Bez pardonu

Okładka książki Bez pardonu Krzysztof Iwan
Okładka książki Bez pardonu
Krzysztof Iwan Wydawnictwo: Warbook Cykl: Andrzej Kamiński (tom 3) militaria, wojskowość
militaria, wojskowość
Andrzej Kamiński (tom 3)
Warbook
2022-04-27
2022-04-27
myśliwce walki powietrzne political fiction awiacja

To już trzecia odsłona przygód Kamińskiego i jego kolegów z AirSec. Tym razem walki powietrzne wprawiają o zawrót głowy jeszcze intensywniej, lecz to co się dzieje na wysokości 0 stóp jest równie wciągające. Nowi bohaterzy, nowe wątki, głębsze rysy postaci, ich motywacji oraz kontynuacja tego co już zdążyliśmy polubić z poprzednich części budują dobrą sensację. Proszę zapiąć pasy szykują się niezłe turbulencje :)

2012

W najnowszej książce wydawnictwa WarBook czekają nas naprawdę fantastyczne bitwy powietrzne. Pojedynek głównego bohatera z etiopskim pilotem, inspirowany prawdziwymi podniebnymi walkami zrobi ogromne wrażenie, zarówno na amatorach militarnej literatury, jak i na wszystkich osobach wkręconych w świat lotnictwa.

Historia toczy się szybkim tempem. Nasi bohaterowie stają się częścią trwającej w Afryce wojny. Ma się jednak wrażenie, że ta wojna mogłaby toczyć się gdzieś obok nich, a ich rola wcale nie jest tutaj tak ważna, jakby nam to sugerował autor. Wszystko sprowadza się do powietrznego pojedynku Kamińskiego i kapitana Aklilu i zarabiania na wojnie.

W tak zwanym międzyczasie mamy okazję poczytać „cierpienia młodego Kamińskiego”, który nie może pogodzić się z utratą kobiety na rzecz swojego kumpla. I tak jesteśmy zalewani miłosnymi poradami jednego z jego współpracowników. Wnosi to sporo humoru i może odrobinę seksizmu, ale faceci już tacy bywają. Te sceny stanowią oddech dla podniebnych wyczynów bohaterów Bez pardonu.

Cała recenzja na:

Historia toczy się szybkim tempem. Nasi bohaterowie stają się...

Nakładem Wydawnictwa Warbook ukazała się właśnie najnowsza i zarazem już trzecia odsłona powieściowego cyklu o Andrzeju Kamińskim - polskim pilocie myśliwca i zarazem najemniku, który walczy dla prywatnej kompanii gdzieś w afrykańskich przestworzach. Książka t anowi tytuł "Bez pardonu" i oferuje sobą grubo ponad 300 stron znakomitej, literackiej rozrywki spod znaku wojennej akcji, sensacji i przygody.

Afryka, roku 2014. Trwa właśnie kolejna wojna pomiędzy Erytreą i Etiopią, w której to po stronie tych drugich bierze udział również najemna firma Airspace Security. To właśnie w niej pracuje i lata na myśliwcu doskonale nam znany Andrzej Kamiński, któremu tym razem przyjdzie zmierzyć się z najtrudniejszym przeciwnikiem w swoim życiu - asem myśliwskim, kapitanem Aklilu. Ich kolejne starcia ukazują ich wielki kunszt, ale też i sprowadzają się do coraz bardziej ryzykownych prób przechytrzenia przeciwnika. Co więcej, wkrótce okaże się, że w cieniu kryje się jeszcze jeden, niezwykle niebezpieczny wróg...

Niniejsza powieść Krzysztofa Iwana kontynuuje sobą barwną relację o życiu polskiego najemnika i pilota F-16 w jednym, który staje do kolejnej walki - tak w powietrzu, jak i również na gruncie osobistego życia. Z pewnością też książka ta wyróżnia się nieco spośród dwóch poprzednich części tej serii tym, iż kolokwialnie rzecz ujmując jest ona najbardziej „powietrzną”, czyli ukazującą w większym stopniu kwintesencję tego, czy jest fach pilota myśliwca. To ciekawe i w mej ocenie bardzo dobre posunięcie autora.

