się wydarzy dalej, choć też znalazły się momenty gdzie łezka zakręciła się w oku. Zakończenie sprawiło, że z niecierpliwością czekam na kolejny tom. Jest to książka o sile miłości, przyjaźni oraz poświęceniu. Polecam wam z całego serduszka! 10/10 Ps. Na skrzydełku możecie znaleźć moją polecajkę.

Dzisiaj, 9 kwietnia 2022 roku ma premierę druga część trylogii ,,Niebieskiego lasu", o równie oryginalnym tytule - ,,Kamienne drzewo".

Kiedy zostałam poproszona przez autora o objęcie patronatem drugiego tomu, bardzo się ucieszyłam i wiedziałam, że mogłabym to zrobić w ciemno. Oczywiście najpierw zaznajomiłam się z tekstem książki więc powieść przeczytałam już ponad miesiąc temu.

Zarys fabuły:

Theron rośnie w siłę, dążąc po trupach do celu. Zdobywa królestwo Inis słynące dotychczas z handlu najpiękniejszymi końmi świata. Żądny władzy mag musi znaleźć kogoś, kto sprawi, że będzie dysponował jeszcze większą ilością magii.
Czy zielarka Meriel, Odger oraz Falla przeżyli zarazę i zdołali szczęśliwie uciec przed zagładą? Czy znajdą się odważni, którzy położą kres tyranii?

Zachęcam do zapoznania się z pierwszym tomem, bo tam doskonale poznamy historię bohaterów i bieg wydarzeń. Niesamowicie się cieszę, że ,,Kamienne drzewo" obfituje w dużą dawkę akcji. To wyróżnia powieści Grzegorza Bobina na tle innych książek fantasy. Nie ma momentów nudy i na pewno nikomu nie będzie groził zastój czytelniczy. Czekam na trzeci tom, który będzie zwieńczeniem całego cyklu.

Gorąco polecam 🔥

• Zaczęta seria
  • Samodzielne
  • EBOOK

Dodaj cytat z książki Kamienne drzewo