Fabułę powieści znaczą trzy równolegle toczące się wątki, które wspólnie tworzą całość tej historii. Pierwszy z nich został poświęcony oczywiście losom Andrzeja, który walczy z wrogiem, zmaga się z problematycznymi relacjami z obecnymi i dawnymi kolegami z firmy oraz stara pogodzić z utraconą miłością. Druga ścieżka wydarzeń przedstawia nam osobę erytrejskiego asa myśliwskiego - Aklilu, który mimo wielu przeciwności walczy w powietrzu w iście mistrzowskim stylu. I wreszcie trzecia, tzw. „rosyjska” część tej relacji skupia się na losach przedstawicieli wywiadu i członków mafii z tego kraju, przybierając bardziej sensacyjny charakter. I każdy z tych wątków jest ciekawym, dobrze poprowadzonym i kluczowym dla jakości tej książki.

Andrzej Kamiński,Yehudi Nedivi, Malenkow, Swietłana Bakunin... - to znani nam już bohaterowie, których za sprawą tej książki poznajemy w jeszcze większym stopniu, gdzie przyjdzie zmierzyć się im z naprawdę wielkimi wyzwaniami. Pojawiają się także i nowe postacie - na czele ze wspominanym już Aklilu, czy też nową ekspertką od szkolenia pilotów w Airspace Security, Lucindą Myers, którzy także wniosą wiele dobrego do tej powieści. Oczywiście najważniejszą z nich pozostaje Andrzej - dobry człowiek, świetny pilot i pechowiec co do kobiet, którego nie sposób nie polubić.

Raz jeszcze Krzysztof Iwan imponuje nam tu pod względem realistycznego przedstawienia politycznej oraz wojennej, a dokładniej rzecz ujmując lotniczej, scenerii tej powieści. Z jednej strony ukazuje nam on w ciekawy sposób polityczne, społeczne i kulturowe uwarunkowania Erytrei, w której tak bardzo obecne są wciąż etniczne i klasowe podziały. Z drugiej strony mamy prawdziwy obraz wojny w Afryce, gdzie nic nie jest oczywiste, racjonalne, zaplanowane w jakikolwiek sposób. I wreszcie lotnicze sceny - tak te w powietrzu, obrazujące myśliwskie starcia asów, jak i te nie mniej ważne już na ziemi i na lotnisku, które nierzadko decydują o życiu lub śmierci. To wiedza, szczegółowość relacji oraz iście filmowa lekkość przedstawiania powietrznej walki.

Powieść ta dokłada swoją kolejną cegiełkę do fabularnej całości tego cyklu, udzielając kilku ważnych odpowiedzi na nurtujące nas pytania, zamykając niektóre z wątków, ale też i otwierając drzwi dla nowych, bardzo ciekawie się zapowiadanych ścieżek relacji. Po lekturze tej książki możemy być bowiem pewni, że powstanie jej kontynuacja, co oczywiście bardzo nas cieszy i rozbudza apetyt na więcej. Cieszy nas także samo spotkanie z tą opowieścią, które zapewnia nam wiele emocji, gwarantuje świetną zabawę i nie pozwala się nudzić choćby przez krótką chwilę, gdyż po prostu nieustanie tutaj coś się dzieje.

„Bez pardonu” to kolejna udana, świetnie napisana i porywająca odsłona cyklu Krzysztofa Iwana, która z pewnością usatysfakcjonuje sobą wszystkich miłośników tej serii, jak i dobrej, wojennej literatury akcji. To również jedna z nielicznych opowieści o powietrznej walce za sterami myśliwców, którą możemy podziwiać na naszej polskiej, literackiej scenie. Dlatego też gorąco polecam i zachęcam was do sięgnięcia po ten tytuł – naprawdę warto!

• Warbook
  • Ebook's
  • Recenzenckie
  • SF,Fantasy
  • Po polsku

Dodaj cytat z książki Bez pardonu